آموزش عکاسی از هواپیما

آموزش عکاسی از هواپیما

در این مقاله سعی دارم شما را با نکاتی در مورد عکاسی از هواپیما ها آشنا کرده و در مورد تجهیزات و امکانات آن صحبت کنم.

عکاسی هوایی قطعا چالش برانگیزتر و خلاقانه‌تر از آن چیزی است که در نگاه اول می‌بینید. اما این، یکی از بهترین و ساده‌ترین ژانرهای عکاسیست که من انجام می‌دهم. اساسا عکاسی از هواپیما به عهده دو دسته از عکاسان است. یکی افرادی که دسترسی به فرودگاه‌ها و خطوط هوایی دارند و یکی آن‌هایی که بدون این دسترسی‌ها هستند. این برای همه ما اینگونه است که از پشت یک حصار یا تکه‌ای شیشه فرودگاه کثیف که پشت آن ماشین‌های پرواز هستند، سرک می‌کشیم و سعی داریم از آن‌ها عکس بگیریم.

در حالی که می‌توانستم در مورد مباحث فنی بنویسم، اما این مقاله بیشتر بر احتمالات و امکانات عکاسی از هواپیما ها تمرکز دارد. اما راحت باشید و سوالات و یا نظرات خود را بنویسید و من نهایت تلاشم را خواهم کرد تا به آن‌ها جواب دهم!

آموزش عکاسی از هواپیما
Nikon D7000, 55-200mm @80mm, f/5.6 1/3200 ISO 400

1. چرا عکاسی از هواپیما ؟

من عاشق هواپیماها هستم! قطعا، مانند هر تخصص دیگری در عکاسی، بهترین تصاویر از موضوعاتی حاصل می‌شوند که واقعا عاشقش باشید. هواپیما نماد حرکت، قدرت، استقامت، آزادی، مهندسی، و البته ماجراجویی است!

آموزش عکاسی از هواپیما
Nikon D3, 300mm, f/2.8 1/400 ISO 800 +2/3 stop

2. کجا می توانم هواپیما را پیدا کنم؟

در فرودگاه! اکثر ما حداقل سالی یکبار برای کار یا سفر پرواز می‌کنیم. برای همین به راحتی در طول سفرهای طولانی می‌توانید به عکاسی از هواپیما بپردازید. اگر توقف کوتاهی داشتید، سعی کنید با دوربین عکاسی خود عکس‌های اکشن جالبی از تمام وسایل نقلیه خدماتی اطراف هواپیما بگیرید. همچنین می‌توانید در برخی فرودگاه‌ها، مانند سیدنی و سان‌فرانسیسکو، در هنگام بلند شدن یا فرود عکس‌های خوبی بگیرید.

مقاله پیشنهادی
12 تکنیک فوق‌العاده عکاسی با هلی‌شات

اما الزاما نیازی نیست که در نزدیکی یک فرودگاه بزرگ زندگی کنید و یا اینکه حتما از یک خط هوایی بزرگ عکس بگیرید. در واقع، هرچه فرودگاه کوچک‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید با خلبانان محلی و کارکنان فرودگاه تماس بگیرید.

نمایش‌ها و رزمایش‌های هوایی یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی از هواپیما هستند. این نمایش‌ها در طول روز هستند و نور روز به بهتر شدن عکس‌های شما کمک می‌کند. همچنین حرکات عجیب و غریب هواپیماها دست شما را در به کار بردن خلاقیت و ایده‌های جدید باز می‌گذارد. هر ساله در سراسر جهان صدها نمایش هوایی نمایش داده می‌شود. انگلستان و آمریکا بسیاری از آنها را میزبانی می‌کنند.

آموزش عکاسی از هواپیما
Nikon F3, 80-200mm, Kodak Ektachrome

گوگل مپ، یک منبع ارزشمند برای شناسایی جاده‌ها و زمین‌های اطراف فرودگاه است. حتی وب سایت‌هایی وجود دارند که پیش از این نقاط اصلی را نقشه‌برداری کرده و شامل اطلاعاتی مربوط به پارکینگ، نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی، فست فود و بسیاری اطلاعات مفید دیگر هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند در مورد انتخاب لنز ایده‌آل برای استفاده در نقاط مختلف فرودگاه، به شما مشاوره دهند.

۳. چه چیزی یک عکس خوب از هواپیما را می‌سازد؟ | عکس هواپیما

در یک کلمه، احساسات!

عکس هواپیما
Nikon D2H, 300mm, f/5.6 1/2000 ISO 200

هواپیماها مثل مردم، در همه شکل، اندازه و رنگ وجود دارند و می‌توانید به روش‌های مختلفی از آن‌ها عکس بگیرید. همچنین می‌توانید از پرواز و فرود هواپیماها، تاکسی‌ها، ابرها و هر چیز دیگری که در فرودگاه قابل مشاهده است عکاسی کنید. کارمندان داخل و اطراف هواپیماها را فراموش نکنید! داستان‌ها و تصاویر آن‌ها به همان اندازه‌ی هواپیماها جذاب است.

عکاسی از هواپیما
Nikon F3, 80-200mm, Kodak Ektachrome

با این حال، برای یک بیننده معمولی، هواپیماها ظاهری بسیار شبیه به هم دارند. بنابراین چالش اصلی در ایجاد تصاویریست که واقعا شما را به سمت هواپیما جذب می‌کند و مقصود هنری شما را نشان می‌دهد.

آموزش عکس گرفتن از هواپیما
Nikon D7000, 200-500mm @500mm, f/5.6 1/640 ISO 1000

منظورم این است که تصویرتان می‌تواند بر روی بازتاب هواپیماهای آمریکایی بدون سرنشین قدیمی، مسیرهای فشرده هوایی در هوای مه‌آلود، دود یک موتور توربو جت و یا ماجرایی عاشقانه به صورت یک تصویر سیلوئت یا همان ضد نور از هواپیما در حال ترک فرودگاه از مقابل غروب آفتاب تمرکز کند.

Nikon F3, 80-200mm, Kodak Ektachrome

حتی می‌توانید با مدیریت عناصر مختلف در تصویر، عکسی نسبتا انتزاعی را ثبت کنید. همانند هر عکس خوب دیگری، همه چیز به نحوه استفاده شما از اشیا، شکل‌ها، بافت‌ها، خطوط، الگوها، فضای منفی و ترکیب‌بندی کلی بستگی دارد.

Nikon D3, 17-35mm @35mm, f/16 1/250 ISO 200

در نهایت بسیاری از عکس‌هایی که ثبت کردید از لحظه‌ی پرواز یا فرود هواپیماها خواهد بود. زیرا این اتفاق بسیار زیاد در اینجا تکرار می‌شود!

عکاسی از بلند شدن هواپیما
Nikon D7000, 300mm TC-20E III, f/5.6 1/400 ISO 400

4. چه تجهیزاتی نیاز است؟

در حالت ایده‌آل، شما به یک دوربین نیاز خواهید داشت به همراه یک لنز معمولی، ترجیها پرایم، و یک لنز تله فوتو برای عکاسی از هواپیما در فواصل دور. من معمولا از یک لنز 500-200 برای عکاسی از پشت حصار فرودگاه استفاده می‌کنم. اما همیشه یک لنز 80-16 و یک لنز 200-55 نیز با خود دارم. لنز واید برای عکاسی از محیط فرودگاه یا از یک منظره گسترده مفید خواهد بود.

مقالات پیشنهادی
تفاوت لنز پرایم با زوم
بهترین لنز های نیکون کدامند؟
بهترین لنز های کنون کدامند؟

داشتن یک بدنه دوربین حرفه‌ای با سرعت بالا با لنزهای گران قیمت و با کیفیت بسیار عالیست. اما می‌توانید تنها با یک بدنه مبتدی و لنزهای کیت نیز، تصاویر عالی به دست آورید. این به خلاقیت و هوش شما بستگی دارد.

عکاسی در فرودگاه
Nikon D7000, 200-500mm @200mm, f/5.6 1/640 ISO 800

5. چگونه می‌توانم از لحظه تیک‌آف و فرود هواپیما عکس بگیرم؟

یکی از بهترین زمان‌ها برای عکاسی از هواپیما زمانیست که هواپیما در حال چرخیدن است و دود عظیمی دور آن را فرا گرفته. در حالت ایده‌آل، بهتر است جلوتر از هواپیما باشید تا با نمای جلوی آن روبرو شوید. این یعنی می‌توانید به انتهای باند رفته و یا در هر جایی از مسیر باند فرود قرار بگیرید. بهتر است نیمی از باند را برای هواپیماهای کوچک و سه چهارم باند را برای هواپیماهای بزرگ طی کنید. طول باندهای فرود بسیار زیاد است و برای طی کردن آن باید مسیر طولانی را طی کنید. اما قطعا ارزشش را دارد.

آماده باشید! عکس‌های آزمایشی گرفته و بررسی و دوباره بررسی کنید. تنظیم نوردهی را به صورت حرفه‌ای یاد گرفته و انجام دهید و تا جایی که می‌توانید فریم‌های زیادی عکس بگیرید. داشتن دوربینی که به صورت پیاپی حداقل با سرعت 7 فریم بر ثانیه عکاسی می‌کند، ایده‌آل است. حالا مرحله‌ی ویرایش تصاویر فرا می‌رسد. آن‌ها را به صورت حرفه‌ای و با در نظر گرفتن ایده‌آل‌هایی برای نور و پس زمینه و میزان شارپنس، ویرایش کنید.

حتی اگر سوژه به صورت کامل در قاب ثبت نشد هم می‌توانید قسمتی از آن را برش بزنید و ویرایش کنید. برای مثال موتورها یا قسمتی از بال هواپیما را جدا کرده و به عنوان یک عکس مستقل استفاده کنید. این کار به نهایت خلاقیت شما وابسته است.

عکاسی از هواپیما
Nikon D3, 300mm, f/2/8 1/640 ISO 400

6. چگونه پس‌زمینه‌ای تر و تمیز داشته باشیم؟

سعی کنید برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کنید! از ساختمان‌ها، سیم‌ها و هر چیزی که باعث می‌شود تصویر شما خراب شود اجتناب کنید. حرکت هواپیماها را بررسی کنید و ببینید که در چه زمانی از موانع می‌گذرد و بک‌گراند خوبی بدست می‌آورد. درست در همان زمان دکمه شاتر را فشار دهید. دوباره نتایج خود را بررسی کنید. حتی قبل از گرفتن عکس‌های بعدی. سعی کنید اشکالات عکس را شناخته و آن‌ها را اصلاح کنید.

موانع بزرگ، مانند ساختمان‌های زشت، تنها می‌تواند با حرکت دادن موقعیت شما از بین برود. اگر برنامه پرواز دارید، مطابق برنامه‌ریزی خود پیش رفته و چند عکس در اطراف آن محل بگیرید. سپس آن‌ها را به صورت دلخواه ویرایش کنید.

آموزش عکاسی از هواپیما
Nikon D7000, 200-500mm @280mm, f/5.6 1/320 ISO 500

7. چگونه در آب و هوای بد عکاسی کنیم؟

توی هوای بد برو بیرون! یکی از دوستان من با عکاسی در فرودگاه بوستون لوگان، در شرایط بسیار بد آب و هوایی، زمانی که هیچ‌کس دیگری نبود، وارد عکاسی حرفه‌ای شد. او یک آلبوم قوی و عالی ساخت که آژانس هوایی مایل به پذیرش آن بود. این یک کار جانبی برای او بود. اما به سرعت استخدام شد تا از یک ناوگان هوایی در آمریکا عکاسی کند.

مقاله پیشنهادی
چگونه عکس‌هایی با تکنیک زوم انفجاری بگیریم؟

ثبت آسمان تاریک و ابرهای وحشتناک در عکاسی از هواپیما ، می‌تواند عکس شما را به شدت جذاب کند. فقط مراقب باشید. لازم نیست در جایی ایستاده باشید که طوفان شما را تهدید کند تا به صورت مستقیم آن را ثبت کنید. فقط باید در پس‌زمینه باشد. مطمئن شوید که همیشه ایمن بمانید و بعد به دنبال تنظیم نوردهی و سایر عناصر باشید!

عکاسی از هواپیما
Nikon D2H, 300mm, f/2.8 1/800 ISO 400

8. اگر هواپیمای مورد علاقه‌ام به زودی به آنجا می‌رسد، چه کاری باید انجام دهم؟

من از یک اپلیکیشن به نام FlightRadar۲۴ استفاده می‌کنم که بهتر از سرویس پرواز اینترنتی است. چرا که به نظر می‌رسد دقیقاً زمان واقعی رسیدن هواپیما را نشان می‌دهد. هنگامی که باند مد نظر خود را انتخاب کنید، می‌بینید چه هواپیماهایی برای فرود در باند فرودگاه صف کشیده‌اند. یا کدام یک در فاصله‌ای دور چرخ می‌زنند و چه چیزی از فراز آسمان در حال نزدیک شدن است. همچنین می‌توانید ورود و خروج هواپیما را کنترل کرده و برنامه حمام رفتن خود را براساس آن برنامه‌ریزی کنید!

من همیشه از آن استفاده می‌کنم و درست قبل یا بعد از عکاسی از یک هواپیما، یک عکس از FlightRadar۲۴ برای ذخیره مشخصات می‌گیرم. با این کار، بعداً می‌توانم شماره هواپیما و مسیر پرواز را به کپشن عکس خود اضافه کنم. این دست برنامه‌ها همچنین هواپیماهایی را نشان خواهند داد که به خاطر یک موقعیت اضطراری منحرف می‌شوند تا شما هم برای عکاسی از آنها آماده شوید.

FlightRadar24

9. چگونه بهترین تصاویر را انتخاب کرده و نمایش دهیم؟

پس پردازش و ادیت یک مقوله کاملا مجزاست. من در آن یک متخصص هستم، اما تنها از چند اصل اساسی استفاده می‌کنم. من در ویرایش بی‌رحمانه رفتار می‌کنم. سعی می‌کنم تنها بهترین تصاویر را با حداکثر سرعت، وضوح بالا، اثرات جوی عالی و پس‌زمینه‌های تر و تمیز ویرایش کنم. بعضی از عکس‌ها ارزش ذخیره شدن را داشته و بعضی دیگر ندارند. در بحث رنگ، معمولاً خیلی از واقعیت دوری نمی‌کنم. اما قطعا می‌توانید با دما و اشباع رنگ بازی کنید تا عکسی جالب‌تر ایجاد کنید. عکاسی سیاه و سفید نیز در عکاسی از هواپیما، گاهی اوقات می‌تواند عالی باشد.

عکاسی سیاه و سفید از هواپیما
Nikon D7000, 300mm + TC-20E III, f/5.6 1/1600 ISO 320

من هیچوقت چندین عکس را به یک ترتیب منتشر نمی‌کنم. مثلا در مورد فرود آمدن هواپیما. مگر این که اتفاقی هیجان‌انگیز و جدید در حال رخ دادن باشد. وقتی تصاویر مشابهی را منتشر کنید، در واقع قدرت همه آن‌ها را تضعیف می‌کنید. یکی را انتخاب کنید و روی آن بایستد. این یکی از دشوارترین درس‌هایی است که می‌توان در هر نوع عکاسی یاد گرفت.

من از یک تن آهن عکاسی می‌کنم! با یک دوربین با توان 7 یا 9 فریم بر ثانیه. ممکن است بعد از چند ساعت، به سرعت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تصویر را از بین ببرم. در پایان اگر با نور و تمرکز و خوش‌شانسی همراه باشم، ممکن است یک یا دو عکس قابل قبول ثبت کنم که فکر می‌کنم ارزش نشان دادن به دیگران را داشته باشد. دلسرد نشوید و همیشه سعی کنید پیشرفت کنید. هر وقت که میل داشته باشید!

مقاله پیشنهادی
فضای منفی در عکاسی | تکنیکی کاربردی

10. چگونه به هواپیما نزدیک‌تر شویم؟

فرودگاه‌های کوچک‌تر را پیدا کرده و عکاسی از هواپیما را در آنجا انجام دهید. گرچه امنیت در آنجا کم‌تر است، اما افراد وقتی نسبت به آنچه انجام می‌دهند علاقه نشان دهید، دوستانه‌تر هستند. خلبانان خصوصی ممکن است دوست داشته باشند که یک عکس بزرگ از آن‌ها ثبت کنید. همچنین نمایش‌ها و مانورهای هوایی را فراموش نکنید. این یک فرصت عالی برای نزدیک شدن به هواپیماهای کمیاب و جالب است که اغلب در فرودگاه‌های بزرگ دیده نمی‌شوند.

عکاسی از هواپیما
Nikon F3, 80-200mm, Kodak Ektachrome

همچنین می‌توانید به یک موزه یا انجمن مرمت بپیوندید . در عوض عضو شدن به شما دسترسی‌های بسیار ارزشمندی خواهند داد. احتمالا دستگاه‌های فوق‌العاده و گاهی اوقات حتی پروازهای آزاد! در نهایت می‌توانید یک پرواز جهت آشنایی را در فرودگاه محلی خود بگیرید. این پروازها معمولا ً در محدوده ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار قرار دارند و مسیر کوتاهی را طی کرده و خیلی ارتفاع نمی‌گیرند. اما برای عکاسی خوب هستند.

عکاسی خوبی را از هواپیماها برایتان آرزو می‌کنم!


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش عکاسی از هواپیما برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهی در مورد “آموزش عکاسی از هواپیما

  1. کسری گفت:

    سلام خسته نباشید.
    یک سوال میخواستم بدونم راهی هست که بتونم عکاس فرودگاه بشم یعنی برم توی باند فرودگاه شب تا صب از هواپیما هایی که میرن و میان عکس بگیرم؟

    1. امیرمحمد مشهدی فراهانی گفت:

      سلام خدمت شما، برای اینکار باید با آژانس‌های هواپیمایی یا واحد‌های امنیتی فرودگاه‌ها هماهنگ کنید، پروسه‌ی نسبتا پیچیده‌ای داره و برای اینکه قبولتون کنن باید نمونه کارهای خیلی خوب و تجهیزات کاملی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.