حتماً برای شما هم پیش آمده که وارد فروشگاهی شوید و با دیدن قیمت محصول دلتان به شک بیفتد. خب اگر کمی هوشیار باشید، متوجه علت می‌شوید ولی از کجا مطمئن می‌شوید؟ در مورد بعضی محصولات مانند کارت حافظه هم شرایط یکسان است. برندهایی در بازار هستند که همان مشخصات کارت حافظۀ برندهای معتبر را با قیمت پایین‌تر عرضه می‌کنند. در این متن قصد داریم تا با ابعاد کلی یک کارت حافظه اصیل آشنا شویم تا با وسواس بیش‌تری نسبت به این کوچولوهای دنیای اطلاعات برخورد کنیم.

کارت حافظهخب در اولین مرحله لابد از خود می‌پرسید، دلیل آن قیمت پایین چیست؟ آیا واقعاً یک تخفیف شگفت‌انگیز در کار است؟ آیا برند قصد دارد بین کاربران جا باز کند؟ قطعاً فروشگاه‌های با انصاف هم وجود دارند که دست به تقلب نمی‌زنند، اما چه بخواهیم چه نخواهیم بخشی از بازیِ معمول در بازار، تقلب و سواستفاده از اعتماد خریدار است. کارت حافظه از آن دسته مواردی است که تولیدکنندگان متعددی دارد. می‌خواهیم بدانیم چه تفاوتی بین یک کارت حافظه اصل و تقلبی وجود دارد؟ همچنین به برخی راهکارهای عملی تشخیص بین اصل و فیک اشاره خواهیم کرد.

شما برند معتبری با بسته‌بندی شبیه به نمونۀ اصلی خریداری می‌کنید، اما آنچه در واقع دریافت کرده‌اید یک نمونۀ تقلبی Fake است. حتی برخی توزیع‌کنندگان هم دچار این بازی تقلب می‌شوند. با ما همراه باشید تا یک راهنمای کلی از خرید به دست آورید. فراموش نکنید آگاهانه خرید خود را آنالیز کنید و از فروشنده سوالات خود را بپرسید.

کارت حافظه تقلبی چه تفاوت‌هایی با نمونۀ‌ اصلی دارد؟

کارت حافظههیچ راه دقیقی وجود ندارد. ما باید راه‌های مختلف را امتحان کنیم تا به یک اطمینان کلی برسیم. ابتدا ظاهر را بررسی می‌کنیم و بعد به سراغ دل و رودۀ آن خواهیم رفت. آنالیز دل و روده را به دست نرم‌افزارهای معتبر خواهیم سپرد و در نهایت به یک محصول تیک مثبت می‌دهیم یا با کمال تاسف خواهیم فهمید که کالای خریداری شده تقلبی است.

این را به خاطر داشته باشید: یکی از حیاتی‌ترین عملکردهای کارت حافظه نوشتن writing است. به عنوان مثال: شما کارت حافظه را در یک دوربین عکاسی یا فیلمبرداری قرار داده‌اید و شروع به ثبت یا ضبط تصاویر می‌کنید. کارت حافظه memory card شروع به نوشتن اطلاعات روی بخش‌های آن می‌کند. اگر عملکرد مطلوبی نداشته باشد، برخی داده‌ها را از دست می‌دهد. در نتیجه می‌تواند کاهش کیفیت فایل خام RAW، خرابی بخشی از آن و حتی از دست رفتن تمامی کار باشد. این خبر در صورتی که یک اثر بی‌نظیر را ثبت کرده باشید بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود.

کارت حافظه چگونه کار می‌کند؟

کارت حافظهمی‌خواهیم خیلی ساده در مورد نحوۀ کار این تراشه‌های کوچک بدانیم. محل ذخیرۀ فایل‌ها که با وجود سایز کوچکی،‌ تواناییِ ذخیرۀ حجم بالایی از داده‌ها را دارند. می‌توان آن‌ها را به انواع دستگاه‌ها نظیر گوشی‌های هوشمند، دوربین‌های عکاسی و کم‌کوردرها Camcorder متصل کرد و از فضای آن‌ها برای ذخیرۀ‌ فایل‌ها استفاده کرد. به راحتی با کارت‌خوان Ram Reader خوانده می‌شوند.

کارت‌های حافظه از نظر سرعت خواندن-نوشتن، حجم فضای ذخیره و دوام و پایداری باهم متفاوت هستند. عمل ثبت داده از طریق یک کنترلر Controller روی اجزا الکترونیکی با نام تراشه‌های NAND تکمیل می‌شود.

کارت حافظه

بایدها و نبایدها بعد از خرید کارت حافظه

کارت حافظهیک

کارت‌های حافظه زمان تحویل به بهترین شکل ممکن فرمت format شده‌اند. پس شما تا زمانی که ضرورت آن را احساس نکرده‌اید، نباید کارت‌ حافظه را فرمت کنید. در صورتی هم که قصد چنین کاری را داشتید با نرم‌افزارهای مخصوص اینکار را انجام دهید. با جستجو با موارد متعددی آشنا خواهید شد. گاهی یک فرمت اشتباه می‌تواند عملکرد کاری کارت حافظه را کند کرده و حتی آن را به طور کل از رده خارج کند.

دو

حتی از کارت‌ حافظه‌های حرفه‌ای چندین کار همزمان نخواهید. گاهاً چند فایل را می‌خواهید همزمان کپی کنید یا بخوانید. اگر فایل‌ها را در یک کار task انتخاب کرده‌اید ایرادی ندارد. اما اگر دو پنجره برای خواندن/ نوشتن باز شود،‌ سرعت کار کاهش خواهد یافت و گاهاً حتی تکمیل نمی‌شود. کارت حافظه اصلی هم دچار این مشکل خواهد شد.

کارت حافظه

سه

همیشه پیش از خارج کردن کارت حافظه سعی کنید آن را از دستگاه خود قطع کنید. حتی کارت حافظه‌های اصلی در صورت عدم رعایت safety unmount/safe eject دچار مشکل خواهند شد.

راه‌های اصلی برای تشخیص بین کارت حافظه اصل و تقلبی

کارت حافظهبه طور کلی 3 راه کلی برای تشخیص وجود دارد. این سه راه شامل بسته‌بندی،‌ ظرفیت حافظه و سرعت عملکرد کارت حافظه است.

بسته‌بندی‌

کافی است بسته‌بندی کارت حافظه اصل را در کنار تقلبی آن بگذارید. در نگاه اول تفاوتی احساس نخواهید کرد. اما اگر در جزئیات ریز شوید می‌بینید که مثلاً فونت قدری متفاوت است. تصویر روی بسته‌بندی از نظر کیفیت پایین‌تر است. در مواردی مشاهده شده که نمونۀ‌ اصلی کاملاً پلمپ است، اما نمونۀ‌ تقلبی به راحتی باز می‌شود. هرچه بیش‌تر در جزئیات ریز شوید این سوتی‌های شرکت متقلب بیش‌تر آشکار خواهند شد.

کارت حافظهظرفیت و سرعت عملکرد

حجم فضای ذخیرۀ کمتر گاهاً یکی از مشکلاتی است که کارت حافظه تقلبی خواهد داشت. حجم فضای ذخیره پایین‌تر از مقداری است که قول آن به شما داده شده است. البته معمولاً متقلبین حرفه‌ای این مورد را رعایت می‌کنند، چون به آسانی قابل تشخیص است.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که کارکرد کارت حافظه نیازمند یکسری اطلاعات پیش‌فرض است. به همین خاطر بخشی از حافظۀ کارت به این اطلاعات اختصاص دارد. مثلاً: یک کارت حافظه 16 گیگابایت بسته به شرکت تولیدی و نوع کارت معمولاً بین 5/14 تا 8/15 گیگابایت در اختیار کاربر خود می‌گذارد. اما اگر مقدار در دسترس و واقعی فاصلۀ‌ زیادی با مقداری باشد که روی کارت حک شده است، کارت حافظۀ شما به احتمال زیاد تقلبی است.

کارت حافظهاگر ظرفیتی که در اختیار شما است خیلی کمتر از میزانی که روی بسته‌بندی یا کارت حافظه باشد،‌ سر شما کلاه رفته است. این موردی است که معمولاً متقلبین رعایت می‌کنند تا دست آن‌ها رو نشود. همچنین آن‌ها به گونه‌ای card firmware را هک کرده‌اند که دستگاه شما به اشتباه آن را با ظرفیت واقعی نمایش می‌دهد. در صورتی که حافظه کمتر از آن حرف‌هاست. تنها راه تست از طریق نرم‌افزارهای معتبر است که کارت حافظه را آنالیز می‌کنند و تیک مثبت را به کارت حافظه اصلی می‌دهند.

معتبرترین راه بررسی سرعت و عملکرد کارت حافظه

کارت حافظهوقتی شما بخواهید اطلاعات کارت حافظه را بر روی دستگاه دیگری کپی کنید یا اجرا کنید، در واقع عمل خواندن read را انجام می‌دهید. در این قسمت هم باز کارت حافظه‌های تقلبی توانسته‌اند تا حد زیادی به مقدار واقعی نزدیک باشند. به هر حال این مورد علاوه بر کلاهی که سر شما گذاشته است، عملکرد دستگاه‌ها نظیر گوشی همراه را کند می‌کنند و حتی تصاویر خام RAW ثبت شده روی دوربین‌ها ممکن است با خرابی همراه شوند.

شاید حیاتی‌ترین قسمت کارت حافظه نوشتن writing بر روی آن‌ها باشد. این قابلیت یک خط‌کش بسیار معتبر برای تشخیص کارت حافظۀ اصل است. فانکشنِ نوشتن بر روی کارت حافظه به معنی ثبت اطلاعات در آن است. هرچه این ثبت پایاتر و سریع‌تر باشد،‌ کارت حافظه‌ای که در اختیار داریم باکیفیت‌تر خواهد بود.

راه‌های بررسی مختلفی وجود دارد. برخی نرم‌افزارها نظیر FakeFlashTest و H2testw می‌توانند ظرفیت حافظه و سرعت نوشتن و یا خواندن را برای شما بیازمایند. همچنین می‌توانید از برنامه معتبر BlackmagicDesign بهره ببرید یا نمودار سرعت در حین کپی کردن یک فایل حجیم روی کارت حافظه را از روی ویندوز 10 مانیتور کنید.

کارت حافظهاگر قصد دارید روی دستگاه اندروید خود شرایط کارت حافظه را از نظر اصالت بررسی کنید از اپلیکیشن رایگان SD Insight بهره ببرید. کارت حافظه را از فایل‌های مختلف تا مرز پر شدن ببرید، با گوشی یا دوربین خود عکس بگیرید، ویدیو ضبط کنید. آن را به صورت امن از دستگاه خارج کنید و دوباره درون دستگاه مورد نظر خود قرار دهید. حالا ببینید آیا تمام فایل‌ها قابل دسترسی هستند؟‌ در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا از دست رفتن برخی فایل‌ها به معنی غیراصل بودن کارت حافظه است.

دیدنگار شما را با چم و خم تشخیص کارت حافظه اصلی از تقلبی آشنا کرد. پیش از به پایان رساندن این مقاله بهتر است یک پیشنهاد به شما بدهیم: خرید از فروشگاه‌های معتبر.

آموزش بازیابی عکس کارت حافظه

کارت حافظه

کارت حافظه را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید

کارت حافظهفروشگاه‌های معتبر با وجود افراد متخصص خود تمام این تست‌ها را برای خرید عمدۀ خود رعایت می‌کنند. آن‌ها مراقب هستند تا اعتماد مشتریان خود را از دست ندهند. به همین خاطر تست‌های فنی را برای بررسی اصل بودن کالا انجام می‌دهند. هرچند شما بهتر است تمام موارد بالا را بیازمایید و در صورت هرگونه مشکلی آن‌ها را باخبر کنید. شما می‌توانید انواع کارت حافظه را از دسته رم دوربین / کارت حافظه دوربین در فروشگاه دیدنگار تهیه کنید و نگرانی بابت اصالت کالا نداشته باشید.

بالاخره کدام کارت حافظه را بخریم؟

کارت حافظهبرندهای اصل خریداری کنید. سن‌دیسک Sandisk، سونی Sony، ویکومن ViccoMan، ترانسند Trakscend و اچ‌پی HP از جمله موارد معتبر است. شما چه برندهایی را پیشنهاد می‌دهید؟‌ کارت حافظه را مطابق دستگاه خود خریداری کنید. برای این با متخصصان دیدنگار به صورت رایگان مشورت کنید. به آنچه روی بسته‌بندی حک شده است اعتماد نکنید. کیفیت بسته‌بندی را بررسی کنید. معمولاً موارد تقلبی در این بخش گاف‌هایی می‌دهند که با قدری دقت می‌توان آن‌ها را کشف کرد. فونت، اطلاعات غلط درج شده، کیفیت پایین عکس روی بسته‌بندی و یا چاپ‌های رنگ و رو رفته از این دست موارد است.

حجم واقعی و قابل دسترسِ کارت حافظه نباید فاصلۀ‌ زیادی با آنچه که روی بسته‌بندی و کارت ثبت شده داشته باشد. به عددی که روی دستگاه خود می‌بینید هم اعتماد نکنید و آن را روی نرم‌افزار تست کنید.

کارت حافظهسرعت خواندن و نوشتن Reading /Writing را بررسی کنید. معتبرترین و حیاتی‌ترین بخش کارت حافظه بررسی عملکرد نوشتن روی آن است. نوشتن یا کپی کردن اطلاعات روی کارت حافظه باید پایا باشد. یعنی نرخ سرعت آن بالا پایین نشود. همچنین باید سرعت آن با آنچه که قول آن به شما داده شده است برابری کند و تفاوت چندانی نداشته باشد. این مورد حتی موجب عملکرد ضعیف دستگاه نظیر گوشی‌ همراه و دوربین دیجیتال خواهد شد. بهتر است تا حد ممکن وسواس به خرج دهید تا کالای اصل نصیب شما بشود. با متخصصان مشورت کنید و از فروشنده بخواهید تا در این مورد به شما اطلاعات لازم را بدهد.

شما از جه کارت حافظه‌ای استفاده می‌کنید؟ آیا تا به حال سرتان کلاه رفته است؟ شما هم راهکاری برای تشخیص کارت حافظه اصلی و تقلبی دارید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید و این مقاله را برای دوستانتان که در جستجوی رم دوربین اصلی هستند، به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

انواع مختلف کارت حافظه

دسته بندی ها: