ماجرای ثبت پرتره‌ی مشهور استیو جابز توسط آلبرت واتسون

پرتره‌ی مشهور استیو جابز را شاید بتوان یکی از مشهورترین و زیباترین پرتره‌های تاریخ دانست که توسط آلبرت واتسون و در سال 2006 ثبت شده است. این پرتره را می‌توان به نوعی امضای یکی از بزرگترین کار آفرینان قرن به حساب آورد.

آلبرت واتسون، عکاس مشهور اسکاتلندی، همیشه به خاطر کارهای فوق العاده‌اش زبان زد عام و خاص بوده است و به جرئت می‌توان گفت هیچ یک از عکس‌های او، به اندازه‌ی پرتره‌ی مشهورش از استیو جابز نتوانست برایش شهرت به ارمغان بیاورد.

او این پرتره را در سال 2006 ثبت کرد، پرتره‌ای که در سال‌های پایانی زندگی جابز گرفته شد. اما وقتی همه چیز جذاب‌تر می‌شود که ببینیم چه داستانی پشت ثبت این تصویر زیبا جریان داشته است؛ پس با من همراه باشید …

پیشنهاد نویسنده : ۲ مهارت مهم در عکاسی که تمام عکاسان باید آن را بدانند !

زمان برای جابز بسیار ارزشمند بود

آلبرت واتسون بیشتر به خاطر پرتره‌هایی که از شخصیت‌های بزرگ و مشهور ثبت کرده است به شهرت رسیده. واتسون خودش را عکاس ماجراجو دانسته و همیشه به دنبال ثبت عکس‌هایی این چنینی و نمادین بوده است.

استیو جابز فردی بود که کمتر پیش می‌آمد وقتش را برای عکاسی از خودش بگذارد. آلبرت با وجود اینکه این موضوع را می‌دانست، در تلاش بود تا در همان زمان کوتاهی که جابز در اختیارش گذاشته بود، بتواند عکس خارق العاده‌ای را ثبت کند.

آلبرت در مصاحبه‌ای که با وب‌سایت Profoto داشت گفت که : ” برای ثبت این عکس پرتره من فقط یک شانس داشتم، یا خرابش می‌کردم و یا تصویر نهایی تبدیل به یک عکس عالی می‌شد. “

وی می‌گوید که جابز به او یک ساعت زمان برای عکاسی داد؛ اما آلبرت به او گفت که نصف این زمان برای او کافیست. او می‌گوید : ” پس از گفتن این حرف، جابز طوری به من نگاه کرد که انگار به او هدیه‌ی کریسمس داده بودم ! “

سادگی کلید اصلی این ماجرا است

با توجه به گفته‌ی آلبرت، او در نهایت طی 20 دقیقه توانست تصویری که می‌خواست را ثبت کند. رویکرد اصلی او برای ثبت این تصویر همانند تمام پروژه‌های دیگرش بود و سادگی کلید حل این ماجرا بود. این عکاس حرفه‌ای در آن زمان تمام استعداد و توانایی‌اش را به کار گرفت تا بتواند تصویری شگفت انگیز ثبت کند.

پرتره‌ی ثبت شده از مدیرعامل فقید اپل، یک تصویر به شدت کاریزماتیک و خارق‌العاده است؛ چرا که به خوبی می‌تواند شخصیت استیو جابز را به تصویر بکشد.

آلبرت می‌گوید در هنگام ثبت تصویر به این فکر کرده که باید یک عکس پاسپورتی ثبت کند، به همین شکل ایده‌ی ثبت این پرتره به ذهنش رسیده است. او از پس زمینه‌ی سفید استفاده کرد و از جابز خواست که اندکی به دوربین نزدیک شود، سپس به او گفت : ” تصور کن که هم اکنون در پشت میزی نشسته‌ای و در مقابلت پنج یا شش نفر قرار گرفته‌اند که با حرف‌هایت موافق نیستند؛ اما تو می‌دانی که حق با تو است. “

جابز در آن لحظه به لنز دوربین خیره شد و آلبرت توانست با فشردن دکمه‌ی شاتر، تصویری از وی ثبت کند که دربردارنده‌ی توانمندی، هوش و عقاید مدیر عامل وقت اپل بود.

وقتی که آلبرت واتسون کارش تمام شده و خواست آنجا را ترک کند، جابز نگاهی به تصویرش انداخت و از واتسون خواست که آن را به او بدهد. استیو گفت : ” این پرتره احتمالا بهترین تصویری است که تا کنون از من ثبت شده است. “

ادای احترام به استیو جابز

چند سال بعد از اینکه این پرتره‌ی تاریخی ثبت شد، جان داولینگ که در آن زمان مدیر عامل اجرایی کمپانی اپل بود با آلبرت واتسون تماس گرفت. جان از آلبرت خواست که اگر هنوز هم آن تصویر را دارد هر چه سریعتر برای او بفرستد. آلبرت هم با توجه اینکه زمان بسیار اندک بود و همه چیز باید به سرعت انجام می‌شد، به سرعت تصویر را پیدا کرده و برای داولینگ ارسال کرد.

عصر همان روز بود که کمپانی اپل اطلاعیه‌ای را مبنی بر درگذشت استیو جابز منتشر کرد. در تاریخ پنجم ماه اکتبر سال 2011 میلادی ( 13 مهر ماه 1390 ) استیو جابز، یکی از بزرگترین کارآفرینان و مخترعان تاریخ بر اثر ابتلا به بیماری سرطان لوزالمعده درگذشت.

تصویر اصلی اطلاعیه‌ای که اپل منتشر کرده بود، همان پرتره‌ی مشهوری بود که آلبرت واتسون از جابز گرفته بود. بی شک این صحه تا ابد در ذهن بسیاری از افراد جهان باقی خواهد ماند.

استیو جابز در زمان حیاتش با کارهایی که انجام داد، روی زندگی عده‌ی زیادی تأثیر گذاشت. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده‌ی آمریکا، در وب‌سایت خودش و به منظور ادای احترام به استیو جابز نوشت :

” استیو همیشه دوست داشت بگوید که هر روز از زندگی‌اش را طوری گذرانده که انگار آخرین روزش بوده است؛ او واقعا چنین کاری را انجام داد. استیو جابز زندگی ما را دست خوش تغییر کرد، او تعریف جدیدی برای همه‌ی صنایع ارائه و یکی از بزرگ‌ترین‌ کارها را در تاریخ حیات بشریت انجام داد، او دیدگاه هر یک از ما را نسبت به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، تغییر داد. “

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

تصویری ماندگار، به قدمت تمام تاریخ

شاید شگرد و قدرت اصلی پرتره‌ی استیو جابز ، مدت زمان بسیار طولانی بقای آن است. این پرتره یک تصویر نمادین از اوست که ضمن ساده بودن، نشان دهنده‌ی یک دوران خاص و بی مانند در تاریخ بشریت است و تغییر عجیب نحوه‌ی ارتباط ما با تکنولوژی را طی چند سال اخیر به تصویر می‌کشد.

پرتره‌ای که آلبرت واتسون از استیو جابز ثبت کرد به عنوان کاور اصلی زندگینامه‌ی وی انتخاب شد و تا یک ماه پس از درگذشت مدیرعامل اپل، روی وب‌سایت رسمی این شرکت قرار گرفت. بسیاری از افراد با دیدن این پرتره، کارهایی که استیو جابز، این کارآفرین بزرگ و رؤیا پرداز انجام داد را به خاطر می‌آورند.

تصویر پرتره‌ی مشهور استیو جابز که توسط آلبرت واتسون ثبت شد
برای دیدن تصویر اصلی در سایز بزرگ روی آن کلیک کنید

امیدوارم مقاله ” ماجرای ثبت پرتره‌ی مشهور استیو جابز توسط آلبرت واتسون “ برایتان جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.