در ادامه‌ی مجموعه مقالات ایده‌های عکاسی در خانه، اینبار سراغ تکنیک‌های عکاسی از یکی از بامزه‌ترین حیوانات خانگی، یعنی همستر رفته‌ام.

اگر شما هم به خاطر شرایط قرنطینه و این ویروس لعنتی ( ! ) در خانه قرنطینه هستید و نمی‌توانید برای عکاسی به مکان‌هایی که دوست دارید سفر کنید، اکنون زمان مناسبی است که برخی مهارت‌های خود را ارتقا بدهید. بنابراین اینبار با هم قرار است با استفاده از یک اسپیدلایت، از یک همستر کوچک عکاسی کنیم.

معمولا می‌گویند در هنگام عکاسی از حیوانات، چه خانگی چه وحشی، و یا عکاسی از کودکان و نوزادها، به هیچ عنوان از نورهای جانبی استفاده نکنید. این غالبا درست است و دلایل علمی و فنی بسیاری دارد، اما اینبار نتوانست مانع من شود ! من برای این پروژه از یک اسپیدلایت هم استفاده خواهم کرد.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

من یک همستر کوچک به اسم کلاودی دارم که حالا سوژه‌ی اول من برای عکاسی شده است ! همسترها موجوداتی بسیار تیز و سریع هستند و به سرعت می‌توانند فرار کنند، بنابراین این چالش بسیار مهم و سختی برای من بود که تا پیش از رفتن او از جایی که برایش آماده کرده بودم، عکسی که می‌خواهم را ثبت کنم. شما هیچ کنترلی روی رفتار این حیوانات کوچک نخواهید داشت، آنها هر زمان که بخواهند، به هر طرفی که میلشان بکشد خواهند دوید !

اما با چند تکنیک کاربردی و داشتن آمادگی لازم و البته نوردهی مناسب، سرانجام توانستم کلاودی را داخل یک لوله‌ی دستمال کاغذی گذاشته و حدود دو ثانیه او را ثابت نگه دارم. همین زمان کوتاه برای من کافی بود تا تصویری که می‌خواهم را ثبت کنم. دو ثانیه زمان خوبی برای ثبت یک پرتره از او بود، در حالی که به بالا نگاه می‌کند.

من با استفاده از یک تکه کاغذ سفید توانستم برای خودم یک استودیوی کوچک خانگی آماده کنم. برای این کار کاغذ را به دیوار چسباندم و پایین آن را روی قفس کلاودی قرار دادم.علاوه بر آن از دو اسپیدلایت استفاده کردم تا نوردهی لازم را برای تصویرم داشته باشم. زاویه و قدرت آنها نیز بسیار مهم بود و سعی کردم مطابق با نتیجه‌ای که می‌خواهم، این موارد را نیز تنظیم کنم.

لازمه‌ی این کار دانستن اطلاعات لازم در مورد کار با نورهای جانبی است. پس اگر تا امروز با اسپیدلایت‌ها و یا به طور کلی نورهای جانبی کار نکرده بودید، ابتدا سعی کنید قوانین و قواعد کلی نورپردازی و کار کردن با آنها را یاد بگیرید.

خب دیگه، حاشیه کافیه، بریم سر اصل مطلب !

1- استودیوی خانگی خود را بسازید

من ابتدا با چسباندن یک تکه کاغذ آبی به دیوار و قرار دادن آن روی قفس همسترم کار را شروع کردم. شما می‌توانید از یک فون با کیفیت عکاسی استفاده کنید. تنها چیزی که لازم است، این است که چیزی که به عنوان یک گراند استفاده می‌کنید، هیچگونه چین و چروک و یا کثیفی نداشته باشد. سپس اجازه دادم کلاودی برای خودش روی پس زمینه بچرخد.

2- تنظیمات لازم را برای اسپیدلایت اعمال کنید

استفاده از نور جانبی نه تنها می‌تواند همستر را روشن کرده و نورپردازی مناسب را فراهم کند، بلکه باعث ایجاد درخشش در چشم‌های سیاه این جونده‌های کوچک می‌شود. من برای اینکه بتوانم نورپردازی مناسبی داشته باشم، از دو اسپیدلایت کانن استفاده کردم و قدرت هر دو رو روی 1/128 قرار دادم. میزان زوم یکی را روی 28 میلی متری و دیگری را روی 50 میلی متری قرار دادم تا نور متمرکز بهتری داشته باشد. همچنین برای فعال شدن آنها از یک محرک بی سیم استفاده کردم ( اگر دوربین شما فلاش پاپ آپ دارد، می‌توانید از آن به عنوان محرک استفاده کنید و به یک قطعه‌ی جداگانه نیازی نخواهید داشت.

پیشنهاد نویسنده :
ایده‌های عکاسی در خانه : از وسایلتان در خانه عکس‌های انتزاعی ثبت کنید
ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها ۳۰ دقیقه !

3- یک لنز با زوم استاندارد داشته باشید

دوربین من کانن 5D Mark III بود و برای ثبت این عکس‌ها از لنز 24-70 میلی متری f/2.8L USM کانن استفاده کردم. همچنین فاصله کانونی را روی 70 قرار دادم. بنابراین امکان آن را داشتم که تمام قاب دوربین را با همستر پر کنم، چرا که آنها بسیار کوچک هستند. اگر شما یک دوربین کراپ فریم دارید، یک لنز کیت 18-55 میلی متری هم می‌تواند عملکرد بسیار مناسبی برای عکاسی از همستر شما داشته باشد.

4- عمق میدان را در نظر بگیرید

ممکن است استفاده از بازترین دیافراگم روی لنز شما برای محو شدن بیشتر پس زمینه و ایجاد جلوه‌ی بصری جذاب‌تر بسیار وسوسه برانگیز باشد، اما هنگام فوکوس کردن روی سوژه‌ای کوچک، بهترین دیافراگم می‌تواند f/2.8 باشد. البته من برای ثبت تصاویرم می‌خواستم بیشتر بدن کلاودی واضح باشد، برای همین از دیافراگم f/5.6 استفاده کردم. سرعت شاتر هم برای رسیدن به سرعت همگام سازی با فلاش، روی 1/200 قرار دادم. ایزوی 640 نیز برای تعادل روشنایی بسیار عالی بود.

5- به همسترتان غذا دهید

بهترین راه برای جذب حیوانات به سمت خودتان، فارق از اهلی بودن یا نبودن و ابعادشان، غذا دادن به آنها است. کلاودی من عاشق آجیل است، برای همین هر وقت می‌خواهم سرش را گرم کنم، چند پسته یا بادام هندی به او می‌دهم. در اینجا من از دستیارم خواستم تا یک پسته را به او بدهد، در حالی که دستش را با ارتفاع کمی نسبت به او نگه داشته تا کلاودی مجبور باشد کمی روی پاهای عقب خود بلند شود. در این وضعیت برای اینکه بتوانید تعادل خوبی را برقرار کنید، لازم است کمی صبر و حوصله به خرج دهید.

6- مقداری رنگ می‌تواند نتیجه را جذاب‌تر کند

برای رنگی کردن کار سعی کردم از یک ظرف پلاستیکی سبز رنگ استفاده کنم که البته خوشبختانه به صورت کاملا اتفاقی، مانع از فرار کلاودی هم می‌شد ! من همچنین برای سرگرم کردن او از چند وسیله‌ی مختلف استفاده کردم. برای مثال همان لوله‌ی قرمزی که در تصویر اول این مقاله دیدید، توانست چند ثانیه‌ای او را ثابت نگه دارد.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

امیدوارم مقاله‌ی ” ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک‌های عکاسی از همستر به شیوه‌ی خلاقانه ! “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: