لنز فیش آیشاید تا به حال با لنز فیش آی Fish Eye Lens آشنا شده باشید. این لنز عریض‌ترین میدان دید را در اختیار تصویربردار قرار می‌دهد. در این بین لنز فیش‌ آی دوگانه شما را به یك دنیای سه بعدی دعوت می‌كند. دنیای اطراف را با حال و هوای واقعیت مجازی ثبت كنید. این لنز هم برای حرفه‌ای‌ها و هم مبتدیان می‌تواند یك امكان جذاب و هیجان‌انگیز به شمار آید. این فناوری مرزهای دیدن از دریچه لنز را شكسته است و جذابیت لنز سوپر اولترا واید را دو چندان می‌كند.

در این متن قصد داریم به خصوصیات لنز فیش‌ آی دوگانه اشاره‌ای داشته باشیم تا شما بیش‌تر با این فناوری آشنا شوید. لنز فیش‌آی دوگانه به هیچ سبك به خصوصی از تصویربرداری محدود نیست و از خیابان و مراسم گرفته تا حیاط وحش و ورزش و هر هدف دیگری را شامل می‌شود. بهتر است بگوییم كه فیش‌آی لنز دوگانه خود یك سبك به خصوص به شمار می‌آید.

اگر بخواهیم به کاربردی‌ترین قابلیت لنز دوربین فیش آی دوگانه کانن اشاره‌ کنیم، ثبت و خلق تصاویر سه‌بعدی VR مهم‌ترین مورد است. واقعیت مجازی VR منظری از دنیای طبیعی از دریچه چشم‌های دیجیتالی است. یك دیدِ هیجان‌انگیز و در عین حال كاربردی كه روز به روز در حال توسعه در تمامی ابعاد است. یكی از كمپانی‌هایی كه گوی سبقت را در زمینه عكاسی و فیلم‌برداری واقعیتِ مجازی ربوده، كانن Canon است. این كمپانی ژاپنی معتبر با تولید لنز فیش‌ آی دوگانه RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye مرزهای واقعیت مجازی روی دوربین‌های حرفه‌ای را درنوردیده است. تیم دیدنگار از شما دعوت می‌كند تا با این متن با خصوصیات این فناوری جدید بیش‌تر آشنا شوید. با ما همراه باشید.

لنز فیش آی دوگانه چیست؟

لنز فیش آی

لنز فیش آیهمانطور كه از اسم آن پیداست ما با دو لنز فیش‌ آی روبرو هستیم. این دو لنز با ست‌آپی به شكلِ دو چشم انسان در كنار هم فیكس شده‌اند. اما پیش از آن شاید بهتر باشد از خود فیش‌آی بگوییم. منظور از این چشم ماهی چیست؟

فیش‌آی در واقع یادآور میدان دید یك ماهی است. نظر به اطراف از نظرگاهِ چشمان یك ماهی به دنیا. در بین تمام لنزها این عریض‌ترین میدان دیدی است كه در اختیار تصویربردار قرار دارد.

هرچه فاصله كانونی focal length كمتر شود، میدان دید گسترده‌تر خواهد شد. میدان دید در یك لنز فیش‌آی 180 درجه و بیش‌تر است است. می‌توانیم به لنز سیگما Sigma 8mm f/3.5 EX DG Circular Fisheye اشاره‌ای داشته باشیم كه فاصله كانونی 8 میلی‌متری آن خبر از یك میدان دید وسیع می‌دهد.

همانطور كه گفتیم میدان دید گسترده خواهد بود كه ظاهری دایره‌ مانند به چشم خواهد رساند. در بخش لنز دوربین  می‌توانید چند لنز فیش‌آی دیگر را مشاهده كنید. همچنین برای گوشی موبایل هم لنزهای فیش‌آی قابل تهیه هستند. لنز موبایلی فیش‌آی ایبولو 210 درجه IBOOLO Pro 210 نمونه‌ای از این قبیل لنزها است.

اما لنز فیش‌ آی دوگانه ما را به یك واقعیت مجازی سه بعدی VR 3D دعوت می‌كند. ما از طریق دو چشم خود می‌توانیم تصاویر اطراف خود را به یك دید سه بعدی تبدیل كنیم. مهندسی چشم ما دو تصویر را تركیب می‌كند تا دنیای سه‌ بعدی را خلق كند. طراحی در RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye نیز از همین اصل پیروی می‌كند. اما به جای یك دید استانداردِ چشم انسان، زاویه دید 190 درجه‌ای است. یك دید سه‌ بعدی بسیار عریض كه جذابیت‌های خاصی برای بینندگان دارد.

از كاربردهای لنز فیش آی چه می‌دانیم؟

لنز فیش آی

لنز فیش آیاین لنزها با میدان دید 180 درجه و بیش‌‌تر هم در عكاسی و هم فیلم‌برداری كاربردهای خود را دارند. تصویربردار می‌تواند از این لنزها به هر منظوری كه مدنظر دارد استفاده كند. تصویربرداری منظره با یك دید خیلی وسیع Super Ultra Wide، ثبت ستارگان astrophotography، ثبت دنیای حیات وحش، تصویربرداری از معماری داخلی و خارجی ساختمان و حتی پرتره‌های عجیب و غریب! این بستگی به ذوق، خلاقیت و هدفی است كه تصویربردار دنبال می‌كند.

شما می‌توانید در صحنه‌های ورزشی نیز از لنز فیش‌ آی بهره‌مند شوید. در صحنه‌های خاصی با وجود جلوه‌ دایره‌ای شكل، حال و هوایی از حركت به چشم بیننده منتقل می‌شود و می‌توان از لنز فیش‌آی برای انتقال هرچه بیش‌تر حس اكشن در صحنه‌های ورزشی استفاده كرد.

اما لنز فیش‌آی دوگانه چطور؟ در اینجا ما با یك جلوه سه بعدی استریوسكوپ روبرو هستیم كه می‌تواند خالق واقعیتی مجازی VR باشد. در ادامه با خصوصیات یك لنز فیش‌آی دوگانه از كانن آشنا خواهیم شد.

لنز فیش آی دوگانه Canon RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye

لنز فیش آی

لنز فیش آیبا استفاده از این لنز فیش‌ آی دوگانه می‌توان تصاویر سه بعدی را روی یك سنسور ثبت و ضبط كرد. شاید در حال حاضر بتوانیم آن را عجیب‌ترین لنز موجود بدانیم. دو لنز 5.2 میلی‌متری فیش‌آی در كنار هم در فاصله 60 میلی‌متری قرار دارند. یك لنز بسیار سبك و جمع و جور كه می‌تواند تصویربرداران را به یك امكان خاص مجهز كند.

ویژگی‌های VR با لنز فیش‌ آی دوگانه

لنز فیش آیاگر از مقصد و مقصود یك لنز فیش‌ آی دوگانه بخواهیم بگوییم شاید آن را به یك منظور خلاصه كنیم: ثبت تصاویر VR. منظور از VR واقعیت مجازی Virtual Reality است كه امروزه كاربرد وسیعی در زمینه تصویربرداری یا بازی‌های كامپیوتری بازی می‌كند.

شما می‌توانید در یك موزه به صورت مجازی به گشت و گذار بپردازید، گویی كه خودتان در همان محل حاضر هستید. البته كاربرد واقعیت مجازی VR به دنیای سرگرمی و آموزش منحصر نمی‌شود و می‌توان از آندوسكوپی و كولونوسكوپی مجازی هم یاد كرد.

كمپانی كانن با آگاهی از این موضوع اقدام به تولید RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye كرده است. یك لنز 2 هزار دلاری كه چشم خیلی‌ها را به خرید آن معطوف می‌كند. تصویربرداران با توجه به جذابیت منظره سه بعدی با حال و هوای واقعیت مجازی 3D Virtual Reality، چه در خلق یك كار هنری و یا تبلیغاتی از این تكنیك بهره‌مند می‌شوند. چشم‌ها به صفحه نمایش دوخته می‌شود.

كانن می‌گوید این اولین لنز قابل تعویض دیجیتالی است كه می‌تواند تصاویر استریوسكوپ سه بعدی با میدان دید 180 درجه را روی یك سنسور ثبت كند.

در لنز فیش‌آی دوگانه همه‌ چیز با یك دید مهندسی و دقیق طراحی شده است. فاصله بین دو لنز از هم و فاصله كانونی قرابت نزدیكی با دیدِ چشم انسان دارد. از فناوری Subwave Structure Coating بهره‌مند است. در فناوری SWC پدیده‌های شبح ghosting، تاری دید flare و بازتابش‌های ناخواسته به حداقل می‌رسد. بالانس رنگ حتی تحت نورهای شدید پایدار می‌ماند. با فیلترهای ND نیز سازگاری دارد كه باعث می‌شود شما تحت شرایط با شدت نور بالا به كار خود ادامه دهید.

لنز فیش آی دوگانه كانن با چه دوربینی كار می‌كند؟

لنز فیش آیبه هرحال برای بهره‌برداری از قابلیت‌های هیجان‌انگیز RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye شما نیازمند به دوربین خواهید بود. در حال حاضر این لنز فیش‌آی دوگانه فقط با دوربین EOS R5 Canon سازگاری دارد. این دوربین 45 مگاپیكسلی كانن یكی از قدرتمندترین‌های دنیای عكاسی است.

فیلم‌برداری با كیفیت 8K با نرخ 30 فریم در ثانیه، 4K با نرخ 60 فریم در ثانیه، عكاسی پیاپی با سرعت 20 فریم در ثانیه و سیستم فوكوس بسیار پیشرفته در كنار سازگاری با لنز فیش‌ آی دوگانه این دوربین را بیش از پیش مورد توجه قرار می‌دهد. قطعاً با چنین تجهیزاتی تیم تولید محتوای شما برای هر فورم از مقاصد هنری گرفته تا تبلیغاتی، حال و هوایی خاص در نسبت با تمام رقبا پیدا خواهد كرد.

دوربین EOS R5 ویژگی‌هایی دارد كه ثبت ویدیوی VR را ساده می‌كند. به صورت اتوماتیك افزونه‌های متادیتا لازم برای تبدیل ویدیوی فیش‌آی به یك نمای سه بعدی فراهم است.

نگاهی به ویژگی‌های اساسی در لنز فیش آی دوگانه كانن

لنز فیش آی

لنز فیش آیدر این بخش به ویژگی‌های اساسی RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye خواهیم پرداخت. می‌خواهیم بدانیم دقیقاً با چه موجودی از كمپانی ژاپنی كانن روبرو هستیم. در ادامه با دیدنگار همراه باشید.

با استفاده از این اكسسوری ما قادر خواهیم كه یك میدان دید استریوسكوپی 190 درجه‌ای شكل دهیم. این دو لنز به نحوی در كنار هم هستند كه كاملاً همگام می‌شوند. دیگر نیازی به ادیت پس از تولید نخواهد بود. شما به راحتی می‌توانید تصاویری بی‌نظیر از دنیای 3D VR را ثبت كنید و به اشتراك بگذارید.

همانطور كه در بخش‌های قبل گفتیم استفاده از عناصر اپتیكی باعث شده تا كیفیت تصویر به طرز قابل توجهی شارپ و تمیز باشد. دو عنصر UD برای هر لنز و فناوری پوش SWC این امر را تضمین می‌كند.

حد گشودگی f/2.8 با طراحی دیافراگم الكترو مغناطیسی EMD موجب می‌شود كه در شرایط كم نور نیز بتوانید به این لنز اعتماد كنید. در این صورت كانن به تصویربردار اجازه می‌دهد تا تحت شرایط نور بالا با عناصر اپتیكی مناسب و تحت شرایط نوری كم با دیافراگم مذكور،‌ تصاویر با كیفیت و صحت بالا تولید كند.

با توجه به اینكه لنز از سری L-series است، آن را برای كاربری‌های حرفه‌ای سازگار می‌كند. در مقابل گرد و غبار و پاشش آب مقاوم است. با وجود پوش فلورین fluorine coating این امكان را داراست. لنز فیش‌ آی دوگانه كانن دارای یك هولدر فیلتر ژلاتینی gel filter holder است. شما می‌توانید از ND gel filter برای كنترل شدت نور با دقت بالاتری استفاده كنید.

لنز فیش آی

خصوصیات لنز فیش‌آی دوگانه كانن

 • فاصله كانونی 2mm
 • حداكثر گشودگی دیافراگم f/2.8
 • حداقل گشودگی دیافراگم f/16
 • مانت Canon RF
 • فول‌فریم
 • میدان دید 190 درجه
 • حداقل فاصله فوكوس 200 میلی‌متر
 • 12 عنصر اپتیكی در 10 گروه
 • دیافراگم 7 تیغه‌ای
 • ابعاد 12.2 در 5.3 سانتی‌متر
 • وزن 352 گرم
 • پایداری تصویر Image Stabilization ندارد
 • فوكوس دستی

نرم‌افزارهای همراه با RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye

لنز فیش آیاین لنز نرم‌افزارهای همگامی نیز دارد. اپلیكیشن EOS VR Utility یك نمونه قدرتمند و كاربردی برای تبدیل تصاویر دایره‌ای فیش‌آی به استاندارد equirectangular است كه دیدی تر و تمیز از واقعیت مجازی به چشم بیننده خواهد رساند.

اگر اهل فیلم‌برداری یا ادیت فیلم هستید، حتماً با Adobe Premiere Pro آشنایی دارید. یك پلاگین با نام EOS VR وجود دارد. برای تجربه‌ صحیح ویدیوی 180 درجه واقعیت مجازی 180° VR یا عكس‌ها از طریق هدست‌های واقعیت مجازی نیاز به ادیت خواهد بود. با استفاده از این پلاگین به راحتی می‌توان ویدیو مورد نظر را برای تولید آماده كرد.

همچنین می‌توانید با استفاده از EOS Utility به صورت كنترل از راه دور دوربین خود را توسط یك كامپیوتر به صورت زنده در دست داشته باشید.

لنز فیش‌ آی دوگانه راهی به سوی جلوه‌ای متفاوت

لنز فیش آیبهره‌مندی از لنز فیش‌آی دوگانه راهی به سوی ابعادِ نوینی از داستان‌سرایی بصری است. با توجه به ویژگی‌هایی كه لنز كانن RF 5.2mm f/2.8 L Dual Fisheye دارد، شما قادر خواهید بود تصاویر سه بعدی واقعیت مجازی 3D VR را به بهترین شكل ممكن ثبت و ضبط كنید. چه در حالت عكاسی و یا فیلم‌برداری امكانات لنز فیش‌آی آن هم از نوع دوگانه در اختیار شما خواهد بود.

میدان دید 190 درجه با كیفیتی قابل توجه به چشم بیننده خواهد رسید. سازگاری با نرم‌افزار Adobe Premiere Pro همه چیز را تكمیل می‌كند. شما قادر خواهید بود ویدیو را بدون ادیت منتشر كنید. با این حال با وجود پلاگین سازگار با نرم‌افزار ادیت ویدیوی ادوبی، هرگونه ویرایش ممكن خواهد شد.

طراحی منحصر به فرد كانن این دو لنز را به نحوی كنار هم قرار داده تا تصویری كه تولید می‌شود جلوه‌ای طبیعی از یك واقعیت مجازی را به چشم‌های بینندگان برساند. ما از اثرگذاری یك ویدیو بر بیننده آگاه هستیم، اما زمانی كه صحبت از چنین قابلیت‌هایی به میان باشد، میخكوب شدن مخاطب نتیجه كار خواهد شد. آیا بودجه شما امكان تهیه دوربین EOS R5 را در كنار این لنز می‌دهد؟ شما حدوداً باید 6 هزار دلار برای سرهم‌بندی چنین سیستمی هزینه كنید! بازگشت سرمایه با وجود چنین قابلیت‌هایی حتمی است و ریسك چندانی برای حرفه‌ای‌ها نخواهد بود.

نظر شما چیست؟ به نظر شما آینده لنزهای فیش‌آی دوگانه با كدام كمپانی امتداد خواهد داشت؟ آیا كانن توانسته با چنین تولیدی خود را از سایر رقبا پیش‌تر ببرد؟ ما و دیگران را از نظرات خود مطلع كنید. اگر این مقاله را دوست داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

بهترین تجهیزات عکاسی با موبایل

دسته بندی ها: