پنجمین دوره‌ی مسابقات سالانه‌ی the Mind’s Eye از All About Photo هم به صورت اینترنتی برگزار شد و برندگان ، آثار برگزیده و بهترین عکاسان سال مشخص شدند. برای این رویداد نیز از سراسر جهان تصاویری ارسال شدند. حتی اگر اکثر آثار ارسال شده عکس‌های رنگی باشند، در نهایت 4 نفر از 5 برنده از دسته‌ی تصاویر سیاه و سفید انتخاب خواهند شد. در نهایت جایزه‌ی عکاس سال 2020 به Monica Denevan از ایالات متحده‌ی آمریکا به خاطر عکس ” Songs of the River: Portraits from Burma ” رسید. جایزه‌ی او به عنوان نفر اول این رویداد، مبلغ 5.000 دلار بود.

اعضای هیئت منصفه و داوران جشنواره‌ی the Mind’s Eye هفت نفر بودند و در نهایت 40 تصویر برنده را انتخاب کردند. در مقایسه با سال‌های گذشته، آنها تمایل بیشتری در انتخاب تصاویر آرامش بخش نسبت به آنهایی که شرایط ناآرام یا خشونت‌آمیز را ترسیم می‌کنند، داشتند. در بیانیه‌ی رسمی این رویداد آمده است : ” شاید یک نیاز ناخودآگاه در هریک از ما ایجاد شده است تا از وقایع وحشتناکی که در حال حاضر در جهان اتفاق می‌افتند، فرار کنیم. “

پیشنهاد نویسنده : رسوایی دیگری برای هوآوی : استفاده از عکس‌های دوربین‌های DSLR به جای گوشی‌های هوشمند !

شنا یکی از رشته‌های ورزشی در تسلط مردان است، اما زنان هم توانسته‌اند افتخارات بسیار زیادی را در آن کسب کنند. النا پاراکوا به خاطر تصویر خود ” The Lost Swimmer ” در بخش شایسته‌ی تقدیر انتخاب شد.

برندگان رویداد در وب‌سایت هنری عکاسی Lenscratch، پلتفرم استریم Daylighted، گالری آنلاین All About Photo و در نسخه‌ی چاپی مجله‌ی AAP به نمایش گذاشته خواهند شد. All About Photo  میزبان مسابقات عکاسی مختلفی است که در طول سال برگزار می‌شود که می‌توانید در صفحه‌ی Photo Contests آنها آنها را پیدا کنید.

مقام اول بهترین عکاس سال the Mind’s Eye

” Across the River, Burma ” اثر مونیکا دنوان ( Monica Denevan ) از ایالات متحده

بیانیه‌ی هنرمند : از مجموعه‌ی ” Songs of the River: Portraits from Burma “.

مقام دوم بهترین عکاس سال

” Florida ” اثر گابریل گالیمبرتی ( Gabriele Galimberti ) از ایتالیا

بیانیه‌ی هنرمند : اوری اسکالالیس (33) – تمپا ، فلوریدا / THE AMERIGUNS – در ایالات متحده تعداد اسلحه‌ها بیشتر از مردم است. 120.5 اسلحه گرم برای هر 100 نفر آماری است که از ساکنان آمریکا ثبت شده به دست می‌آید و این آمار اسلحه‌های ثبت نشده یا غیر قانونی را هم محاسبه نمی‌کند. من به عنوان یک اروپایی، با تعجب به این قضیه نگاه می‌کردم که آیا داشتن یک یا چند اسلحه برای یک فرد مجرد یا یک خانواده لازم است و یا صرفا تبدیل به یک عادت غلط شده است. من به ایالات متحده سفر کردم و یک مجموعه عکس شامل 45 پرتره از خانواده‌ها یا افراد مجرد، از جمله همه‌ی نژادها و اعتقادات، به همراه سلاح‌های گرم آنها را ثبت کردم.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها ۳۰ دقیقه !

مقام سوم بهترین عکاس سال

” Philomena ” اثر ربکا موسمن ( Rebecca Moseman ) از ایالات متحده

بیانیه‌ی هنرمند : دختر کوچولوی مسافر ایرلندی به بیرون از ماشین خانوادگی خود نگاه می‌کند، قبل از رفتن به خانه در محاصره خانواده غیرقانونی خود.

مقام چهارم بهترین عکاس سال

” Sustenance 4 ” اثر نادیا د لانگ ( Nadia De Lange ) از سوییس

بیانیه‌ی هنرمند : صحرا : ” منطقه‌ای بی‌آب و ویران و دارای پوشش گیاهی کم یا بدون وجود هرگونه پوشش گیاهی، به طور معمول یک منطقه‌ی پوشیده از شن. ” و با این حال، زندگی در بیابان هم وجود دارد. بسیار بسیار بیشتر از آنچه تصورش را می‌کنید. بیابان نامیب همواره به علت مه‌های شگفت انگیزش معروف است، ابرهایی که از اقیانوس اطلس آمده و رطوبت خود را حفظ می‌کنند تا حیات برای جانوادان و گیاهان خشن این منطقه‌ی زیبا تقویت شود.

مقام پنجم بهترین عکاس سال

” Jump of the Wildebeest ” اثر نیکول کمبر ( Nicole Cambre ) از بلژیک

بیانیه‌ی هنرمند : مهاجرت سالانه‌ی کل‌های یالدار آبی رنگ به سرنگتی شمالی در تانزانیا. این کل‌ها ( نوعی گاو ) به نوبت از جلوی یکدیگر می‌پرند.

شایسته‌ی تقدیر

” Polarbearpet ” اثر مارک فن بالکن ( Marcel Van Balken ) از هلند

بیانیه‌ی هنرمند : تغییرات آب و هوا و از بین رفتن زیستگاه‌های یخی دریا، بزرگترین تهدید برای خرس‌های قطبی در جهان امروز است. روز به روز خرس‌های قطبی بیشتری از محل زندگیشان در کنار دریا مهاجرت می‌کنند که می‌تواند به علت حضور شکارچیان یا از بین رفتن زیست بومشان باشد. طبیعتا منطقی نیست که شما بخواهید خانه یا حمام خانه‌تان را به زندگی آنها اختصاص بدهید، تنها کافیست در مورد تهدیدهای آب و هوا اطلاعات بیشتری کسب کرده و از نابود شدن زمین جلوگیری کنید.

پیشنهاد نویسنده : آخرین گزارشات CIPA نشان می‌دهد فروش دوربین نسبت به سال پیش ۵۰ درصد کاهش یافته است

شایسته‌ی تقدیر

” Untitled ” اثر کوسوکه کیتاجیما ( Kosuke Kitajima ) از ژاپن

بیانیه‌ی هنرمند : یک میمون در چشمه‌ی آب گرمی در ژاپن. این میمون از جهات مختلفی بسیار شبیه به انسان‌ها بود.

شایسته‌ی تقدیر

” Break Away ” اثر تونی لاو ( Tony Law ) از استرالیا

بیانیه‌ی هنرمند : مردی که در رویداد رودو که در طارلگا استرالیا برگزار می‌شد، در حال سقوط از یک گاو بود.

شایسته‌ی تقدیر

” Untitled ” اثر یونی بلاو ( Yoni Blau ) از اسرائیل

بیانیه‌ی هنرمند : این تصویر در هنگام سفر به قبیله‌ی سوری در دره‌ی اومو در اتیوپی جنوبی گرفته شده است.

این مدل صرفا برای ثبت عکس اینگونه لباس نپوشیده بود، من او را در حالت عادی‌اش عکاسی کردم. همچنین در این تصویر از نور مصنوعی استفاده نشده است. این عکس در داخل یک چادر تاریک با تابش نور خورشید از طریق ورودی چادر ثبت شده است.

شایسته‌ی تقدیر

” Woman Mursi ” اثر سوتلین یوسیفو ( Svetlin Yosifov ) از بلغارستان

بیانیه‌ی هنرمند : قبیله‌ی مورسی یک قبیله‌ی آفریقایی است که در دره‌ی اومو در اتیوپی جنوبی و در نزدیکی مرز مشترک با سودان زندگی می‌کنند.

پیشنهاد نویسنده : سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز ( PDAF ) چیست و چگونه کار می‌کند ؟

شایسته‌ی تقدیر

” Eye Sea ” از آنوار پاتجان ( Anuar Patjane ) از مکزیک

بیانیه‌ی هنرمند : یک کلونی بسیار بزرگ از ماهی‌های تن چشم درشت که یک غواص را دوره کرده بودند؛ در پارک ملی Cabo Pulmo در مکزیک.

شایسته‌ی تقدیر

” Beyond the Wall ” اثر فرانچسکو پیس ریزی ( Francesco Pace Rizzi ) از ایتالیا

بیانیه‌ی هنرمند : بعضی‌اوقات یک عکس نمی‌تواند حاوی احساسات، خاطرات، حالات و … باشد و شما نیاز به چیزهای بیشتری دارید … باید تصویر را کراپ کنید تا آن جهش تکاملی خلاقانه را برای رسیدن به اندازه‌ی مناسب به دست بیاورید.

این عکس به عنوان ادای احترام کوچکی برای یک استاد بزرگ در نظر گرفته شده است، هنری کارتیه برسون، کسی که برای اولین دانست که باید واقعیت را با دید جدیدی به من نشان دهد؛ حالتی بیشتر انسانی، هنری و شاعرانه. عکس‌های وی که بین سال‌های 1950 و 1970 در باسیلیکاتا ( وطن من ) و در سراسر جهان گرفته شده است، دیدگاه کلی من در نگاه به جهان را تغییر می‌دهد. تصاویری که او ثبت کرده است، الهام بخش کارها من در تمام طول زندگی‌ام بودند.

شایسته‌ی تقدیر

” Untitled ” اثر چین لئونگ تئو ( Chin Leong Teo ) از ژاپن

بیانیه‌ی هنرمند : قورباغه‌ی پرنده یک نوع قورباغه‌ی دوزیست است که در مالزی و غرب اندونزی یافت می‌شود. با توجه به اندازه‌ی بزرگ، رنگ‌های درخشان و خلق و خوی آرام آنها، می‌توان به سادگی عکس‌های بسیار خوبی را ثبت کرد. این عکس از نمونه‌ای است که در آب شنا می‌کند و دارای پاهای دراز و طولانی است.

شایسته‌ی تقدیر

” Step by Step ” اثر مصطفی عبدالهادی ( Mustafa AbdulHadi ) از بحرین

بیانیه‌ی هنرمند : Impression Lijiang یک نمایش فرهنگی است که نشانگر سنت‌ها و سبک زندگی اخلاق محلی Naxi ، Yi و Bai منطقه است. این دومین اثر در فضای باز کارگردان مشهور، ژانگ ییمو است که یک اجرا در فضای باز را در پای یولونگ زوشنان ( کوه برفی جید اژدها ) در حدود 3500 متر از سطح دریا آغاز می‌کند. مرحله اجرا به صورت ویژه طراحی شده است تا کوه را به عنوان بهترین پشت صحنه نمایش نشان دهد. بیش از 500 نفر از افراد محلی از ده گروه قومی شرکت می‌کنند.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

امیدوارم مقاله‌ی ” برندگان و آثار برگزیده‌ی رویداد the Mind’s Eye معرفی شدند ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: