آیا می‌دانید دو مورد از مهمترین مهارت های عکاسی که همه‌ی عکاسان به آن احتیاج دارند چیست ؟ از آنجا که صاحبان پروژه عکاسانی را با رزومه یا CV سنتی درخواست نمی‌کنند، ما واقعاً عادت نداریم در مورد چیزهایی مانند مهارت‌های نرم عکاسی فکر کنیم. با این حال، دانستن آنها بسیار ضروری است.

به عنوان یک عکاس، شما از مهارت‌های فنی بسیاری آگاه هستید و آنها را به مشتری خود ارائه می‌دهید. اما در مورد مهارت‌های نرم چطور؟ معمولاً همه چیز در رده خلاقیت قرار می‌گیرد، اما یادگیری شناخت مهارت‌های نرم فردی می‌تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک عکاس شرایط بهتری پیدا کرده و نیازهای مشتری خود را بهتر پوشش بدهید.

پیشنهاد نویسنده : ۵ تمرین عالی یوگا برای عکاسان : همیشه سالم بمانید !

مهارت‌های نرم چیست ؟

مهارت‌های نرم لیستی از صلاحیت‌های شخصی یا ویژگی‌هایی است که بر نحوه انجام کار یک فرد تأثیر می‌گذارد. از آنجا که آنها از سطح شخصی ناشی می‌شوند، لزوماً مخصوص یک کار یا یک حرفه نیستند. با این حال، برخی برای هر یک از حرفه‌ها یا هنرها اهمیت بیشتری دارند. دو مهارت مهم که همه عکاسان به آن نیاز دارند، توانمندی و انعطاف پذیری است.

بد شانسی‌هایی مثل تمام شدن حافظه در هنگام عکاسی یا خراب شدن یکی از تجهیزات، اتفاقاتی است که می‌تواند برای همه بیفتد. اینجاست که مهارت‌های نرم شروع به کار می‌کنند، شما چگونه مشکل را حل می‌کنید ؟ من به شما دو مثال می‌دهم که در آن موارد ساده می‌توانند به اشتباه بروند و اینکه چرا این مهارت های مهمی است که همه‌ی عکاسان به آن نیاز دارند. پس با من همراه باشید …

تمرین 1 : یک سه پایه شکسته

شما صحنه‌ای دارید که با توجه به موارد مختلف چیده شده و موارد بسیاری در آن از دیدگاه‌های مختلف بررسی شده‌اند. همچنین با توجه به مسائل مختلف ملزم به استفاده از یک سه پایه برای عکاسی هستید. حالا فرض کنید اتفاقی افتاده و سه پایه‌ای که دارید می‌شکند. شما چه کار خواهید کرد ؟

حل این مسئله ممکن است شما را به تغییر تنظیمات به صورت دستی سوق دهد، اما گاهی اوقات این نیز ممکن نیست.

بیایید راه‌های دیگری برای مقابله با آن را بررسی کنیم.

توانمندی

این بدان معناست که با استفاده از منابعی که در اختیار دارید می‌توانید با یک وضعیت دشوار و غیر منتظره روبرو شوید. در این حالت، شما باید یک پشتیبانی ثابت برای دوربین خود پیدا کنید. به اطراف خود نگاه کنید و هر چیز پایداری را که می‌توانید با توجه به قد مورد نظر خود استفاده کنید، پیدا کنید. به عنوان مثال می‌توانید از تجهیزات خود یا بعضی از جعبه‌ها استفاده کنید.

در مرحله‌ی بعد، در مورد زاویه مورد نیاز برای قرار دادن دوربین خود فکر کنید و یک چیز قابل انعطاف را برای قرار دادن در بالای جعبه‌ها بیابید. بیشتر عکاسان برای قرار دادن وزن روی سه پایه، یک کیسه ماسه‌ای دارند. می‌توانید از آن استفاده کنید، در غیر این صورت می‌توانید یک کوسن، کیسه شکر یا هر چیز دیگری که می‌توانید پیدا کنید. این به طور بالقوه می‌تواند مشکل شما را با توانمندی حل کند.

انعطاف پذیری در مهارت عکاسی

اگر هیچ منبع در دسترسی برای حل مشکل نبوده یا به طریقی قابل قبول نبود، پس به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید. این بدان معنی است که شما توانایی و تمایل به سازگاری با شرایط متغیر را دارید. به عنوان مثال، باز کردن برای تغییر زیبایی شناسی تصویر با استفاده مجدد از ترکیب و تغییر نام مجدد آن.

اگر با عکاسی لایف استایل، محصولات یا مواد غذایی کار می‌کنید، حتی می‌توانید دوربین را روی همان سطح سوژه قرار دهید. اگر این یک پرتره یا یک منظره است، سعی کنید دوربین عکاسی خود را بر روی سه پایه قرار دهید بدون اینکه زاویه را تغییر دهید.

تمرین 2 : بدون رادیو تریگر

رادیو تریگر بی سیم فلاش دستگاهی است که به دوربین شما اجازه می‌دهد با فلاش شما ارتباط برقرار کند، بنابراین عملیات همگام سازی را انجام داده و موجب ثبت عکس در زمان روشنایی محیط توسط فلاش می‌شود. معمولاً، این وسیله دارای دو قطعه‌ی مستقل است، فرستنده و گیرنده. اگر یکی از قطعه‌ها را فراموش کردید، باتری آن تمام یا به طور کلی خراب شد، برای این شرایط چه کاری می‌توانید انجام دهید ؟

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

توانمندی 

حتی اگر ستاپ شما نیاز به فعال بودن چندین فلاش دارد، می‌توانید از حالت slave mode برای بیشتر آنها استفاده کنید. این بدان معناست که شما فقط باید یک فلاش را فعال داشته باشید، و سایرین به آن واکنش نشان دهند. بنابراین، کدام فلاش می‌تواند بدون استفاده از رادیو تریگر یا سیم فعال شود ؟ خب معلوم است، فلاش پاپ آپ دوربین خودتان ! ( البته اگر دوربین شما فلاش پاپ آپ داشته باشد ).

به طور معمول، شما نمی‌خواهید از آن فلاش استفاده کنید تا صحنه خود را روشن کنید، زیرا ظاهراً کاملاً ناخوشایند است، اما می‌توانید از آن برای روشن کردن چراغ‌های دیگر استفاده کنید. با استفاده از یک تخته مقوا یا یک جعبه کوچک، جلوی ( و یا حداقل یکی از طرفین ) فلاش را مسدود کنید تا دیگر هیچ نوری به صحنه شما نتابد.

یک طرف را باز بگذارید تا نور باعث فعال شدن سایر اسپیدلایت‌ها شود.

انعطاف پذیری در مهارت عکاسی

راه حل دیگر امکان فعال کردن فلاش به صورت دستی است. برای این کار به سرعت شاتر بیشتری نیاز دارید تا بتوانید به موقع واکنش نشان داده و آتش بزنید.

آخرین باری که با چیزی شبیه به این روبرو شدم، قبل از اینکه دکلانشور را فشار دهم، پردازش هر آنچه را که ثبت کرده بودم شروع کردم، به این ترتیب مشتری احساس نمی‌کرد که ما فقط منتظر هستیم تا کاری انجام ندهیم و من زمان را به طور موثری استفاده کردم. در غیر این صورت، برای خرید یک دکلانشور جدید ( یا باتری بسته به آنچه اتفاق افتاده است ) باید مجدداً تنظیم مجدد کنید یا برای اجرای آن اقدام کنید. در هر صورت، انعطاف پذیری در این عمل بسیار مهم است.

نتیجه

همانطور که می‌بینید، مهارت عکاسی چیزهای کوچکی هستند که احتمالاً قبلاً آنها را داشته‌اید، اما هرگز به عنوان یک تکنیک به آنها فکر نکرده بودید. نکته مهم در مورد شناسایی مهارت‌های نرم شما این است که می‌توانید روی آنها پیشرفت کنید.

همچنین، اکنون که آنها را می‌شناسید، خجالت نکشید که به مشتریان خود اجازه دهید از آن مطلع شوند. در پایان، آنها می‌خواهند یک عکاس باشد که کارها را تمام کند، مهم نیست که چه چیزی باشد. به همین دلیل است که مهارت و انعطاف پذیری بسیار مهم است و همه‌ی عکاسان به آن احتیاج دارند.

آیا با هر سناریویی روبرو شده‌اید که مجبور باشید سریع روی به آن موضوع فکر کنید تا کار دیگری را انجام دهید ؟ به نظر شما اینگونه مهارت ها در عکاسی چه جایگاهی دارند ؟

امیدوارم مقاله ” 2 مهارت مهم در عکاسی که تمام عکاسان باید آن را بدانند ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: