اکستنشن تیوب ( Extension Tube ) چیست و چه کاربردی در عکاسی ماکرو دارد ؟

مزایای استفاده از اکستنشن تیوب در عکاسی ماکرو چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم ؟ نحوه‌ی استفاده از آنها به چه صورت است ؟ اینها تمامی سوالاتی هستند که در پایان مقاله برایشان جواب مشخصی را پیدا خواهید کرد. پس همراه من باشید …

در عکاسی ماکرو با استفاده از لنزهای معمولی یک محدودیت بزرگ و مهم خواهید داشت، در واقع به این دلیل که هر لنزی یک میزان مشخص برای حداقل فاصله‌ی فوکوس دارد، نمی‌توانید با استفاده از آن‌ها تا هر میزان که می‌خواهید به سوژه نزدیک شده و از آن عکاسی کنید. اکستنشن تیوب‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ناحیه‌ی فوکوس لنزی که استفاده می‌کنید را تغییر داده و بتوانید از میزان کمتری به عنوان حداقل فاصله‌ی فوکوس استفاده کنید. به همین دلیل می‌توانید دقیق‌ترین و کوچک‌ترین جزئیات را با بیشترین وضوح و به صورت کاملا شفاف ثبت کنید.

بنابراین بیایید نگاهی به آنچه آنها هستند، نحوه‌ی استفاده از آنها در عکاسی ماکرو، جوانب مثبت و منفی، و برخی نکات در مورد خرید اکستنشن تیوب‌ها داشته باشیم …

پیشنهاد نویسنده : چتر در عکاسی چیست ؟ راهنمای خرید استفاده و استفاده از چترهای نورپردازی

اکستنشن تیوب برای عکاسی ماکرو چیست ؟

هر لنز دوربین  یک حداقل فاصله کانونی مشخص دارد.

هنگام ثبت تصاویر ماکرو، کمترین فاصله‌ی فوکوس اغلب مسئله‌ی بسیار مهمی خواهد بود، چرا که شما نمی‌توانید به اندازه‌ی کافی نزدیک شوید تا از سوژه‌های کوچک خود عکاسی کنید، چرا که حداقل فاصله‌ی فوکوس ممکن است آنقدری کم نباشد که بتوانید یک تصویر ماکرو بگیرید.

یک راه حل بسیار خوب و مفید استفاده از اکستنشن تیوب‌ها ( Extension Tube ) است.

عملکرد آنها دقیقا همانند نامشان است، در واقع اکستنشن تیوب‌ها می‌توانند قابلیت‌های لنز را به منظور عکاسی ماکرو گسترش دهند.

اساساً آنچه اکستنشن تیوب‌ها انجام می‌دهند تغییر منطقه‌ی فوکوس در لنز شما است. از طرفی دیگر نمی‌توانید روی مقدار بی نهایت فوکوس کنید، اما در عوض می‌توانید بیش از پیش به سوژه‌تان نزدیک شوید تا یک تجربه‌ی عالی از عکاسی ماکرو داشته باشید.

اکستنشن تیوب‌ها چگونه کار می‌کنند ؟

شما اکستنشن تیوب‌ها را بین بدنه‌ی دوربین و لنز خود متصل می‌کنید.

شما می‌توانید تنها از یکی از آنها استفاده کنید یا برای تاثیرگذاری بیشتر آن‌ها را روی هم متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که نوع مناسب کانکتور بدنه‌ی دوربین خود را دریافت کرده‌اید؛ چرا که اگر نسخه‌ای متفاوت را خریداری کنید نمی‌توانید آن را به دوربین و لنز خود متصل کنید.

من توصیه می‌کنم ابتدا اکستنشن تیوب را به لنز وصل کنید، سپس همه چیز را بر روی بدنه‌ی دوربین نصب کنید.

وقتی همه چیز به هم متصل شد، مثل حالت عادی دوربین شما آماده‌ی ثبت عکس است.

به وسیله‌ی اکستنشن تیوب‌ها تا چقدر می‌توان به سوژه نزدیک شد ؟

اکستنشن تیوب‌ها را برای عکاسی ماکرو می‌توان در عرض‌های مختلفی خریداری کرد، بنابراین میزان نزدیک شدن دوربینتان به سوژه به این بستگی دارد که از چه لنزی با چه تبدیلی استفاده کنید و آن را روی چه دوربینی ببندید، اما در بعضی موارد می‌توانید خیلی زیاد نزدیک شوید !

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه‌تر، مانند لنز 50 میلی متری به شما امکان می‌دهد واقعاً به سوژه‌ی خود نزدیک شوید، در بعضی موارد هم شاید کمتر.

وقتی برای رسیدن به فوکوس کمتر از یک اینچ از سوژه‌ی خود فاصله داشته باشید، نتیجه کمی ناخوشایند خواهد شد.

پیشنهاد نویسنده : مقایسه مشخصات دوربین‌های سری آیفون ۱۲ : هر مدل چند دوربین دارد ؟

انتخاب یک لنز با فاصله کانونی کمی طولانی‌تر، مانند لنز 85 میلی متری به شما امکان می‌دهد انعطاف بیشتری در میزان بزرگنمایی داشته باشید. شما قادر نخواهید بود که سوژه را در ابعادی بسیار بزرگ ثبت کنید، اما برای داشتن یک فاصله‌ی قابل قبول بین سوژه و لنز، بسیار راحت‌تر خواهید بود.

در این تصویر می‌توانید یک لنز 85 میلی متری را مشاهده کنید که با استفاده از یک اکستنشن تیوب به یک دوربین فول فریم متصل شده و فاصله‌ی قابل قبولی هم با گل رز دارد.

من با لنز 50 میلی متری هم این تکنیک را امتحان کردم و آنقدر فاصله بین لنز و گل نزدیک بود که تقریباً عدسی جلویی به گل برخورد کرده بود.

با این اوصاف شاید در برخی موارد استفاده از لنزهای 50 میلی متری در کنار اکستنشن تیوب‌ها خیلی عملی و قابل اجرا نباشد.

میزان بزرگنمایی چقدر خواهد بود ؟

در این سری از تصاویر از گل‌های رز، من ابتدا آن را بدون هیچ اکستنشن تیوبی ثبت کردم، سپس با هر یک از آنها به طور جداگانه، و در آخر همه‌ی آنها را با هم ترکیب کردم. شما می‌توانید نتایج را مشاهده کنید :

تنها با یک لنز 85 میلی متری

با لنز 85 میلی متری و اکستنشن تیوب 12 میلی متری

با لنز 85 میلی متری و اکستنشن تیوب 20 میلی متری

با لنز 85 میلی متری و اکستنشن تیوب 36 میلی متری

با لنز 85 میلی متری و اکستنشن تیوب ترکیبی 12 و 20 و 36 میلی متری ( معادل 68 میلی متر )

بیایید به نمونه‌ی دیگری که از یک خط کش عکاسی کردم نگاه کنیم تا تفاوت را واضح‌تر درک کنیم :

تنها با یک لنز 50 میلی متری

با لنز 50 میلی متری و اکستنشن تیوب 12 میلی متری

با لنز 50 میلی متری و اکستنشن تیوب 20 میلی متری

با لنز 50 میلی متری و اکستنشن تیوب 36 میلی متری

با لنز 50 میلی متری و اکستنشن تیوب ترکیبی 12 و 20 و 36 میلی متری ( معادل 68 میلی متر )

برای اینکه یکبار دیگر تصویر بالا را با استفاده از لنز 50 میلی متری و ترکیب تمامی اکستنشن تیوب‌ها با هم ثبت کنم، به شکل عجیبی به سوژه نزدیک شدم.

این باعث بروز دو مسئله می‌شود :

 • عمق میدان در این حالت واقعاً کم است،
 • در نهایت سایه‌ی بزرگی را روی سوژه‌ی خود ایجاد می‌کنید و این باعث می‌شود عکستان کمی تاریک شود.

پیشنهاد نویسنده : فیلتر UV چیست ؟ آیا واقعا به آن نیاز دارید ؟

من یکبار دیگر با استفاده از هر سه اکستنشن تیوب از همین صحنه عکاسی کردم، منتها این بار با لنز 85 میلی متری این کار را انجام دهم تا تفاوت بزرگنمایی بین دو لنز را به شما نشان دهم.

با لنز 85 میلی متری و اکستنشن تیوب ترکیبی 12 و 20 و 36 میلی متری ( معادل 68 میلی متر )

توجه کنید که تصویر بالا تقریباً در همان بزرگنمایی لنز 50 میلی متری، فقط با اکستنشن تیوب 36 میلی متری ثبت شده است. هنوز هم خیلی خوب است و البته فاصله‌ی بیشتری بین سوژه و لنز وجود دارد. بنابراین گاهی اوقات باید کمی با تجهیزات بازی کنید تا بتوانید ترکیب مناسب لنز و اکستنشن تیوب را برای سوژه‌ی خود پیدا کنید.

مزایا و معایب

استفاده از اکستنشن تیوب‌ها چه مزایایی دارد ؟

 • وزن بسیار کمی دارند و فضای زیادی از کیف دوربین شما را اشغال نمی‌کنند
 • قیمت آنها نسبت به لنزهای ماکرو به شدت کمتر است
 • می‌توانید از آنها با لنزهای موجود خود استفاده کنید
 • انعطاف پذیر زیادی که دارند باعث می‌شود بتوانید بسته به سوژه‌ی خود آنها را با هم ترکیب کرده و بزرگنمایی‌های مختلف را امتحان کنید

استفاده از اکستنشن تیوب‌ها چه معایبی دارد ؟

 • اگر مشکل بودجه داشته باشید، هنوز هم می‌توانند کمی گران باشند ( ارزان‌ترین ستاپ برای عکاسی ماکرو تکنیک ریورس لنز است )
 • مراحل زیادی برای بستن و استفاده از آنها وجود دارد، بنابراین کمی دردسر خواهد داشت
 • نتایج فقط به اندازه لنزهایی که روی آنها قرار می‌دهید واضح هستند
 • یک وسیله‌ی دیگر را همیشه باید با خود حمل کنید

انواع اکستنشن تیوب‌ها

به دلیل ساده بودن اکستنشن تیوب‌ها، می‌توانید مدل‌های فوق العاده ارزان قیمتی را برای آنها پیدا کنید. اما عملکرد همه‌ی اکستنشن تیوب‌ها یکسان نیست و باید هنگام انتخاب آنها چند مورد را در نظر بگیرید.

اکستنشن تیوب‌ها ممکن است با دوربین شما سازگار باشند یا نباشند. اگر اینگونه نباشد، شما توانایی تنظیم الکترونیکی دیافراگم و استفاده از فوکوس خودکار را از دست خواهید داد. از آنجا که تقریباً هیچ لنز مدرنی دارای کنترل دیافراگم دستی نیست، اکستنشن تیوب‌های غیر الکترونیکی لنزهای شما را روی بیشترین عدد دیافراگم تنظیم می‌کنند که استفاده از آن‌ها در این حالت ممکن است بسیار دشوار باشد، به دلیل عمق میدان کوچکی که برای فوکوس خواهید داشت.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی ماکرو : چگونه از جزئیات ریز عکاسی کنیم ؟

کانن و نیکون هر دو اکستنشن تیوب‌هایی را در چند ابعاد مختلف با فاصله کانونی‌های متفاوت تولید کرده‌اند :

مدل

فاصله کانونی

کانن

EF 12 II

EF 25 II

12 میلی متری

25 میلی متری

نیکون

PK-12

PK-13

14 میلی متری

27.5 میلی متری

سایر تولیدکنندگان عمده‌ی لنز در حال حاضر اکستنشن تیوب تولید نمی‌کنند، اما تعداد دیگری از کمپانی‌های شخص ثالث مانند Kenko،Vello و Neewer نیز وجود دارند که این کار را انجام می‌دهند.

هنگام انتخاب اکستنشن تیوب‌ها، کنترل دیافراگم الکترونیکی و فوکوس خودکار را در نظر بگیرید. از آنجا که هیچ تفاوتی در عملکرد اپتیکال بین اکستنشن تیوب‌ها وجود ندارد ( به دلیل نبودن هیچ عنصر شیشه‌ای که تداخلی در انتقال نور داشته باشد )، ممکن است حتی برخی از مدل‌های ارزان قیمت‌تر نیز برایتان مناسب و کافی باشند.

یکی از فاکتورهای انتخاب یک اکستنشن تیوب مناسب این است که کیفیت ساخت مستحکم و خوبی داشته باشد که مدل‌های گران قیمت‌تر عملکرد فوق‌العاده‌ای از این نظر خواهند داشت. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دوربین یا لنز توسط اکستنشن تیوب‌های ارزان‌تر، باید با دقت بیشتری آنها را بررسی و انتخاب کنید. به ویژه، برخی از مدل‌های ارزان قیمت ضعف‌های عمده‌ای دارند که باعث می‌شود به لنزهای شما بچسبند. اگر نتوانید اکستنشن تیوب را بردارید، آن لنز عملا برای هیچ چیز دیگری به غیر از عکاسی ماکرو قابل استفاده نخواهد بود.

خرید اکستنشن تیوب‌ها

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک اکستنشن تیوب را برای عکاسی ماکروی خود انتخاب کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از خرید آنها را در نظر داشته باشید :

 1. همیشه ارزان‌ترین مجموعه را خریداری نکنید، عملکرد همه‌ی آنها یکسان نیست. بررسی‌های مختلف را بخوانید؛ من چند مورد را در آمازون خواندم و در مورد برخی از آنها شنیده‌ام که در دوربین گیر کرده‌اند و به هیچ عنوان هم خارج نمی‌شوند که این اصلا خوب نیست. بعضی موراد دیگر نیز خیلی نازک و ظریف بودند و نمی‌توانستند یک لنز بزرگ را نگه دارند، و این باعث شده بلغزند و لنز را بیندازند که این هم اصلا خوب نیست. بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید به دنبال موارد ارزان قیمت نباشید، چرا که مشکلاتی که در عوض آن به وجود خواهند آمد هزینه‌ی بیشتری در پی خواهند داشت، ممکن است دوربین یا لنز شما آسیب‌های بسیار جدی را متحمل شوند.
 2. توجه داشته باشید که برخی از اکستنشن تیوب‌ها اتصالات الکترونیکی ندارند. تصویری که در ابتدای مقاله قرار دادم را نگاه کنید، این یکی از همان موارد است، بدون هیچگونه اتصالی. پس در واقع تنظیمات نوردهی یا دیافراگم به دوربین منتقل نشده و نمی‌توانید آنها را کنترل کنید. این باعث می‌شود همیشه با f/22 عکاسی کنید که همیشه بسته‌ترین دیافراگم ممکن است و در نتیجه کارتان بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.
 3. اگر توانایی تهیه‌ی یک مجموعه‌ی کامل را ندارید، فقط یکی را بخرید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی ماکرو با موبایل : چگونه تصاویر کلوزآپ ثبت کنیم ؟

امیدوارم مقاله‌ی ” اکستنشن تیوب ( Extension Tube ) چیست و چه کاربردی در عکاسی ماکرو دارد ؟ “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با من در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهی در مورد “اکستنشن تیوب ( Extension Tube ) چیست و چه کاربردی در عکاسی ماکرو دارد ؟

 1. نورا حسینی گفت:

  سلاااااام . عالی بود عاااااالی بود بی نظیر بود . خیلییییی لذت بردم . چطور میتونم باهاتون ارتباط بگیرم ؟ خیلی سوال دارم و میخوام حتما خرید کنم

  1. امیر علی آقایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تلفن : ۷۷۶۱۶۴۳۸-۰۲۱ می توانید تماس بگیرید.

 2. نورا حسینی گفت:

  خیلی خوب بود

 3. نورا حسینی گفت:

  عالی و خدا قوت به تیم دیدنگار

 4. زهرا سادات حسینی گفت:

  اکستنشن تیوپ ها خیلی خوب هستن

 5. Mohammad Reza Noori گفت:

  درود
  اگر اکستنشن رو سر یک لنز ماکرو ۹۰ قرار بدیم میتونیم بزرگنمایی بیشتری داشته باشیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.