عملکرد لنز دوربین

عملکرد لنز دوربین

 

عملکرد لنز دوربین

لنز دوربین

لنز دوربین شما، چشم دوربین شماست. لنز مهم‌ترین بخش دوربین است.

عملکرد لنز دوربین

به طور کلی لنز مجموعه‌ای از عدسی‌هاست که بصورت متوالی در یک محفظه قرار گرفته است.

عملکرد لنز دوربین

به ساده‌ترین زبان، عملکرد لنز دوربین، دریافت و فوکوس بر انعکاس نوری که از محیط صحنه یا سوژه دریافت می‌شود و انتقال آن به سنسور داخل بدنه دوربین است.

عملکرد لنز دوربین

 

وظیفه سنسور هم ثبت رنگ‌ها و ثبت اشعه‌های نوری است که پس از عبور از لنز به صفحه سنسور می‌رسد. سنسور مانند نگاتیو در دوربین‌های قدیمی عمل می‌کند. بنابراین نور دریافت و به رنگ تبدیل و روی صفحه سنسور ثبت می‌شود.

عملکرد لنز دوربین

در این مرحله دقیقاً آنچه شما در ویزور و یا صفحه LCD دوربین خود می‌بینید پس از فشار دادن دکمه شاتر ثبت می‌شود. در این زمان به اصطلاح عکسبرداری انجام شده است.

دیافراگم

دیافراگم بخشی از لنز است که میزان نور دریافتی را کنترل می‌کند.

عملکرد لنز دوربین

در واقع مقدار نوری که از سوژه بعد از عبور از عدسی‌ها دریافت می‌شود، توسط دیافراگم به کمتر یا بیشتر تنظیم می‌شود و به سنسور می‌رسد. نام اختصاری این جزء از لنز F Stops است.

با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد لنز بدست بیاورید.

 

تفاوت تصاویر زیر را با توجه به تغییرات باز و بسته بودن اندازه دیافراگم مشاهده می‌کنید.

عملکرد لنز دوربین

تغییر تنظیمات دیافراگم بر روی عمق میدان تصویر اثرگذار است. عمق میدان، فضایی در تصویر است که فوکوس روی آن انجام نشده است. به عبارتی دیگر، وقتی لنز شما روی یک نقطه فوکوس می‌کند، فضایی در اطراف نقطه فوکوس وجود دارد که شارپ نیست.

عملکرد لنز دوریبن

میزان محو شدگی در این قسمت از تصویر به باز یا بسته بودن دیافراگم لنز دوربین شما بستگی دارد.

فاصله کانونی در عملکرد لنز دوربین

نکته مهمی که شما باید در مورد لنز هر دوربینی بدانید این است که با توجه به چگونگی عملکرد لنز دوربین، نقش فاصله کانونی را بشناسید.

عملکرد لنز دوربین

 

فاصله کانونی، به میزان واگرایی یا همگرایی پرتوی نور در لنز که منجر به وضوح تصویر در سنسور شما می‌شود گفته می‌شود. در واقع نمود فضای غیر شفاف و یا شفافی که حاصل از تغییرات دیافراگم در تصویر دیده می‌شود، دارای فاصله‌ای است که به آن فاصله کانونی می‌گویند.

عملکرد لنز دوربین

به زبان دیگر در عملکرد لنز دوربین، به فاصله‌ مرکز تشکیل نور تا سنسور گفته می‌شود. این فاصله با واحد mm اندازه‌گیری می‌شود.

حتما نام لنزهای 50mm یا 70 تا 200mm را شنیده‌اید.

در تصاویر زیر تفاوت لنزهای 85mm, 50mm و 35mm را مشاهده می‌کنید.

عملکرد لنز دوربین

 

فرایند تشخیص نورها و ثبت رنگ‌ها روی سنسور نیز بخش جذابی است که در فیلم آموزشی عملکرد دوربین با آن آشنا می‌شوید.

انواع لنز

بطور کلی لنزهای دوربین به سه دسته لنزهای واید، لنزهای تله و لنزهای استاندارد تقسیم می‌شوند. اما در نظر داشته باشید که عملکرد لنز دوربین در تمام لنزها یکسان است.

عملکرد لنز دوربین

در ادامه توضیح مختصری در مورد انواع لنزها به شما ارائه می‌کنیم.

لنز زوم

لنزهای زوم ابعاد متفاوتی از تصویر را به شما نشان می‌دهند. شما می‌توانید بدون اینکه دوربین و یا سوژه را حرکت دهید، توسط کارکرد لنز زوم کاملاً به سوژه نزدیک شوید. با این لنزها می‌توانید در فاصله‌ای مشخص عکسی با نمای نزدیک ثبت کنید.

عملکرد لنز دوربین

لنز پرایم

به لنزهایی که فقط یک فاصله کانونی مشخص را پشتیبانی می‌کنند، لنزهای پرایم یا فیکس گفته می‌شود. هنگام عکسبرداری با این لنزها نمی‌توانید بدون حرکت پرسپکتیو را تغییر دهید.

عملکرد لنز دوربین

به عبارتی باید در فاصله مشخصی از سوژه قرار بگیرید تا به وضوح کامل دست یابید. با اینکه این لنزها شما را تا حدی محدود می‌کنند اما با عکاسی با این لنزها از کیفیت تصویری بی‌نقص برخوردار می‌شوید.

لنز ماکرو

لنز ماکرو، مشابه لنزهای دیگر عمل می‌کند. با این تفاوت که از این لنز برای عکسبرداری از اشیا بسیار ریز که با چشم غیر مسلح به راحتی دیده نمی‌شوند، یا برای عکسبرداری از حشرات که امکان نزدیک شدن به آنها ممکن نیست کابرد دارد.

عملکرد لنز دوربین

لنزهایی با کارکرد مشخص

در این میان لنزهایی با کارکردهای مشخص و حرفه‌ای توسط شرکت‌های سازنده لنز ساخته می‌شوند. عملکرد لنز دوربین در این لنزها با توجه به هدفشان متغیر است.

عملکرد لنز دوربین

 

برای مثال لنزهایی با نام فیش آی، لنزهایی برای عکسبرداری هوایی از موقعیت مکان‌های مشخص یا لنزهایی برای اصلاح پرسپکتیو در معماری و… لنزهایی هستند که بصورت اختصاصی ساخته می‌شوند.

نمونه‌ای از تصویر لنز اصلاح پرسپکتیو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

عملکرد لنز دوربین

برای دانلود رایگان و مشاهده فیلم آموزشی عملکرد لنز دوربین کلیک کنید

همچنین می‌توانید برای افزایش اطلاعات خود در این زمینه مقالات زیر را دنبال کنید.

دسته بندی انواع لنز عکاسی و ویژگی های آن‌ها

چه لنزی بخریم؟

علائم و اختصارات روی لنزهای کانن چه معنایی دارند؟