راهنمای انتخاب دوربین (بخش دوم): آیا سنسور بزرگتر بهتر است؟

در این سری مقالات راهنمای انتخاب دوربین مسائلی را به شما خواهیم گفت تا به مواردی از درون دوربین پی ببرید که قبلا به آنها توجه نداشتید. در بخش دوم به توضیح مواردی در مورد سنسورها و تاثیر سایز آنها در کیفیت نهایی عکس خواهیم پرداخت. برای مطالعه بخش اول مقاله راهنمای انتخاب دوربین ، اینجا کلیک کنید.

هنگامی که به اندازه پیکسل‌های تصویر نگاه می‌کنیم ، متوجه می‌شویم که تفاوت چندانی بین وجود پیکسل‌های بزرگ و تعداد کم و یا پیکسل‌های کوچک در ازای تعداد و تراکم بیشتر آنها نیست. البته زمانی که کل عکس را در نظر بگیرید. این به این دلیل است که سنسورها بدون در نظر گرفتن تعد اد پیکسل‌ها، تنها قادر به گرفتن مقدار مشخصی نور برای یک تصویر هستند.

با این حال هنگامی که به دنبال یک دوربین جدید هستید به فاکتور نور توجه بیشتری دارید و می‌خواهید عکس‌هایی روشن‌تر ثبت کنید که کیفیت بهتری داشته باشند. این در واقع به اندازه سنسور بستگی داشته و سنسور بزرگ‌تر نورگیری بهتری دارد.

دلیل آن هم این است که به همه‌ی سنسورها به میزان یکسان نور می‌رسد اما سنسورهای بزرگتر مساحت بیشتری داشته و نور بیشتری به سطح آنها تابیده می‌شود. این سطح بزرگتر نور بیشتری را دریافت کرده و به پردازنده تحویل می‌دهد تا اطلاعات نوری را به تصویر نهایی برای شما تبدیل کند.

با ما در ادامه مقاله ” راهنمای انتخاب دوربین (بخش دوم): آیا سنسور بزرگتر بهتر است؟ “ همراه باشید …

مطالب پیشنهادی
راهنمای انتخاب دوربین (بخش اول): آیا باید در مورد اندازه پیکسل‌ها نگران باشیم؟

نکات کلیدی:

  • دو دوربین با سنسورهای متفاوت نور یکسانی را در هر واحد مربع دریافت می‌کنند اما سنسورهای بزرگتر واحد مربع بیشتری داشته و نور بیشتری دریافت و جذب می‌کنند.
  • اگر دو دوربین فرضی یک میدان دید داشته باشند، هر شیء در صحنه شما بر روی واحدهای یک میلیمترمربعی بیشتری قرار خواهد گرفت.
  • این به این معنی است که هر جسم با فوتون‌های بیشتری از نور توصیف می شود که در نتیجه تصویری شفاف‌تر و با کیفیت‌تر بدست خواهید آورد.
  • تفاوت در عملکرد سنسور به این معنی است که یک دوربین ممکن است بیش از حد مورد انتظار باشد، اما این تفاوت‌ها معمولا از تفاوت‌های ایجاد شده در فرمت‌های متغیر سنسور کمتر هستند.

تاثیرات اندازه حسگر:

در این مقاله ما دوربین نیکون D810 و نیکون D7000 را مقایسه می‌کنیم که پیکسل‌هایی با سایز یکسان و سنسورهایی با سایز متفاوت دارند. D810 یک سنسور Full Frame دارد که حدود 2.3 برابر بزرگتر از تراشه APS-C در D7000 است.

بیایید ببینیم که چگونه باید عکس‌ها را در مقیاس صحیح بررسی کنیم: (برای دانلود فایل خام (RAW) هر عکس با کیفیت اصلی ، روی آن کلیک کنید.)

ISO 1600

راهنمای انتخاب دوربین
D810 سایز اصلی
راهنمای انتخاب دوربین
D7000
راهنمای انتخاب دوربین
D810 ( تغییر سایز: 16 مگاپیکسل )

ISO 3200

D810 سایز اصلی
D7000
D810 ( تغییر سایز: 16 مگاپیکسل )

ISO 6400

D810 سایز اصلی
D7000
D810 ( تغییر سایز: 16 مگاپیکسل )

ISO 12800

D810 سایز اصلی
D7000
D810 ( تغییر سایز: 16 مگاپیکسل )

همانطور که انتظار می‌رفت ، این دو دوربین به اندازه تقریبا برابر نویز در عکس‌های خود ثبت کردند زیرا همان مقدار نور را در هر واحد مربع دریافت می‌کنند و همه پیکسل‌ها نیز سایزی یکسان داشته و نور یکسانی را جذب می‌کنند.

اما هنگامی که شما زوم تصاویر D810 را کاهش می دهید و به اندازه D7000 یعنی 16 مگاپیکسل می‌رسید (در واقع این موضوع به سایز چاپی مد نظر شما نیز بستگی دارد) ، اندکی نویز کمتر را مشاهده کرده و تصویری هموار‌تر و با کیفیت تر می‌بینید.

خروجی D810 را با خروجی D7000 در یک تنظیمات ISO پایین تر مقایسه کنید و خواهید دید که آنها بسیار شبیه هستند اما D810 هنوز برتری کوچکی نسبت به رقیب خود دارد. تفاوت در نورگیری حدودا 1.2EV است که به دلیل تفاوت سایز سنسور هاست.

مطالب پیشنهادی
بهترین دوربین‌های DSLR سال 2019
بهترین گوشی‌‎های سال 2019 از نظر دوربین
راهنمای خرید دوربین عکاسی

تفاوت سایز سنسورهاست که کیفیت‌های متفاوت را ارائه می‌دهد

اگر از یک سوژه با یک لنز و یک زاویه دید ولی دوربین‌هایی با سنسور متفاوت عکس بگیرید ، آن سوژه برای سنسور بزرگتر در منطقه بزرگتری دیده شده و ثبت می‌شود. بنابراین از فوتون‌های نوری بیشتری برای ثبت عکس استفاده می‌شود. به این ترتیب ، عکسی که با سنسور بزرگتر ثبت شده کیفیت بیشتری خواهد داشت.

بخش دیگری از تفاوت به پردازشگر بر می‌گردد که چگونه این فوتون ها را به اطلاعات دیجیتالی تبدیل کند. اما تفاوتی که در پردازش ایجاد می‌شود به مراتب کمتر و کمرنگ‌تر از تفاوتیست که سایز سنسورها به وجود می‌آورند.

احتمالا شما الآن به این فکر می‌کنید که سایز بزرگتر سنسور همیشه بهتر است. اما اینگونه نیست. موارد دیگری نیز وجود دارند که تفاوت‌هایی را در کیفیت نهایی تصویر ایجاد می‌کنند. در قسمت بعدی مجموعه مقاله راهنمای انتخاب دوربین ، به بررسی مواردی دیگر در مورد دوربین‌ها خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید …

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.