انواع فیلتر لنز دوربین سونی Sony + لیست کامل لنزهای سونی

فیلتر لنز دوربین سونی

عکاسی جزو حرفه‌هایی بوده که استفاده از تجهیزات جانبی در آن می‌تواند تا حد زیادی بر کیفیت خروجی کار تاثیرگذار باشد. از جمله پرکاربردترین و مهمترین تجهیزاتی که در هنگام عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع فیلتر لنز دوربین سونی و هود لنز می‌باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که به واسطه‌ وجود نرم‌ افزارهای مختلف ادیت و ویرایش تصویر نیازی به استفاده از فیلتر لنز نیست. آن که این تصوری غلط است؛ چرا که فیلترهای لنز شرایط نوری نامناسب را کنترل کرده و با کنترل نور و بازتاب آن سبب افزایش کیفیت تصاویر می‌شوند. بسیاری از تغییراتی که استفاده از فیلترهای لنز و هود لنز در تصاویر ایجاد می‌کند، قابلیت اجرا با نرم‌ افزارهای ویرایش تصویر را ندارند.

برندهای مختلفی در زمینه‌ تولید انواع فیلترهای لنز فعالیت می‌کنند که از جمله این برندها می‌توان به برند سونی اشاره کرد. آنچه اهمیت دارد این است که فیلتر لنز باید متناسب با لنز تعبیه شده بر روی دوربین انتخاب شود. از این رو تولیدکنندگان این تجهیزات را در اندازه‌ها و مدل‌های مختلفی به بازار عرضه کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع فیلتر و هود لنز مناسب برای دوربین‌های سونی بپردازیم. البته پیش از آن لازم است تا با برخی از مزایای استفاده از فیلتر و هود لنز و همچنین انواع فیلترهای لنز آشنا شویم. برای آشنایی با فیلتر لنز دوربین سونی با ما همراه باشید.

انواع فیلتر لنز دوربین سونی و کاربرد آن‌ها

همانطور که گفته شد فیلترهای لنز دوربین با کنترل شرایط نوری می‌توانند جلوه‌های تصویری مختلفی را در عکس‌های ثبت شده ایجاد کنند. فیلترهای لنز شامل نمونه‌های مختلفی بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به فیلترهای زیر اشاره کرد.

فیلترهای UV

فیلترهای UV که به عنوان فیلترهای محافظ اشعه فرابنفش نیز شناخته می‌شوند، برای استفاده در فضاهای باز طراحی شده‌اند. این فیلترها را همچنین برای عکاسی در محیط‌های مرطوب و پر گرد و غبار گزینه‌ مناسبی به شمار می‌آیند. در هنگام عکاسی با فیلتر UV رنگ‌های آبی بیش از اندازه کنترل می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از فیلتر UV از لنز در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید نیز محافظت می‌کنند.

فیلتر ND

فیلترهای ND بر میزان نور ورودی به لنز تاثیر می‌گذارند. در واقع این فیلترها میزان نور ورودی به لنز را کاهش داده و به این ترتیب به کاربر کمک می‌کنند تا بتواند با سرعت شاتر پایین‌تری عکس بگیرد. آنچه اهمیت دارد این است که این فیلترها بر رنگ تصاویر تاثیری ندارند.

فیلتر پلاریزه

فیلترهای پلاریزه عمق‌دهنده هستند. در واقع این فیلترها سبب افزایش غلظت رنگ شده و انعکاس تصاویر را کاهش می‌دهند. این فیلترها عمدتا برای عکاسی از مناظر کاربرد داشته و با حذف تابش‌های خیره‌کننده، سبب تاریک‌تر شدن آسمان و برجسته شدن رنگ‌ها می‌شود.

فیلتر GND

فیلترهای GND که تحت عنوان فیلترهای تدریجی ND نیز شناخته می‌شوند، سبب متعادل شدن نوردهی بین آسمان آفتابی و مناظره مقابل دوربین می‌گردد. این فیلترها شامل مدل‌های مختلفی بوده که می‌تواند تصاویری با کنتراست ‌های مختلف و نوردهی متفاوت ایجاد کنند.

فیلترهای اصلاح رنگ

فیلترهای اصلاح رنگ در واقع برای اصلاح نور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فیلترها به گرم یا سرد شدن رنگ تصاویر کمک می‌کند.

فیلتر جلوه‌های ویژه

فیلتر جلوه‌های ویژه برای بهبود کیفیت تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلترها عمدتا در هنگام عکاسی از منابع نوری مثل چراغ‌های خیابان کاربرد داشته و می‌تواند در ایجاد افکت‌های مختلف نوری مانند بوکه‌ها به کاربر کمک کند.

فیلتر کلوزآپ

فیلترهای کلوزآپ تحت عنوان فیلترهای ماکرو نیز شناخته می‌شوند. فیلترهای کلوزآپ در هنگام عکاسی از اشیا کوچک مورد استفاده قرار گرفته و به عکاس کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری بر روی سوژه داشته باشد.

کاربرد هود لنز دوربین

همانطور که پیش‌تر نیز ذکر شد هود لنز نیز جزو تجهیزات عکاسی پرکاربرد به شمار می‌آید. از جمله کاربردهای هود لنز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مسدود کردن یا کاهش انعکاس نور در لنز با جلوگیری از ورود نورهای ناخواسته
  • افزایش کنتراست تصاویر با جلوگیری از ورود نورهای پراکنده به لنز
  • محافظت از لنز دوربین در برابر آسیب‌های ناشی از لکه‌ اثر انگشت، خراش، ریختن برف و باران، گرد و غبار و…
فیلتر لنز ND

انواع فیلتر لنز دوربین سونی

همانطور که می‌دانید فیلتر لنز دوربین و هود لنز به طور مستقیم بر روی لنز دوربین قرار می‌گیرند. پس بدیهی است که اندازه و مدل این فیلتر باید متناسب با لنز دوربین باشد. دوربین‌های سونی شامل مدل‌های مختلفی بوده که هر یک به لنز متفاوتی مجهز شده است. تنوع بسیار بالای لنزهای دوربین‌های سونی سبب می‌شود تا تولیدکنندگان ناچار به تولید فیلترها و هودهای لنز در سایزها و مدل‌های مختلف باشند. اگر بخواهیم لنزهای دوربین‌های سونی را به طور کلی دسته‌بندی کنیم به دو سری لنز مانت E و لنز مانت A می‌رسیم که هر یک شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند. در ادامه این لنزها و سایز فیلتر و هود قابل استفاده برای آن‌ها بررسی می‌گردد.

لنزهای سری E Mount | فیلتر لنز دوربین سونی

لنزهای سری مانت E سونی لنزهایی بوده که برای دوربین‌های بدون آینه‌ سونی طراحی شده‌اند. این لنزها قابل استفاده برای دوربین‌های کراپ سنسور APS-C می‌باشد. اگرچه لنزهای E قابلیت استفاده بر روی دوربین‌های فول فریم سونی را نیز دارند با این حال نمی‌توانند تمام سطح حسگر دوربین را پوشش داده و همین امر سبب می‌شود تا تنها از بخش مرکزی سنسور دوربین قادر به دریافت تصاویر باشند. لنزهای سری مانت E سونی شامل انواع لنز پریم و لنز زوم بوده که هر یک به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. سایز فیلتر قابل استفاده برای هر یک از این لنزها و هود قابل استفاده برای آن‌ها در جدول زیر ارائه شده است.

فیلتر لنز دوربین سونی

لنزهای سری A Mount | فیلتر لنز دوربین سونی

لنزهای موجود در سری مانت A سونی شامل لنزهایی بوده که برای دوربین‌های دیجیتال SLR سونی ساخته شده و قابل استفاده بر روی دوربین‌های فول فریم و APS-C DSLR می‌باشد. این سری از لنزها نیز شامل مدل‌های مختلفی بوده که برای هر یک فیلتر جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. نوع فیلترهای قابل استفاده برای هر یک از این لنز‌ها به همراه سایز آن‌ها در جدول‌های زیر ذکر شده است. در ضمن هود قابل استفاده برای هر یک از لنزها نیز در جدول‌ها قابل مشاهده می‌باشد.

فیلتر لنز دوربین سونی

کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی

شما از فیلتر لنز دوربین سونی چه می‌دانید؟

فیلتر و هود لنز جزو تجهیزات عکاسی بوده که در بهبود کیفیت تصاویر نقش بسزایی دارد. استفاده از فیلترهای لنز سبب می‌شود تا هم عکاسی با کیفیت بهتری انجام شده و هم از لنز دوربین در برابر شرایط مختلف محافظت شود. استفاده از هود لنز نیز با کنترل نور ورودی می‌تواند تا حد زیادی به افزایش کیفیت و کنتراست عکس‌ها کمک کند. برندهای مختلفی در زمینه‌ تولید انواع فیلتر و هود لنز فعال هستند و از جمله این برندها می‌توان به برند سونی اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای لنزهای مختلف باید از فیلتر و هود مناسبی استفاده شود که کاملا بر روی لنز سوار می‌شود. از آن‌جایی که لنزهای سونی در دو سری اصلی مانت E و مانت A عرضه شده‌اند و شامل مدل‌های مختلفی می‌باشند، برای هر لنز فیلترهای متعدد در سایزهای گوناگون عرضه شده است.

شما تا چه حد با فیلترهای لنز دوربین سونی آشنایی دارید؟ آیا تا به حال تجربه نامطلوبی هنگام عکاسی با فیلتر لنز داشته‌اید؟ به نظرات خرید کدام فیلترها برای عکاسی حرفه‌ای ضروری است؟ از تجربیات و نظرات خود زمان استفاده از فیلتر و هود لنز دوربین برای ما بنویسید و اگر این مقاله برای شما کارساز بود، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

کاربرد فیلتر لنز پلاریزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.