عکاسی کاندید یا عکاسی بی هوا چیست ؟

تا به حال از خود پرسیدید که عکاسی کاندید یا همان عکاسی بی هوا چیست ؟ شاید در ابتدا مثل سایر سبک‌های عکاسی فکر کنید که جواب آن بسیار ساده است، اما در حقیقت پیچیده‌تر از آنیست که فکرش را می‌کنید.

ثبت عکس در حالت کاملا طبیعی یا به اصطلاح عامیانه‌تر، به صورت رئال چیزیست که شاید هیچوقت مورد انتظار شما نباشد، اما نتیجه‌ی آن کاملا برعکس است.

عکاسی بی هوا و رئال جدایی از اینکه نیاز دارد به تکنیک‌های عکاسی تسلط بسیار زیادی داشته باشید، نیاز به زمان بندی دقیق، استراتژی درست و موقعیت یابی صحیح دارد.

این سبک عکاسی به نظر خیلی از عکاسان صمیمی‌ترین و صادقانه‌ترین سبک است و بیننده بسیار راحت‌تر و بهتر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

اگر شما هم به آن علاقه مند شدید، با من همراه باشید تا در این مقاله چند نکته و ترفند را در مورد آن با هم بررسی کنیم. خب دیگر، بیایید شروع کنیم !

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

عکاسی کاندید ( Candid Photography ) چیست ؟

قبل از اینکه به نکات و ترفندهای صحیح کاندید مراجعه کنیم، ابتدا باید آن را تعریف کنیم.

در ساده‌ترین شکل، یک عکس کاندید لحظه‌ای غیرقابل برنامه ریزی را به تصویر می‌کشد. هیچ موضوعی وجود ندارد، هیچ راهی از طرف شما به عنوان عکاس وجود ندارد.

در عوض، شما موقعیتی را در ذهنتان فرض می‌کنید و اجازه می‌دهید همه چیز به طور طبیعی انجام شود، دکمه‌ی شاتر دوربین شما در طول مسیر باید بیش از همه چیز کار کند.

در این راستا، عکاسی کاندید به نوعی یکی از شاخه‌های عکاسی فتوژورنالیستی هم به حساب می‌آید و از بسیاری از قواعد آن پیروی می‌کند. شما به جای این که سوژه‌های خود را هدایت کنید، به روشی خاص در مستند سازی می‌کنید.

این نوع عکاسی غالباً پر از حس زندگی و احساسات مختلف است، به همین دلیل برای پرتره‌هایی از لحظات خانوادگی یا کودکان و یا حتی عکاسی از نوزاد و عکاسی عروسی بسیار محبوب شده است.

اگر در ذهنتان پرسیدید که ” عکاسی عروسی کاندید چیست ؟ ” خب، جواب آن بسیار ساده است.

زوج‌ها به طور معمول یک عکاس را استخدام می‌کنند عکس‌هایی رسمی ثبت کند. در واقع عکاس به آنها فیگور می‌دهد، لوکیشن انتخاب می‌کند، نورپردازی می‌کند و همه چیز را به شکلی مصنوعی به تصویر می‌کشد. اما بهترین حالت این است که در کنار یک همچین عکاسی، یک عکاس را هم استخدام کنید که به صورت عادی و رئال از شما عکاسی کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، این عکاس از وقایعی که در طول روز رخ می‌دهد عکاسی می‌کند و ممکن است شما حتی متوجه کار او هم نشوید، به نوعی او پشت صحنه‌ی زندگی شما را ثبت خواهد کرد.

سؤال اینجاست، شما چگونه خود را برای ثبت موثرترین عکس‌های کاندید آماده می‌کنید ؟

با تجهیزات درست شروع کنید

شما می‌توانید تقریباً با استفاده از هر دوربینی عکس‌هایی عالی ثبت کنید، فقط لازم است که در هر زمان آن را همراه خود داشته باشید.

در عوض، مؤلفه‌ی اصلی برای تجهیزات عکاسی کاندید ، لنزهای شما هستند.

لنزهایی با فاصله کانونی گسترده ( به عنوان مثال، یک لنز با بزرگنمایی 70-200 میلی متری ) شما را قادر می‌سازد از مکانی متفاوت عکاسی کنید یا جایی قرار بگیرید که هیچکس متوجه حضورتان نشود.

به این فکر کنید، اگر با یک لنز 35 میلی متری سعی در گرفتن عکس‌های رئال از بچه‌های خود در حیاط خلوت خانه داشته باشید، باید با آنها نهایتا 1 متر فاصله داشته باشید، اما با استفاده از یک لنز 70-200 میلی متری می‌توانید تا 5 متر از آنها فاصله گرفته و همان سوژه را با همان ترکیب بندی ثبت کنید. قطعا اگر آنها حضور شما را در نزدیکی خود حس کنند به طور طبیعی رفتار نخواهند کرد. به عبارت دیگر، هرچه لنز گسترده‌تر باشد، فضای بین شما و سوژه‌های شما می‌تواند بیشتر باشد و انعطاف بیشتری به شما به عنوان یک عکاس بدهد، همچنین احتمال دارد که سوژه‌های شما اصلا متوجه کارتان نشده و کاملا طبیعی رفتار کنند.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک‌های عکاسی ورزشی : چگونه از دوچرخه سواری در طبیعت عکاسی کنیم ؟

مزیت دیگر استفاده از لنزهای گسترده این است که حتی اگر از موضوع خیلی دورتر باشید، صمیمی بودن لحظه را از دست نمی‌دهید.

با استفاده از یک لنز 70-200 میلی متری، هنوز هم می‌توانید عکس‌های کلوز آپ را برای نمایش بهتر احساسات سوژه ثبت کنید، یا ترکیب بندی را خیلی محدودتر در نظر بگیرید، این دقیقا همان چیزی است که در عکاسی کاندید شما به آن نیاز خواهید داشت.

مهارت‌های دیداری شما بسیار مهم هستند

شاید حتی مهمتر از داشتن لنزی با فاصله کانونی گسترده، داشتن توانایی ثبت لحظه‌های ارزشمند در قالب یک عکس باشد.

این بدان معنی است که شما باید چشمی همچون چشم عقاب داشته باشید، که با استفاده از آن بتوانید جمعیتی زیاد یا مناظری وسیع را اسکن کنید. با این کار می‌توانید آنالیز کنید که در لحظه چه کسی مشغول انجام چه کاری است و یا بعد از آن چه کاری را انجام خواهد داد.

نه تنها باید چشم خود را آموزش دهید تا این لحظات را در میان هرج و مرج ببینید، بلکه باید بتوانید شرایط ایده آل را نیز بشناسید. یعنی شما باید صحنه را بررسی کنید و از خودتان موارد زیر را بپرسید :

 • تعامل نور با سوژه چگونه است ؟
 • بهترین زاویه برای ثبت یک تصویر عالی چیست ؟
 • در پس زمینه‌ی صحنه چه می‌گذرد ؟
 • آیا عناصر پیش زمینه‌ی جالبی وجود دارند که باعث بهبود تصویر بشوند ؟

سوالات بالا می‌توانند به شما کمک کند که پیش از ثبت عکس بفهمید که آیا عکسی که می‌خواهید ثبت کنید خوب است یا نه.

به طور طبیعی، نور خوب عکس شما را بهتر می‌کند، بنابراین باید در مورد چگونگی تعامل نور با سوژه کاملا استراتژیک فکر کنید. از طرفی دیگر، یک صحنه با نور پس زمینه می‌تواند برای برخی از پرتره‌های خلاقانه و دراماتیک زیبا و جذاب باشد. از طرف دیگر، نورپردازی از جلو می‌تواند احساسات را در چهره‌ی فرد بسیار برجسته‌تر نشان دهد.

با توجه به زاویه‌ی دید، سعی کنید خودتان را تنها به عکاسی از زاویه‌ی چشم اکتفا نکنید ( یعنی در واقع دوربین را تنها در مقابل صورت خود قرار ندهید ). در مورد عکاسی کاندید نیز این خلاقیت بسیار مهم است، شما باید بدانید چه نوع زاویه دیدی برایتان بهتر خواهد بود.

به عنوان مثال، برای عکاسی از یک کودک خودتان را هم قد او کنید تا جهان را از زاویه دید او به تصویر بکشید، این کار صمیمیت بسیار بیشتری را به تصویر شما خواهد بخشید.

مانند هر پرتره‌ی دیگری، توجه به آنچه اتفاق می‌افتد مهم است که در پس زمینه چه چیزهایی وجود داشته باشد.

آیا عناصر جالبی وجود دارد که ممکن است لازم باشد تمرکز بیشتری روی آنها داشته باشید ؟ آیا زمینه اصلا جذاب نیست و باید کاملا تار شود ؟ آیا ویژگی‌هایی وجود دارد که باعث ایجاد حواس پرتی در بیننده‌ی تصویر می‌شوند ( مانند شاخه‌های درخت در یک صحنه‌ی بی ربط ) که باید از ترکیب بندی خارج شوند ؟

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک‌های عکاسی از همستر به شیوه‌ی خلاقانه !

زمانی که می‌خواهید عکاسی کاندید انجام دهید و نمی‌خواهید کسی در حین انجام کار به شما توجه داشته باشد، کار بسیار سختی خواهید داشت که در لحظه ترکیب بندی خود را عوض کرده و یا عوامل مختلف را کنترل کنید. با این حال با تمرین زیاد یا خواهید گرفت که بهترین جا برای قرار دادن دوربین کجاست و شما باید از چه زاویه‌ای ترکیب بندی کنید.

در آخر هم باید سعی داشته باشید که همیشه بیش از هر چیز دیگری به عوامل پیش زمینه توجه کنید، چرا که اتفاقات اصلی در آنجا رخ خواهد داد.

فرقی ندارد که از یک جمعیت گسترده عکاسی کنید یا از سوژه‌هایی محدود، در هر صورت برای ثبت یک عکس صادقانه و رئال نباید توجه آنها را به خود جلب کنید، در عوض باید توجه داشته باشید که کدام زاویه دید و کدام ترکیب بندی بهترین حالت را برای عکستان خواهد داشت.

همیشه دوربینتان را نزدیک به خودتان داشته باشید

مهمترین چیز در عکاسی کاندید این است که همیشه‌ی خدا دوربینتان را در نزدیکی خودتان نگه داشته باشید. در واقع باید هر زمان که لازم باشد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده‌ی عکاسی شوید.

شما نیازی نیست همیشه دوربینتان را روشن نگه دارید یا از قبل یک ترکیب بندی را تنظیم کرده و روی سه پایه قرار دهید، فقط اینکه دوربین در نزدیکی شما باشد تا در هر زمان آن را روشن کرده و عکس بگیرید مهم است.

شما می‌توانید از بندهای بلند دوربین که روی گردن قرار می‌گیرند، بندهای مچی، جلیقه‌ها یا کمربندهای عکاسی یا خبرنگاری برای این منظور استفاده کنید.

تنظیمات دوربینتان را به درستی اعمال کنید

از آنجا که عکاسی کاندید در هر وضعیت و شرایطی ممکن است کاملا المان‌ها و تنظیمات متفاوتی را بطلبد، هیچ قانون کلی برای آن وجود ندارد.

برای به دست آوردن بالاترین کیفیت در تصاویرتان، چند قانون کلی وجود دارد که می‌توانید آنها را انجام دهید :

 • ایزو را تا حد امکان به حداقل برسانید تا نویز دیجیتال در عکس کمتر شود.
 • اگر می‌خواهید عملی را فریز کنید، باید از سرعت شاتر سریعتری استفاده کنید. به عنوان مثال، بازی کودکان ممکن است نیاز به سرعت شاتر 1/250 ثانیه یا سریعتر داشته باشد.
 • برای تار کردن پس زمینه، دیافراگم را باز کنید. همانطور که گفته شد، مواقعی وجود خواهد داشت که پس زمینه در آن ممکن است چندان جذاب نباشد، بنابراین به حداقل رساندن عمق میدان ( مثلا f/1.8 ) بسیار خوب خواهد بود.
 • به جای حالت دستی، از حالت اولویت دیافراگم یا حالت اولویت شاتر استفاده کنید. حالت دستی اغلب خیلی کند است، چرا که خودتان باید هر سه فاکتور نوردهی را به صورت کاملا جداگانه تنظیم کنید. از حالت اولویت دیافراگم در شرایطی که نور کم است استفاده کنید و حالت اولویت سرعت شاتر را برای زمان‌هایی بگذارید که می‌خواهید از یک صحنه‌ی پر جنب و جوش عکاسی کنید.
 • دوربین خود را روی حالت فوکوس خودکار تک نقطه‌ای نگه دارید، مگر اینکه اقدامات زیادی در قاب دوربین انجام شود. در این حالت، به فوکوس خودکار مداوم بروید تا دوربین بتواند سوژه‌های متحرک را به طور مداوم ردیابی کند.

به هیچ عنوان از فلاش یا نور جانبی استفاده نکنید

هیچ چیز مثل یک نور جانبی پر قدرت نمی‌تواند چهره‌ی سوژه را مصنوعی و غیر طبیعی نشان دهد.

علاوه بر این، نور فلاش یا اسپیدلایت کاملاً غیر طبیعی به نظر می‌رسد، به همین دلیل توصیه می‌کنم به جای اینکه از منابع نور جداگانه استفاده کنید، تعامل نور با سوژه را بیشتر مورد بررسی قرار دهید.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : جادوی اشیاء معلق در عکاسی !

اگر نور کافی در صحنه وجود ندارد، دیافراگم را باز کنید تا نور بیشتری به سنسور برسد، یا سرعت شاتر را کند کنید تا مدت زمان برخورد نور به سنسور افزایش یابد، یا ایزو را افزایش دهید ( یا هر سه را انجام دهید ! ). بیاموزید که چگونه مثلث نوردهی کار می‌کند، بنابراین می‌توانید با دستکاری دیافراگم، سرعت دیافراگم و مقدار ایزو یک تصویر با نوردهی عالی داشته باشید.

خودتان را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید یک عکس فوق‌العاده ثبت کنید

پیش از این بگویم که بسیار مهم است شما صحنه‌ای را ثبت کنید که دیدن آن برای بیننده حس اشتیاق یا انگیزه را به وجود بیاورد.

این امر بسیار ضروری است، اما یک رویکرد دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید برای گرفتن تصاویر پرتره سعی کنید خود را در یک موقعیت استراتژیک قرار دهید.

یعنی اینکه به جای سرگردانی در تلاش برای مشاهده‌ی لحظات رئال، خود را در موقعیتی قرار دهید که در آن لحظه‌های رئال به سمت شما بیایند.

ایستادن در بالای پله‌ها، قرار گرفتن در همان جایی که قرار است عروس و داماد از آن عبور کنند، محلی که می‌دانید کودک برای برداشتن اسباب بازی‌هایش به آن میاید یا وسط مکان‌های شلوغ مثل بازارها، مکان‌های بسیار خوبی برای به اصطلاح کمپ کردن هستند.

همانطور که عکاسان خیابانی به شما خواهند گفت، اینکه بتوانید یک مکان را پیدا کنید که در آن اتفاقات مختلف بیفتد و سوژه‌های عکاسی بی شماری وجود داشته باشد، بسیار بهتر است تا در شهر سرگردان به دنبال سوژه باشید.

تا می‌توانید عکس بگیرید !

یکی از مهمترین نکات در عکاسی کاندید یا عکاسی بی هوا این است که تعداد بسیار زیادی شات را ثبت کنید. بهتر است دوربین خود را روی حالت عکاسی مداوم قرار دهید، چرا که ممکن است در هر شات اتفاقی افتاده باشد که باعث خراب شدن عکس شما شود.

پس از یک روز عکاسی شما به لپ تاپ خود مراجعه می‌کنید تا نتیجه‌ی کارتان را ببینید، قطعا از بین صدها عکس ثبت شده تنها تعداد کمی از آنها آنطور درآمده‌اند که می‌خواستید، پس بهتر است تعداد بیشتری شات ثبت کنید تا نتیجه‌ی نهایی نیز بهتر باشد.

فیلتر سیاه و سفید برای عکاسی کاندید بسیار عالی است

فیلتر سیاه و سفید همیشه در عکاسی خیابانی و پرتره‌های خاص بسیار جذاب بوده و در عکاسی کاندید نیز باعث می‌شود احساسات صحنه بهتر به بیننده منتقل شود.

این کار همچنین در صحنه‌های شلوغ و پر جنب و جوش می‌تواند بسیار مفید بوده و می‌تواند حس آرامش را به تصویر اضافه کند، چرا که تلاطم رنگ‌ها را از بین می‌برد.

در این حالت شما جهان را با رنگ‌های سیاه و سفید تصور خواهید کرد، بدون حواس پرتی‌هایی که ممکن بود رنگ‌های مختلف برایتان به وجود بیاورند.

از اشخاصی عکاسی کنید که در حال لذت بردن از یک منظره هستند

حتما شما هم افرادی را دیدید که در گوشه‌ای نشسته و مشغول لذت بردن از منظره‌ی مقابلشان در خلوت و آرامش خود هستند. خب، در این لحظه شما نباید بی کار باشید !

یکی از جذاب‌ترین سوژه‌های عکاسی کاندید دقیقا همین است، دوربینتان را برداشته و از سوژه در حالی عکاسی کنید که پس زمینه همان منظره‌ی مورد علاقه‌اش باشد.

پیشنهاد نویسنده : آموزش عکاسی از تظاهرات : چگونه یک تصویر را برای ماندگار شدن در تاریخ ثبت کنیم ؟

سوژه‌ها را بخندانید

شاید این کمی مخالف دیگر چیزهایی باشد که گفتم، چرا که در آن نیاز است شما هم در صحنه حضور داشته باشید. اما اینبار نه به عنوان یک عکاس. شما می‌توانید قالب یک استندآپ کمدین در مقابل جمعیت قرار گرفته و آنها را بخندانید و یا نمایش اجرا کنید.

قطعا صحنه‌ای که پس از پایان نمایش شما به وجود می‌آید برای عکاسی کاندید بی نظیر خواهد بود. چرا که همه‌ی افراد احساسات یکسانی را دریافت کرده‌اند، این احساس می‌تواند خنده و یا حسی دراماتیک باشد.

در ستایش شب !

بله دقیقا، شب !

شب یکی از آن زمان‌هایی است که افراد مختلف احساسات بیشتری را از خود بروز می‌دهند. ممکن است شما یک زوج را مشاهده کنید که لب بام نشسته‌اند و با هم چای می‌خورند یا صحبت می‌کنند. این یک سوژه‌ی بی نظیر خواهد بود.

جدایی از آن نوری که از چراغ‌های روشن در تصویر ثبت می‌شود می‌تواند حس دراماتیک‌تری به فضای تصویر ببخشد.

از دوست عکاستان عکس بگیرید

عموما عکاسان وقتی در حال ثبت تصویر هستند، حالتی جدی نسبت به کار خود دارند و در آن متمرکز و دقیق می‌شوند. این یکی از همان لحظه‌هایی است که ارزش ثبت کردن را دارد.

البته لازم است در این حالت به بک گراند هم توجه ویژه‌ای داشته باشید، چرا که می‌تواند بخش بزرگی از جذابیت‌های تصویرتان باشد.

عکاسی کاندید یا همان عکاسی بی هوا به چه معناست ؟

با این نکاتی که گفتم قطعا می‌توانید از این به بعد تجربه‌ی بسیار بهتری را از عکاسی کاندید یا عکاسی بی هوا داشته باشید.

به یاد داشته باشید، معنی عکاسی کاندید ثبت لحظات رئال و واقعی است. این به معنای جهش از بوته‌ها برای غافلگیر کردن غریبه‌ها با دوربین شما نیست، و همچنین قرار نیست چیزی ناهنجار باشد که در آن شما یک فضول شناخته شوید و یا باعث شود اشخاصی به شما حمله‌ور شوند.

در عوض، منظور از عکاسی کاندید این است که در یک لحظه، احساساتی که در سوژه‌های قاب وجود دارد را به تصویر بکشید، طوری که بیننده نیز همان حس را دریافت کرده و بتواند به خوبی با تصویر شما ارتباط برقرار کند.

پیشنهاد نویسنده : ۵ ایده‌ی عالی برای عکاسان در دوران فاصله گذاری اجتماعی !

در همین راستا، عکاسی کاندید شاید یکی از مناسب‌ترین ژانرهای عکاسی برای انتقال حس واقعی به بیننده در یک لحظه‌ی خاص در زمان باشد. این چیزی است که در واقع ماهیت اصلی عکاسی کاندید به شمار می‌رود.

در ادامه تعدادی از نمونه‌های عکاسی کاندید ( Candid Photography ) را با هم مشاهده خواهیم کرد :

امیدوارم مقاله‌ی ” عکاسی کاندید یا عکاسی بی هوا چیست ؟ “ برایتان جذاب و مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

خریدانواع دوربین عکاسی

دیدگاهی در مورد “عکاسی کاندید یا عکاسی بی هوا چیست ؟

 1. اصغر خاوری گفت:

  درود برشما خیلی اموزنده بود من حدودا ۳ سال هستش عکاسی میکنم ولی تازه بااین نام برخوردم، برام تازه بود وجالب و در ضم خیلی جیزا یاد گرفتم ممنون از دیدنگار، راستش از سر کار اومده بودم تازه داشتم چایی میخوردم استوری چک کردم به مقاله شما برخوردم خیلی چسپید همرا با چایی و اموزش جدید ??????????
  موفق باشید

  1. امیرمحمد مشهدی فراهانی گفت:

   سلام دوست عزیز، ممنون از توجهتون ?✌

 2. سید محمد رضا گفت:

  بینظیر بودممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.