کلوزآپ چیست ؟ دنیای شگفت انگیز عکاسی کلوزآپ یا نمای نزدیک 📷​☘️​✨​

عکاسی از نمای نزدیک یا کلوزآپ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین ژانرهای عکاسی شناخته می‌شود. علت این همه شگفتی را می‌توان در دید متفاوت این سبک عکاسی به اشیا جست و جو کرد.
عکاسی از نمای نزدیک راهی است برای دیدن اشیا از نمایی کاملا جدید!
عکاسی کلوزآپ به‌ شما این امکان را می‌دهد تا تصاویری ثبت کنید که حتی تصورش را هم نمی‌کردید. در این مقاله با دنیای شگفت انگیز عکاسی نمای نزدیک آشنا خواهید شد، پس اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید این مقاله را از دست ندهید!

 

 

دوربین مورد نیاز برای عکاسی کلوز آپ

برای عکاسی کلوزآپ دوربین شما باید به فوکوسی مجهز باشد که امکان عکاسی در فاصله کمتر از بیست سانتی‌متر را بدهد. دوربین های دیجیتال جدید مثل سری COOLPIX نیکون ، حتی امکان عکاسی تا فاصله یک یا دو سانتی‌متری از سوژه را هم به شما می‌دهند. در واقع به کمک این دوربین ها می‌توانید کل کادر عکس را با یک جسم پانزده میلی‌متری پر کنید!
دوربین های کامپکت دارای تنظیمات ماکرو هستند ( معمولاً دکمه مربوط به تنظیمات ماکرو به شکل یک گل مشخص می‌شود ).

این نوع دوربین‌ها برای عکاسی از گل‌ها و سوژه‌های دیگری در همان ابعاد و اندازه مناسب هستند.

 

عکاسی از نمای نزدیک

عنکوبت‌ها هنگام عکاسی کلوزآپ، کمی ترسناک به‌نظر می‌رسند.

این تصویر با لنز ماکرو  Nikon AF-S Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED VR ثبت شده‌است.

عمق میدان

یکی از سختی های عکاسی کلوزآپ ، کاهش وضوح تصویر در نقاط خارج از فوکوس است. برای مثال، در عکس کلوزآپی که شما از پرچم یک گل گرفته‌اید، گلبرگ‌ها دارای وضوح کمتری هستند‌. اینجاست که مسئله عمق میدان در عکاسی مطرح می‌شود.

در عکاسی کلوزآپ که به سوژه مورد نظر نزدیک هستیم، عمق میدان کم است و برای حل این مشکلات، راه حل‌های زیر پیشنهاد می‌شوند:


1) به جای نزدیک شده به سوژه، عکس را از فاصله‌ای دورتر بگیرید و بعد عکس را با فوتوشاپ ویرایش و نقاط اطراف سوژه را crop کنید. در این حالت عکس شما واضح خواهد بود اما عیب آن این است که کیفیت عکس به خوبی عکس اصلی نخواهد شد ( زیرا از پیکسل های کمتری استفاده شده است ).

 

عکاسی کلوزاپ

در این تصویر، عکاس و دوربینش در مردمک چشم منعکس شده‌اند.

این تصویر با لنز ماکرو  Canon EF 135 mm F2L USM ثبت شده‌است.

 

2) روش دوم، که روش معقول‌تری به‌شمار می‌آید، تنظیم دیافراگم است. یعنی با تنظیم دیافراگم بر روی عددی کوچک‌تر ، عمق میدان افزایش پیدا می‌کند. در دوربین‌های کامپکت، معمولاً عدد دیافراگم بسیار محدود است و نهایتاً تا f/8 قابل تنظیم هستند. اما در دوربین های DSLR ، می‌توان دیافراگم را تا f/32 هم تنظیم کرد. کاهش دیافراگم به این معناست که نور کمتری به سنسور می‌رسد، بنابراین برای جبران آن سرعت شاتر را بالا می‌بریم.

اینجاست که شما به یک دوراهی می‌رسید؛ طولانی کردن سرعت شاتر مساوی است با افزایش لرزش دوربین !

اگر سوژه شما ثابت است، کافی است که دوربین را بر روی سه پایه و یا روی شی ثابت دیگری مثل دیوار یا تعدادی کتاب که روی هم چیده شده‌اند، قرار دهید.

اگر در محیطی حضور دارید که باد درحال وزیدن است و سوژه شما می‌لرزد، بهترین کار این است که عکاسی را به روز دیگری موکول کنید!

اگر سوژه شما در حال حرکت است، بهتر است سرعت شاتر و ایزو را بیشتر کنید. در این حالت، ممکن است که نویز در عکس بیشتر شود اما عکس دارای عمق میدان بیشتری است؛ لذا تصویر نهایی وضوح بالاتری دارد.

 

در این عکس از کرم ابریشم، سرعت شاتر به 1/15 ام کاهش یافته است.

لذا عمق میدان کم می باشد و برای رفع این مشکل از ایزو 100 الی 800 استفاده شده است.

اگر دقت کنید عکس دارای نویز است اما وضوح نسبتا خوبی دارد.

 

3) راهکار سوم این است که شانس خود را امتحان کنید‌!

دیافراگم را بیشتر کرده و عمق میدان را کاهش دهید. برخی عکاسان از قصد عمق میدان را کم می‌کنند تا فقط یک بخش از عکس واضح شود. شاید باورتان نشود اما این تکنیک برای عکاسی از گل‌ها خیلی خوب جواب می‌دهد.

4) اگر دوربین شما فوکوس کمی دارد، می‌توانید با فاصله از سوژه خود بایستید و به‌جای نزدیک کردن دوربین به سوژه، دوربین را بر روی سوژه زوم کنید. در این نوع عکس، عمق میدان کم می‌شود.

یکی از مشکلاتی که باید هنگام نزدیک شدن بیش از حد به سوژه در دوربین با فوکوس بالا به آن توجه کرد، امکان سایه انداختن دوربین به روی سوژه و کاهش نور است .

برای رفع این مشکل سعی کنید که جای خود را عوض کنید و با چرخاندن دوربین شاتی را پیدا کنید که نور بیشتری دارد. هم چنین می‌توانید از فلاش استفاده کنید اما این گزینه فقط برای دوربین‌هایی قابل استفاده است که دارای قابلیت off camera هستند، بنابراین می‌توان فلاش را در جایی مناسب و دور از دوربین قرار داد. توجه داشته باشید که استفاده از فلاش داخلی دوربین عکس ناخوشایندی را به شما خواهد داد.

 

عکاسی کلوزآپ

عکسی از برش یک پرتقال ( پرتقال در داخل جعبه نور قرار داده شده است ).

لنز مورد نیاز برای عکاسی کلوزآپ

برای عکاسی کلوزآپ لزوما نیازی به استفاده از لنزهای ماکرو نیست. با این حال اگر از این لنزها استفاده شود، می‌تواند در کیفیت بیشتر تصاویر موثر باشد. لنزهای ماکرو و لنزهای غیر ماکرو در فاصله کانونی با یک‌دیگر تفاوت دارند. لنزهای ماکرو دارای فاصله کانونی بسیار کمتری بوده و نسبت بزرگنمایشان 1:1 است. این به این معناست که با استفاده از این لنزها تصویر سوژه در اندازه واقعی آن بر روی سنسور دوربین ایجاد می‌شود. با این حال برای عکاسی کلوزآپ می‌توان از انواع لنزها استفاده کرد. برای شروع می‌توان از لنزهای ثابت یا لنزهای پرایم که دارای کیفیت تصویر و وضوح بالایی هستند بهره برد. البته برای انتخاب یک لنز مناسب می‌توانید در گذر زمان شیوه عکاسی کلوزآپ با لنزهای مختلف را بررسی کرده و سپس متناسب با تجربه خود نسبت به انتخاب یک لنز مناسب اقدام کنید.

عکاسی کلوزآپ

فیلتر کلوزآپ

از آن‌جایی که لنز ماکرو قیمت بالایی دارد، می‌توان در ابتدای کار برای عکاسی کلوزآپ به جای استفاده از لنز ماکرو از فیلترهای کلوزآپ استفاده کرد. فیلترهای کلوزآپ مانند یک ذره‌بین عمل کرده که سبب می‌شود تا عکاسی از سوژه‌های کوچک با کیفیت بالاتری انجام شود. هر چه عدد ثبت شده روی این فیلترها بیشتر باشد به معنای آن است که می‌تواند از فاصله نزدیک‌تری نسبت به سوژه عکاسی کند. در ضمن با قرار دادن چند فیلتر بر روی هم می‌توان به بزرگنمایی بیشتری نیز دست یافت. البته لازم به ذکر است که با استفاده از این فیلترها هیچ‌گاه نمی‌توان تصویری به کیفیت و درخشش تصاویر ثبت شده با لنزهای ماکرو را به ثبت رساند. اما برای شروع کار می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

کاربرد عکاسی کلوزآپ

کلوزآپ نه تنها یک روش برای رشد خلاقیت در عکاسی بوده، بلکه سبب ثبت جزئیات خیره‌کننده‌ای از عناصر موجود در محیط می‌شود. با استفاده از عکاسی کلوزآپ می‌توان حتی از ساده‌ترین عناصر تصاویر خارق‌العاده‌ای را به ثبت رساند. از جمله کاربردهای عکاسی کلوزآپ که این تکنیک را به یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌ها در ساخت فیلم‌ها نیز تبدیل کرده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

✅​امکان نمایش ظرافت‌های یک شخصیت

با استفاده از کلوزآپ می‌توان جزئیات کوچکی مانند بالا انداختن ابرو، پوزخند، برگرداندن چشم و… را به وضوح به تصویر کشید. این امر در روایت تاثیرگذارتر داستان نقش بسزایی دارد.

✅​انتقال احساسات

با استفاده از کلوزآپ می‌توان یک لحظه احساسی را به شکل منحصربه‌فردی به مخاطب نشان داده و به این ترتیب احساسات درونی شخصیت را به مخاطب منتقل کرد. با استفاده از کلوزآپ می‌توان عملکرد بهتری در انتقال احساسات شخصیت‌ها داشت.

عکاسی کلوزآپ

✅​برقراری ارتباط بین داستان و بیننده

در صورتی که کلوزاپ به درستی صورت گیرد سبب می‌شود تا مخاطب با احساس و شخصیت سوژه ارتباط برقرار کنند.

✅​تغییر سرعت روایت

زمانی که در طی یک تصویر کلوزآپ واکنش سوژه یا احساس وی نشان داده می‌شود، می‌تواند به معنای آن باشد که سوژه در شرف حرکت به سمت اقدام بعدی است.

انواع عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوزآپ به چهار شکل مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی انواع آن می‌پردازیم.

عکاسی کلوزآپ

​🔸​شات کلوزآپ

در طی شات کلوزآپ سر و گردن سوژه و در برخی موارد شانه‌های سوژه در قاب تصویر قرار می‌گیرد.

​🔸​شات مدیوم کلوزآپ

در طی عکاسی مدیوم کلوزآپ سوژه از قسمت کمر به بالا در کادر تصویر قرار می‌گیرد.

​🔸​اینسرت شات

در طی این عکاسی تمرکز بر روی جزئیات ویژه یک شی می‌باشد. به عنوان مثال زمانی که از رگبرگ‌های یک برگ عکاسی شود یک عکاسی اینسرت شات صورت گرفته است.

عکاسی کلوزآپ

​🔸​شات اکستریم کلوزآپ

زمانی که کلوزآپ در شدیدترین حالت خود انجام شود تحت عنوان شات اکستریم کلوزآپ شناخته می‌شود. به عنوان مثال در چنین عکسی تنها چشم‌های سوژه یا قسمت خاصی از صورت سوژه در تصویر قرار می‌گیرد.

نکات عکاسی کلوزآپ

در هنگام عکاسی کلوزآپ باید نکاتی مد نظر قرار گیرد تا کیفیت تصویر خلق شده دوچندان شود. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

عکاسی کلوزآپ

🔹انتخاب موضوع

برای عکاسی کلوزآپ به سراغ سوژه‌هایی بروید که دارای ویژگی‌های غیرمعمولی هستند. به عنوان مثال سوژه مورد نظر می‌تواند دارای بافت پیچیده‌ و یا اشکال غیرمعمولی بوده و اگر سوژه یک انسان است می‌تواند رنگ چشم ویژه‌ای داشته باشد.

🔹رعایت ترکیب‌بندی

در هنگام عکاسی کلوزآپ از آن‌جایی که قرار است جزئیات سوژه به صورت دقیق به تصویر کشیده شود، لازم است تا ترکیب‌بندی به درستی صورت گیرد. در هنگام عکسبرداری کلوزآپ باید مانند عکاسی معمولی کادربندی با دقت انجام شود.

🔹کم کردن فاصله نسبت به سوژه

برای ثبت یک تصویر کلوزآپ از سوژه بهتر است فاصله خود را نسبت به آن تا حد ممکن کم کنید. در واقع برای آن که عکس ثبت شده دارای کیفیت بالایی باشد، بهتر است علاوه بر نزدیک شدن به سوژه از زوم نیز استفاده شود. در چنین شرایطی بهتر است از فوکوس شارپ استفاده کرده و فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید. در مواردی که قصد دارید جزئیات بیشتری از سوژه را نمایش دهید می‌توانید برای کم کردن فاصله تا سوژه از راهکارهای زیر استفاده کنید.

عکاسی کلوزآپ

استفاده از تیوپ فاصله لنز

تیوپ فاصله لنز لوله‌های کششی بوده که بین سنسور دوربین و لنز قرار گرفته و هرچه لوله کشش بیشتری داشته باشد، می‌تواند بزرگنمایی را بیشتر کرده و به عبارتی فاصله سوژه تا دوربین را کمتر کند.

استفاده از عدسی معکوس

از دیگر روش‌های ایجاد یک بزرگنمایی بیشتر استفاده از عدسی معکوس می‌باشد که البته برای استفاده از این عدسی باید از حلقه معکوس و سایر لوازم جانبی دوربین نیز استفاده کرد. البته این روش ممکن است سبب افت کیفیت تصویر شود.

🔹متعادل کردن نور

اگر قرار است از اجسام کوچک نزدیک به سطح زمین یک تصویر کلوزآپ خلق شود، به واسطه آن که نور کمتری به آن‌ می‌تابد، ممکن است تصویر تاریک به نظر برسد. بنابراین باید از یک منبع نور مصنوعی برای عکاسی از این سوژه‌ استفاده شود. در صورتی که بین سوژه و لنز فضایی وجود نداشته باشد می‌توان از چراغ‌های ماکرو برای تاباندن نور به سوژه استفاده کرد.

🔹ثابت نگه داشتن دوربین و سوژه

در هنگام عکاسی کلوزآپ از آن‌جایی که عکاسی از نمای نزدیک صورت می‌گیرد هر حرکتی سبب تار شدن تصویر می‌شود. بنابراین در هنگام عکاسی اطمینان داشته باشید که دوربین و سوژه کاملاً بی‌حرکت باشند. برای این امر بهتر است دوربین بر روی سه‌پایه قرار داده شود و همچنین با استفاده از تجهیزاتی مختلف سوژه نیز ثابت شود. مثلا اگر سوژه یک گیاه ظریف است که در اثر وزش باد حرکت می‌کند، می‌توان از بادشکن برای جلوگیری از وزش باد و یا یک سیم جهت ثابت نگه داشتن گیاه استفاده کرد.

سخن آخر

 

تفاوت عکاسی ماکرو با عکاسی کلوزآپ

زنبورها سوژه‌های رنگارنگی را برای عکاسی خلق می‌کنند، مخصوصاً زمانی که درحال گرده افشانی از گل‌ها هستند.

تصویر بالا با لنز ماکرو Sigma 105 mm f/2.8 DG OS HSM Macro ثبت شده است.

 

 

دنیای عکاسی کلوزآپ برای عکاسان جذابیت منحصربه‌فردی دارد و شاید ساعت‌ها برای این سبک از عکاسی زمان بگذارند. اگر شما هم از طرفداران عکاسی نمای نزدیک هستید، تجهیزات خود را بردارید و در طبیعت به دنبال سوژه مناسب بگردید. تا جایی که لنز شما اجازه می‌دهد به سوژه نزدیک شوید و با عمق میدان بازی کنید تا بتوانید بهترین عکس ممکن را بگیرید .

 

« اگر در‌ زمینه عکاسی کلوزآپ فعالیت می‌کنید و یا تجربه جالبی در ارتباط با عکاسی نمای نزدیک دارید، در قست نظرات با‌ ما در‌میان بگذارید »

 

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.