نکات ایمنی عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

ترفند هایی برای عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش یک چالش جدید برای من بود. سعی داشتم با سفر‌های متعدد و شرکت در ورکشاپ‌های عکاسی مهارت خودم را در این حوزه افزایش دهم. اما چه چیزی لازم است بدانم تا این سفر‌ها به سفر‌هایی شگفت انگیز تبدیل شود؟ در این مقاله پنج نکته کلیدی را که کشف کردم برای شما خواهم گفت. با ما همراه باشید.

من اساساً یک عکاس منظره هستم و دوست دارم از کوه‌ها، درخت‌ها، دریاها، رودخانه ها و از این قبیل چیزها عکس بگیرم. حیات وحش نیز بخشی از طبیعت است. تا به حال در پارک‌ها قدم میزدم و از پرندگان عکاسی می‌کردم اما چیزی که باعث یک پیشرفت اساسی در من شد عکاسی از خرس‌ها و گاومیش‌ها و دیگر حیوانات بود.

برخی از ترفند های عکاسی طبیعت و لند اسکیپ

عکاسی در شرایطی نسبتا سخت و دشوار از حیوانات وحشی یک چالش جدی بود که مرا به سمت کشف این پنج نکته هدایت کرد.

با حیات وحش و طبیعت مهربان باشید

هر بار که به سفر میرفتم داستانی در مورد گردشگرانی گفته می‌شد که توسط حیوانات زخمی شده بودند. محیط بانان تلاش می‌کردند از این حوادث جلوگیری کنند ولی افرادی بودند که برای گرفتن یک سلفی دچار حادثه می‌شدند.

اما شما به عنوان یک عکاس با اخلاق نباید حیات وحش را دچار استرس و ناراحتی کنید. ما به آنها غذا نمی‌دهیم، آن ها را نمی‌ترسانیم، در محدوده آنها بلند فریاد نمی‌زنیم تا آنها را وادار به حرکت کنیم. همچنین ما باید فاصله مجاز را با حیوانات رعایت کنیم. به توصیه محیط بانان حداقل فاصله مجاز از خرس‌ها و گرگ‌ها 90 متر و از دیگر حیوانات 20 متر است.

به حرف‌ها و توصیه‌های محیط بانان و راهنماهای تور نیز گوش دهید و سعی کنید به حیات وحش آسیبی نزنید تا باز هم بتوانید برای عکاسی حیات وحش سفر کنید.

عکاسی از گاومیش ها

هر لحظه آماده باشید

ممکن است این به نظر واضح برسد اما باید بدانید که حیات وحش دائما در حال حرکت است. شما هرگز نمی‌دانید کجا و چه زمانی می‌توان یک سوژه را پیدا کرد، ممکن است در حال حرکت باشید که یک گوزن را ببینید، در این صورت زمان بسیار کمی برای ثبت این لحظه دارید.

شما باید از لنزی استفاده کنید که بیشترین میزان زوم را همانند لنزهای سوپر تله به شما می‌دهد چون ممکن است عوض کردن لنز زمان زیادی از شما بگیرد و سوژه را از دست بدهید. حتی می‌توانید تنظیمات را نیز از قبل اعمال کنید تا زمانی را از دست ندهید. اما برای تنظیمات دستی سرعت را روی 1/1000 بگذارید، دیافراگم را روی f/8 تنظیم کنید تا عمق میدان مطلوبی را بدست آورید و از ایزوی خودکار استفاده کنید ولی آن را نهایتا روی 8000 محدود کنید. یک لنز با محدوده 500-200 میلی‌متر نیز می‌تواند برای شما مناسب باشد. فوکوس را نیز می‌توانید بر روی حالت خودکار قرار دهید تا همیشه بر روی سوژه متحرک قفل باشد.

اگر خرس یا گاومیش یا گرگی را دیدید با تمرکز بالا و خونسردی سعی کنید ترکیب بندی مناسب را پیدا کنید و با یک نوردهی مطلوب عکسی عالی بگیرید. البته بعضی وقت‌ها سوژه در سایه قرار دارد که مجبورید تنظیمات را کمی تغییر دهید.

دوربین خود را بشناسید

چیز‌هایی وجود دارد که در هر دوربین متفاوت است و شما باید دوربین خود را بشناسید تا بتوانید به عکاسی حیات وحش بروید.

برای مثال دوربین من میتواند ایزو را تا 10000 افزایش دهد و نویزی نداشته باشد، اما من برای اطمینان آن را تا 8000 محدود کردم. اگر نور زیاد باشد ایزو کاهش پیدا می‌کند و تصاویری خوبی تولید می‌شود و اگر نور کم باشد ایزو افزایش پیدا می‌کند اما نه آنقدر که تصاویر نویزی شوند.

عکاسی از حیوانات حیات وحش
این عکس با ایزوی 12500 گرفته شده و عملا غیر قابل استفاده است.

همچنین شما باید با سیستم فوکوس دوربین خود کاملا آشنا باشید. می‌توانید از فوکوس دنبال شونده استفاده کنید تا سوژه را از دست ندهید.

عکاسی پیاپی نیز اهمیت زیادی دارد و باید ظرفیت بافر دوربین خود را بدانید تا بخاطر پر بودن آن یک صحنه عالی را از دست ندهید. همچنین استفاده از کارت های حافظه سریع تر هم موثر هستند. شما می‌توانید تست‌های مختلف درباره کارت های حافظه را در cameramemoryspeed.com ببینید.

عکاسی در حیات وحش

ترکیب بندی کنید

بیاید واقع بین باشیم. شانس گرفتن یک عکس خوب از حیات وحش یک در میلیون است. دلیلی وجود ندارد که یک عکاس چند ماه را در این زمینه سپری کند. چیزی که در اطراف شما پر است حیواناتی هستند که روی زمین دراز کشیده اند و قطعا این صحنه برای کسی جذابیتی ندارد. صحنه‌هایی مثل بازی کردن چند بچه خرس باهم تنها در یک لحظه اتفاق میفتد. پس باید صبر کنید تا اتفاق جالبی بیفتد و آن را شکار کنید.

بسیاری از مواقع حیوانات دور هستند و حتی با لنز 500 میلی‌متری هم در یک قاب دیده نمی‌شوند. پس در این مواقع دوربین خود را زمین گذاشته و لذت ببرید. بهترین عکس‌ها از نزدیک خواهند بود، دقیقا وقتی که سوژه تمام قاب را پر میکند.

تمامی قوانین ترکیب بندی ، در عکاسی حیات وحش نیز رعایت می‌شوند اما سه نکته وجود دارد که می‌تواند عکس شما را به یک عکس عالی یا یک عکس شکست خورده تبدیل کند.

اول به چشم‎ها توجه کنید و سعی کنید تا جای ممکن شارپ باشند.

دوم به حیوان اجازه دهید در کادر حرکت کند. اگر حیوان به سمت راست کادر شما بچسبد جایی برای حرکت نخواهد داشت.

سوم به پس زمینه توجه کنید. اغلب شما در عکاسی حیات وحش به پس زمینه توجهی ندارید ولی می‌توانید با کمی خلاقیت پس زمینه‌ای جذاب بسازید. مثلا گروهی از شاخه‌های درخت مرده که در حال مبارزه با گوزن هستند.

برخی از ترفند های عکاسی

با رفتار حیوانات آشنا باشید

نیازی نیست شما حتما یک زیست شناس یا یک جانور شناس باشید اما با دانستن در مورد حیوانی که از آن عکاسی می‌کنید درک بهتری از رفتار او خواهید داشت و می‌توانید رفتارهای بعدی او را نیز پیش بینی کنید.

عکاسی حیات وحش

هنگامی که به یک عقاب که روی تنه درختی مرده نشسته بود رسیدیم، خواستم از لحظه پریدن او عکس بگیرم، اما این اتفاق خیلی سریع افتاد و موفق نبودم. چند بار دیگر هم تکرار شد. یک عکاس که با گروه ما نبود گفت که احتمالا در این زمان دوباره میپرد و به همین دلیل آماده شدم و دستم را روی دکمه شاتر گذاشتم. پریدن عقاب آنقدر سریع بود که یک ناهماهنگی بین چشم و مغز و انگشت می‌توانست باعث شود صحنه را از دست بدهم. اما در نهایت عکس زیر را گرفتم.

یک مورد دیگر

این نکات خیلی خوب بنظر می‌رسند و سخت نیستند و اگر می‌خواهید عکاسی حیات وحش را امتحان کنید قطعا به کارتان خواهد آمد. شما می‌توانید تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید و حرکات حیوانات را پیش بینی کنید و عکس‎های خوبی بگیرید.

بهتر است قبل از رفتن به سفر‌های مخصوص عکاسی حیات وحش این موارد را تمرین کنید. مثلا دوربین خود را بردارید و از رفتار پرندگان در حیات خانه‌تان عکاسی کنید. شما همیشه و در همه جا می‌توانید از حیات وحش عکاسی کنید و هیچ چیز شما را محدود نخواهد کرد.

حالا تنها چیزی که نیاز دارید یک گرگ است که کنار جاده جست و خیز می‌کند.

عکاسی حیات وحش

نکات ایمنی در زمان عکاسی از حیوانات

به خاطر داشته باشید که پیش از آن‌که عکاسی از حیات وحش اهمیت داشته باشد، ایمنی و حفظ سلامت عکاس حائز اهمیت است. از این رو در هنگام عکاسی از حیوانات نکاتی باید مد نظر قرار گیرد تا ایمنی عکاس حفظ شود. از جمله این نکات ایمنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

✅​توجه به آب و هوا

عکاسان برای جلوگیری از گرفتار شدن در شرایط آب و هوایی نامناسب بهتر است تماس‌های لازم را با اداره‌ هواشناسی گرفته و به این ترتیب از وضعیت آب و هوا اطلاع یابند. همچنین اگر قصد دارند در یک روز بارانی به عکاسی از حیات وحش بروند، همراه داشتن یک راهنمای محلی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

✅​آمادگی برای اتفاقات ناگهانی

پیش از آن که به عکاسی از حیوانات بپردازید باید در رابطه با حیوانات موجود در منطقه تحقیق کنید. این امر سبب می‌شود تا شما آمادگی بیشتری برای رویارویی با اتفاقات ناگهانی داشته باشید و به این ترتیب بتوانید از خود محافظت کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید به محیطی رفته و از خرس‌ها عکاسی کنید باید بدانید که خرس‌ها با دیدن دوربین‌های بزرگ وحشت زده شده و حمله می‌کنند. در نتیجه با دانستن این نکته می‌توانید فاصله‌ خود از حیوانات را حفظ کرده یا برای مواقع ضروری اسپری ایمنی با خود به همراه داشته باشید.

عکاسی حیات وحش

✅​همراه داشتن ابزار ضروری

به خاطر داشته باشید که عکاسی حیات وحش جزو حوزه‌های عکاسی بوده که عکاس چندان از اتفاقاتی که قرار است رخ دهد آگاهی ندارد. بنابراین عاقلانه است که ابزارهای ضروری را به همراه داشته باشد. از جمله وسایل مورد نیاز و ضروری برای عکاسان حیات وحش می‌توان به آب، چاقو، فندک و کبریت، قرص و داروهای ضروری، غذاهای کنسرو شده، جعبه کمک‌های اولیه، کلاه‌های حصیری و کلاه‌های بافت برای مواقع سرما اشاره کرد.

✅​پوشیدن لباس مناسب

عکاسان برای عکاسی حیات وحش باید به نوع پوشش خود توجه کنند. در وهله‌ اول باید از لباس‌هایی استفاده شود که رنگ‌های زننده که سبب حمله یا فرار حیوانات می‌شود نداشته باشد. همچنین لباس انتخابی نباید در هنگام حرکت سر و صدای زیادی ایجاد کند؛ چرا که سر و صدای لباس می‌تواند سبب فرار کردن حیوانات شود. علاوه بر آن پوشیدن کفش مناسب، لباس راحت و استفاده از لوسیون‌های ضد آفتاب و ضد حشرات نیز بسیار اهمیت دارد.

عکاسی حیات وحش

تجهیزات عکاسی مورد نیاز برای عکاسی حیات وحش

برای عکاسی حیات وحش باید تمامی تجهیزات لازم برای دیگر حوزه‌های عکاسی را به همراه داشته باشید با این تفاوت که در این حوزه‌ عکاسی لازم است دقت بیشتری در انتخاب تجهیزات صرف شود. برای انتخاب و تهیه‌ تجهیزات عکاسی مورد نیاز جهت عکاسی حیات وحش نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • برای انتخاب دوربین به سراغ دوربین‌های عکاسی کم صدا یا بی‌صدا بروید. دوربین‌های عکاسی بدون آینه گزینه‌ مناسبی برای عکاسی حیات وحش هستند.
  • توجه کنید که دوربین انتخابی باید به لنز سرعت بالا و سرعت فوکوس بالا مجهز شده باشد.
  • برای انتخاب لنز به سراغ لنزهای ماکرو با سرعت زوم بالا بروید. لنزهایی که دیافراگم بازی دارند می‌توانند پس زمینه را محو کرده و به این ترتیب عکاسی در نور کم را امکان‌پذیر کنند.
  • ترجیحا از سه‌ پایه‌ سبک و در عین حال مقاوم استفاده کنید تا به افزایش سرعت عمل شما کمک کند.
  • از فلاش‌های ماکرو، فلاش‌های دایره‌ای که دور لنز قرار می‌گیرند و یا فلاش‌های اکسترنال با زوم زیاد استفاده نمایید.
  • جهت همپوشانی و هم‌رنگ کردن تجهیزات خود با محیط اطراف از لوازم استتار بهره بگیرید.
  • کنترل‌های مخصوص دوربین عکاسی که امکان عکاسی از فاصله‌ زیاد را برای شما فراهم می‌کند را فراموش کنید.
  • فیلتر محافظ جهت جلوگیری از آسیب دیدن لنز را فراموش نکنید.

ترفندهایی برای عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

✅​ترکیب‌بندی کنید

دیگر قوانین ترکیب‌بندی و عکاسی حیات وحش بسیار شبیه به سایر حوزه‌های عکاسی می‌باشد که از جمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

🔸​رعایت قانون یک سوم

تلاش کنید تا در عکاسی حیات وحش نیز قانون یک سوم را رعایت کنید. برای این امر کافیست تا کادر مورد نظر را تقسیم کرده و عناصر ضروری که در عکاسی حیات وحش حیوانات هستند را در نقطه‌های کانونی و عناصر خطی را در امتداد خطوط قرار دهید.

🔸​استفاده از ساعات طلایی برای عکاسی

ساعت‌های قبل از غروب خورشید و بعد از طلوع خورشید که نور خورشید ملایم است، بهترین زمان برای عکاسی می‌باشد. عکاسی در این ساعات سبب می‌شود تا رنگ‌های گرم متعادل شده و تصویر ظرافت بیشتری داشته باشد.

🔸​استفاده از مونوپاد یا سه‌ پایه محکم برای کادربندی

همانطور که گفته شد از جمله مهم‌ترین تجهیزات عکاسی حیات وحش سه‌پایه سبک و در عین حال محکم است. از آن‌جایی که در عکاسی حیات وحش ممکن است لازم باشد عکاس برای مدت طولانی دوربین و لنز سنگین نصب شده روی آن را در دست نگه داشته باشد، بهتر است از سه‌پایه یا مونوپاد استفاده کند. این امر نه تنها از خستگی دست و گردن عکاس جلوگیری می‌کند، بلکه به واسطه‌ خنثی کردن لرزش‌ها می‌تواند در ثبت یک تصویر باکیفیت کمک‌کننده باشد.

🔸​حیوانات را به نقطه‌ انتخابی خود بکشانید

اگرچه طبق آنچه در بالا گفته شد عکاسان حیات وحش نباید در روند زندگی حیوانات اختلالی ایجاد کنند و یا بیش از اندازه به آنان نزدیک شوند، با این حال اگر عکاس مکان مناسبی را برای سوژه برنامه‌ریزی و کادربندی کرده باشد، می‌تواند به نحوی حیوان یا پرنده‌ مورد نظر خود را به محل انتخابی خود جذب کند. به عنوان مثال اگر می‌خواهید از یک پرنده در حالی که روی یک تکه چوب نشسته است عکاسی کنید، می‌توانید با استفاده از آب یا فیدر خطای دید ایجاد کرده تا به این ترتیب پرنده به محل انتخابی شما جذب شود.

عکاسی حیات وحش

✅​تمرکز خود را از دست ندهید

بارها پیش آمده است که عکاسان ترکیب‌بندی مناسب را انجام داده‌اند ولی برای یک لحظه‌ بسیار کوتاه تمرکزشان از دست رفته و یا حواسشان پرت شده و به این ترتیب نتوانسته‌اند لحظه‌ مهم مد نظر خود را به ثبت برسانند. بنابراین برای عکاسی حیات وحش باید همواره ذهن آگاهی داشته باشید.

✅​استتار کنید

برای موفقیت در عکاسی حیات وحش و ثبت تصاویر طبیعی و زیبا از حیوانات، باید تلاش کنید تا جای ممکن حیوانات متوجه شما نشوند. برای این امر می‌توانید در هنگام عکاسی خم شده یا روی زمین دراز بکشید. همچنین می‌توانید از پارچه‌های همرنگ محیط یا پرده‌های مناسب عکاسی که چند سوراخ در آن بریده شده است، جهت عکاسی استفاده نمایید. در صورتی که از رنگ‌های استتاری هم رنگ محیط استفاده کنید نیز حیوانات متوجه شما نمی‌شوند.

✅​استفاده از فیلتر لنز مناسب

از آن‌جایی که عکاسی حیات وحش عمدتا در مناطق کوهستانی، کویری و جنگلی که زیستگاه حیوانات است صورت می‌گیرد، لازم است تا از لنز و تجهیزات عکاسی خود در برابر ورود گرد و غبار و خراش محافظت کنید. همانطور که در بالا به آن اشاره شد برای آن‌که احتمال خراشیده شدن لنز یا کثیف شدن آن به حداقل برسد، استفاده از فیلتر محافظ بسیار اهمیت دارد.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله 5 نکته مهم در عکاسی حیات وحش برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.