تفاوت DSLR و mirrorless در دوربین‌های عکاسی

تفاوت DSLR و mirrorless

برای علاقمندان به دنیای بزرگ عکاسی، همیشه سوال‌هایی برای پیدا کردن بهترین و حرفه‌ای‌ترین تجهیزات وجود دارد. یک دغدغه مهم که نمی‌توان از کنار آن به‌ راحتی رد شد، درک تفاوت بین تجهیزات عکاسی به ویژه دوربین‌های حرفه‌ای است. بدیهی است که برای انتخاب و خرید یک دوربین مناسب، نیاز دارید با تفاوت DSLR و mirrorless در دوربین‌های پیشرفته آشنا شوید. شناخت تفاوت این دو نوع دوربین باعث آگاهی از مزیت‌ها و معایب هریک از آن‌ها می‌شود تا در نهایت با دید بازتری انتخاب کرده و تجربه خوبی از خریدتان داشته باشید. با ما همراه باشید.

تفاوت DSLR و mirrorless| دوربین بدون آینه چیست؟

DSLR مخفف عبارت digital single-lens reflex است و به دوربینی اشاره می‌کند که نسخه دیجیتال یک دوربین فیلمبرداری SLR است. در واقع به جای فیلم عکاسی، از یک سنسور تصویربرداری دیجیتال برای ثبت تصاویر استفاده می‌کند. نور از طریق لنز وارد می‌شود، از آینه‌ای در بدنه دوربین منعکس شده و به سمت منظره‌یاب (viewfinder) بازتاب می‌شود. وقتی روی شاتر کلیک می‌کنید، آینه به سمت پایین چرخیده و سنسور دیجیتال را در معرض دید قرار می‌دهد تا نور را جذب کرده و تصویر را ثبت کند.

برای درک بهتر تفاوت DSLR و mirrorless در دوربین عکاسی، ابتدا باید به این نکته توجه کرد که دوربین Mirrorless نوعی از دوربین‌های جدیدتر است که از آینه منعکس‌ کننده نور در ساخت آن استفاده نمی‌شود. هنگامی که دوربین‌های بدون آینه برای اولین بار در سال 2009 وارد بازار شدند، خیلی زود به یک حریف بالقوه برای دوربین‌های قدرتمند DSLR تبدیل شدند، دوربین‌هایی که پادشاه فعلی دنیای عکاسی از نظر افکار عمومی هستند. اما نظرات مختلفی وجود دارد که بحث بین انتخاب یکی از این دو را پررونق‌تر می‌کند.

برای مقایسه کامل دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR، باید نگاهی به فرق بین آن‌ها و مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌های این دوربین‌های محبوب بیندازیم.

دوربین عکاسی زیر 20 میلیون

تفاوت DSLR و mirrorless

تفاوت DSLR و mirrorless در دوربین عکاسی چیست؟

تفاوت بین این دوربین‌ها را می‌توان در موارد مختلفی بررسی کرد، که در ادامه هر یک از آن‌ها را مختصراً توضیح می‌دهیم.

اندازه و وزن

اولین مساله‌ای که در مقایسه این دو نوع دوربین به چشم می‌آید، فرق ابعاد و همچنین وزن آن‌ها است. کاملاً مشخص است که دوربین‌های DSLR نسبت به دوربین‌های بدون آینه هم‌رده‌ی خود، ابعاد بزرگ‌تری داشته و سنگین‌تر هستند. چرا که در تولید این دوربین‌ها از آینه داخلی، pentaprism یا منشور پنج وجهی، آینه فوکوس خودکار ثانویه و سایر بخش‌های سیستم فوکوس خودکار استفاده شده است.

اما دوربین‌های بدون آینه فاقد بسیاری از این قسمت‌ها بوده و طراحی بسیار جمع‌وجورتر و سبک‌تری دارند. بنابراین یک مورد بارز از تفاوت DSLR و mirrorless دوربین عکاسی در سبُک و قابل حمل بودن دوربین‌های بدون آینه است. برای موقعیت‌هایی که می‌خواهید در حال حرکت مثل مسافرت یا طبیعت‌گردی عکاسی کنید، شاید دوربین سبک که به‌ راحتی در کیف جا بگیرد و سنگینی آن شما را اذیت نکند، انتخاب بهتری باشد.

البته در نقطه مقابل، این سبک بودن می‌تواند امتیاز خوبی نباشد. چون وزن اکثر لنزهای دوربین بدون آینه تقریباً با لنزهای دوربین DSLR برابر است. پس اگر می‌خواهید از لنزهای حجیم زیادی استفاده کنید، احتمالاً به دلیل اینکه تعادل بین یک دوربین سبک و لنز سنگین سخت‌تر است، دوربین DSLR را ترجیح دهید. به‌ علاوه ارگونومی و کنترل بهتر دوربین‌های DSLR در دست نسبت به همتایان بدون آینه خود، اهمیت دارد. عکسان با دست‌های بزرگ‌تر این نوع دوربین را بیشتر ترجیح می‌دهند.

تفاوت DSLR و mirrorless از نظر قیمت

اگر هر دو نوع دوربین را از نظر قیمت و میزان پیشرفته بودن در یک طیف دسته‌بندی کنیم، بین دوربین‌های سطح پایه تا متوسط، دوربین DSLR برنده بازی است. شما می‌توانید یک دوربین DSLR متوسط یا کمی پایین‌تر از متوسط را با قیمتی مقرون به‌ صرفه‌تر (نسبت به هم‌رده‌های بدون آینه‌اش) بخرید و همچنان از مجموعه‌ای ویژگی‌های خوب برخوردار شوید. در حالی‌ که در بین دوربین‌های mirrorless، هر دوربینی که در انتهای طیف ارزان‌تر باشد، وضوح و عمر باتری کمتری داشته و منظره‌یاب نخواهد داشت.

با این حال، در بین دوربین‌های حرفه‌ای‌تر و قیمت‌های بالاتر، دوربین‌های DSLR و بدون آینه تقریباً در یک سطح قیمت هستند.

لنزهای دوربین‌های DSLR و mirrorless

از دیگر موارد تفاوت DSLR و mirrorless در مورد لنزهای آن‌ها مطرح است. از آن جایی که دوربین‌های DSLR برای طولانی‌ترین زمان در بازار بوده و کهنه‌کار هستند، مسلم است مجموعه وسیع‌تری از لنزها را دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. در حال حاضر اگر داشتن لنزهای بیشتر برای شما مهم است، دوربین DSLR گزینه بهتری است. اما همان‌طور که محبوبیت دوربین‌های بدون آینه همچنان در حال افزایش است، لنزهای ارائه شده آن‌ها هم به‌آرامی در حال افزایش است.

دوربین‌های با فرمت میکرو چهارسوم (Micro Four Thirds) در حال حاضر تعداد فزاینده‌ای لنز دارند که می‌توان آن‌ها را از Olympus و Panasonic خریداری کرد. اگر کاربران دوربین‌های بدون آینه نیاز به استفاده از لنزهای اندازه DSLR داشته باشند، آداپتورهای لازم را می‌توان از فروشگاه‌های سازنده خریداری کرد. اما انجام این کار می‌تواند بر برخی از ویژگی‌های دوربین بدون آینه شما تأثیر بگذارد؛ مانند نقطه کانونی، کیفیت زوم و کاهش سرعت فوکوس خودکار.

بنابراین در این مورد تفاوت DSLR و mirrorless به وضوح دوربین‌های DSLR دارای یک امتیاز مثبت هستند.

عمر باتری

تفاوت مورد توجه دیگر عمر باتری هر یک از این دوربین‌ها است. بدنه کوچک‌تر دوربین بدون آینه، بیانگر باتری کوچک‌تری است که درون آن قرار گرفته است. از طرفی در یک دوربین mirrorless، حسگرهای دوربین همیشه فعال هستند. در حالی‌ که در دوربین‌های DSLR سنسور دوربین فقط در لحظه گرفتن عکس روشن می‌شود. همچنین استفاده از چشمی اپتیکال در این دوربین‌ها باعث کاهش مصرف انرژی باتری می‌شود. به‌ همین دلیل عمر باتری دوربین‌های بدون آینه کمتر از انواع DSLR است.

با در نظر گرفتن این تفاوت دوربین DSLR و mirrorless اگر می‌خواهید مدت طولانی در یک محیط باز و به دور از منبع انرژی عکاسی کنید، دوربین‌های DSLR انتخاب بهتری برایتان هستند. این دوربین‌ها هم باتری بزرگ‌تر و با ظرفیت بیشتری دارند و هم مصرف انرژی آن‌ها کمتر است. با اکثر دوربین‌های DSLR با کالیبر حرفه‌ای، می‌توانید در طول روز بدون تمام شدن باتری عکاسی کنید.

کیفیت تصویر و ویدئو در دوربین‌های DSLR و mirrorless

هم دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های بدون آینه می‌توانند کیفیت تصویر فوق‌العاده‌ای داشته باشند. چون هر کدام از این دو می‌توانند از جدیدترین و بهترین حسگرهای فول فریم موجود در بازار استفاده کنند. حسگر یا سنسور بزرگ‌ترین عاملی است که کیفیت تصویر را تعیین می‌کند. البته مواردی مانند فوکوس خودکار، عکاسی در نور کم و رزولوشن دوربین همگی در کیفیت تصویر نهایی تاثیرگذار هستند. بنابراین در یک محیط کنترل شده و با سنسورهایی با اندازه یکسان، هر دو نوع دوربین تقریباً کیفیت تصویر یکسانی دارند.

اما تفاوت دوربین DSLR و mirrorless در کیفیت فیلمبرداری مشخص‌تر است. دوربین‌های DSLR ممکن است طیف وسیعی از لنزها را داشته باشند، اما فقط مدل‌های DSLR سطح بالا می‌توانند ویدیوهایی با کیفیت 4K یا Ultra HD تولید کنند. به‌ همین دلیل در این مورد، دوربین‌های بدون آینه دارای مزیت هستند. چون توانایی تولید چنین کیفیتی را حتی با برخی از مدل‌های مقرون به‌ صرفه دارند.

عکاسی در محیط باز

برخی عوامل هستند که تعیین می‌کنند عکسبرداری با یک دوربین در یک فضای باز، مانند دشت، صحرا و مزرعه چقدر آسان است. این عوامل شامل اندازه یک دوربین، توانایی آن برای عکسبرداری در محیط‌های کم نور و قابلیت فوکوس خودکار است. دوربین‌های بدون آینه به وضوح از نظر اندازه و قابل حمل بودن برتری دارند، اما اکثر اوقات لنزهای حجیم اهمیت این تفاوت DSLR و mirrorless را کاهش می‌دهند. با این‌ حال اگر به دنبال فشرده‌ترین سیستم ممکن هستید، احتمالاً دوربین بدون آینه توجه شما را به خود جلب می‌کند.

در مورد فوکوس خودکار و عکاسی در نور کم، دوربین‌های DSLR در بیشتر شرایط برنده میدان بوده‌اند. اما با معرفی برخی از هیولاهای دوربین‌های بدون آینه مانند Sony a7S III عکاسی در نور کم هم بهینه شده است. همچنین سیستم فوکوس خودکار دوربین بدون آینه Sony A6400 نیز بسیار بهبود یافته است.

با این حال، دوربین‌های DSLR همچنان برای فوکوس خودکار روی اهدافی با حرکت سریع، که می‌توانند در عکاسی ورزشی یا حیات وحش باشند، بهتر هستند. دوربین DSLR برای فوکوس خودکار از فناوری تشخیص فاز و سنجش همگرایی دو پرتوی نور استفاده می‌کند. اما دوربین بدون آینه تضاد نوری را اندازه‌گیری می‌کند که نسبت به تشخیص فاز به‌ خصوص در نور کم روند آهسته‌تری دارد.

تفاوت DSLR و mirrorless در منظره‌یاب دوربین

برتری منظره‌یاب (Viewfinder) تا حدی به ترجیح شخصی عکاس برمی‌گردد. در یک دوربین DSLR تصویری که از طریق یک منظره‌یاب نشان داده می‌شود، همان چیزی است که از لنز می‌آید و آینه درون DSLR تصویر را تا منظره‌یاب منعکس می‌کند. اما در دوربین‌های بدون آینه، تصویر منظره‌یاب به‌ صورت الکترونیکی ایجاد می‌شود. در چنین سیستمی، چند مزیت قابل توجه وجود دارد؛ انعکاس تصویر با در نظر گرفتن سرعت شاتر، ISO، تعادل رنگ سفید و سایر تنظیمات داخل دوربین.

سرعت عکسبرداری متوالی

به این دلیل که در ساختار یک دوربین DSLR باید یک آینه به سمت بالا حرکت کند، در سرعت عکس گرفتن پی‌درپی آن محدودیت وجود دارد. اما این مساله در مورد دوربین mirrorless حائز اهمیت نیست و می‌تواند عکس‌های متوالی با سرعت بالا بگیرد.

خب تا اینجا به تفاوت DSLR و mirrorless در ساختار دوربین‌های حرفه‌ای پرداختیم و جزئیات آن را با هم بررسی کردیم. حال اگر به دنبال خرید بهترین دوربین از هر نوع DSLR و mirrorless هستید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به پیشنهادات ما داشته باشید.

دوربین عکاسی زیر 30 میلیون

بهترین دوربین‌های بدون آینه

معرفی نمونه‌هایی دوربین بدون آینه یا همان mirrorless با برندهای محبوب به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند. در ادامه به دوربین‌های بدون آینه اشاره می‌کنیم. برای بررسی مدل‌های بیشتر می‌توانید به سایت فروشگاه دیدنگار مراجعه کنید و انواع مدل‌ها را ببینید.

دوربین بدون آینه کانن (Canon EOS R5 Mirrorless Camera (Body Only

دوربین بدون آینه کانن (Canon EOS R5 Mirrorless Camera (Body Only

 • حسگر 45 مگاپیکسلی CMOS فول فریم
 • پردازشگر DIGIC x با قابلیت عکاسی پیاپی 20 فریم بر ثانیه ، 5 فریم بر ثانیه
 • نمایشگر لمسی 3 و 3.2 اینچی
 • دارای 1053 نقطه فوکوس
 • فوکوس خودکار Dual Pixel
 • قابلیت عکاسی با فرمت Raw

دوربین بدون آینه کانن (Canon EOS R5 Mirrorless Camera (Body Only

دوربین بدون آینه سونی Sony Alpha a7s III Mirrorless Body

دوربین بدون آینه سونی Sony Alpha a7s III Mirrorless Body بدنه

 • حسگر 12 مگاپیکسلی
 • اندازه حسگر (Full frame (35.9*24mm
 • حساسیت ISO 80-102400 قابل گسترش تا 409600-50
 • 759 نقطه فوکوس
 • سرعت عکاسی پی در پی 10 فریم بر ثانیه
 • قابلیت فیلمبرداری دارد
 • اندازه مانیتور ۳ اینچ متحرک
 • ارتباط (WiFi – Bluthooth) دارد

دوربین بدون آینه سونی Sony Alpha a7s III Mirrorless Bodyبهترین دوربین‌های DSLR

خب بعد از معرفی نمونه‌های دوربین بدون آینه، خالی از لطف نیست که به دوربین‌های DSLR هم اشاره کنیم. اگر از ظرفداران دوربین میرورلس نیستید، نگاهی به این موارد داشته باشید.

دوربین عکاسی کانن Canon 90D 18-135 IS USM

دوربین کانن 90d

 • فوکوس دنبال شونده iTR
 • عکاسی پیاپی ۱۰ فریم بر ثانیه
 • فیلمبرداری ۴K
 • سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS AF
 • دارای ۴۵ نقطه فوکوس
 • وای فای و بلوتوث
 • پردازنده تصویر DIGIC 8
 • عمر باتری ۱۳۰۰ شات

دوربین عکاسی کانن Canon 90D 18-135 IS USM

دوربین عکاسی نیکون Nikon D7500 DSLR Camera

دوربین عکاسی نیکون Nikon D7500 18-140 VR

 • حسگر ۲۱ مگاپیکسلی CMOS قطع APS-C
 • پردازشگر Expeed 5 با قابلیت عکاسی پیاپی ۸ فریم بر ثانیه
 • لنز ۱۴۰-۱۸ میلی‌متر با محدوده دیافراگم ۵.۶-۳.۵
 • دارای ۵۱ نقطه فوکوس
 • قابلیت عکاسی با فرمت Raw
 • حساسیت (ISO) از ۱۰۰ تا ۵۱۲۰۰ و قابل ارتقاء از ۵۰ تا ۱۶۴۰۰۰۰
 • محدوده سرعت شاتر ۳۰ تا ۱/۸۰۰۰ ثانیه
 • قابلیت ضبط ویدئو با کیفیت ۴k – ۳۰p

دوربین عکاسی نیکون Nikon D7500 DSLR Camera

آموزش تفاوت DSLR و mirrorless

با وجود توضیحات مفصلی که به شما ارائه دادیم، شاید هنوز به درک کاملی از تفاوت DSLR و mirrorless در دوربین‌های حرفه‌ای امروزی نرسیده‌اید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم حتماً در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه عکاسی تهران شرکت کنید و زیر نظر عکاسان کاربلد به شناخت ساختار دوربین مسلط شوید. شناخت ساختار دوربین یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که پیش از اصول عکاسی باید از آن آگاه باشید. درک عملکرد دوربین و نحوه ثبت عکس به شما کمک می‌کند تا بعد از یادگیری اصول عکاسی به سرعت در شرایط مختلف دوربین را تنظیم کنید. فراموش نکنید که مهم نیست در چه سبکی عکاسی می‌کنید، حتماً با آگاهی از عملکرد و ساختار دوربین با توجه به نیازتان دست به خرید بزنید.

انتخاب شما کدام دوربین است؟

در پایان بررسی تفاوت دوربین DSLR و mirrorless این سوال به‌وجود می‌آید که کدام نوع دوربین انتخاب بهتری است؟ هم دوربین‌های بدون آینه و هم دوربین‌های DSLR با جدیدترین نوآوری‌ها به تکامل و پیشرفت خود ادامه می‌دهند. در نهایت یک عکاس باید توجه کند که چه مواردی برای او اهمیت بیشتری دارد.

دوربین‌های بدون آینه کوچک‌تر و سبک‌تر هستند، قطعات متحرک کمتری دارند، نسبت به دوربین‌های DSLR سنتی کم‌صداتر و ذاتاً کمتر مستعد ایجاد لرزش‌ ناشی از تکان خوردن دست هستند. دوربین بدون آینه سبک، بی‌صدا و سریع است، پس این امکان را می‌دهد که مورد توجه قرار نگیرید و دوربین را همیشه در دست داشته باشید. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای مناظر یا حیات وحش، عکاسان خبری و مسافرتی با درک تفاوت دوربین DSLR و mirrorless دوربین بدون آینه را ترجیح می‌دهند.

در عین حال، بعضی عکاسان برای همیشه عاشق دوربین‌های DSLR خود هستند. چون دستشان را در انتخاب لنز باز می‌گذارد و باتری‌شان تمام روز کارایی دارد. شکستن رکورد DSLR در دوام و عملکرد ثابت در شرایط نامناسب، سخت است. دوربین‌های DSLR سیستم‌های تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه یا روی لنز را ارائه می‌کنند تا اثرات لرزش دوربین ناشی از آینه را به حداقل برسانند. این دوربین‌ها سیستم‌های لنز بسیار توسعه‌یافته‌ شامل لنزهای پرایم و زوم حرفه‌ای متعدد دارند که عملکرد تصویربرداری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کنند.

آیا تا به حال با دوربین‌های بدون آینه عکاسی کرده‌اید؟ شما هم جزو عکاسان مبتدی هستید که هنوز دوربین تهیه نکرده‌اند و به دنبال خرید بهترین دوربین عکاسی در بازار ایران هستند؟ شما طرفدار کدام برند تولیدکننده دوربین هستید؟ نظرات و دیدگاهتان را برای ما بنویسید و این مقاله را برای دوستداران دنیای عکاسی بفرستید.

آموزش عکاسی دیجیتال

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.