معرفی و بررسی لنزهای واید شرکت  Canon

در دنیای عکاسی، لنز ( Lens ) واژه ای نام آشناست و دغدغه هر عکاس حرفه ای انتخاب بهترین لنز می‌باشد.خرید لنز واید کانن به نسبت سایر لنزها ، این مزیت را دارد که زاویه‌دید بازتری را در اختیار عکاس قرار می‌دهند و از پرطرفدارترین لنزها هستند. این مدل لنزها بیشتر جهت عکاسی منظره و عکاسی معماری کاربرد دارند.
برای سهولت در انتخاب لنز مناسب شما در این مقاله به معرفی انواع لنزها و برسی اجمالی پر فروش‌ ترین لنزهای واید کانن می‌پردازیم، پس ما تا آخرین لحظه همراه باشید !
لنز ها را می‌توان در دسته های مختلفی طبقه بندی کرد و نوع لنز شما نقش به‌سزایی در کیفیت عکس‌های ثبت شده دارد. لنز‌ها بر اساس محدوده فاصله کانونی در یک دوربین Full Frame به صورت زیر دسته بندی می‌شوند :

* لنز زاویه بسته یا تله فوتو ( Telephoto Lens ) :

 

 

این لنزها دارای فاصله کانونی بیشتری نسبت به لنز‌های استاندارد هستند و محدوده فاصله کانونی آن‌ها بیش از 70 میلی‌متر است. مزیت این لنزها، ایجاد بزرگ‌نمایی بیشتر در تصاویر است و با داشتن یک لنز تله، عکاسی از سوژه هایی با فاصله نسبتاً زیاد، دیگر کار سختی نیست!

 

* لنزهای استاندارد ( Normal Lens ) :

 

خرید لنز واید کانن

 

این لنزها دارای میدان دیدی همانند چشم انسان هستند و محدوده فاصله کانونی آن‌ها حدود 50 میلی‌متر ( به‌طور کلی 70 تا 33 میلی‌متر ) است.

لنزهایی که فاصله کانونی آن ها حدود 33 میلی‌متر ( یعنی 1.5 برابر کوچک از فاصله کانونی لنز استاندارد ) باشند نیز، ممکن است استاندارد نامیده شوند.

 

* لنز های واید یا زاویه باز ( Wide Angle Lens ) :

 

خرید لنز واید کانن

 

اکنون به بررسی لنزهای واید که موضوع اصلی این مطلب هستند می پردازیم. معمولا لنزهایی که فاصله کانونی آن‌ها از قطر سنسور کمتر است، لنزهای واید می‌نامند. این نوع لنزها سبب می‌شوند تا شما بتوانید فضای بیشتری را در عکس جای دهید. مثلاً برای فضاهای بسته که امکان جا‌به‌جایی و عقب‌رفتن برای عکاس وجود ندارد، استفاده از این نوع لنز بسیار مناسب است. لنزهای واید به علت داشتن فاصله کانونی کمتر، دارای زاویه دید بزرگتری هستند.
محدوده فاصله کانونی لنزهای واید معمولا کمتر از 35 میلی‌متر است. ساختار این لنزها به گونه‌ای است که سبب ایجاد اعوجاج ( Distortion ) در تصاویر می‌شوند و خطوط حاضر در تصویر، انحنا پیدا می‌کنند ( پرسپکتیو تصویر ظاهری خمیده به خود می‌گیرد).
در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنیم که به لنزهایی با فاصله کانونی کمتر از 24 میلی‌متر ، لنزهای اولترا واید ( Ultra wide lens ) گفته می‌شود.

 

خرید لنز واید کانن

 

چند نمونه لنز واید و اولترا واید کانن

شرکت کانن (canon) یک شرکت چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در ژاپن واقع است. این شرکت را می‌توان غول صنعت تولید دوربین‌های عکاسی و تجهیزات جانبی دانست. شرکت canon،گستره وسیعی از لنزها را در اختیار عکاسان قرار می‌دهد و فعالان این حرفه می‌توانند لنزهای مورد نیاز خود را به‌راحتی انتخاب کنند. در اینجا به‌برسی اجمالی چند لنز پرطرفدار کانن می‌پردازیم:

 

1- لنز Canon EF 24-70 mm f/4L IS USM

 

لنز Canon EF 24-70 mm f/4L IS USM ،یکی از لنزهای زوم ( دارای فاصله کانونی متغیر ) شرکت کانن است و برای دوربین‌های فول فریم با مانت EF کانن مناسب است. محدوده فاصله کانونی این لنز بین 24 تا 70 میلی‌متر است که به شما این امکان را می‌دهد تا در فواصل مختلف، آن را بر روی فاصله کانونی دلخواه خود تنظیم کنید.

شرکت کانن در ساختار اپتیکی این لنز، از یک عدسی UD ، دو عدسی Super-UD و دو عدسی Aspherical  استفاده کرده است.
دیافراگم لنز Canon EF 24-70 mm f/4L IS USM از نوع 9 تیغه است و در محدوده F/4 تا F/22 باز و بسته می‌شود.

از دیگر قابلیت‌های این لنز 600گرمی مجهزبودن به لرزش گیر هیبریدی ، موتور فوکوس خودکار (بی ‌صدا) ، قابلیت استفاده از فوکوس دستی ، قفل زوم و مقاومت در برابر آب و گرد و غبار اشاره کرد. هود مورد استفاده بر روی این لنز از نوع EW-83L می باشد.

 

2_ لنز Canon EF 24-70 mm f/2.8 L II USM

 

 

لنز دوم این دسته که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم، لنز Canon EF 24-70 mm f/2.8 L II USM است که از لنزهای EF سری L شرکت کانن است. لنز مذکور دارای دیافراگم f/2.8 از نوع 9 تیغه است و از 18 عنصر در 13 گروه اپتیکی به همراه عدسی‌های Super UD، UD و غیر کروی در ساختار آن استفاده شده است. لنز فوق از سیستم فوکوس داخلی و موتور فوکوس USM بهره می‌گیرد و دارای فوکوس دستی دائمی است.
این لنز 805 گرمی، فاقد لرزشگیر بوده و دارای فیلتر 82 میلی‌متری می‌باشد. توجه داشته باشید که می‌توانید از هود نوع EW-88C بر روی این لنز استفاده کنید.

3- لنز Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM Lens

 

 

سومین لنز وایدی که مورد بررسی قرار می‌دهیم، یکی دیگر از لنزهای زوم شرکت کانن است که دارای محدوده فاصله کانونی 16 تا 35 میلی‌متری می‌باشد. لنز Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM Lens با فاصله کانونی متغیر در دسته لنزهای واید و اولترا واید دسته‌بندی می‌شود. در ساختار این لنز از 16عدسی در 11 گروه استفاده شده که از میان آن‌ها سه عدسی از نوع غیرکروی (Aspherical) و دو عدسی UD هستند.
این لنز 635 گرمی دارای دیافراگم 7 تیغه با دامنه f/2.8 تا f/22 می‌باشد. لازم به ذکر است که این لنز فاقد لرزش‌گیر بوده و اندازه فیلتر آن 82 میلی‌متر است. هود مورد استفاده این لنز مدل EW-88 می‌باشد.

4_ لنز Canon EF 8-15mm F/4 L USM

 

 

از دیگر لنزهای اولترا واید شرکت کانن، می‌توان به این لنز زوم اشاره کرد که به‌دلیل فاصله کانونی کمی که دارد، یکی از وایدترین لنزهای فیش آی دنیا لقب گرفته است!
لنز Canon EF 8-15mm F/4 L USM دارای محدوده فاصله کانونی بین 8 تا 15 میلی‌متر است و روی دوربین‌های دارای دهانه EF و فرمت Full Frame, APS-C قابل نصب است. در ساختار این لنز 540 گرمی از 14 عنصر اپتیکی در 11 گروه استفاده شده، که 1 عنصر اسفریکال، 1 عنصر UD ، پوشش فلوراین و پوشش SWC از عناصر ویژه آن هستند.
دیافراگم لنز در محدوده f/4 تا f/22 باز و بسته می‌شود و دارای 7 تیغه و فاقد لرزش‌گیر است. نوع هود مورد استفاده بر روی این لنز EW-77 است.

 

5_ لنز  Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

 

 

لنز دیگری که در این دسته به بررسی آن می‌پردازیم، یکی از لنزهای زوم شرکت کانن است که با محدوده فاصله کانونی 10 الی 18 میلی‌متر، در محدوده لنزهای اولترا واید این شرکت قرار می‌گیرد. لنز Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM بر روی دوربین‌های دارای مانت (دهانه) EF-S قابل نصب است و برای حسگرهایی با سایز APS-C طراحی شده‌است. در ساختار این لنز از 14 عنصر اپتیکی در 11 گروه استفاده شده است که می‌توان به 1 عدسی UD ، یک اسفریکال و پوشش بهینه شده اشاره کرد.
این لنز 240 گرمی به دیافراگمی با محدوده f/4.5 تا f/5.6 با 7 تیغه مجهز می‌باشد و دارای سیستم فوکوس اتوماتیک STM است. لنز Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM مجهز به لرزشگیر IS بوده و حداقل فاصله فوکوس آن 22 سانتی‌متر است.

 

6_ لنز Canon EF 16-35mm f/4L IS USM

 

 

خرید لنز واید کانن

 

ششمین لنز دسته لنزهای واید کانن، لنز زوم Canon EF 16-35mm f/4L IS USM می‌باشد که با داشتن فاصله کانونی 16 تا 35 میلی متری، در محدوده لنزهای واید و اولترا واید قرار می‌گیرد. شرکت کانن در ساخت این لنز از 16 عدسی در 12 گروه اپتیکی استفاده کرده است که از میان آن‌ها می‌توان 3 عنصر اسفریکال ، 2 عدسی UD و پوشش فلورین را نام برد. لنز مذکور بر روی دوربین‌های Full Frame , APS-C که دارای دهانه EF هستند قابل استفاده است. محدوده دیافراگم این لنز 615 گرمی بین f/4 تا f/22 بوده و از 9 تیغه در ساختار خود بهره می‌گیرد.
سیستم فوکوس داخلی آن از نوع التراسونیک است و لنز از قابلیت فوکوس دستی دائم نیز پشتیبانی می‌کند.

 

7- لنز Canon EF 17-40mm f/4L USM

 

خرید لنز واید کانن

 

یکی دیگر از لنزهای سری واید شرکت کانن، لنز Canon EF 17-40mm f/4L USM است که فاصله کانونی آن بین 17 تا 40 میلی‌متر متغیر بوده و در دسته لنزهای واید و اولترا واید جای می‌گیرد. 12 عنصر در 9 گروه اپتیکی در ساختار لنز به‌کار گرفته شده است؛ از جمله یک عدسی Super UD ، پوشش Super Spectra و سه عنصر اسفریکال.
لنز Canon EF 17-40mm f/4L USM بر روی دوربین‌های دارای مانت EF شرکت کانون قابل استفاده است.
محدوده دیافراگم این لنز در بازترین حالت f/4 و در بسته‌ترین حالت f/22 است و حداقل فاصله فوکوس آن 28 سانتی‌متر می‌باشد. این لنز 475 گرمی مجهز به سیستم فوکوس داخلی با موتور USM می‌باشد.

 

8_ لنز Canon EF-S 10-22mm USM

 

خرید لنز واید کانن

 

این لنز زوم که جز لنزهای واید و اولترا واید شرکت کانن است، دارای محدوده فاصله کانونی متغیر بین 10 تا 22 میلی‌متر بوده و گستره وسیعی را در هنگام عکاسی در اختیار شما قرار می‌دهد. در ساختار این لنز از 13 عنصر اپتیکی در 10 گروه استفاده شده که عدسی UD ، سه عنصر اسفریکال و پوشش Super Spectra از جمله آن‌ها هستند. لنز مذکور روی دوربین های APS-C دارای دهانه EF-S مورد استفاده واقع می‌شود.
دیافراگم 6 تیغه این لنز بین بازه‌ی ( f/3.5_f/4.5 تا f/22_f/27 9 متغیر است. وزن لنز Canon EF-S 10-22mm USM حدود 385 گرم می‌باشد و حداقل فاصله فوکوس آن 24 سانتی‌متر است. این لنز از فوکوس اتوماتیک داخلی التراسونیک و دستی بهره می‌برد. هود EW-83E را می‌توان روی این لنز استفاده کرد.

 

9_ لنز Canon EF 35mm f/1.4L II USM

خرید لنز واید کانن

 

نهمین لنز این دسته، یکی دیگر از محصولات شرکت کانن است که دارای فاصله کانونی ثابت 35 میلی‌متر است. اصطلاحاً به این لنزها_ تک زوم ، تک کانونی ( Fixed lens ) یا پرایم ( Prime ) می‌گویند. شرکت سازنده در ساختار این دوربین 14 عدسی را در 11 گروه اپتیکی به‌کار گرفته است.

از جمله این عناصر می‌توان عدسی BR ، عدسی Super UD ، دو عنصر اسفریکال و پوشش فلورین را نام برد. لنز Canon EF 35mm f/1.4L II USM جهت استفاده در دوربین‌های Full Frame, APS-C دارای دهانه EF مناسب است.
محدوده دیافراگم 9 تیغه این لنز بین f/2.8 تا f/22 و حداقل فاصله فوکوس آن در حدود 28 سانتی‌متر است. وزن لنز فوق 760 گرم بوده و اندازه فیلتر آن 72 میلی‌متر می‌باشد.
در این لنز سیستم فوکوس داخلی التراسونیک تعیبه شده و می‌توان از هود لنز EW-77B استفاده کرد.

10_ لنز  Canon EF 24mm f/1.4L II USM

خرید لنز واید کانن

 

لنز دیگری که در دسته لنزهای واید کانن بررسی می کنیم، یکی دیگر از لنزهای تک کانونی ( پرایم ) است که دارای فاصله کانونی ثابت 28 میلی‌متری می‌باشد.
لنز Canon EF 24mm f/1.4L II USM در ساختار اپتیکی خود دارای 13 عدسی در 10 گروه است که در بین این عدسی‌ها دو عدسی Aspherical به همراه دو عدسی UD قرار داده شده است. این لنز بر روی دوربین‌های APS-C و Full Frame که دارای دهانه EF هستند، قابل نصب است.

دیافراگم لنز Canon EF 24mm f/1.4L II US دارای 8 تیغه بوده و در محدوده f/1.4 تا f/22 قرار می‌گیرد. این لنز فاقد لرزشگیر بوده و وزن آن 650 گرم است.

11_ Canon EF 35mm f/2.0 IS USM

 

لنز فوق، جز لنزهای پرایم شرکت کانن بوده و دارای فاصله کانونی ثابت 35 میلی‌متر است. کمپانی کانن در ساختار اپتیکی لنز مذکور از 10 عنصر اپتیکی در 8 گروه استفاده کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به عنصر Gmo اشاره کرد. این لنز را می‌توان بر روی دوربین‌های Full Frame و APS-C کانن که دارای مانت EF هستند، مورد استفاده قرار داد. لنز Canon EF 35mm f/2.0 IS USM دیافراگم 8 تیغه با محدوده f/2.0 تا f/22 دارد و مجهز به لرزش‌گیر و فوکوس اتوماتیک است. اندازه فیلتر این لنز 67 میلی‌متر است و 335 گرم وزن دارد. همچنین حداقل فاصله فوکوس این لنز، 24 سانتی‌متر است. هود مورد استفاده در این لنز مدل EW-67II است.

12_ لنز Canon EF-20mm f/2.8 USM

خرید لنز واید کانن

 

آخرین لنزی که در دسته لنزهای واید کانن ، به بررسی آن می‌پردازیم، یک لنز پرایم ( تک کانونی ) می‌باشد که دارای فاصله کانونی ثابت 20 میلی‌متر است. شرکت کانن این لنز را برای استفاده در دوربین‌های Full Frame, APS-C دارای دهانه EF ساخته و به بازار عرضه کرده است. کانن در ساختار این لنز از 11 عنصر اپتیکی در 9 گروه استفاده کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به عدسی SUPER UD و عدسی Aspherical اشاره کرد.

لنز Canon EF-20mm f/2.8 USM دارای دیافراگم 6 تیغه با محدوده f/2.8 تا f/22 است. این لنز 130 گرمی فاقد لرزش‌گیر می‌باشد و از سیستم فوکوس داخلی USM بهره می‌گیرد.
حداقل فاصله فوکوس لنز 25 سانتی‌متر است و برای این لنز می‌توانید از هود مدل EW-75II استفاده کنید.

 

کلام آخر  _ خرید لنز واید کانن

 

خرید لنز واید کانن

 

12 لنز معرفی شده، از مشهورترین لنزهای واید و اولترا واید شرکت کانن هستند. 8 لنز اول ( 1 تا 8 ) جز لنزهای زوم دارای فاصله کانونی متغیر هستند و 4 لنز آخر ( از 9 تا 12 ) جز لنزهای پرایم و دارای فاصله کانونی ثابت هستند. پیشنهاد ما این است که لنزهای زوم مثل Canon EF 24-70 mm f/4L IS USM ، Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM Lens ، Canon EF 8-15mm F/4 L USM و … را برای دوربین خود خریداری کنید. چرا که امکان تغییر فاصله کانونی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید با زاویه دیدهای مختلف به عکاسی بپردازید و بدون جا‌به‌جایی از اجسام دورتر عکس‌برداری کنید.
به‌عبارت دیگر استفاده از این لنزها دست شما را برای خلق تصاویری خارق العاده و با کیفیت باز می‌کنند!
برای عکاسی در طبیعت از لنزهای اولترا واید نظیر Canon EF-S 10-22mm USM و Canon EF 8-15mm F/4 L USM استفاده کنید. زیرا فاصله کانونی کم این لنزها، گستره وسیعی را برای ثبت تصاویر در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار  ⭐️

خریدانواع لنزدوربین

 

دسته بندی ها: