رسوایی دیگری برای هوآوی : استفاده از عکس‌های دوربین‌های DSLR به جای گوشی‌های هوشمند !

استفاده از نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین‌های DSLR به جای گوشی‌های هوشمند توسط هوآوی اتفاق جدیدی نیست. در سالیان اخیر بارها و بارها این موضوع را دیده بودیم و هر بار این رسوایی بزرگی را به بار آورده بود و در ادامه مدیران و مقامات مختلف با ارائه‌ی توضیحاتی سعی می‌کردند موضوع را نقض کرده و یا از کاربران عذرخواهی کنند.

اما این داستان همیشگی گویا درس عبرتی برای این کمپانی چینی نشده و امسال هم شاهد همین ماجرا هستیم.

چندی پیش هوآوی تصاویر فوق‌العاده‌ای را منتشر کرد و مدعی شد که آنها توسط گوشی‌های پرچمدار این کمپانی ثبت شده است. اما حالا باز هم دست آنها رو شده و گویا بیشتر این تصاویر با استفاده از دوربین‌های DSLR گران قیمت و حرفه‌ای ثبت شده‌اند.

پیشنهاد نویسنده :
نگاه به تکنولوژی‌های دوربین خانواده P40 هوآوی، حاکم جدید دنیای عکاسی با موبایل !
امتیاز DxO P40 پرو منتشر شد : هوآوی بار دیگر صدر را به تسخیر خود درآورد !

این تصاویر در واقع در قالب یک ویدئو و به صورت اسلاید شو و در قالب تبلیغاتی به نمایش درآمده بودند. محل نمایش آنها نیز یک مسابقه‌ی عکاسی در چین بود که مسئولیت برگزاری آن را کمپانی هوآوی بر عهده داشت. پس از به نمایش درآمدن این تصاویر، شخصی به نام جیمی هو که برنده‌ی جایگاه دوم مسابقه‌ی عکاسی با آیفون در سال ۲۰۱۸ بود در صفحه‌ی شخصی خود در ویبو مدعی شد که تصاویر جعلی هستند.

او در سال ۲۰۱۸ توانسته بود با تصاویری که توسط آیفون ۶ خودش ثبت کرده بود جایگاه دوم این جشنواره را به دست بیاورد. جیمی در توضیحاتش در مورد جعلی بودن تصاویر منتشر شده توسط هوآوی گفت که هر دو مورد توسط دوربین نیکون D850 که یک DSLR گران قیمت و حرفه‌ای به حساب می‌آید ثبت شده است.

طبیعتا مقایسه‌ی تصاویر ثبت شده با یک دوربین فول فریم حدودا ۳٫۰۰۰ دلاری با یک گوشی هوشمند، حتی یک پرچمدار فوق پیشرفته به هیچ عنوان درست نیست. حتی در سال ۲۰۱۹ نیز اتفاقی مشابه رخ داده بود و عکاس دیگری به نام سو تای در ماه ژانویه تصاویری را ارسال کرد که می‌گفت با گوشی هوشمند میت ۲۰ ایکس هوآوی ثبت شده است. در حالی که بعدها مشخص شد که این تصاویر نیز توسط یک دوربین DSLR از نیکون ثبت شده بودند.

هوآوی نیز در راستای همین اتفاق به ارسال یک پست ساده در ویبو بسنده کرد و سعی کرد با عذرخواهی از کاربران، ویرایشگر را مقصر اصلی بداند که به اشتباه تصاویر را در گالری به اشتراک گذاشته است. پس از آن بار دیگر هوآوی ادعا کرد که هدف استفاده از این تصاویر، انگیزه دادن به کاربران دیگر برای به اشتراک گذاری تصاویر با کیفیت بوده است.

هم اکنون هوآوی این ویدئو را ادیت کرده و بخشی که در آن قید شده بود این تصاویر با گوشی‌های هوشمند هوآوی ثبت شده‌اند را حذف کرده است. با این حال مشکل از نحوه‌ی برگزاری مسابقه‌ی عکاسی توسط هوآوی است؛ چرا که در قوانین آن محدودیتی برای استفاده از دستگاه‌های مختلف اعمال نشده است، به عبارت دیگر کاربر می‌تواند با هر گوشی هوشمند یا دوربینی یک تصویر را ثبت کرده و ارسال کند. این قانون گویا در روند مسابقات هوآوی عوض نخواهد شد و در سال‌های دیگر نیز شاهد همین روند خواهیم بود.

هوآوی در اقدامی مشابه در سال ۲۰۱۶ نیز در تبلیغ دوربین گوشی پرچمدار P9 از تصاویری استفاده کرده بود که در اصل با استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای DSLR ثبت شده بودند. در ژوئیه‌ی ۲۰۱۶، هوآوی در حساب گوگل پلاس خود تصویری منتشر کرد و مدعی بود با دوربین دوگانه گوشی هوآوی پی ۹ ثبت شده بود؛ اما بعدها مشخص شد چنین موضوعی صحت ندارد و درواقع، تصویر با دوربین ۴٫۵۰۰ دلاری کانن EOS 5D مارک III گرفته شده است و این یک رسوایی بزرگ برای این کمپانی چینی بود.

با وجود اینکه دوربین گوشی‌های هوشمند در سالیان اخیر پیشرفت‌های بسیاری داشته و تجربه‌ی عکاسی با آنها به دوربین‌های حرفه‌ای نزدیک شده است، اما هنوز هم نمی‌توان قبول کرد که آنها را رقیبی جدی برای دوربین‌های DSLR حرفه‌ای بدانیم. هوآوی در سال جاری توانست با معرفی P40 پرو مرزهای بین این دو را تا حد قابل توجهی کم کند، ولی هنوز هم اختلاف بسیار زیادی وجود دارد.

پیشنهاد نویسنده : دوربین DSLR یا گوشی ؟

امیدوارم مقاله‌ی ” رسوایی دیگری برای هوآوی : استفاده از عکس‌های دوربین‌های DSLR به جای گوشی‌های هوشمند ! “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !