ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها 30 دقیقه !

با تغییر فصل‌ها و ظهور مجدد خورشید، از نور درخشان آن استفاده کنید تا بتوانید عکس‌های خود را تکنیک چاپ خورشیدی ( Sunprints ) چاپ کنید. در ادامه‌ی مجموعه مقالات ایده‌های عکاسی در خانه مخصوص دوران قرنطینه، این بار قصد دارم ایده‌ی چاپ خورشیدی را به شما بگویم که به سادگی و در خانه‌ی خود هم می‌توانید انجام دهید. همچنین می‌تواند یک پروژه‌ی بسیار عالی و سرگرم کننده نیز برای نوجوانان یا کودکان نیز باشد.

اما قبل از شروع کار باید بدانیم که اصلا چاپ خورشیدی به چه معناست ؟ به عبارت ساده‌تر، Sunprint یا چاپ خورشیدی نوع خاصی از کاغذهای عکاسی است که مبتنی بر فرآیند سیانوتایپ بوده و به نور خورشید حساس است. می‌توانید آن را بصورت آنلاین یا از مغازه‌های تجهیزات عکاسی خریداری کنید.

هنگامی که این نوع کاغذها را در معرض نور روز قرار می‌دهید، مناطقی که نور خورشید را مسدود می‌کنند به رنگ سفید نشان داده می‌شوند و بقیه‌ی کاغذها به رنگ آبی پر جنب و جوش در می‌آیند. این چاپ‌های آبی شیوه‌های متفاوتی دارند. می‌توانید تصاویری که قبل ثبت و چاپ کردید را مستقیماً روی کاغذ بچینید، یا تصاویر ثبت شده با دوربین‌هایتان را از طریق یک برگه‌ی شفاف انتقال دهید، این روشی است که من در اینجا می‌خواهم به شما آموزش دهم. 

زیبایی این پروژه در واقع سادگی مراحل انجام آن است. برای رفتن به یک اتاق تاریک، هیچ کیت فانتزی یا دانش گسترده‌ای از پردازش فیلم‌های خام لازم نیست. به علاوه، برخلاف چاپ‌های سنتی، تکنیک چاپ خورشیدی را می‌توان بدون هیچ گونه مواد شیمیایی مخصوص عکاسی تهیه کرد، بنابراین آنها واقعاً عالی هستند برای اینکه با کودکانتان که پروژه‌های علمی و آزمایشگاهی دارند انجام دهید.

پیشنهاد نویسنده : تکنیک‌های عکاسی ورزشی : چگونه از دوچرخه سواری در طبیعت عکاسی کنیم ؟

بیایید با هم ببینیم که چگونه می‌توان با یک سری فرآیند ساده و آسان، تصاویر دیجیتالی را به تصاویر چاپ شده توسط تکنیک چاپ خورشیدی در خانه تبدیل کرد. تنها چیزی که شما نیاز دارید کمی آفتاب، آب و قدرت تخیل است. کاغذ را در معرض نور قرار دهید، مراحل را انجام دهید، سپس کاغذ را در آب بشویید و نتیجه را تماشا کنید؛ چیزی شبیه به جادو است ! یک تصویر زیبا و ماندگار که در مدت زمانی طولانی ظاهر می‌شود …

مرحله‌ی اول : تصویر خود را آماده کنید

شما به یک نسخه‌ی نگاتیو از عکسی که می‌خواهید با تکنیک چاپ خورشیدی آن را چاپ کنید نیاز خواهید داشت

1- عکس خود را انتخاب کنید

در مرحله‌ی اول، تصمیم بگیرید که چه عکس ( یا عکس‌هایی ) را می‌خواهید برای این تکنیک امتحان کنید. به طور کلی، صحنه‌هایی با کنتراست بالا بسیار بهتر عمل می‌کنند، چرا که نتیجه‌ی نهایی به صورت مونوکروم و فقط با تک رنگ آبی خواهد بود. تصاویری که از قبل به رنگ سیاه و سفید هستند، برای این تکنیک می‌توانند ایده‌آل باشند. همچنین لازم است که از استفاده از عکس‌های پیچیده و تصاویری که جزئیات بسیار زیادی دارند خودداری کنید.

2- حاشیه‌ی مناسبی را برای تصویرتان ایجاد کنید

در نرم افزار فتوشاپ ( یا نرم افزارهای ویرایش تصویر مشابه )، تصویر دیجیتالی خود را به حالت greyscale تبدیل کنید؛ برای این کار لازم است مسیر Image > Mode > Greyscale یا Image > Adjustments > Invert ( یا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Cmd / Ctrl+I ) را دنبال کنید تا تصویر شما به حالت greyscale تبدیل شود. ممکن است بخواهید قبل از اقدام، تضاد منفی را هم کمی تقویت کنید.

3- آن را چاپ کنید

تصویر خود را در همان اندازه چاپ کنید که می‌خواهید روی کاغذ چاپ خورشیدی چاپ شود. چاپگرها می‌توانند در مراحل چاپ مشکلات قابل توجهی را برای استفاده از این تکنیک به وجود بیاورند، بنابراین سعی کنید به قاب بندی تصویرتان توجه خاصی داشته باشید. به خوبی آن را چیدمان کنید و سعی کنید حاشیه‌ی امنی را هم حتما در نظر بگیرید. همچنین سعی کنید به جای استفاده از سایزهای چاپ غیر معمول از سایزهایی استفاده کنید که بیشتر رایج هستند و در صورت امکان، تصاویر خود را به رنگ سیاه و سفید یا greyscale چاپ کنید.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : از وسایلتان در خانه عکس‌های انتزاعی ثبت کنید

خارج از منزل : کاغذ حساس به نور خورشید را خیس کنید

برای شروع این پروژه فقط به چند وسیله‌ی ساده‌ی خانگی نیاز خواهید داشت

مرحله به مرحله : کاغذ را در معرض نور آفتاب قرار دهید

تکنیک چاپ خورشیدی ، یک روش بسیار ساده را برای چاپ‌های غیر معمول خانگی است

1- تجهیزات لازم را جمع آوری کنید

یک ظرف مسطح را با آب پر کنید، تا حدی که کاغذ به سادگی درون آن بتواند قرار بگیرد. سعی کنید کاغذ حساس به نوری که انتخاب می‌کنید ابعادی متناسب به عکس نگاتیو شما داشته باشد، بزرگتر یا کوچکتر بودن آن می‌تواند در انجام مراحل مشکل ساز باشد. همچنین اگر در کیتی که خریداری کردید پلکسی گلس یا شیشه‌ی مخصوص وجود نداشت، خودتان می‌توانید از یک شیشه‌ی شفاف و تمیز استفاده کنید.

2- کاغذ را در سایه قرار بدهید

مواد شیمیایی آبی تعبیه شده در کاغذ حساس به نور نسبت به نور ماوراء بنفش حساس هستند. بهتر است که چاپ‌های خود را در داخل یا خارج از نور مستقیم خورشید تنظیم کنید، در غیر این صورت احتمال دارد کاغذ خیلی سریع شروع به افشای تصویر کند.

3- عکس را آماده کنید

تصویر نگاتیو یا منفی خود را در بالای کاغذ حساس به نور ( کاغذ آبی در تصویر بالا ) قرار دهید. شیشه، تصویر نگاتیو، کاغذ حساس به نور و یک تکه مقوا را بچرخانید، سپس از چند تکه نوار چسب استفاده کنید تا در کنار هم آنها را ایمن کرده و جلوی حرکت کردنشان روی یکدیگر را بگیرید.

پیشنهاد نویسنده : ترفندهای عکاسی از نوزاد : از کودکان خود در خانه عکس‌های زیبایی ثبت کنید !

4- حالا چاپ خود را در آفتاب بگذارید

بگذارید ظرف چاپ حدود 20 دقیقه به همین شکل بماند و با بلند کردن گوشه‌ای از قاب، میزان نوردهی کاغذ را در هر مرحله بررسی کنید. هنگامی که لبه‌های کاغذ سفید هستند، کاملاً نوردهی شده‌اند. در یک روز ابری، ممکن است به پنج دقیقه زمان اضافی نیز برای چاپ کامل تصویر با تکنیک چاپ خورشیدی نیاز داشته باشد.

5- کاغذ را داخل آب بگذارید

هنگامی که اثر واضحی از تصویر شما روی کاغذ چاپ شد، کاغذ حساس به نور را با آب بشویید. آن را از پشت شیشه برداشته و درون یک سینی پر از آب قرار دهید. در این مرحله دید چشمان شما از حالت منفی یا Negative به مثبت یا Positive تغییر می‌کند. 

6- شگفتی را ببینید !

چاپ خود را بعد از چند دقیقه از آب خارج کنید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود. با خشک شدن کاغذ، رنگ‌ها عمیق‌تر می‌شوند. از لمس کردن سطح کاغذ خودداری کنید و از نظر ایده‌آل، آن را به جایی ببندید یا روی سطحی صاف بخوابانید. ایول !

رویکرد همیشگی : استفاده از سوژه‌های مختلف

خب کار ما برای چاپ یک تصویر نگاتیو با تکنیک چاپ خورشیدی تمام شد، اما چرا سعی نکنیم اشیاء مسطح مانند پر پرندگان یا برگ‌های مختلف را مستقیماً روی کاغذ حساس به نور قرار دهیم ؟ اشیاء مورد علاقه‌ی خود را بین کاغذ و ورق شیشه‌ای صاف کنید، سپس همان روش چاپ را دنبال کنید. مدت زمان نوردهی مورد نیاز برای چاپ این نوع سوژه‌ها بسیار کوتاه‌تر خواهد بود، چرا که نور خورشید نیازی به نفوذ به داخل کاغذ را نخواهد داشت.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

امیدوارم مقاله‌ی ” ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها 30 دقیقه ! “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

۱ نظر در “ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها 30 دقیقه !

  1. Hana گفت:

    سلام وقتتون‌بخیر اسم اون‌مواد‌چیه ؟؟ و از کجا میتونم تهیه کنم ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.