فیلترهای عکاسی | کامل‌ترین آموزش عکاسی با فیلتر

فیلترهای عکاسی

فیلترهای عکاسی امروزه در دنیای دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری کاربردهای مختلف و زیادی دارد. تقریباً هر عکاس مبتدی و یا حرفه‌ای حداقل یک بار از فیلترهای مختلف که روی لنزها نصب می‌شود، استفاده کرده است. برخی مواقع این فیلترها برای محافظت از لنز اصلی دوربین استفاده می‌شود، اما این موضوع خیلی رایج نیست و اکثراً در مواقعی که قرار است شرایط نوری عکس کنترل شود، عکاس از یک فیلتر عکاسی استفاده می‌کند.

فیلترها تنظیم تابش نور و بازتاب آن، افزایش شدت رنگ، کاهش نور ورودی به لنز و موارد مختلف دیگری را کنترل می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین فیلترها را نامبرده و کاربردشان را نیز بازگو کنیم. پس با ما همراه باشید تا با این ابزارهای کوچک و در عین حال پرکاربرد آشنا شوید.

کاربرد فیلترهای عکاسی

جالب است به این نکته هم اشاره کنیم که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت گرافیک و ادیت عکس و ویدیو، شاید افراد خیلی تمایل به استفاده از فیلترهای دوربین نداشته باشند، چرا که بر این عقیده هستند که می‌توان بعد از عکسبرداری با استفاده از جلوه‌های ویژه‌ای که در کامپیوترها و نرم افزارهای ادیت عکس وجود دارد، همان خروجی را ایجاد کرد و نیازی به استفاده از فیلترهای فیزیکی نخواهد بود.

اما خب باید عادلانه به این موضوع هم اشاره کنیم که برخی از جلوه‌ها مثل پلاریزه در هنگام ادیت عکس چندان به راحتی قابل ایجاد نخواهند بود و ممکن است شما را دچار صرف نظر کنند و صرفاً این موضوع وجود ندارد که فقط از فیلترها استفاده کنیم یا فقط از ادیت‌های گرافیکی در نرم‌افزارها، بلکه در برخی موارد هر کدام از آنها کاربردهایی دارند.

فیلتر لنز دوربین عکاسی

یک فیلتر لنز می‌تواند از لنز دوربین شما محافظت کند، به طوری که فیلترهایی وجود دارند که کاملاً شفاف و هیچ گونه اثری بر روی تصویر شما نخواهند داشت. این فیلترها از خراش برداشتن، ترک خوردگی و یا جمع شدن گرد و غبار بر روی لنز اصلی دوربین شما محافظت می‌کنند؛ این موضوع باعث می‌شود تا به راحتی با پاک کردن فیلتر بهترین خروجی عکس را داشته باشید.

موضوع مهم دیگری که یک فیلتر عکاسی انجام می‌دهد، اصلاح و تقویت رنگ‌ها است. انواع خاصی از فیلترهای عکاسی وجود دارند که می‌توانند رنگ‌ها را در هر عکس تغییر داده و آنها را تقویت کنند. حتی توانایی تغییر دمای رنگ و افزایش کنتراست را نیز می‌توانید از یک فیلتر توقع داشته باشید.

فیلتر های رنگی در عکاسی

ضریب فیلتر عکاسی چیست؟

قرار دادن هر نوع شیشه رنگی در مقابل لنز دوربین باعث کاهش نور ورودی به دوربین و در نهایت تصویر شما می‌شود. عکاسان حرفه‌ای از این موضوع مطلع هستند که اگر در محیط عکسبرداری خود از شیشه‌های رنگی استفاده کنند، باید میزان نوری که به محیط تزریق می‌شود به مراتب بیشتر باشد تا خروجی عکس در بهترین حالت ممکن ایجاد شود.

این موضوع دقیقاً در مورد فیلترهای عکاسی نیز صادق است، هر نوع فیلتر مقداری از نور ورودی به تصویر شما را کاهش می‌دهد. در نتیجه نیاز دارید تا همان مقداری که کاهش یافته به عکس خود تزریق کنید تا عکس شما در عادی‌ترین حالت ممکن گرفته شود. این مقدار به عنوان ضریب افزایش نوردهی روی فیلترها قید می‌شود.

برای مثال عدد ۴ به معنی دوپله افزایش نوردهی و ضریب ۸ به معنی سه پله افزایش نوردهی است. لازم بود تا این موضوع را هم بدانید و در هنگام عکاسی ضریب افزایش نوردهی فیلتر خود را بررسی کرده و طبق همان منبع نور را نیز بیشتر کنید. خب حالا وقت آن است که برویم سراغ انواع فیلترهای عکاسی و کاربردشان.

فیلترهای عکاسی

انواع فیلترهای عکاسی

فیلترهای عکاسی علاوه بر کاربرد، از نظر ظاهری و شکل ساخت انواع متنوعی دارند؛ که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

فیلترهای پیچ دار | دایره‌ای

این فیلترها به شکل دایره نیز شناخته می‌شوند. هر نوع فیلتری که به صورت پیچی بر روی لنز نصب می‌شود در این دسته قرار می‌گیرد و از لحاظ ضخامت نیز معمولاً این فیلترها تفاوت‌هایی دارند.

فیلترهای کشویی | لنزهای تله فوتو

این نوع فیلترها معمولاً با لنزهای تله فوتو استفاده می‌شوند و به دلیل اندازه بزرگی که دارند، در این نوع لنزها کاربرد بیشتری دارند. این فیلترها از انواع شفاف و پلاریزه تشکیل می‌شوند.

فیلترهای مربعی | عکاسی منظره

این فیلترها برای عکاسی‌های منظره انتخاب مناسبی هستند و با یک نگهدارنده مخصوص به جلوی لنز شما وصل شده و کمک می‌کنند تا عکس بهتری بگیرید. معمولاً این نوع فیلترها ابعاد بزرگی مثل سه در سه و چهار در چهار دارند. حتی می‌توانید آداپتورهای مخصوص به این فیلتر را تهیه کرده و از ابعاد مختلف فیلتر بر روی دوربین استفاده کنید.

فیلترهای کلوز آپ | فیلترهای عکاسی ماکرو

فیلترهای کلوز آپ که به عنوان ماکرو یا دیوپتر شناخته می‌شوند؛ برای عکاسی ماکرو بدون نیاز به لنز اختصاصی استفاده می‌شوند. در واقع زمانی که می‌خواهید یک عکس از فاصله نزدیک بگیرید و سوژه خود را به صورت اختصاصی از نزدیک عکاسی کنید، نیاز دارید که یک لنز ماکرو داشته باشید.

البته این لنزهای ماکرو قیمت‌های بالایی داشته و برای داشتن آن باید هزینه پرداخت کنید. اما یک فیلتر کلوز آپ به شما کمک می‌کند تا تقریباً همان خروجی که از یک لنز ماکرو مدنظر دارید را داشته باشید؛ اما با هزینه بسیار کمتر. اگر بخواهیم راحت‌تر توضیح دهیم می‌توان یک فیلتر کلوز آپ را به یک ذره‌بین تشبیه کرد. اجسام را از فاصله‌های نزدیک‌تر نمایش می‌دهد و جزئیات را با تمرکز بیشتری در کادر عکس شما نمایش می‌دهد.

فیلترهای عکاسی | ایجاد جلوه ویژه

فیلترهای عکاسی برای ایجاد جلوه‌ ویژه، نوع دیگری از فیلتر هستند که کاربرد و محبوبیت زیادتری نسبت به دیگر فیلترها در بین عکاسان دارند. زیرا خروجی که این فیلترها در عکس ایجاد می‌کنند شاید به راحتی با نرم افزارهای ادیت مثل فتوشاپ قابل انجام نباشد. برای مثال فیلتر starburst نوعی از این جلوه‌های ویژه است که منابع نوری مثل چراغ‌های خیابان و تیر برق‌ها را در عکس برجسته می‌کند که شاید مثال آن را در بسیاری از عکس‌های باکیفیت دیده باشید.

فیلترهای مادون قرمز، چند بینی، بوکه و … انواع دیگری از فیلترهای جلوه‌های ویژه هستند. البته همانطور که بالاتر اشاره کردیم شاید این روزها خیلی این فیلترها کاربردی نداشته باشند، زیرا اکثر کارهایی که این فیلترها انجام می‌دهند در نرم افزارهای ادیت عکس قابل اجرا است.

فیلتر لنز UV | کاهش نور فرابنفش

عکس‌هایی که در ارتفاعات بالا مثل کوه‌های بلند، در آب و هوای برفی، در هوای شرجی کنار دریا و این نوع محیط‌ها گرفته می‌شود، به طور اتوماتیک توسط دوربین‌های جدید در عکاسی شدت نور فرابنفش آنها تنظیم و کاهش پیدا می‌کند. اما همچنان هم فیلترهای uv که کارشان کاهش فرابنفش محیط است کاربرد دارند و می‌توان از آنها در محیط‌هایی که ذکر کردیم استفاده کرد، تا عکسی باکیفیت و شفاف داشته باشید.

فیلتر پلاریزه | عکاسی در فضای باز

فیلترهای پلاریزه به دو شکل خطی و دایره‌ای به فروش می‌رسند. فیلترهای دایره‌ای برای لنزهای فوکوس خودکار ساخته شده‌اند و فیلترهای خطی برای لنزهای با فوکوس دستی طراحی شدند. خروجی که هر کدام از این‌ها دارد، یکسان است و هر دوی آنها برای عکاسی در مناظر طبیعی و بیرون از فضای بسته کاربرد دارد، به نوعی که با استفاده از این فیلتر می‌توانید تابش و بازتاب نور از سطوح آب، شیشه و سایر سطوح صیقلی را از بین ببرید و عکس باکیفیت و حرفه‌ای تهیه کنید.

فیلترهای ND یا چگالی خنثی | عکاسی پرتره

این فیلترها عمدتاً برای عکاسی پرتره و عکاسی منظره استفاده می‌شود و با اعدادی که بعد از حروف N و D انگلیسی جلوی آنها گذاشته می‌شود به شما نشان می‌دهند که چه تعداد وقفه‌ای در دریافت نور ایجاد خواهند کرد. این فیلترها قدرتشان از عدد ۲ تا 1000 و بالاتر از آن نیز وجود دارد. برای مثال فیلتر ND2 به اندازه یک وقفه نور را کم می‌کند و فیلتر ND1000 به اندازه ۱۰ وقفه کاهش نور در تصویر شما ایجاد خواهد کرد.

فیلترهای تصحیح رنگ

برای مثال شما قصد دارید تا عکسی سرد یا به اصطلاح خنک‌تر بگیرید و یا برعکس، عکسی گرم‌تر از سوژه خود داشته باشید. یا می‌خواهید عکس خود را آفتابی‌تر نشان دهید و یا تاریک‌تر عکاسی کنید. برای همه این نیازها فیلترهایی تولید شده است که به شما کمک می‌کند با نصب آنها تصحیح رنگ داشته باشید.

می‌توان گفت که امروزه استفاده از این نوع فیلتر های تصحیح رنگ نسبت به دیگر فیلترها بسیار کمتر است؛ زیرا دقیقاً همان تصحیح رنگ را می‌توانید به راحتی با چند کلیک در نرم افزار ادیت تصویری مثل فتوشاپ داشته باشید.

در انتهای این بخش باید بدانید برای خرید دوربین عکاسی و یا فیلترهای عکاسی می‌توانید روی فروشگاه دیدنگار حساب کنید. به راحتی فیلتر مورد نظرتان را انتخاب کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

فیلترهای عکاسی

button

فیلترهای عکاسی

آموزش کار با فیلترهای عکاسی در فتوشاپ

خب همانطور که اشاره کردیم، علاوه بر انجام عکاسی با فیلترهای مخصوص برای رسیدن به تصاوری ایده‌آل شما می‌توانید عکس‌های ثبت شده خود را در نرم افزارهایی مثل فتوشاپ ادیت کنید. این برنامه شامل فیلترهایی است که به عکس‌های شما جلوه‌های ویژه می‌بخشد و مانند فیلترهای فیزیکی می‌تواند نور و رنگ را در تصویر کنترل و تنظیم کند. البته ناگفته نماند که بعضی از فرایندها که با فیلتر لنز دوربین اعمال می‌شوند، در برنامه فتوشاپ و بخش فیلترها غیرقابل اعمال هستند. در هر حال ما در دنیایی هستیم که شناخت نرم افزارهای ویرایش عکس اهمیت بالایی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم برای تسلط بر نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ به گذراندن دوره‌هایی بپردازید که مهارت شما را پس از پایان دوره تضمین می‌کنند. بهترین آموزشگاه عکاسی تهران محل مناسبی برای یادگیری زیر نظر مجرب‌ترین اساتید و عکاسان حرفه‌ای است.

فیلترهای عکاسی اینستاگرام

اگر علاقمند باشید، این روزها برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی هم فیلترهایی را بر روی تصویرتان اجرا می‌کنند. فیلترهای عکاسی اینستاگرام هم محبوبت زیادی بین کاربران دارد. در ادامه تنها به معرفی بهترین فیلترهای عکاسی اینستاگرام اکتفا می‌کنیم. شما برای دیدن جلوه هر کدام از فیلترها می‌توانید به برنامه اینستاگرام در گوشی موبایل‌تان مراجعه کنید و جلوه‌ها را ببینید.

 • فیلتر Normal
 • فیلتر Clarendon
 • فیلتر Juno
 • فیلتر Ludwig
 • فیلتر Lark
 • فیلتر Gingham
 • فیلتر Lo-Fi
 • فیلتر Aden
 • فیلتر Valencia
 • فیلتر X-Pro II

بهترین فیلترهای عکاسی موبایل

خب اگر یک گوشی هوشمند در دست‌تان است، حتماً می‌دانید که می‌توانید عکس‌هایتان را به زیبایی ادیت کنید. فروشگاه‌های اندروید و IOS همواره اپلیکیشن‌هایی را معرفی می‌کنند که توانایی ادیت‌های جذابی بر روی عکس‌های شما دارد. بعضی از این برنامه‌ها فیلترها را بعد از ثبت عکس اعمال می‌کنند و بعضی از آن‌ها همزمان با عکاسی دارای فیلترهای متنوع هستند. از آن جایی که در مقالات پیشین به بررسی این اپلیکیشن‌ها پرداختیم. الان فقط پرطرفدارترین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 • PicsArt
 • Snapseed
 • Adobe Photoshop Camera
 • Pixlr
 • Adobe Lightroom
 • Instagram
 • Google Photos
 • Pixtica
 • Prisma
 • Facetune 2
 • Afterlight
 • VSCO
 • TouchRetouch

انتخاب شما کدامیک از فیلترهای عکاسی است؟

حالا که با انواع فیلترهای عکاسی و روش‌های آن بر اعمال عکس آشنا شدید، به نظرتان کدام روش بهترین راه برای رفع نیازتان است؟ از نظر ما جواب این سوال بستگی به جلوه‌ای دارد که قصد اعمال آن را دارید. برای مثال عملکردی که فیلتر پلاریزه برای خنثی کردن انعکاس نور دارد، به جرئت می‌توان گفت در هیچ نرم افزاری انجام‌شدنی نیست. اما اصلاح و ویرایش رنگ و نور در حدی در برنامه‌ها به خوبی قابل تغییر است. بنابراین بر اساس نیازتان دست به انتخاب بزنید تا به بهترین نتیجه برسید.

شما تجربه عکاسی با کدام فیلترها را داشته‌اید؟ آیا تا به حال پیش آمده استفاده از فیلترهای لنز دوربین عکاسی به ضرر شما تمام شود؟ به نظرتان با توجه به انبوه برنامه‌ها و نرم افزارهای ادیت عکس تا چه حد خرید فیلترهای عکاسی اقتصادی است؟ خوشحال می‌شویم تجربیات و داستان‌های خود را برای ما بگویید و این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
حساب کاربری من
وبلاگ

منو دیدنگار