12 ایده عکاسی برای پرونده های عکاسان

ایده عکاسی

یکی از جذاب‌ترین زمان‌ها برای یک عکاس، وقتی است که بر روی یک سری و یا ‌پرونده عکاسی کار می‌کند. ما در این مقاله 12 ایده عکاسی برای عکاسانی داریم که قصد دارند یک پرونده‌ی خلاقانه و جذاب را عکاسی کنند.

فهرست محتوا پنهان کردن
پرونده‌های عکاسی

پرونده‌های عکاسی

سوال اینجا است که در میان این همه تنوع و سبک و استایل عکاسی، چرا یک عکاس باید زمانی طولانی را صرف عکاسی در یک قالب یا یک پرونده نماید؟ تمرکز بر روی یک پرونده در نگاه اول، کسل کننده و مخرب ایده‌های خلاقانه و نوی عکاسی به نظر می‌آید؛ اما حقیقت چیز دیگری است. عکاسانی که با ایده‌های عکاسی خلاقانه، یک سوژه یا پرونده را برای عکاسی انتخاب می‌کنند، دنیایی مملو از ایده عکاسی و هیجان به ثبت رساندن آنها را تجربه کرده‌اند.

زمانی که شما یک ایده عکاسی را برای یک پرونده انتخاب می‌کنید، به مرور سبک عکاسی خود را ارتقاء داده و با به‌روز کردن توانایی‌ها و دانش عکاسی‌تان، قطعا تجربه‌ای ارزشمند کسب می‌کنید. سری‌های عکاسی برای هر آرتیست و عکاسی، امکانی فوق‌العاده برای گسترش خلاقیت‌هایش است؛ به همین دلیل در ادامه 12 ایده عکاسی برای عکاسانی که قصد دارند از یک پرونده‌ی کامل عکاسی کنند را معرفی می‌کنیم.

1. ایده عکاسی شماره یک : با دو عکس، یک داستان بگویید.

اگر عکس‌های انتخابی‌تان در نگاه اول، مکمل یکدیگر نبودند، بلافاصله قاب‌بندی خود را بصورت کامل پاک نکنید. تلاش کنید تا با ایده های عکاسی جدید به تصویر بنگرید. بطور مثال، نوردهی خود را دو برابر کنید؛ یکی از عکس‌ها را بچرخانید و یا کمی با بافت تصویر، بازی کنید.

بوسیله‌ی قاب‌بندی دو تصویر همچون یک کلاژ می‌توان شباهت‌های غیرمعمول را به تصویر کشیده و یا داستانی را روایت کرد. این ایده عکاسی را می‌توان در فرم‌ها و ژانرهای گوناکون، تکرار کرد. اگر در روحیات و سبک عکاسی شما رنگ‌های زیاد، قاب‌هایی با کنتراست بالا و یا استفاده از ابزارهای طراحی گوناگونی بر روی عکس وجود دارد، ایده های عکاسی فراوانی را می‌توانید در این ژانر بیابید. در میان ایده های عکاسی این گروه، شاید ترکیب دو عکس با یکدیگر، یکی از فراگیرترین ایده‌ها باشد.

مقاله پیشنهادی
نوردهی دوگانه: یک راهنمای گام به گام برای خلق تصاویری با افکت نوردهی چندگانه

ایده های این سبک از عکاسی را می‌توانید در منابع زیر بیابید :

  • المان‌های طبیعت
  • چهره‌ی انسان‌ها
  • کنتراست رنگ‌ها در صنعت مد
  • سازه‌های معماری متفاوت
  • احساسات متضاد مثبت و منفی

2. ایده عکاسی شماره دو : داستان‌تان را بر روی عکس بنویسید.

اگر عکس‌هایتان را چاپ می‌کنید، می‌توانید بصورت فیزیکی بر روی عکس یادداشت کنید. اگر هم عکس‌هایتان را بصورت دیجیتالی منتشر می‌کنید، دست شما بازتر است و بوسیله‌ی ابزارهای گوناگونی همچون نرم‌افزار فتوشاپ می‌توانید بر روی عکس خود یادداشت بگذارید.

نوشتن بر روی عکس برای افرادی که علاقه‌مند به نوشتن و مستند کردن لحظاتشان هستند، ایده عکاسی جذابی است. شما می‌توانید بر روی هر عکسی، امضای یک دوست و یا حتی بخشی از خاطره‌تان را با قاب‌بندی‌ای جذاب بنویسید. ایده های عکاسی خلاقانه و فراوانی در این گونه پرونده‌ها وجود دارند. اگر تایپوگراف خوبی هم نیستید، نگران نباشید. گاهی استفاده از ساده‌ترین ابزارها می‌تواند علاوه بر توجه بیشتر بر روی المان مورد نظرتان در تصویر، تفاوتی جذاب نیز ایجاد نماید. در میان ایده های عکاسی ، نوشتن بر روی عکس یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای مستند سازی است. این ایده حتی برای مستند کردن خاطرات خانوادگی نیز بسیار جذاب است.

3. ایده عکاسی شماره سه : از یک محل معین در طول فصول مختلف یکسال، عکاسی کنید.

برای آنکه حداکثر شباهت در قاب‌بندی تمامی عکس‌ها رعایت شود، یک نشانه برای محل قرارگیری سه پایه‌تان بگذارید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید علاوه بر ثبت یک پرونده، توانایی‌های دوربین عکاسی خود را نیز در شرایط مختلف بسنجید، استفاده از این ایده عکاسی است. این بازه‌ی زمانی صرفا لازم نیست یکسال کامل را شامل شود، گاهی می‌تواند یک شبانه روز و یا یک ماه باشد. البته واضح است که به میزانی که بازه‌ی زمانی شما طولانی‌تر باشد، پرونده و نتیجه‌ی نهایی این ایده عکاسی ، جذاب‌تر خواهد بود.

البته عکاسی از یک سوژه و از یک محل معین در شرایط گوناگون اصلا کار آسانی نیست. شرایط آب و هوایی، میزان نور و همچنین دمای محیط می‌تواند شرایط را برای ثبت این پرونده، دشوار نماید. روی خوش این سکه اما، زمانی است که شما علاوه بر ثبت این شرایط گوناگون، مهارت عکاسی خود را نیز با توجه به شرایط ارتقاء می‌دهید. این ایده در میان ایده های عکاسی برای عکاسان طبیعت و عکاسانی که به سفر علاقه‌مند هستند، طرفداران فراوانی دارد. اگر تغییرات محل عکاسی مورد علاقه‌تان را بصورت مستمر به ثبت برسانید، می‌توانید در نهایت پرونده‌هایی جذاب از سفرهایتان در اختیار داشته باشید.

مقاله پیشنهادی
7 ترفند کاربردی و حرفه ای برای عکاسی در سفر

4. ایده عکاسی شماره چهار : کمی جسارت به خرج دهید و از غریبه‌ها هم عکاسی کنید.

اگر قصد دارید این ایده عکاسی را دنبال کنید، به شما توصیه میکنم از غریبه‌ها در محل‌های مورد علاقه‌شان همچون تفریح یا محل کارشان عکاسی کنید. اجازه دهید آنها در طبیعی‌ترین فرم و حالتشان عکاسی شوند.

اگر بدانید چگونه با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید، این ایده عکاسی برای شما فوق‌العاده است؛ زیرا می‌توانید بدرستی آنها را در مسیر ‌پرونده عکاسی‌تان، راهنمایی و هدایت کنید. ضمنا فراموش نکنید ارتباط بهتر عکاس با سوژه، وی را در شرایطی آرام‌تر، راحت‌تر و طبیعی‌تر قرار می‌دهد.

مقاله پیشنهادی
عکاسی روایی | روایتگری در عکاسی پرتره

لازم نیست برای این کار خود را در شرایط سخت یا خطرناکی قرار دهید؛ یا قرار نیست شما از هر غریبه‌ای عکاسی کنید. کم‌کم با آداب معاشرت و قوانین عکاسی خیابانی آشنا شوید و بدانید این ایده در میان تمامی ایده های عکاسی ، جذابیت و البته سختی بمراتب بیشتری دارد.

مقاله پیشنهادی
ماجرای یافتن سوژه در عکاسی خیابانی

5. ایده عکاسی شماره پنج : از خودتان و در محل‌های مورد علاقه‌تان عکاسی کنید.

این عکس در یک پارک و در زمان طلایی روز به ثبت رسیده است. اگر خجالت می‌کشید که در برابر دوربین و سه پایه‌ ی خالی، ژست بگیرید؛ یکی از دوستانتان را با خود همراه کنید!

عکاسی سلفی یکی از جذاب‌ترین ایده های عکاسی برای بیان احساسات و حالات روحی عکاس است. در این ‌پرونده عکاسی ، شما با قابلیت‌های جدیدی از دوربین‌تان آشنا شده و باید زمان زیادی را صرف یافتن محل‌های مورد نظر عکاسی‌تان نمایید. برای آنکه این ‌پرونده عکاسی برای شما جذاب بماند، خود را محکوم به آن نکنید و تنها زمانی که شوق این کار را دارید، از خودتان عکس بگیرید؛ اما تلاش کنید در یک پرونده‌ی جامع از حالات و روحیات خود در تنوع مختلف و با حالات طبیعی، عکاسی کنید؛ تا در نهایت پرونده‌ای متنوع و جذاب داشته باشید.

مقاله پیشنهادی
ساعات طلایی در عکاسی

6. ایده عکاسی شماره شش : از گذر عمر حیوان خانگی‌تان عکاسی کنید.

اگر حیوان خانگی دارید می‌توانید از گذر عمر او و همچنین روابط دو طرفه‌تان در طول یک بازه‌ی زمانی بلندمدت، عکاسی کنید.

همچون کودکان، حیوانات خانگی نیز بسیار سریع رشد می‌کنند. این ایده عکاسی در میان تمامی ایده های عکاسی شاید همچون پرونده‌های عکاسی خانوادگی، کاملا شخصی بوده و تنها در جهت مستند کردن خاطرات شخصی‌تان باشد. تداوم این ایده در بازه‌ای طولانی مدت اما می‌تواند نتایجی منحصربفرد و غیرقابل فراموشی داشته باشد. این ایده را می‌توان با یک گیاه، یک دوست و یا اعضای خانواده نیز، اجرایی کرد. فراموش نکنید در این ایده عکاسی هر چه بازه‌ی زمانی طولانی‌تر باشد، نتیجه نهایی جذاب‌تر است.

مقاله پیشنهادی
عکاسی گربه و یک ثبت هیجان انگیز

7. ایده عکاسی شماره هفت : به کمک عکاسی ماکرو ، زیبایی‌های اطرافتان را مستند کنید.

زمانی که عکاسی ماکرو را شروع کنید، می‌توانید از پارک یا حتی محله‌ی اطرافتان، همچون یک سفر عکاسی لذت ببرید. با استفاده از این ایده عکاسی تنها کافی است جزئیات بالقوه‌ی یک صحنه را بشناسید تا عکس‌هایی جذاب از سوژه‌هایی ثبت کنید که بسیاری هر روز، با بی‌توجهی از کنار این زیبایی گذر کرده‌اند. این ایده عکاسی در میان تمامی ایده های عکاسی معرفی شده، بیشترین تاثیر را بر روی افزایش خلاقیت شما در یافتن جزئیات و سوژه‌ها دارد.

مقاله پیشنهادی
۱۶ نکته کاربردی در عکاسی ماکرو

همانطور که گفتیم بهترین نقطه برای شروع، محله‌تان است. به جزئیات ساختمان‌ها، گیاهان و گل‌های اطرافتان توجه کنید. البته اگر یک لنز ماکرو نیز داشته باشید، ابزار شما برای ثبت این ‌پرونده عکاسی، کامل خواهد بود.

برخی از لنزهای ماکرو در فروشگاه دیدنگار
لنز نیکون Nikon AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR
لنز نیکون Nikon NIKKOR Z MC 50mm f/2.8 Macro
لنز سونی مدل Sony E 30 mm f/3.5 macro
لنز Tamron SP 90 mm F2.8 Di VC USD 1:1 Macro for Sony

8. ایده عکاسی شماره هشت : از عکاسی مفهومی برای افزایش خلاقیت در عکاسی‌تان بهره ببرید.

تکنیک معراج یا شناور بودن در هوا یکی از تکنیک‌های محبوب برای آغاز عکاسی در سبک‌های معناگرا است.

عکاسی مفهومی در سبک‌های معناگرا و سورئالیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیچ محدودیتی در دامنه‌ی اختیارات شما برای عکاسی در این سبک وجود ندارد. به کمک توانایی شما در ادیت و ویرایش عکس، شما می‌توانید ژست‌هایی متفاوت همچون ژست غرق شدگی و یا شناور بودن را در سوژه‌ی خود ایجاد کنید. در سبک عکاسی معناگرا، عکس‌ها می‌تواند در حول و حوش یک تم خاص و یا المان‌های گوناگونی که تصویر کلی شما را درکنار هم بوجود می‌آورند، استفاده شود. اگر می‌خواهید ایده های عکاسی در این سبک عکاسی را بیشتر ببینید، می‌توانید کارهای عکاسان زیر را دنبال نمایید.

  • Alexander Shark
  • Tasha Marie
  • Adam Bird
  • Marta Bevacqua
مقاله پیشنهادی
آشنایی با ماجرای عکاسی مفهومی در ایران

9. ایده عکاسی شماره نه : دنیا را از دریچه‌ی مونوکروم ببینید.

ایده عکاسی

بسیاری از ما عکاسان با نگاه عکاسی سیاه و سفید به مناظر اطرافمان نگاه نمی‌کنیم؛ که اگر این گونه بود بسیاری از سوژه‌هایی که براحتی از کنار آن گذر می‌کردیم را عکاسی می‌کردیم. عکاسی سیاه و سفید بر روی کنتراست‌های قوی، احساسات و بیان فضای محیط، تاکید دارد. کار بر روی یک پرونده‌ی سیاه و سفید، قدرت تخیل شما را افزایش داده و با توانایی‌های جدید عکاسی‌تان می‌توانید از قاب‌هایی به نظر معمولی، عکس‌هایی فوق‌العاده به ثبت برسانید.

برخی از مقالات عکاسی سیاه و سفید

10. بوسیله‌ی عکاسی آنالوگ، عکاسی صبورتر گردید.

به دلیل پیشرفت‌های چشم‌گیر دنیای عکاسی دیجیتال، عکاسان دیگر ساعات زیادی را صرف منتظر ماندن برای وقوع یک اتفاق ویژه در صحنه نمی‌کنند. اگر حس می‌کنید برای عکاسی خیلی صبور نیستید، می‌توانید به کمک دوربین‌های آنالوگ، بر روی این فاکتور اساسی در عکاسی، تمرین داشته باشید. برای شروع این سبک از عکاسی، نیاز نیست یک دوربین گران قیمت آنالوگ خریداری کنید. با ساده‌ترین دوربین‌های آنالوگ نیز می‌توانید یک پرونده‌ی جامع و زیبا از عکس‌های آنالوگ، خلق کنید. در این سبک از عکاسی هم می‌توانید بر روی افراد و یا سوژه‌هایی خاص تمرکز داشته باشید.

11. اگر دوست دارید تصویر شما دارای وهم بصری باشد، می‌توانید از یک عکس، عکاسی کنید.

عکاسی خلاقانه
استفاده از یک عکس دوربین فوری پولاراید می‌تواند یک قاب‌بندی مرتبط اما بسیار ساده و جذاب را برای بیان داستان سوژه‌ی عکس شما، بوجود بیاورد.

ایده عکاسی یک تصویر در دل یک عکس دیگر، می‌تواند ساده‌ترین راه برای جلب توجه به محیط اطراف سوژه‌ی عکاسی شما باشد. در این ایده عکاسی حتما لازم نیست که یک دوربین چاپ سریع داشته باشید، می‌توانید از چاپ دیجیتال عکس‌های دوربین خود استفاده کنید. در میان ایده های عکاسی ، ایده‌ی عکس گرفتن از یک عکس بسیار محبوب و فراگیر است؛ اما شما می‌توانید با دیدگاهی نو و خلاقانه از این سبک برای یک ‌پرونده عکاسی جامع استفاده کنید. به کمک این سبک عکاسی می‌توانید تغییرات یک شخص یا سوژه در طول یک دوره‌ی زمانی، تاکید بر روی یک محل خاص و یا یک قاب‌بندی سورئال متفاوتی از سوژه‌تان را به تصویر بکشید. ضمنا این ایده عکاسی برای خلق قاب‌بندی‌هایی متفاوت از سوژه‌هایی ساده و ایجاد وهم بصری، بسیار کاربردی است.

مقاله پیشنهادی
خلاقیت در عکاسی سورئال بدون فتوشاپ

12. ایده عکاسی شماره دوازده : اشیاء ساده خانه‌تان را در قابی هنری عکاسی کنید.

ایده های خلاقانه عکاسی
مانند این عکس می‌توانید از برگی ساده، فرم خلاقانه‌ای همچون یک گیتار را بیرون بکشید. در این ایده عکاسی به کمک قوه‌ی تخیلتان می‌توانید اشیاء ساده و دم‌دستی خانه‌تان را تبدیل به سوژه‌هایی زیبا و هنری برای عکاسی کنید.

بسیاری از ما عکاسان فراموش کرده‌ایم که عکاسی تنها سفرهای گران قیمت به لوکیشن‌های عکاسی ویژه و یا داشتن تجهیزات فوق حرفه‌ای نیست. من زمانی به این گفته پی بردم که بخاطر شرایط زندگی‌ام به یک آپارتمان کوچک نقل مکان کردم و در آن دوران سوژه‌ای بجز اشیاء خانه‌ام نداشتم. این دوره به من آموخت چگونه از جزئیات و نور طبیعی محیط زندگی‌ام، حداکثر بهره را ببرم. شما هم این چالش را امتحان کنید و با المان‌هایی محدود و تنها با نور طبیعی عکاسی کنید. تلاش کنید از یک گیاه ساده یک پرتره‌ی چشم‌گیر به ثبت برسانید. ضمنا می‌توانید از پترن‌های متفاوتی که هر روز آنها را مشاهده می‌کنید، بعنوان سوژه‌های عکاسی‌تان استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی
آموزش 10 ترفند ساخت تجهیزات عکاسی برای صرفه جویی در هزینه‌ها

چگونه یک پرونده‌ی جذاب عکاسی ایجاد کنیم؟

ایده های عکاسی

حالا که با 12 ایده عکاسی پایه آشنا شده‌اید می‌توانید به کمک یکی از آنها و یا ترکیبی از آنها، ‌پرونده عکاسی خود را ایجاد نمایید. ممکن است در ابتدا ذهن شما کمی درگیر نحوه‌ی آغاز ‌پرونده عکاسی و یا چگونگی تداوم آن بدون آنکه احساس ملالت کنید، باشد؛ اما آنقدر پیگیری کنید تا ساختار کاری خود را بیابید.

بسیاری از عکاسان، ایده‌ها و پروژه‌های بزرگ عکاسی خود را پس از چند بار شکست، کنار گذاشته و تسلیم شدند. همانطور که گفتم، صبر و نا امید نشدن، راز موفقیت در ایجاد یک پرونده‌ی ماندگار عکاسی است.

برای اینکه نا امید نشوید، می‌توانید از پرونده‌های کوچک و با دیدی واقع‌گرایانه آغاز کنید. فراموش نکنید هدف شما ایجاد یک ایده و پرورش آن در کنار به چالش کشیدن توانایی‌های عکاسی‌تان است. داشتن یک دوست و همراه عکاس می‌تواند این فرآیند را برای شما راحت‌تر کند. ضمنا می‌توانید کارهای خود را در کنار یک پرونده‌ی عکاس دیگر و بصورت مشترک پیش ببرید.

جمع بندی ایده های عکاسی برای تشکیل یک پرونده‌ی جامع عکاسی

عکاسی بر روی یک پرونده یا یک سری ویژه، ترکیبی است از چالش توانایی‌های عکاسی شما در کنار خلق ایده‌های جدید و ناب. برای ایجاد یک ‌پرونده عکاسی، شما باید صبور، پیگیر و خلاق باشید. هدیه‌ای که در طول این مسیر دریافت می‌کنید و نتایج نهایی کارتان بقدری جذاب خواهد بود که ارزش این میزان از زمان و صبوری را داشته باشد.

در مجله وب سایت دیدنگار، مقالات فراوانی برای علاقه‌مندان به دنیای عکاسی وجود دارد. در این میان می‌توانید مقالات جذابی در انواع سبک‌های عکاسی بیابید. ضمنا پرونده‌های جامعی در رابطه با ترفندها و تکنیک های عکاسی و همچنین روش‌های ادیت و ویرایش تصویر وجود دارد. از شما دعوت می‌کنیم این مقالات را مطالعه بفرمایید.

برحی از تکنیک های مجله وبسایت دیدنگار
پیکس ارت picsart ؛ آموزش کامل نحوه کار با برنامه ✅​🤳​👩‍💻​
عملکرد لنز دوربین ✅​📷​🖼️​
تبدیل ورد به پی دی اف بدون بهم ریختگی + نرم افزار تبدیل word به pdf ✅​✨​💻​
عکاسی از حیوانات خانگی | تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی
نکات ایمنی عکاسی حیات وحش
انواع نماهای چهره در عکاسی پرتره : زاویه‌ی دوربین را چگونه تنظیم کنیم ؟
آموزش ویرایش عکس در فتوشاپ برای عکاسان

.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله 12 ایده عکاسی برای پرونده های عکاسان برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.