بهترین دوره MBA در ایران ✅ ??‍?

دوره MBA

افرادی که در رشته‌ مدیریت تحصیل کرده و یا با مدیریت کسب و کار آشنا هستند، مکررا عبارت MBA را شنیده و احتمالا آن را مورد استفاده قرار داده‌اند. MBA تحت عنوان دوره‌ مدیریت کسب و کار یا کوچینگ کسب و کار شناخته شده و سالانه علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند. آموزشگاه‌ها و موسسات زیادی در زمینه‌ برگزاری دوره‌های آنلاین و حضوری MBA در ایران فعال هستند که در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از بهترین دوره‌های MBA موجود در ایران بپردازیم. اما پیش از آن بد نیست با MBA آشنا شده و تاریخچه‌ آن را بشناسیم. اگر شما هم مشتاق شناخت این رشته و آشنایی با دوره mba در ایران هستید تا خط آخر این مقاله با ما همراه باشید و دست پر از این صفحه بروید.

دوره MBA چیست؟

دوره‌ مدیریت MBA یکی از دوره‌های آموزشی دانش مدیریت بوده که آموزشگاه‌های زیادی در زمینه‌ ارائه‌ آن فعال هستند. دوره‌ MBA از قدمتی بیش از 100 سال برخوردار است؛ اما شکل و سرفصل‌های آن در گذر زمان دستخوش تغییراتی شده است. MBA مخفف عبارت Master of Business Administration بوده و دوره‌های آن برای کسانی در نظر گرفته شده که به دانش مدیریت نیاز دارند اما رشته‌ تحصیلی آن‌ها متفاوت است. در واقع مخاطبان دوره‌ MBA عموما دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حوزه‌های دیگر بوده که برای تکمیل دانش و مهارت مدیریتی خود به شرکت در دوره‌های دانشگاهی یا آزاد MBA می‌پردازند. در رشته‌ MBA دانشجویان یک دیدگاه کلی نسبت به مهارت‌های مدیریتی و رهبری، امور مالی، حسابداری و بازاریابی پیدا کرده و آموزش می‌بینند تا به مدیریت چالش‌های موجود در دنیای واقعی بپردازند.

بهترین هاست ایران

تاریخچه رشته MBA

تولد رشته‌ MBA به اواخر قرن 19 و زمانی که کارخانجات به دنبال نیروهای متخصص برای مدیریت علمی و اجرایی امور بودند برمی‌گردد. البته در ابتدا رشته‌ MBA به این عنوان شناخته نمی‌شد و از آن به عنوان رشته‌ تجارت یاد می‌شد. دانشجویان پس از تحصیل در این رشته موفق به دریافت مدرکی تحت عنوان مدرک کارشناسی ارشد در تجارت یا Master of Science in Commerce می‌شدند. اولین دوره‌ رشته‌ MBA در دانشگاه هاروارد در سال 1908 برگزار شد و رفته رفته تا سال 1930 ارائه‌ این رشته در مدرسه‌های کسب و کار زیادی صورت گرفت. توجه به رشته‌ MBA در اروپا قدری زمان‌بر بود و نخستین دوره‌ آن در سال 1957 در فرانسه برگزار شد. ورود رشته‌ MBA به ایران به دوران قبل از انقلاب برمی‌گردد که شعبه‌ مطالعات مدیریت هاروارد ایران به ارائه‌ آن می‌پرداخت. اما پس از انقلاب این شعبه‌ مطالعاتی به دانشگاه امام صادق تغییر یافت و برگزاری این دوره برای مدتی متوقف شد. پس از آن در سال 1378 دانشکده‌ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شده و رشته‌ مدیریتی MBA دوباره مورد توجه قرار گرفت.

دوره MBA برای چه کسانی مفید است؟

افراد زیادی می‌توانند به عنوان مخاطب دوره mba شناخته شوند. از جمله مخاطبان دوره‌ MBA می‌توان به افراد زیر اشاره کرد.

  • افرادی که به امور مدیریتی و سرپرستی مشغول بوده و یا در مسیر شغلی خود موقعیت‌های مدیریتی را پیش‌بینی می‌کنند می‌توانند با شرکت در دوره‌های MBA کیفیت تعامل خود با همکاران خود را بهبود بخشند.
  • کارآفرینانی که قصد راه‌اندازی کسب و کار خود را دارند لازم است دروس رشته‌ MBA را پشت سر گذاشته و نسبت به امور مدیریتی آگاه باشند.
  • افرادی که می‌خواهند ارتباط خود با همکاران و مدیران خود را در محیط شغلی بهبود بخشند نیز می‌توانند از دوره‌ MBA بهره‌مند شوند.
بهترین استارت آپ برای سرمایه گذاری

بهترین دوره‌های MBA

حال که با ماهیت دوره‌ MBA و تاریخچه‌ آن آشنا شده و مخاطبان آن را شناختیم، نوبت به آن می‌رسد تا تعدادی از بهترین دوره‌های MBA موجود در ایران و آموزشگاه‌های برگزارکننده‌ آن را معرفی کنیم. لیست زیر بر اساس امتیاز تنظیم نشده است و با توجه به محل مورد نظرتان می‌توانید به این موسسات مراجعه کنید.

دوره‌ MBA آموزشگاه آریا تهران (خیابان توحید)

دوره MBA

یکی از آموزشگاه‌های برگزارکننده‌ دوره‌ پیشرفته‌ MBA آموزشگاه آریا تهران بوده که سرفصل‌های مختلف دوره‌ MBA را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. از جمله آموزش‌های این دوره می‌توان به آموزش رفتار سازمانی و رهبری، فعالیت‌های گروهی و تیمی، آموزش کمک به افزایش فعالیت‌های تیمی، آموزش حسابداری، آموزش مدیریت مالی و پیش‌بینی‌های مالی و هزینه‌ها، آموزش مدیریت بازرگانی، آموزش استراتژی و عوامل موثر بر تایین استراتژی، آموزش آمار و احتمال و آموزش عملیات اداری و فرآیندهای آن اشاره کرد.

همچنین این دوره حوزه‌هایی مانند اصول مدیریت، ارتباط با مشتری، بازار و عوامل موثر بر رشد و رکود آن، روش‌های رشد کسب و کار، بازرگانی بین‌المللی، اصول حسابداری، مدیریت پروژه، مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک راهبردی، مدیریت برند، مدیریت فروش، مدیریت تبلیغات، مذاکرات تجاری و دیجیتال مارکتینگ و روش‌های کارآمد آن را دربرمی‌گیرد.

دوره‌ MBA موسسه‌ علوم و فنون تهران | بهترین دوره مدیریت کسب و کار

دوره MBA

از دیگر موسسات برگزارکننده‌ دوره‌ MBA می‌توان به موسسه‌ آموزش عالی آزاد علوم فنون تهران اشاره کرد که در زمینه‌ برگزاری دوره‌ MBA به صورت حضوری و آنلاین فعال است. از جمله سرفصل‌هایی که این دوره‌ آموزشی پوشش می‌دهد می‌توان به سرفصل‌هایی نظیر مبانی مدیریت کسب و کار، رفتار سازمانی، اقتصاد کاربردی، فن بیان، بازاریابی استراتژی و برنامه‌ریزی، حقوق کسب و کار، کوچینگ، امور مالی برای مدیران غیرمالی، مذاکرات حرفه‌ای، دیجیتال مارکتینگ، کارآفرینی، بیزینس اتیکت، مدیریت منابع انسانی، تحقیقات بازاریابی، مدیریت فروش، مدیریت برند و تبلیغات، تفکر استراتژیک، اجرای استراتژیک و کنترل استراتژیک اشاره کرد.

دوره MBA مجتمع فنی تهران (شعبه میرداماد)

دوره MBA

مجتمع فنی تهران در سال 1389 تاسیس شده و در زمینه‌ برگزاری دوره‌های فنی و حرفه‌ای مختلف از جمله دوره‌ مدیریت کسب و کار یا MBA فعال است. این آموزشگاه از اساتید ماهر و باتجربه‌ای بهره برده که همین امر سبب شده دوره‌های مدیریتی آن به صورت کاملا حرفه‌ای و Case Study برگزار شود. آموزش‌ها و مباحث موجود در دوره‌های MBA این آموزشگاه بر اساس نیاز بازار و شرکت‌ها بوده و آموزش‌هایی کاملا کاربردی را دربرمی‌گیرد. دوره‌های MBA برگزار شده در مجتمع فنی تهران شامل انواع مختلفی بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به دوره‌ MBA یک‌ ساله، دوره‌ DBA، دوره‌ mini MBA StartUp، دوره‌های آموزشی فریلنسر دیجیتال مارکتینگ، دوره‌ مجازی دیجیتال مارکتینگ، دوره‌ جامع بازاریابی اینترنتی، تجارت بین‌الملل، فروش حرفه‌ای، بازاریابی دیجیتال و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که این مجتمع فنی در پایان دوره مدرک دو زبانه‌ آموزش MBA را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دوره‌ MBA مدرسه‌ کسب و کار آریانا (خیابان سهروردی جنوبی) | بهترین دوره mba

دوره MBA

از دیگر مراکز آموزشی برگزارکننده‌ دوره‌ MBA می‌توان به مدرسه‌ کسب و کار آریانا اشاره کرد که فعالیت خود را از سال 1380 با مشارکت برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرده است. این مدرسه در حوزه‌ مدیریت و کسب و کار آموزش‌های مختلفی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. از جمله دوره‌های برگزار شده در این آموزشگاه می‌توان به دوره‌ جامع راه‌اندازی کسب و کار، سیستم‌های مدیریت فرآیندهای کسب و کار، دوره‌ کارشناسی حرفه‌ای استراتژی، دوره‌ شاخص‌های کلیدی عملکرد، دوره‌ مدیریت فرآیندهای کسب و کار، دوره‌ مدیریت و برنامه‌ریزی استراتژیک، دوره‌ مشاور حرفه‌ای استراتژی، دوره‌ مدیریت راهبردی کسب و کار، دوره‌ مدیریت اجرای کسب و کار و… اشاره کرد.

لازم به ذکر است که این آموزشگاه دوره‌های خود را به صورت حضوری و آنلاین برگزار کرده و سرفصل‌های متعددی را در هر یک از دوره‌ها در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. در پایان هر دوره نیز گواهینامه پایان دوره به دانشجویان اعطا می‌گردد.

دوره‌ MBA موسسه‌ آموزش عالی آزاد بهار (خیابان بهشتی)

دوره MBA

یکی دیگر از موسسات برگزارکننده‌ دوره‌های MBA موسسه‌ آموزش عالی آزاد بهار است که فعالیت خود را از سال 1381 آغاز کرده است. این موسسه برگزارکننده‌ دوره‌های کاربردی حوزه‌ مدیریت بوده و دوره‌های عالی و پیشرفته‌ مدیریت کسب و کار را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. آموزشگاه عالی آزاد بهار گرایش‌های تخصصی MBA اعم از گرایش جنرال، برندینگ، منابع انسانی، بازاریابی، رستوران و کافه، استراتژی فروش، دیجیتال، هنر، دارو، مد، استارتاپ، بیمه، گردشگری و پروژه را پوشش داده و آموزش‌های عملی را در هر حوزه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

البته توجه به این نکته ضروری بوده که برای شرکت در دوره‌های برگزار شده در موسسه‌ بهار شرکت‌کنندگان باید مدرک کارشناسی و سابقه‌ کار مرتبط با امور مدیریتی و یا پذیرش در مصاحبه‌های حضوری را داشته باشند. پس از پایان هر دوره و قبولی دانشجویان، این موسسه یک گواهینامه‌ مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را به همراه ترجمه‌ رسمی آن در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دوره MBA مدرسه کسب و کار آیا (بلوار میرداماد) | بهترین دوره مدیریت کسب و کار

دوره MBA

از دیگر آموزشگاه‌های معتبری که در زمینه‌ ارائه‌ دوره‌ MBA فعالیت می‌کند می‌توان به آموزشگاه کسب و کار آیا اشاره کرد که دوره‌های آموزشی مختلفی اعم از مدیریت و فروش، انجام و مدیریت پروژه‌های دیجیتال مارکتینگ و دوره‌های آموزشی کسب و کار را برگزار می‌کند. دوره MBA برگزار شده در موسسه‌ آیا سرفصل‌های مختلفی اعم از دوره‌های فروش، دوره‌های هوش هیجانی، دوره‌های مهارت فردی، دوره‌های زبان بدن و تدوین برنامه بازاریابی، دوره سخنوری و فن بیان و دیجیتال مارکتینگ را پوشش داده و به علاقه‌مندان کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک مدیر حرفه‌ای را آموزش ببینند. مدرسه‌ کسب و کار آیا در پایان هر دوره مدرک معتبری با قابلیت ترجمه را به شرکت‌کنندگان اعطا می‌کند.

آموزش پرایس اکشن

شما کدام موسسه را برای گذراندن دوره mba انتخاب می‌کنید؟

یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی حال حاضر رشته‌ مدیریت بوده که دانشجویان زیادی را به خود جلب می‌کند. همچنین بسیاری از افرادی که در رشته‌های دیگر تحصیل کرده‌اند نسبت به شرکت در دوره‌های آزاد مدیریت که تحت عنوان MBA شناخته می‌شود اقدام کرده‌اند. در دوره‌ MBA دانشجویان یک دیدگاه کلی نسبت به مهارت‌های مدیریتی پیدا کرده و در رابطه با امور حسابداری، امور مالی و بازاریابی اطلاعاتی را کسب می‌کنند، مهارت در دوره‌ MBA به مدیران، کارآفرینان و افراد شاغل کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با همکاران خود داشته و بتوانند عملکرد بهتری در مسیر شغلی و مدیریتی خود داشته باشند. همین امر نیز سبب شده تا آموزشگاه‌های زیادی به برگزاری دوره‌های MBA بپردازند.

شما دانشجوی دوره mba یا مدیریت کسب و کار هستید و به فکر ارتقا دانش خود افتادید یا قصد دارید برای راه‌اندازی بیزینس خود این دوره را بگذرانید؟ به نظرتان این دوره برای چه افرادی مناسب‌تر است؟ آیا تا به حال در دوره‌های آموزش مدیریت کسب و کار شرکت کرده‌اید؟ به نظرتان بهترین دوره mba در ایران در حال حاضر کدام است؟ امیدواریم این مقاله برای شما راه‌گشا باشد. اگر دوستانتان هم به دنبال یک دوره درست و حسابی می‌گردند این مقاله را برایشان بفرستید، تا آنها هم بهره ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

شرکت طراحی سایت حرفه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.