تکنیک کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر

در این مقاله قصد دارم به معرفی تکنیکی برای کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر بپردازم.

با گذشت زمان، دوربین‌های دیجیتال به پدیده پیکسل‌های داغ ” Hot Pixel ” یا نویزهای حرارتی ” Thermal Noise ” دچار می‌شوند که باعث می‌شود عکس‌هایتان به آن خوبی که باید، نباشند. آنها معمولاً به سادگی قابل مشاهده نیستند، اما وقتی یک عکس با نوردهی طولانی با استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژر ثبت می‌کنید، بیشتر از قبل آشکار می‌شوند.

در این مقاله یک راح حل فوق‌العاده ساده برای از بین رفتن این مشکلات در عکاسی را برایتان خواهم گفت. پس همراه من باشید …

پیکسل داغ ( Hot Pixel ) چیست ؟

پیکسل‌های داغ، پیکسل‌های روشن و رنگارنگ در عکس‌های شما هستند که با بقیه تصویر مطابقت ندارند. شما معمولاً نمی‌توانید بیش از 100٪ بزرگنمایی دیجیتال را در رایانه خود و در هنگام مشاهده تصویر داشته باشید. وقتی زوم می‌کنید، آنها اغلب مانند صلیب‌های کوچک به نظر می‌رسند که در بخشی از تصویر، درخشان‌ترین پیکسل هستند.

پیکسل‌های داغ رنگ سفید متمایل به سبز دارند و در این عکس چند مورد از آنها را به وضوح می‌توانید مشاهده کنید.

اکثر نرم افزارهای پس از پردازش مثل لایت روم و فتوشاپ این پیکسل‌ها را اسکن کرده و آنها را کاهش داده یا حذف می‌کنند. با این حال، گاهی اوقات چند تا از آنها شناسایی نشده و در تصویرتان باقی می‌مانند.

پیکسل‌های داغ به ویژه در نوردهی‌های طولانی با استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژر و تصاویر گرفته شده در مقادیر ISO بالا قابل مشاهده است. دلیل آن ساده است؛ وقتی در یک لحظه معین نور کمتری را از صحنه مقابل خود دریافت می‌کنید، الگوهای ذاتی روی سنسور دوربین شما در همان لحظه نسبتاً قوی‌تر خواهد بود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی از هرپتوفونا : دنیای عجیب و غریب خزندگان و دوزیستان !

نویز حرارتی ( Thermal Noise ) چیست ؟

نویز حرارتی نوعی متفاوت از نویز در عکس‌های شما است که با گرم شدن سنسور شما قوی‌تر می شود. این غالباً زمانی که عکس‌هایی با تکنیک لانگ اکسپوژر ثبت می‌کنید مشاهده می‌شود، زیرا سنسورهای دوربین هر چه مدت طولانی‌تر نوردهی داشته باشند، گرم‌تر می‌شوند. بعضی اوقات، نویزهای حرارتی از الگوی سطح پایینی برخوردار خواهند بود، در حالی که زمان‌های دیگر اساساً تصادفی رخ خواهند داد.

به همین دلیل، ممکن است متوجه شده باشید که عکس‌های ثبت شده در محیط‌های سرد نویز کمتری نسبت به عکس‌های ثبت شده در محیط‌های گرم دارند. همچنین به همین دلیل است که برخی از اخترشناسان متخصص دوربین، دوربین‌هایی را با فن یا خنک کننده مایع متصل به پشت خریداری می‌کنند.

در واقع این خنک کننده‌ها به پشت دوربین متصل شده و دمای آن را کاهش می‌دهند، عملکرد آنها همانند فن‌های خنک کننده لپ تاپ است. این به سادگی کیفیت تصویر را بهبود می‌بخشد.

کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر چیست ؟

کاهش نویز در عکس‌هایی با نوردهی طولانی مدت به شیوه لانگ اکسپوژر ، یکی از تنظیمات داخلی دوربین است که با فعال شدن آن، دوربین دو عکس از صحنه مقابل ثبت می‌کند. عکس اول یک عکس معمولی از صحنه جلوی شماست، در حالیکه عکس دوم با عنوان قاب تاریک یا ” dark frame ” شناخته می‌شود، چرا که پرده دوربین در هنگام قرار گرفتن در معرض نوردهی بسته می‌شود.

قرار گرفتن در معرض نوردهی در قاب تاریک بسیار مهم است، زیرا این حالت فقط حاوی نویز تصویر و پیکسل‌های داغ است. سپس دوربین شما به طور خودکار تصویر دوم را از اولی تفریق می‌کند و باعث کاهش نویز و به خصوص از بین رفتن پیکسل‌های داغ در عکس اصلی شما می‌شود.

این عکس با سرعت شاتر 262 ثانیه ثبت شده است و این سرعت به اندازه‌ای طولانی هست که کاملا مستعد دریافت پیکسل‌های داغ باشد.

نحوه استفاده از تکنیک کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر

کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر یکی از گزینه‌های پیش فرض در اکثر دوربین‌های امروزی بوده و تنظیم آن بسیار ساده است.

این گزینه در دوربین‌های نیکون، کانن و سونی، در منوی Camera Shooting ( آیکون دوربین نماد فهرست مربوطه در دوربین‌های هر سه برند است ) یافت می‌شود. در صورت استفاده از شاتر الکترونیکی، گاهی اوقات کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر غیرفعال می‌شود. اگر چنین چیزی را در منوی دوربین خود پیدا نمی‌کنید، به دنبال گزینه long exposure noise reduction در دفترچه راهنمای دوربین خود باشید تا آن را پیدا کنید.

پس از یک بار فعال کردن، دیگر لازم نیست کار دیگری انجام دهید تا نویزهای تصاویر شما کاهش داده شوند، این اتفاق به صورت خودکار خواهد افتاد. با این حال، توجه داشته باشید که در صورت عکاسی با نوردهی کوتاه مدت، معمولاً کمتر از 1 ثانیه سرعت شاتر، دوربین شما کاهش نویز در نوردهی طولانی را نخواهد داشت.

این در واقع چیز خوبی است. این بدان معناست که اگر دوست دارید می‌توانید کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر را روشن نگه دارید و نیازی نیست هر بار به سراغ تنظیمات دوربینتان بروید. حتی اگر برای همیشه روشن باشد، هیچگاه در نوردهی کمتر از 1 ثانیه دوربین این عملیات را روی عکس شما انجام نخواهد داد.

اشکالاتی در زمینه کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر

بزرگترین مشکل کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر این است که گرفتن هر عکس دو برابر بیشتر طول می‌کشد ! ( البته با فرض اینکه سرعت شاتر شما 1 ثانیه یا بیشتر باشد. )

امیدوارم تعجب نکنید از اینکه این اتفاق می‌افتد. در واقع مدت زمانی که برای پردازش یک عکس در دوربین صرف می‌شد، حالا باید برای پردازش و ادغام دو عکس با یکدیگر صرف شود و به تبع این زمان دو برابر خواهد شد.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
لنزهای اولترا واید : دانستنی‌هایی در مورد لنزهایی با زاویه دید فوق عریض !

بنابراین، اگر شما نیاز دارید به سرعت عکاسی کنید و سرعت شاترتان نیز روی همان یک ثانیه یا طولانی‌تر باشد، کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر ممکن است ایده خوبی نباشد. در واقع این یعنی اگر بخواهید یک عکس با نوردهی به مدت 5 دقیقه داشته باشید، لازم است 10 دقیقه صبر کنید.

این عکس بیش از 14 دقیقه نوردهی داشت و من برای حذف نویز از آن از گزینه کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر استفاده کردم، این باعث شد در مجموع بیش از 30 دقیقه برای ثبت این عکس منتظر بمانم.

به طور مشابه، عکاسان تایم لپس ممکن است مایل به استفاده از کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر برای کار خود نباشند. کاهش نویز ممکن است باعث شود برخی از جزئیات اصلی را نیز به صورت ناخواسته از دست بدهید.

و در صورتی که می‌خواهید تصاویر را مانند HDR یا با یکدیگر ترکیب کنید، همین مسئله نیز صادق است. اگر یک ابر در آسمان در حال چرخش است، می‌توانید عکس‌های ساده ای را که بلافاصله پس از دیگری گرفته می‌شود تلفیق کنید.

به همین دلایل است که من شخصاً کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر را بطور پیش فرض غیرفعال می‌کنم. اما مواقع زیادی وجود دارد که من آن را فعال می‌کنم؛ این یکی از تنظیماتی است که من به منوی ” My Menu ” اضافه کردم تا سریعتر به آن دسترسی پیدا کنم.

مزایای کیفیت تصویر

با وجود این اشکالات، دلایل خوبی برای استفاده از تنظیمات کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر وجود دارد. به تصاویر زیر نگاهی بیندازید که 200٪ کراپ شده‌اند و نوردهی آنها 16 دقیقه بوده است. در ابتدا بدون کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر عکس گرفتم، و در تصویر نهایی این تنظیمات را فعال کرده‌ام :

همانطور که مشاهده می‌کنید، در مواردی مانند این، کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر موهبت بزرگی است. در سرعت‌های کوتاه‌تر شاتر، اختلاف‌های دو تصویر کمتر و کوچکتر می‌شوند. در اینجا همان مقایسه را با نوردهی 120 ثانیه‌ای انجام دادم :

با این حال، توجه داشته باشید که بعضی دوربین‌های خاص بیشتر از سایرین مستعد دریافت پیکسل‌های گرم هستند. شما لزوماً به مانند تصاویر فوق عملکرد بدی نخواهید داشت، جایی که پیکسل‌های داغ با سرعت شاتر دو دقیقه‌ای به وضوح قابل مشاهده هستند.

ثبت تصاویر Dark Frame

در برخی ژانرهای عکاسی، مانند عکاسی از ستارگان، سیارات و کهکشان، فواید کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر را نمی‌توان نادیده گرفت. اما اشکالاتی نیز در این امر وجود دارد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما می‌خواهید از مسیر حرکت ستارگان عکس بگیرید. کاهش نویز و پیکسل‌های داغ عالی خواهد بود، اما فعال کردن این تنظیمات باعث می‌شود حرکت ستارگان نقطه نقطه شده و یکدستی خود را از دست بدهد.

Copyright © Václav Bacovský

یک گزینه این است که فقط قاب تاریک خود را بگیرید. هیچ قانونی وجود ندارد که دوربین باید آن را به صورت خودکار انجام دهد و از آنجا که پیکسل‌های داغ هر بار در یک مکان جدید قرار دارند، می‌توان از یک قاب تاریک برای کم کردن نویز برای هر عکسی که گرفتید استفاده کرد.

با این حال، عملکرد این حالت نیز عالی نخواهد بود. دمای محیط، دمای سنسور دوربین و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نوردهی، همه در بروز پیکسل‌های داغ و نویزهای حرارتی تأثیر می‌گذارند. اخترشناسان نیز بیشتر اوقات از تکنیک فریم تاریک استفاده می‌کنند.

برای استفاده از این تکنیک کافیست یک فریم تاریک ثبت کنید، سپس آن را به صورت دستی با فریم عادی ترکیب کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
حداکثر کیفیت در عکاسی : چگونه رزولوشن عکس‌هایمان را بیشتر کنیم ؟

برای انجام عملیات ادغام و ترکیب به صورت دستی، درپوش لنز خود را قرار داده و تصویر دیگری با همان سرعت شاتر و ISO عکس‌های معمولی خود بگیرید. سپس در فتوشاپ، لایه قاب تاریک را بالاتر از تصویر معمولی خود قرار دهید و حالت blend mode آن را به ” subtract ” تغییر دهید. ( روشهای بهتری از این وجود دارد، اما آنها بیشتر به نرم افزارهای تخصصی متکی هستند تا فتوشاپ. )

تترکیب دستی یکی از بهترین تکنیک‌ها برای کاهش نویز در عکاسی از ستارگان است. اگرچه به طور کلی، گزینه کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر دوربین شما روشی مناسب‌تر برای به دست آوردن نتایج مشابه است.

نتیجه گیری و جمع بندی

امیدوارم این مقاله در مورد کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر برایتان مفید واقع شده باشد. این تکنیکی نیست که شما بخواهید همیشه از آن استفاده کنید، و حتی می‌توانید آن را به طور پیش فرض روی دوربین خود غیرفعال کنید، اما در موارد خاص می‌تواند بسیار مفید باشد.

اگر در مورد چگونگی استفاده از کاهش نویز در عکاسی لانگ اکسپوژر، هر گونه سؤال یا توصیه‌ای دارید، در صورت تمایل نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.