تاثیر شگفت انگیز فیلتر لنز پلاریزه

در ادامه‌ی مقاله اولمان با همین عنوان، شما را در مقاله‌ی دوم از این سری، با سایر ویژگی‌ها و کاربردهای فیلتر لنز پلاریزه آشنا می‌کنیم.

کاهش بازتاب

یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده عکاسان از فیلتر لنز پلاریزه ، کاهش تاثیر رفلکس نور در صحنه است. انعکاس نور در همه جا همراه ما است و در واقع بخشی از طبیعت است. در کنار رفلکس طبیعی آب رودخانه‌‌ها و دریاچه‌ها، ما رفلکس نور در تمامی ساختمان‌ها و شیشه‌های آنها را نیز داریم. رفلکس نور در گیاهان و سنگ‌های زیر یک آبشار هم وجود دارد. در این مواقع که تعداد آنها کم هم نیست، استفاده از فیلتر لنز پلاریزه می‌تواند تا حد قابل توجهی به کمک عکاس بیاید. بعلاوه استفاده از فیلتر پلاریزه می‌تواند یک کنتراست و ترکیب رنگ عالی هم از صحنه به ما بدهد. به عکس زیر توجه کنید.

( بدون استفاده از فیلتر پلاریزه )
( با استفاده از فیلتر پلاریزه )

همانطور که می‌بیند بازتاب تصویر آسمان و درخت ها در حوضچه آب در عکس اول کاملا پیدا است. با استفاده از فیلتر لنز پلاریزه من توانستم علاوه بر اینکه تا حد زیادی این بازتاب مزاحم را کاهش دهم، بتوانم بازتاب عمومی محیط را هم در چمن ها و گیاهان از بین ببرم. این موضوع باعث شده در عکس دوم رنگ گیاهان و نمایش آنها متفاوت باشد. این موضوع هرگز با ویرایش عکس در نرم‌افزار امکان‌پذیر نخواهد بود.

هِیز ( Haze ) و کاهش کنتراست

یکی از دلایلی که به هر کجا که بروم فیلتر لنز پلاریزه‌ ام را نیز بر می‌دارم این است که در غالب مواقع برای کاهش هیز در عکس‌هایم فقط به آن اتکا می‌کنم. Haze ( تیرگی و غبارآلود بودن تصویر ) مشکلی است که ما عکاسان لنداسکیپ غالبا با آن مواجه هستیم. به همین دلیل استفاده از فیلتر لنز پلاریزه تا حد زیادی می‌‌تواند دشواری‌‌های ویرایش در مراحل آماده سازی عکس را مرتفع سازد. در جاییکه شما با استفاده فیلتر پلاریزه می‌‌توانید چندین گام جلوتر از بهترین امکان‌‌های (Dehaze) و تنظیم کنتراست در نرم‌‌افزارهای مربوطه باشید. میزان کم Haze در برخی از مواقع با نرم‌‌افزار قابل حل است اما زمانی که میزان زیادی از آن را در تصویر خود مشاهده می‌‌کنید، قطعا باید از یک فیلتر لنز پلاریزه حلقوی کمک بگیرید. دو تصویر زیر را با هم مقایسه کنید.

( بدون استفاده از فیلتر پلاریزه )
( با استفاده از فیلتر پلاریزه )

کاملا واضح است که تفاوتی عمیق بین این دو عکس وجود دارد. هر دو عکس بدون اعمال هیچ گونه ویرایشی نمایش داده شده‌‌است. عکس اول با تنظیمات کامل اما بدون استفاده از فیلتر پولاریزه و عکس دوم پس از نصب فیلتر لنز پولاریزه با همان تنظیمات گرفته شده‌‌ است. همانطور که مشاهده می‌‌کنید، تفاوت فاحش است. اول از همه عکسی که با فیلتر لنز پلاریزه گرفته شده ‌‌است دارای میزان بسیار کمتری از تیرگی و Haze در کوه‌‌های انتهای تصویر می‌‌باشد. برای دریافتن دومین تفاوت تنها کافی است به بخش‌‌های رنگی تصویر توجه کنید. رنگ‌‌های قرمز و زرد بطرز قابل توجهی نمایان‌‌تر هستند. بخش‌‌های سبز نیز با جلوه‌‌ای کاملا متفاوت، سبزتر و شفاف‌‌تر به‌‌نظر می‌‌آیند. این تصویر نمایانگر تاثیر استفاده از فیلتر پلاریزه در کاهش رفلکس نور اشیاء و اتمسفر صحنه است. بدون فیلتر لنز پلاریزه ، سرسبزی‌‌های محیط کمی کثیف، تاریک و در تن رنگ نازیبایی است. در آخر نیز توجه شما را به آسمان جلب می‌‌کنم، جاییکه ابرها بمراتب نمایان‌‌تر و آسمان پررنگ‌‌تر و بطرز زیبایی کمی تیره‌‌تر است. این موضوعی است که هرگز با نرم‌‌افزار دست‌‌یافتنی نیست. تصویر نهایی از یک حالت بی‌‌روح و ملایم به یک حالت رنگین و طبیعی تبدیل شده‌‌است؛ آن هم در کمتر از 1 دقیقه. تنها نکته کوچک منفی، حالت گردیانت آبی آسمان است ( که البته نمی‌‌تواند بی‌‌ارتباط با لحظه طلوع خورشید هم باشد ) که با اجرای چند تکنیک در نرم‌‌فزار، قابل رفع می‌‌باشد. تنها با چند راهکار و ترفند ساده در بخش (Graduated Filter Tool) از نرم‌‌افزار لایت‌‌روم می‌‌توان، تغییرات مد نظر را در رنگ و نور آسمان، ایجاد کرد.

فیلتر لنز پلاریزه

اگر از فیلتر پولاریزه برای گرفتن عکس بالا استفاده نکرده بودم، قطعا باید زمان بسیار زیادی را در نرم‌‌افزار فتوشاپ صرف روتوش این عکس می‌‌کردم؛ تازه به جرات به شما می‌‌گویم نتیجه‌‌ی حاصله حتی نزدیک به این عکس هم نبود.

بهبود رنگ در عکاسی با استفاده از فیلتر لنز پلاریزه

این اتفاق در عکاسی از آبشار و شاخ و برگ گیاهان نیز، عینا تکرار می‌‌شود. کاربرد فیلتر پولاریزه در این مواقع نیز غیر قابل جایگزین و بسیار با ارزش است. عکس زیر بدون استفاده از فیلتر لنز پلاریزه ، قابل مقایسه با عکس فعلی هم نیست.

( استفاده از فیلتر پلاریزه موجب کاهش بازتاب نور صخره‌ها و گیاهان شده و بصورت کلی کیفیت رنگ عکس را ارتقا داده است )

زمانیکه از آبشار عکاسی می‌‌کنید، شما با حجم زیادی از رفلکس در صخره‌‌ها و گیاهان خیس شده در اطراف آن مواجه هستید. بازتاب نور مزاحمی که مستقیم به دریچه دوربین عکاسی شما می‌‌تابد. استفاده از فیلتر پلاریزه در این مواقع، تفاوت عظیمی ایجاد می‌‌کند، زمانیکه نه تنها بقدر قابل توجهی از این رفلکس‌‌های نور مزاحم می‌‌کاهد، بلکه بطور کلی کنتراست و رنگ عکس نهایی شما را ارتقاء می‌‌دهد. تصویر زیر نمونه‌‌ای دیگر از عکس طبیعت پاییزی است که، بوسیله فیلتر پلاریزه گرفته شده‌‌است.

( به تنالیته‌‌ی مناسب و غنای رنگ درختان توجه کنید و در کنار آن کوهستان دوردست را ببینید که فارغ از هر تاریکی و تیرگی بسیار شارپ، عکاسی شده ‌‌است )

معایب استفاده از فیلتر پلاریزه

متاسفانه  معایت فیلترهای پلاریزهو مشکلاتی هم دارند. خوب است به موارد زیر آگاه باشید.

فیلترهای پلاریزه می‌‌توانند رنگ آسمان شما را بهم بریزند :

همانطور که در مقاله اول به شما گفتیم ( شما می‌‌توانید از این طریق مقاله اول ما را در رابطه با فیلتر پلاریزه مطالعه بفرمایید ) استفاده از فیلتر پولاریزه در زمانیکه بر روی یک لنز واید سوار شود، در هنگام طلوع و غروب خورشید می‌‌تواند آسمان شما را کمی ناهمگون و دارای رنگ گردیانت بکند. این اتفاق در عکاسی پانوراما نیز می‌‌افتد. پس حواستان باشد با توجه به نوع عکس خود از فیلتر پلاریزه مناسب استفاده کنید؛ زیرا آسیب‌‌های این‌چنینی به تصویر و بویژه آسمان، بسختی قابل ویرایش می‌‌باشد.

عکاسی با فیلتر پولاریزه نیازمند صرف زمان بیشتری برای آماده سازی است :

زمانیکه بوسیله یک فیلتر پلاریزه عکاسی می‌‌کنید، نیازمند توجه بیشتری به روند طی شده تا ثبت عکس نهایی هستید، زیرا بویژه در رابطه با فیلترهای پلاریزه حلقوی با تغییر موقعیت عکاس نسبت به نور خورشید و زاویه عکاسی، هر بار نیاز است تا دوباره فیلتر خود را با توجه به موقعیت جدید تنظیم نمایید. ضمنا بعضی از اوقات، دیدن تغییرات ایجاد شده بوسیله فیلتر پولاریزه حلقوی ( با چرخاندن آن ) براحتی در ویوفایندر (View Finder) قابل مشاهده نیست. بویژه اگر دوربین شما منظره‌‌یاب کوچکی داشته باشد.

فیلترهای پلاریزه از نور محیط می‌‌کاهند :

یکی از اصلی‌‌ترین معایب فیلترهای پلاریزه کاهش میزان نور ورودی به لنز دوربین است. این کاهش در فیلترهای مختلف، متغیر است اما شما بصورت معمول باید در نظر داشته باشید با استفاده از این فیلترها میزان نوردهی شما دو تا سه استاپ کاهش خواهد داشت. باکیفیت‌‌ترین فیلترهای سیاه و سفید (B+W) تنها یک تا یک و نیم استاپ کاهش نور دارند، اما برخی از مدل‌‌های قدیمی‌‌تر یا با کیفیت پایین‌‌تر می‌‌تواند تا 3 استاپ سرعت شاتر شما را کاهش دهد، که این عدد قابل توجهی است؛ بهمین دلیل شما باید از فیلترهای پلاریزه تنها در صورت نیاز استفاده نمایید.

فیلترهای پلاریزه باکیفیت، گران قیمت هستند :

با توجه به سایز فیلتر لنز ، کیفیت شیشه آن، لایه‌‌ی محافظ و همچنین برند آنها، یک فیلتر پولاریزه با کیفیت می‌‌تواند کمی گران قیمت باشد؛ بویژه اگر شما قصد آنرا داشته باشید که تمامی سایزهای مورد نیازتان را تهیه نمایید. بجای آنکه تعداد زیادی فیلتر برای سایزهای مختلف تهیه کنید، من به شما پیشنهاد می‌‌کنم که تنها یک فیلتر بخرید ( با توجه به بزرگترین سایز لنز مورد نظرتان ) و برای باقی لنزها از رینگ‌‌های ارزان‌‌تر استفاده نمایید. با این روش شما می‌‌توانید براحتی از یک فیلتر بر روی چند لنز استفاده کنید. این امر طبیعتا زمان عکاسی شما را افزایش می‌‌دهد، اما بطرز قابل توجهی از هزینه‌‌های شما برای خریداری ست کامل فیلتر پولاریزه می‌‌کاهد.

فیلتر پلاریزه می‌‌توانند فضای عکاسی شما را کمی تار و دارای هاله کنند : بصورت فیزیکی با قراردادن یک فیلتر پلاریزه بر روی لنز، شما یک شیشه دیگر نیز بین دوربین و صحنه اضافه کرده‌‌اید. این موضوع می‌‌تواند منجر به افزودن یک هاله یا فرمی از سراب در عکس نهایی‌‌تان شود. این اتفاق ناخوشایند بویژه در فیلترهای ارزان قیمت اتفاق می‌‌افتد. پس برای کاهش این اتفاق به حداقل میزان ممکن، همیشه از تمیز بودن لنز و فیلترتان از هر گرد و غباری قبل از عکاسی مطمئن شوید. آلودگی و گرد و غبار روی لنز و یا فیلتر پلاریزه می‌‌تواند به کاهش کیفیت عکس و کنتراست آن منتهی گردد.

فیلترهای پلاریزه می‌‌توانند تصویر شما را بویژه در حاشیه‌‌های عکس تیره کنند (Vignetting) : در صورتی که از لنزهای واید بهمراه فیلتر پلاریزه استفاده کنید، احتمالا در برخی از عکس‌‌ها و بویژه در کناره‌‌های آن یک تیرگی ناخواسته را تجربه می‌‌کنید. برای جلوگیری از این، شما می‌‌توانید از فیلترهای نازک و یا نانو استفاده کنید. این نوع فیلترها نسبت به فیلترهای پولاریزه سایز کامل، بمراتب باریک‌‌تر هستند ( توجه داشته باشید نصب این فیلترها بر روی لنز کمی سخت‌‌تر از فیلترهای پلاریزه عادی است ).

جمع‌بندی

بطور کلی فیلتر پولاریزه ( فیلتر پولاریزه استاندارد و حلقوی ) یکی از ضروری‌‌ترین تجهیزات در عکاسی بویژه در عکاسی لنداسکیپ است. همانطور که مشاهده کردید، یک فیلتر پلاریزه تنها وسیله‌‌ای برای بهبود رنگ آسمان در عکاسی‌‌های شما نیست. بوسیله‌‌ی آن می‌‌توانید رفلکس‌‌های مزاحم و کدورت تصویر را از بین برده و به گونه‌‌ای موثر، کنتراست و کیفیت رنگ عکستان را ارتقاء دهید. همچنین فرا گرفتیم که فیلتر پولاریزه چیزی هم نیست که بصورت مدام بر روی لنز دوربین شما سوار باشد؛ بویژه اگر از لنز واید استفاده می‌‌کنید، زیرا می‌‌تواند موجب ایجاد حالت گردیانت در آسمان تصویر شما شود. ضمنا حواستان باشد که فیلتر پلاریزه بین 1 تا 3 استاپ از میزان نور ورودی به دوربین شما را کاهش خواهد داد. فیلترهای پولاریزه با کیفیت بالا، دارای قیمت بالایی نیز هستند و شما نیازمند کمی تمرین برای استفاده از نهایت پتانسیل‌‌شان هستید. و در نهایت می‌‌توانم به شما بگویم، مزایای بی‌‌شمار استفاده از فیلترهای پلاریزه ، معایب و دشواری‌‌های استفاده از آن را بی ‌‌اثر می‌‌کند.

در آخر به شما توصیه می‌‌کنیم، در هنگام خرید فیلتر پولاریزه با توجه به بودجه‌‌تان، به کیفیت و کاربری آنها بسیار توجه کنید. ما در فروشگاه وب‌‌سایت دیدنگار پکیج کاملی از فیلترهای پلاریزه‌‌ی باکیفیت در انواع مدل‌‌ها و برای کاربردهای مختلف در اختیار شما علاقه‌‌مندان عکاسی قرارداده‌‌ایم.

شاید برای شما ویدئو زیر در تکمیل این مقاله جالب باشد


با مجله دیدنگار همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله فیلتر پلاریزه ( پولاریزه ) ، انواع ، کاربرد و نحوه استفاده آن در عکاسی – 2 برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

 

دسته بندی ها: