عکاسی حرفه‌ای بوده که استفاده از تجهیزات جانبی در آن می‌تواند به بهبود کیفیت تصاویر کمک کرده و تاثیر شگفتی در تصاویر خروجی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین لوازم جانبی عکاسی می‌توان به هود لنز و فیلترهای لنز اشاره کرد که تا حد زیادی بر کیفیت تصاویر تاثیر می‌گذارند. حتما شما هم عکس‌هایی با رنگ و لعاب خاص از عکاسان حرفه‌ای را دیده‌اید. برخی از افراد تصور می‌کنند که به واسطه‌ وجود انواع نرم‌ افزارهای ادیت و ویرایش تصویر، عکس‌ها به زیبایی ثبت می‌شوند و نیازی به استفاده از فیلترهای لنز و تجهیزاتی از این قبیل نیست. حال آن ‌که استفاده از فیلترهای لنز و انواع هود لنز می‌تواند به بهبود کیفیت تصاویر بپردازد و نه تنها کیفیت عکس را بالا ببرد، بلکه جلوه‌های زیبایی ایجاد کند. فیلتر لنز دوربین کانن برای طرفداران کانن یک راه حل حرفه‌ای است.

در این مقاله قصد داریم تا انواع فیلتر لنز مناسب برای دوربین‌های کانن را به شما معرفی کنیم. البته پیش از آن بد نیست تا با انواع فیلتر لنز دوربین و کاربردهای آن آشنا شده و کاربردهای هود لنز را نیز بشناسیم. برای آشنایی با انواع فیلتر لنز دوربین کانن Canon با ما همراه باشید.

انواع فیلتر لنز دوربین کانن و کاربرد آن

فیلترهای لنز دوربین عکاسی شامل نمونه‌های مختلفی بوده که هر یک از کاربرد متفاوتی برخوردار است. از جمله انواع فیلترهای لنز دوربین عکاسی موجود در بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. در ضمن برای خرید فیلتر لنز دوربین کانن می‌توانید به راحتی به فروشگاه مراجعه کنید و با کمک گرفت از این مقاله فیلتر مناسب خود را پیدا کنید و سفارش دهید.

  • فیلترهای لنز دوربین کلوزآپ که برای عکاسی ماکرو (عکاسی از اشیا ریز) بدون نیاز به لنز اختصاصی قابل استفاده هستند.
  • فیلتر جلوه ویژه که به بهبود کیفیت تصاویر و برجسته کردن نورها کمک می‌کند.
  • فیلترهای لنز UV که سبب کاهش نور فرابنفش در تصاویر شده و به ایجاد رنگ‌های گرم و کهربایی کمک می‌کند.
  • فیلتر دوربین اسکای لایت که برای متعادل شدن رنگ‌ها در هنگام عکاسی از رنگ پوست یا فیلترهای رنگی استفاده می‌گردند.
  • فیلترهای پولاریزه که سبب از بین رفتن تابش و بازتاب نور شدید در هنگام عکاسی از سطوح شیشه‌ای و صیقلی در فضای باز می‌شود.
  • فیلتر لنز چگالی خنثی که سبب کاهش شدت نور ورودی به لنز می‌شود.
  • فیلترهای رنگی لنز که به تصحیح رنگ و افزایش جلوه‌ رنگ‌ها کمک می‌کند.

کاربرد هود لنز دوربین عکاسی

هود لنز دوربین نیز از دیگر تجهیزاتی بوده که در عکاسی فضای باز که منابع نوری قوی وجود دارد به کمک عکاس می‌آید. هود لنز دوربین در کنترل حجم نور به عکاس کمک می‌کند. از جمله کاربردهای هود لنز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. جلوگیری از نورهای ناخواسته
  2. افزایش کنتراست
  3. محافظت از لنز دوربین در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از خراش، اثر انگشت، برف و باران ،شرایط آب و هوایی سخت و…

اگر شما عکاسی ماجراجو هستید و بیشتر اوقات خارج از استودیو عکاسی می‌کنید، حتما خرید هود لنز دوربین را در لیست خود جای دهید. کنترل نورهای ناخواسته در فضای باز و شرایط نامساعد نوری در کیفیت عکس شما تاثیر زیادی دارد. ما در مقاله کاربرد هود لنز به طور مفصل توضیح دادیم که تا چه حد می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کاربرد فیلتر لنز پلاریزه

انواع فیلتر لنز دوربین کانن Canon

برای دوربین‌های کانن متناسب با نحوه‌ ساخت دوربین و کاربرد آن لنز‌های مختلفی طراحی شده است. بر همین اساس بدیهی است که فیلترهای لنز طراحی شده برای لنزها نیز با یک‌دیگر متفاوت باشد. لنزهای دوربین‌ کانن شامل انواع لنز مانت RF، لنز مانت EF-M، لنز مانت EF و لنز مانت EF-S می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از این لنزها پرداخته و انواع فیلتر لنز دوربین کانن Canon مناسب برای هر لنز را بر اساس اندازه به شما معرفی می‌کنیم.

لنز‌های مانت RF

لنزهای مانت RF لنزهایی بوده که برای دوربین‌های بدون آینه‌ سری R EOS طراحی شده‌اند. این لنز‌ها سبک‌تر و کوچکتر از سایر لنزها طراحی شده تا به سهولت با دوربین‌های بدون آینه‌ سری R سازگار شوند. این لنزها عمدتا مجهز به حلقه‌های کنترل نیز هستند که می‌تواند متناسب با نیاز عکاس شخصی‌سازی شود. لنزهای RF شامل دو مدل لنز پرایم و لنز مخصوص زوم بوده که متناسب با مدل‌های مختلف دوربین در اندازه‌های متنوعی به بازار عرضه شده است. بدیهی است که برای هر اندازه از این لنزها باید از فیلتر و هود متفاوتی در اندازه و قابلیت‌های مختلف استفاده کرد. در جدول زیر سایز لنز و هود مناسب برای هر یک از لنزهای RF کانن ارائه شده است.

فیلتر لنز دوربین کانن

لنزهای مانت EF-M | فیلتر لنز دوربین کانن

لنزهای مانت EF-M به طور تخصصی برای دوربین‌های بدون آینه‌ کامپکت M EOS کانن طراحی شده‌اند. طراحی این لنزها به گونه‌ای انجام شده تا با این دوربین‌ها هماهنگ شود. این لنزها کوچک و سبک بوده و عملکردی بی‌صدا دارند. لنزهای EF-M شامل انواع پریم و زوم بوده که هر یک شامل اندازه‌های مختلفی می‌شوند. سایز فیلتر لنز و هود مناسب برای هر یک از این لنزها نیز در جدول زیر تنظیم شده است.

فیلتر لنز دوربین کانن

لنزهای مانت EF

لنزهای مانت EF برای استفاده بر روی دوربین‌های APS-C و فول فریم DSLR طراحی شده‌اند. لنزهای مانت EF را می‌توان جزو متنوع‌ترین لنزهای کانن در نظر گرفت که شامل انواع لنز زوم، لنز پریم و لنز‌های Tilt-Shift می‌شود. هر یک از این لنزها نیز خود شامل مدل‌های مختلفی بوده که در اندازه‌های متنوع برای استفاده بر روی دوربین‌های مختلف DSLR طراحی شده‌اند. اگر چه برای برخی از این لنزها امکان استفاده از فیلتر و لنز هود وجود ندارد، با این حال برای 90 درصد این لنزها می‌توان از فیلترهای مختلف و لنز هود استفاده کرد که سایز فیلتر و هود مناسب برای هر یک از این مدل‌های لنز در جدول زیر آمده شده است.

فیلتر لنز دوربین کانن

لنزهای مانت EF-S | فیلتر لنز دوربین کانن

آخرین مدل از سری لنزهای قابل استفاده برای دوربین‌های کانن لنزهای مانت EF-S بوده که برای دوربین‌های DSLR مجهز به سنسور APS-C کانن طراحی شده‌اند. این لنزها نیز شامل انواع زوم و پریم بوده که هر یک در اندازه‌های مختلف و مدل‌های گوناگون به بازار عرضه شده است. بدیهی است که متناسب با اندازه‌ هر لنز فیلترهای مختلفی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. سایز فیلتر و هود لنز قابل استفاده برای هر یک از این لنزها در جدول‌های زیر ارائه شده است.

فیلتر لنز دوربین کانن

فیلتر لنز دوربین کانن مناسب دوربین شما کدام است؟

یکی از تجهیزات کاربردی عکاسی انواع فیلتر لنز و هود لنز بوده که می‌تواند تا حد زیادی در بهبود کیفیت تصاویر ثبت شده به عکاسان کمک کند. فیلترهای لنز شامل انواع مختلفی بوده که هر یک از آن‌ها برای کاربری خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هودهای لنز نیز جزو تجهیزاتی بوده که در هنگام عکاسی در فضای باز که منابع نوری قوی وجود دارد بسیار به کنترل حجم نور کمک می‌کند. این هودها می‌تواند به افزایش کنتراست تصویر، جلوگیری از نورهای ناخواسته و همچنین محافظت از لنز در برابر آسیب‌های مختلف بپردازند.

شما تا چه حد به عکاسی با فیلتر و هود لنز دوربین علاقمند هستید؟ آیا تا به حال تجربه نامطلوبی هنگام عکاسی با فیلتر لنز داشته‌اید؟ به نظرات خرید کدام فیلترها برای عکاسی حرفه‌ای ضروری است؟ از تجربیات و نظرات خود زمان استفاده از فیلتر و هود لنز دوربین برای ما بنویسید و اگر این مقاله برای شما کارساز بود، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

فیلترهای عکاسی

دسته بندی ها: