چگونه از یک رویداد موتور سواری عکاسی کنیم؟

عکاسی از مسابقه موتور سواری سخت و هیجان انگیز است و در عین حال یک چالش عالی برای عکاسان حرفه‌ای محسوب می‌شود. من در این مقاله یه شما یاد می‌دهم که چطور عکس‌های خیره کننده‌ای از مسابقات موتور سواری بگیرید.

از فرمول یک گرفته تا مسابقات رالی و موتور سواری و درگ ماشین‌های کلاسیک، همه دارای هیجان و سرعت بسیار بالایی هستند. همچنین خوشبختانه هر ساله صد‌ها رویداد مختلف از آنها در سرتاسر دنیا در حال برگزاری است و می‌توان از هر کدام از آنها عکس‌های خیره کننده‌ای گرفت.

بعضی از عکس‌هایی که از مسابقات موتور سواری گرفته می‌شود، توانایی انتقال حس هیجان و آدرنالین را ندارند. این معمولا به خاطر استفاده از تجهیزات اشتباه یا برنامه ریزی غلط و اشتباهات فنی است. برای اینکه عکس‌های شما به این صورت نباشند و بتوانید از طریق آنها هیجان حاکم بر فضای مسابقه را به بیننده منتقل کنید؛ لازم است به نکاتی که در این مقاله می‌گویم توجه کنید و آنها را دفعه‌ی بعدی در عکاسی از مسابقه موتور سواری به کار ببرید. به شما قول می‌دهم عکس‌های خیره کننده‌ای خواهید گرفت.

چه چیزهایی نیاز است؟

اول از همه، داشتن یک دوربین دیجیتال برای عکاسی از مسابقه موتور سواری ضروری است. حرکت موتور‌ها در پیست به شدت سریع خواهد بود، پس شما به دوربینی نیاز دارید که خیلی سریع باشد و بتواند با سرعت بالایی دستورات شما را اجرا کند.

باید به محض اینکه شاتر را فشار می‌دهید، عکس ثبت شود و تاخیر نداشته باشد. تاخیری که در دوربین های کامپکت برای ثبت عکس وجود دارد، باعث می‌شود تا برای این ژانر عکاسی مناسب نباشند.

از یک لنز تله فوتو برای کادر بندی بهتر از فواصل دور استفاده کنید.

تقریبا به همان اندازه که دوربین مهم است، لنز نیز مهم است. اکثر مسابقات در پیست‌های بزرگ برگزار می‌شوند. بنابراین دست کم به یک لنز با فاصله کانونی 300 میلیمتر نیاز دارید تا بتوانید تمام کادر را پر کنید.

یک سه پایه یا یک تک پایه نیز می‌تواند در عکاسی از مسابقه موتور سواری به کار بیاید. چرا که ممکن است زمان زیادی را در یک جا منتظر عبور موتور‌ها باشید. اگر در تمام این مدت دوربین را روی دست خود بگیرید، دستتان شروع به لرزش خواهد کرد و این لرزش می‌تواند عکس را خراب کند. با استفاده از یک سه پایه یا یک تک پایه می‌توانید دوربین را در مسیر عبور موتور‌ها مستقر کنید و منتظر عبور آنها بمانید.

به دنبال حرکات آهسته تر باشید

این یک باور غلط است که هر چه سرعت موتور بیشتر باشد، عکس زیبا تر خواهد بود. در واقع ممکن است وسوسه کننده باشد ولی ثبت کردن آن سخت تر است و تاری حرکت نیز به مشکل بزرگتری تبدیل می‌شود.

معمولا موتور ها سر پیچ جاده‌ها از سرعت خود کم می‌کنند که این زمان برای عکاسی ایده‌آل است.

برای اینکه شانس خود را برای گرفتن چند عکس خوب بالا ببرید، سعی کنید مکانی را پیدا کنید که سرعت موتور‌ها در آن کمتر می‌شود. مثلا سر پیچ‌ها یا جاهایی از پیست که ارتفاع بیشتری دارند. این کار باعث می‌شود تاری کمتری در عکس شما ثبت شود. همچنین می‌توانید حس هیجان بیشتری را به عکس منتقل کنید. مثلا وقتی موتور در حال دور زدن به سمت زمین خم می‌شود و چرخ‌ها در حال چرخیدن هستند.

فوکوس کنید

حتی وقتی از گوشه‌های پیست که موتور‌ها سرعت کمتری دارند، در حال عکاسی هستید؛ باز هم فوکوس کردن سخت خواهد بود. اما بهترین کار این است که فوکوس را به حالت دستی تغییر دهید و روی نقطه مد نظر قفل کنید. با این کار می‌توانید مطمئن باشید که تمامی عکس‌هایتان شارپ خواهند بود. فقط باید زمان‌بندی دقیقی داشته باشید. زیرا موتور به سرعت از منطقه‌ای که فوکوس را روی آن قفل کردید خارج می‌شود.

سرعت شاتر

برای عکاسی از مسابقه موتور سواری به سرعت شاتر زیادی نیاز دارید. در واقع باید ابتدا سرعت شاتر را تنظیم کنید، سپس باقی تنظیمات را بر اساس آن تغییر دهید. همچنین می‌توانید از مود اولویت شاتر یا TV در دوربین خود استفاده کنید.

سعی کنید از سرعت شاتر 1/500 استفاده کنید و اگر عکس‌های شما تاریک بودند، دیافراگم را بازتر کنید یا ایزو را افزایش دهید.

عکاسی از مسابقه موتور سواری
سرعت شاتر بالا باعث ثبت جزئیات بیشتری از پس زمینه و سوژه می‌شود.

دوربین را حرکت دهید

یک عکس شارپ با جزئیات زیاد در پس زمینه و پیش زمینه قطعا عالی است، اما اگر پس زمینه کمی تار باشد می‌تواند حس حرکت و آدرنالین را بهتر منتقل کند. برای اینکار باید سعی کنید با سوژه خود در یک کادر حرکت کنید. این کار نیازمند تمرین زیادی است. بهترین کار اما این است که به محض مشاهده سوژه آن را دنبال کنید و در جایی که می‌خواهید، شاتر را فشار دهید.

اگر با تمرین فراوان به این تکنیک مسلط شوید، می‌توانید عکس‌های جذابی ثبت کنید که پس زمینه متحرک و پیش زمینه ثابت دارند.

آموزش عکاسی از مسابقات موتور سواری
پس زمینه متحرک و پیش زمینه ثابت حس حرکت و هیجان را به عکس شما اضافه می کند.

.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
تکنیک‌های موشن بلور و پنینگ در عکاسی
همه چیز درباره‌ی تکنیک پنینگ در عکاسی

از حالت عکاسی پیاپی استفاده کنید

کادر بندی در سوژه‌های متحرک نیازمند کمی شانس نیز هست. برای اینکه ممکن است هر لحظه سوژه از داخل کادر خارج شود. اما استفاده از حالت عکاسی پیاپی تا حدودی این مشکل را حل می‌کند. با عکاسی در حالت پیاپی می‌توانید از میان عکس‌های زیادی که گرفتید عکسی خوب را پیدا کنید که کادر بندی آن مطابق میلتان باشد و موتور دقیقا در همان جایی باشد که برنامه‌ریزی کرده بودید.

دوربین خود را کج کنید

موتور سواری یک ورزش هیجان انگیز است. شما می‌توانید با کمی کج کردن دوربین خود، حس هیجان یا وحشت را به عکس خود اضافه کنید. دوربین خود را کمی بچرخانید تا زمین شیب دار به نظر برسد. به این صورت می‎توانید هیجان بیشتری را به عکس خود اضافه کنید.

عکاسی از مسابقه موتور سواری
به دوربین خود زاویه بدهید.

با دیافراگم باز از پشت حصار عکاسی کنید

اگر مجوز رسمی برای ورود به زمین و استقرار در اطراف آن را نداشته باشید، مجبورید که از جایگاه تماشاچیان و از پشت حصار عکاسی کنید. تقریبا بیشتر رویداد‌های ورزشی همین قانون را دارند و شما نمی‌توانید بدون مجوز از داخل زمین عکاسی کنید.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
پشت پرده عکاسی ورزشی به قلم مرتضی نیکوبذل
بهترین دوربین عکاسی ورزشی و اکشن

اما همین حصار‌ها می‌تواند کاملا عکس را خراب کند و حواس بیننده را پرت کند. اما برای حل این مشکل می‌توانید با دیافراگم باز عکاسی کنید. به این ترتیب اطراف توری‌های حصار در عکس شما ثبت خواهند شد و توری ها بسیار کمتر معلوم خواهند بود. البته با این کار شما عمق میدان را کاهش خواهید داد. اما به دلیل عبور موتور‌ها با سرعت بسیار زیاد، احتمالا این مورد، مشکل بزرگی نخواهد بود.

در نهایت سعی کنید با رعایت این اصول به عکاسی از مسابقه موتور سواری بپردازید تا عکس‌های شگفت انگیز و عالی ثبت کنید. سعی کنید خلاقیت خود را نیز به کار گیرید تا عکس‌های شما متمایز از سایر عکس‌های این سبک شود. خلاقیت و دید متفاوت در عکاسی، مهمترین چیز است و می‌تواند مرز میان یک عکس خوب و یک عکس معمولی باشد.


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله آموزش عکاسی از مسابقه موتور سواری برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: