در دومین مقاله از سری مقالات تکنیک های عکاسی طبیعت در قالب 11 مطلب کاربردی، با عنوان ” خطوط در عکاسی طبیعت ” ، می‌توانید با یک راهکار ساده و موثر آشنا شوید.

خطوط در عکاسی طبیعت (تکنیکی کاربردی)

همچون تکنیک استفاده از پترن‌های تکرار شونده در عکاسی طبیعت که در مقاله‌ی قبل به آن پرداختیم، در هنگام رعایت تکنیک خطوط در عکاسی طبیعت نیز باید به دنبال المان‌هایی در صحنه باشید که چشم مخاطب را مجددا به مرکز عکس معطوف کند. عملکرد ایده‌آل زمانی است که خطوط در عکاسی طبیعت ، همراستا با نقطه‌ی کانونی در عکس شما باشد.

خطوط در عکاسی طبیعت
دوربین کانن ( Canon ) T2i بهمراه لنز 14میلی‌متری فیکس
با تنظیمات: f/6.3, ISO 100, 1/160 sec
در ثبت این عکس از تکنیک عکاسی اچ دی آر ( HDR ) بهره گرفتم و تصویر نهایی حاصل جمع 5 عکس با نوردهی‌های متفاوت است.

.

مقاله پیشنهادی
عکاسی HDR چیست؟ مقدمه ای بر عکاسی اچ دی آر برای عکاسان تازه کار

این عکس که در بالا مشاهده می‌کنید از روی یک پل که از میان چمنزاری می‌گذشت، نمونه‌ای مناسب اما قطعا دارای اِشکال است. با نگاه به عکس، شما هم می‌توانید خطوط در عکاسی طبیعت را در میان المان‌های جهت‌دار این عکس بیابید؛ و ضمنا درخت‌ها در نقطه‌ی مقابل نیز دقیقا بر روی یک خط قرار گرفته‌اند.

درسی که من از این عکس گرفتم آن بود، که در عکاسی طبیعت گاهی وقت‌ها باید تنها در نقطه‌ای ایستاد یا چند قدم عقب و جلو رفت و با دقت منظره‌ی مورد نظر را در گوشه‌ای یافت. در تور عکاسی که در این پارک ملی زیبا گذراندم، بارها خودم را مجبور کردم تا از عکاسی منظره‌ای دست بکشم و مجدد به خودم فرصت دوباره دیدن محیط را بدهم. جالب است بدانید که این اتفاق بارها تکرار شد و من هر مرتبه، منظره‌ای بهتر می‌یافتم.

همانطور که کاملا در عکس بالا پیدا است، مهمترین بخش رعایت تکنیک خطوط در عکاسی طبیعت ، پلی است که از گوشه‌ی پایینی عکس با قدرت شروع شده و چشمان شما را به مرکز عکس هدایت می‌کند. به کارگیری خطوط در عکاسی طبیعت براحتی می‌تواند بسیاری از عکس‌های معمول شما را به عکس‌هایی جذاب و به یاد ماندنی تبدیل کند. من می‌توانستم قاب‌بندی‌ام را به گونه‌ای انتخاب کنم که پل دقیقا در مرکز پایینی عکس من قرار می‌گرفت، که این کار حتی می‌توانست کمی به اعجاز عکس من نیز بیافزاید. اما من دوست داشتم که تلاقی افقی پل با محل ریزش آبشار را بدین گونه به تصویر کشیده و نگاه بیننده را در راستای پل، به آبشار برسانم.

درست است که انطباق این دو المان کاملا بر روی یکدیگر نیست، اما در عکاسی طبیعت باید کمی هم آسان گرفت. ضمنا خط‌های ایجاد شده‌ی ابرها نیز که چشم شما را مجددا به بخش‌های پایین عکس هدایت می‌کند، به نظر من یکی از جذابیت‌های این عکس است. خطوط تیره‌تر صخره‌های کناری آبشار نیز موازی و هم‌جهت با آن قرار گرفته که یکی دیگر از بخش‌هایی است که در هنگام توجه به خطوط در عکاسی طبیعت نمایان می‌شود.

مشکل من با این عکس، درخت‌هایی است که در میانه قرار گرفته و در میان آن همه نظم و ساختار مناسب برای رعایت خطوط در عکاسی طبیعت ، این درخت‌های مواج و بی‌نظم، چیزی برای نظاره ندارند. تمام آن خطوط در بالا و پایین قاب‌بندی من، چشم بیننده را به محلی هدایت می‌کرد که به نظر من، اکنون خیلی جذاب نیست. البته که هنوز معتقدم این عکس بطور کلی، قابل قبول است.

ما در مجله‌ی وب سایت دیدنگار در مقالاتی متعدد و کاربردی شما را با ترفندهای فراوانی از عکاسی طبیعت و عکاسی لند اسکیپ آشنا کرده‌ایم. برای آگاهی بیشتر نسبت به تکنیک ها و سبک‌های عکاسی نیز، مقالاتی جامع و متنوع در وب سایت ما وجود دارد.

برخی از مقالات عکاسی طبیعت و لنداسکیپ
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !
اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
آموزش عکاسی از ابرها ، المان‌های جذاب طبیعی
آموزش عکاسی پانوراما با درون

سخن پایانی

رعایت خطوط در عکاسی طبیعت ، ترفند و تکنیکی است کاربردی و اثرگذار، که می‌تواند از یک منظره، حداکثر زیبایی و شگفتی را به بیننده منتقل کند. به شما توصیه می‌کنیم تکنیک‌ها و ترفندهای معرفی شده در این سری مقالات را از دست ندهید. بزودی و بصورت گام به گام به معرفی 9 ترفند و تکنیک های عکاسی طبیعت جذاب دیگری، خواهیم پرداخت.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله تکنیک های عکاسی طبیعت : خطوط در عکاسی طبیعت برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: