یکی از موضوعات موردعلاقه بسیاری از عکاسان، درخت است. درختان همه‌جا یافت می‌شوند، بنابراین هرکجای دنیا که باشید این فرصت را دارید تا از آنها عکاسی کنید. در این مقاله خواهیددید که اضافه کردن یک درخت به ترکیب‌بندی خود، چگونه می‌تواند به عکاسی شما جان ببخشد! پس یک نفس عمیق بکشید و یاد بگیرید که عکاسی از یک درخت با استفاده از این هفت رویکرد متفاوت برای عکاسی از درختان، چقدر می‌تواند الهام‌بخش باشد.

1. درخت تنها

آموزش عکاسی از درختان تک و تنها
یک درخت تنها، منظره‌ای معمولی از جنوب انگلستان را به نمایش می‌گذارد.

یک درخت تنها در یک مزرعه و یا بالای یک تپه می‌تواند برای سال‌ها عکسی خوب باشد. چنین سوژه‌ای می‌تواند سوژه‌ای بسیار قوی حتی در عکاسی از مناظر باشد. فرقی نمی‌کند که درخت را در مرکز فریم خود بگذارید و یا در یک‌سوم راست یا چپ آن، باز هم عکس خوبی خواهد شد. نکته اصلی این است که درخت حتماً تنها باشد و هیچ درخت دیگری در فریم شما وجود نداشته باشد که توجه را به خود جلب کند. چالش اصلی برای این عکس، پیدا کردن چنین درختی است. در برخی از موارد، این درختان مشهور هستند مانند درختی که که در دریاچه واکانا در نیوزیلند قرار دارد. اما احتمالاً شما در نزدیکی محل زندگی خود نیز چنین درختی را می‌توانید پیدا کنید.

مطالب پیشنهادی
تکنیک های عکاسی طبیعت : ترکیب بندی در عکاسی طبیعت
قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی
آموزش ترکیب بندی در عکاسی منظره

انتخاب لنز دوربین

انتخاب لنز دوربین که استفاده می‌کنید نیز می‌تواند به ایزوله کردن درخت پس از یافتن چنین درختی، به شما کمک کند.

لنز زاویه باز:

این نوع از لنزها وقتی می‌خواهید به درخت نزدیک شوید اما کل درخت را نیز به نمایش بگذارید، مناسب هستند. با استفاده از این لنزها شما قادر خواهیدبود تا یک عکس به سبک مینیمالیستی ثبت کنید که تنها شامل یک درخت، آسمان و بخشی از مزرعه‌ای است که درخت در آن واقع است.

لنز تله‌فوتو:

زمانی‌که درخت شما در یک فاصله دور قرار دارد و یا به دلیل اینکه در یک زمین خصوصی قرار گرفته، غیرقابل‌دسترس است، لنزهای تله‌فوتو می‌توانند خوب عمل کنند. البته دقت کنید که هنگام عکاسی از درختان به حریم‌خصوصی دیگر افراد تجاوز نکنید. شما همچنین می‌توانید زوم کنید تا یک درخت تنها را که احتمالاً در کنار دیگر درختان است، ایزوله کنید و دیگر درختان را از ترکیب عکس خودتان حذف کنید.

2. تونل درخت

یکی دیگر از انواع مشهور عکاسی از درختان، تونل است. چنین عکس‌هایی شامل یک خط پیش‌رونده با یک نقطه در بینهایت هستند. این ایده همچنین در عکس‌های پرتره نیز نتیجه خوبی خواهدداشت که در آن، مدل به عنوان یک عنصر در جلوی این تونل درخت قرار می‌گیرد. درختان به‌طور طبیعی، تونل ایجاد می‌کنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک درخت بالغ، تنه‌ای با انحنا داشته و شاخه‌هایی دارد که پشت به پشت در کنار درخت قرار گرفته‌اند. جای دیگری که می‌توانید یک تونل درختی ببینید در یک مسیر یا جاده است که درخت‌هایی در هر دو سمت خود دارد و درختان سقفی از شاخه‌های درهم تنیده ایجاد کرده‌اند. چنین عکس‌هایی از تونل‌های درختی زمانی زیباتر می‌شود که با عکاسی در یک فاصله کانونی طولانی‌تر، اثر تونل ایجادشده توسط درختان تقویت شده باشد.

عکاسی از تونل درختی
مسیرهای درختی در عکاسی خوب عمل می‌کنند.
مطالب پیشنهادی
تکنیک های عکاسی طبیعت : خطوط در عکاسی طبیعت
چگونه از خطوط هدایتگر در عکاسی استفاده کنیم؟

3. تغییر فصول

درختان نیز مانند دیگر اجزای طبیعت، همراه با تغییر فصل تغییر می‌کنند. اگر در مناطق گرمسیری نباشید، قادر خواهیدبود تا تغییرات یک درخت را در طول یک سال مشاهده کنید. قوی‌ترین روش برای ثبت این تغییرات، انتخاب یک ترکیب و فریم مشخص و سپس عکاسی از آن در هر چهار فصل سال است. فرقی ندارد که این ترکیب شامل یک درخت تنها باشد و یا جاده‌ای باشد که درختان در طول آن قرار دارند.

لازم نیست حتماً مجموعه فصلی خود را در یک موقعیت مکانی قرار دهید. شما می‌توانید عکس‌هایی از درختان در کشور خودتان را نشان دهید و این کار را با نشانگرهایی واضح در عکس‌های خود از درختان انجام دهید تا مشخص شود که در کدام کشور هستید. هر منظره‌ای که نشان می‌دهید می‌تواند مربوط به فصل متفاوتی باشد و درختان آن کشور را به نمایش بگذارد.

عکاسی درختان پاییز
پاییز یکی از محبوب‌ترین زمان‌ها برای عکاسی از درختان است.

4. اعمال تکنیک‌های خلاقانه در عکاسی از درختان

تکنیک‌های عکاسی زیادی وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید. بسیاری از این تکنیک‌ها برای به‌کارگیری در عکاسی از درختان قابل استفاده هستند. در ادامه گزینه‌هایی بیان می‌شود که هنگام عکاسی از درخت می‌توانید از آنها استفاده کنید:

 • عکاسی ضدنور: این روش برای عکاسی از درختان بسیار مناسب است، مخصوصاً برای درختانی با شاخه‌های زیبا که هنگام عکاسی ضدنور جزئیات آنها نمایش داده می‌شود. عکاسی ضدنور تقریباً ساده است. در معرض آسمان قرار گرفته و آسمان را هدف بگیرید. به دلیل اینکه خورشید در جلوی شما قرار دارد، درختان به‌طور طبیعی سیاه دیده می‌شوند.
 • عکاسی انعکاسی: یکی دیگر از روش‌های کلاسیک عکاسی از درختان، شامل استفاده از یک lensball است. در این روش شما یک تصویر وارونه از کل درخت دارید که با یک گوی شیشه‌ای کوچک گرفته شده است.
 • عکاسی مادون قرمز: یک روز آفتابی با چند تکه ابر در آسمان را انتخاب کنید. همچنین شما باید یک روز تابستانی را انتخاب کنید، زیرا این تکنیک به برگ‌های سبز درختان نیاز دارد. این عکس‌ها می‌توانند با فیلترهای مادون قرمز و یا دوربین‌های قدیمی گرفته شوند. لازم است که در مرحله پردازش، تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید. پس از اتمام کار، شما یک عکس زیبای رویایی خواهیدداشت.
مطلب پیشنهادی
دوربین مادون قرمز چگونه کار می‌کند؟
 • عکاسی با نوردهی طولانی: خود درخت از این نوردهی طولانی بهره‌ای نخواهدبرد. اما در روزهایی که ابرها در آسمان حرکت می‌کنند، این تکنیک بسیار خوب عمل می‌کند. درخت ثابتی که در کنار ابرهای در حال حرکت قرار می‌گیرد، بسیار خوب خواهدبود.
عکس خلاقانه از درخت
این یک عکس متفاوت از درخت تنهاست و برای گرفتن آن از lensball باید استفاده شود.

5. عکس‌هایی از جزئیات

وقتی‌که به اندازه کافی عکاسی از درخت به‌صورت کلی داشته‌اید، ایده خوبی است که چندین عکس از جزئیات نیز بگیرید. شما انتخاب‌های زیادی برای چنین سبک عکاسی از درختان دارید. همه قسمت‌های درخت می‌توانند سوژه مناسبی باشند.

ایده‌های زیر می‌توانند شما را راهنمایی کنند:

 • برگ‌ها: عکس‌های جزئی از برگ‌ها می‌تواند به شکل‌های مختلفی گرفته شود. شما می‌توانید روی یک برگ تنها تمرکز کنید و یک پس‌زمینه بوکه در پشت آن ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از یک لنز ماکرو استفاده کرده و روی همه جزئیات گبرگ‌های یک برگ تمرکز کنید. عکاسی از برگ‌ها در زمانی‌که خورشید از پشت به برگ می‌تابد، بسیار خوب عمل می‌کند.
 • پوسته درخت: بافت پوسته درخت یک گزینه مناسب برای عکاسی از جزئیات است. برای داشتن بیشترین جزئیات از بافت پوسته درخت، نور از کنار را به‌کار بگیرید.
مطلب پیشنهادی
تکنیک های عکاسی طبیعت : بافت ها در عکاسی طبیعت
 • تنه درخت: تنه یک درخت تنها در پوسته درخت خلاصه نمی‌شود. روی سیستم ریشه‌ها در اطراف تنه درخت و همه الگوهایی که می‌توانید در پایین درخت ببینید، تمرکز کنید.
 • شاخه‌ها: توجه کردن به قسمت بالای درخت هم گزینه خوبی است. شاخه‌های درهم‌تنیده، مخصوصاً هنگام عکاسی ضدنور الگوی فوق‌‌العاده‌ای برای عکس‌ها ایجاد می‌کنند.
آموزش عکاسی از درخت
یکی از بهترین محل‌ها برای عکاسی از درختان، جنگل است. این عکس جزئیات تنه درخت را نشان می‌دهد.

6. عکس پرتره

استفاده از درختان به‌عنوان پس‌زمینه در عکاسی پرتره یک ایده محبوب است. دلیل خوبی برای این شیوه وجود دارد و بیشتر آن مربوط به نکاتی است که در این مقاله به آنها اشاره شد. درختان این پتانسیل را دارند که فریم‌های طبیعی ایجاد کنند، به‌خصوص در جایی که شاخه‌ها به‌صورت منحنی از تنه درخت جدا شده و به سمت زمین می‌روند. مسیری از درختان، یک خط جلورونده را ایجاد و توجه بینندگان را به سمت مدل شما جلب می‌کند.

در ماه‌های فصل تابستان، برگ‌ها می‌توانند یک بوکه پس‌زمینه طبیعی برای پرتره شما ایجاد کنند. مدل شما قادر خواهدبود تا با درختان تعامل داشته باشد، برای مثال شکل شاخه‌های درخت را تقلید کند. روش‌های زیادی وجود دارد که درختان می‌توانند به پرتره شما کمک کنند. بنابراین استفاده از درختان برای عکاسی پرتره یکی دیگر از تکنیک‌های استفاده خلاقانه از درختان است.

عکاسی پرتزه زیر درخت
در این عکس، مدل در زیر درختان شکوفه گیلاس ایستاده است در حالی‌که گلبرگ‌ها پایین می‌ریزند.

7. چشم‌اندازهای متفاوت برای عکاسی از درختان

روش خلاقانه‌تر دیگر برای عکاسی از درختان، تغییر دادن چشم‌انداز است. زوایای متفاوتی را می‌توانید استفاده کنید ولی برای به‌کار بردن برخی از آنها باید به درخت نزدیک شوید. زوایایی که می‌توانید استفاده کنید را بررسی کنید و ببینید که چگونه می‌توانید از آنها در کار خود بهره بگیرید.

 • زاویه پایین: عکاسی از یک زاویه پایین، در فاصله زیاد و یا کم از درخت، به شما چشم‌اندازهای متفاوتی می‌دهد. عناصر جلوتر بیشتر در فریم‌ها نمایش داده می‌شوند و بنابراین شما می‌توانید گل‌ها را در جلو و درختان را در پس‌زمینه قرار دهید.
 • زوایه دید یک کرم: روی کف زمین قرار گرفته و به آسمان نگاه کنید. این یک زاویه عالی برای زمانی است که درختان زیادی در کنار هم قرار دارند و شما در میان آنها قرار گرفته‌اید.
 • زاویه دید پرنده: اگر می‌خواهید عکسی از بالای سر درختان و یا سایبان درختان داشته باشید، این زاویه عالی است.
 • کادربندی: به دنبال روش‌هایی برای کادربندی یک درخت باشید، برای مثال از درخت دیگری در جلو استفاده کنید تا یک درخت را در پس‌زمینه کادربندی کنید.
عکاسی ضد نور درخت
این عکس از شاخه‌های یک درخت برای کادربندی درخت دیگر در پس‌زمینه استفاده می‌کند.

8. عکاسی از حیات‌وحش

درخت یک اکوسیستم زنده است. بسیاری از جانداران از جمله انسان‌ها، برای زندگی خود به درخت متکی هستند. هنگام عکاسی شما باید با اهداف کوچک شروع کنید. برای مثال به دنبال سوسک‌هایی در خاک و یا زیر پوسته درختان بگردید. برگ‌ها نیز خانه‌ای برای جانداران کوچک‌تر مانند کرم‌ها هستند. بنابراین شما قادر خواهیدبود تا از لنزهای ماکروی خود برای اکتشاف در دنیای حشرات استفاده کنید.

برخی از لنز‌های ماکرو در فروشگاه دیدنگار
لنز نیکون Nikon AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR
لنز نیکون Nikon NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 Macro
لنز سونی مدل Sony E 30 mm f/3.5 macro
لنز Tamron SP 90 mm F2.8 Di VC USD 1:1 Macro for Sony

مسلماً حیوانات بزرگتر از این حشرات تغذیه می‌کنند و شما می‌توانید از آنها نیز عکاسی کنید. شما انواع زیادی از پرندگان، سنجاب‌ها و دیگر حیوانات را خواهیدیافت. عکاسی از این حیوانات سخت‌تر خواهدبود و شما مطمئناً به یک فاصله کانونی طولانی‌تر نیاز دارید. استفاده از تجهیزات استتار و کلبه‌های نظارت بر پرندگان نیز می‌تواند شانس شما برای عکاسی از جانداران در یک درخت را افزایش دهد.

عکاسی حیات وحش
در برخی از کشورها، حیوانات موجود در درختان بزرگتر از یک سنجاب هستند.
مطلب پیشنهادی
5 نکته مهم در عکاسی حیات وحش

نتیجه‌گیری

درخت سوژه‌ای جالب برای عکس است و تاکنون برای ایجاد پروژه‌های عکاسی زیادی استفاده شده‌است. در این مقاله، شما روش‌های متفاوت برای عکاسی از درخت را دیدید.

آیا روشی در این لیست بود که توجه شما را جلب کند؟ از چه روش‌های دیگری برای عکاسی از درختان استفاده کرده‌اید که در اینجا به آنها اشاره نشده است؟

آموزش عکاسی از ماشین : جزئیات را خلاقانه‌تر ببینید !
5 تکنیک استفاده از تنظیمات اتوماتیک دوربین
چگونه از سایه و کنتراست در عکاسی برای ایجاد تصاویر دراماتیک استفاده کنیم؟
چگونه از سرعت شاتر خلاقانه در عکاسی استفاده کنیم؟
آموزش عکاسی انتزاعی از طبیعت
آموزش عکاسی ماکرو انتزاعی
7 تکنیک بی‌نظیر عکاسی از طبیعت !

دسته بندی ها: