حتما بارها شنیده‌اید که عکاسی به نور وابسته است. در واقع بدون نور اصلا عکاسی ممکن نیست. برای عکاسی می‌توان از منبع‌های نور طبیعی و مصنوعی بهره‌ برد. منظور از نور طبیعی، نور خورشید بوده که بهتر است در هنگام عکاسی به صورت غیرمستقیم (مثلا از پشت شیشه) استفاده شود تا عکس‌ها از نورپردازی نرمی برخوردار بوده و سایه‌ روشن‌های خشن نداشته باشند. در صورت عدم وجود نور خورشید در محیط عکاسی و عکاسی در شب لازم است که از منابع نور مصنوعی استفاده شود. این منابع شامل انواع رینگ لایت، چراغ LED، پرژکتور، فلاش و … می‌شود. تمامی این تجهیزات در استودیوهای عکاسی وجود داشته و متناسب با نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال اگر فردی قصد انجام عکاسی در منزل را داشته باشد و نخواهد هزینه بالای تمامی تجهیزات عکاسی استودیویی را بپردازد، باید متناسب با نوع عکاسی مد نظر خود به تهیه تجهیزات بپردازد که در این بین تجهیزات نوری جزو مهم‌ترین‌هاست. در این مقاله قصد داریم تا بهترین نور برای عکاسی در منزل را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید تا با بهترین نور برای عکاسی در منزل آشنا شوید و استودیوی خانگی خود را راه بی‌اندازید.

انواع نور

پیش از آن‌که به معرفی انواع منابع نور بپردازیم، لازم است با انواع نور آشنا شده تا بتوانیم در انتخاب تجهیزات مورد نیاز بهتر عمل کنیم. انواع نور در عکاسی شامل نور سرد و گرم و نور نرم و سخت می‌شود. در ادامه به بررسی این نورها می‌پردازیم.

نور سرد و گرم

نور سرد و گرم در مفهوم دمای رنگ نور تعریف می‌شود. دمای نور مفهومی بوده که با واحد کلوین شناخته می‌شود. هر چه میزان کلوین یک منبع نور بیشتر باشد، نور ساتع شده از آن به رنگ‌های زرد و نارنجی نزدیک‌تر بوده و به اصطلاح گرم‌تر است. به عنوان مثال نور خورشید در هنگام غروب، نور گرمی محسوب می‌شود. به طبع پایین‌ بودن کلوین یک منبع نور بیانگر سرد بودن نور بوده و به رنگ آبی نزدیک‌تر است. دمای نور سرد را می‌توانیم در نور خورشید در ساعات اولیه صبح مشاهده کنیم. حال که مفهوم سرد و گرم دمای نور مشخص شد، عکاس باید متناسب با نوع نور مورد نیاز خود به تهیه ابزارآلات نوردهی بپردازد. البته امروز بسیاری از منابع نوری قابلیت تغییر دمای رنگ نور را دارند.

نور نرم و سخت

منظور از نور سخت و نرم، شدت نور ساتع شده و متمرکز بر سوژه است. نور نرم یک نور گسترده بوده که به صورت ملایم بر سوژه تابیده و به این ترتیب سبب به وجود آمدن سایه‌های محو شده و کنتراست بالایی در عکس ایجاد نمی‌کند. این نور برای عکاسی بسیار کاربردی است. در مقابل نور سخت، یک نور شدید متمرکز بر سوژه بوده که باعث ایجاد کنتراست بالا و سایه روشن‌های خشن می‌شود. به عنوان مثال نور مستقیم خورشید در هنگام ظهر یک نور سخت محسوب می‌شود.

نور بلاگری

بهترین نور برای عکاسی در منزل

بهترین نور برای عکاسی در منزل

حال که با انواع نور آشنا شدیم زمان آن رسیده که به معرفی برخی از بهترین منابع نور برای عکاسی در خانه اشاره کنیم.

رینگ لایت

بهترین نور برای عکاسی در منزل که بسیار کاربردی بوده، رینگ لایت است. رینگ لایت‌ها یک نور نرم و گسترده را بر سوژه می‌تابانند و به همین دلیل سایه‌های خشن و کنتراست بالا ایجاد نمی‌کنند. این منبع نوری به واسطه کچ لایتی که در چشم سوژه می‌تاباند برای عکاسی پرتره بسیار مناسب است. از طرفی به واسطه نور گسترده و قابلیت تنظیم دمای نور، برای عکاسی از محصول، عکاسی از غذا، عکاسی ماکرو از اشیا کوچک و… نیز کاربرد دارد. رینگ لایت‌ها در ابعاد مختلفی طراحی شده‌اند که هر فرد می‌تواند متناسب با نیاز خود به خرید آن‌ها بپردازد. برخی از انواع رینگ لایت‌های مناسب برای عکاسی در منزل عبارتند از:

رینگ لایت دوربین مدل ZD-666

این رینگ لایت دارای ابعاد 33×26 سانتی‌متر بوده و از ضخامتی در حدود 3 سانتی‌متر برخوردار است. این رینگ لایت از قابلیت تغییر دمای رنگ بین 3000 تا 5600 کلوین برخوردار بوده و زاویه نوردهی آن 210 درجه برآورد شده است. در این رینگ لایت از 96 لامپ LED استفاده شده و توان خروجی آن 10 وات است. این رینگ لایت دارای وزن 500 گرم بوده و قابلیت نصب روی انواع پایه را دارد.

رینگ لایت حرفه ای دوربین مدل ZD-666

رینگ لایت دوربین مدل ZD-666

رینگ لایت Ring Light YQ-320A همراه با پایه

این رینگ لایت دارای یک دهانه 30 سانتی‌متری بوده و برای عکاسی پرتره و عکاسی تبلیغاتی گزینه مناسبی است. زاویه نوردهی این محصول 120 درجه بوده و امکان تغییر دمای رنگ آن بین 3000 تا 6500 کلوین قابل تغییر است. توان خروجی این رینگ لایت 30 وات بوده و امکان تغییر شدت نور آن نیز وجود دارد. همراه این محصول علاوه بر پایه، یک ریموت کنترل نیز ارائه شده که برای تغییر دما و شدت نور می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رینگ لایت و پایه Ring Light YQ-320A

رینگ لایت Ring Light YQ-320A + همراه با پایه

رینگ لایت حرفه‌ای مدل BK416 Ring light

در این رینگ لایت از 416 لامپ LED استفاده شده که در یک دهانه 45 سانتی‌متری جای گرفته‌اند. این محصول از قابلیت تنظیم نور بین 10 تا 100 درصد برخوردار بوده و دمای نور آن نیز بین 3000 تا 5500 کلوین متغیر است. توان خروجی این رینگ لایت 65 وات بوده و یک درگاه USB نیز در آن تعبیه شده است.

ring light BK 416

رینگ لایت حرفه ای مدل BK416 Ring light

سافت باکس و چتر عکاسی | بهترین نور برای عکاسی در منزل

سافت باکس را نمی‌توان یک منبع نور دانست؛ چراکه از خود نوری ساتع نمی‌کند. این محصول در واقع برای شکل‌دهی به نور مورد استفاده قرار گرفته و در واقع کنترل‌کننده وسعت و شدت نور خواهد بود. این محصول دارای اندازه‌های مختلفی بوده و برای عکاسی در منزل که منبع‌های نوری زیادی وجود ندارد گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. از جمله سافت‌ باکس‌های مناسب برای عکاسی در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سافت باکس جینبی سایز 120×80 سانتی‌متر

این سافت باکس با ابعاد 120×80 سانتی‌متر از عمق 50 سانتی‌متری برخوردار بوده که برای عکاسی در منزل گزینه مناسبی به شمار می‌آید. این سافت باکس از یک پوشش برزنتی ساخته شده و به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت و اجسام تیز دارد. این محصول را می‌توان روی انواع منبع نور استفاده کرده و به واسطه 2 عدد دیفیوزر همراه آن، به یک نور نرم و گسترده برای عکاسی دست یافت. این محصول وزنی در حدود 1.7 کیلوگرم دارد.

softbox-jinbei-80*120-didnegar

سافت باکس جینبی سایز 120*80 سانتی متر

چتر دیفیوزر گودکس Godox Diffuser for 65 Parabolic Umbrella DPU-165T

اگر به دنبال عکاسی حرفه‌ای در منزل هستید، بهتر است این چتر عکاسی باکیفیت را مورد استفاده قرار دهید. این چتر از 16 میله ساخته شده که فرم دایره‌ای به آن می‌بخشد. دایره بودن این چتر سبب می‌شود تا گسترش نور یکنواخت و ملایم‌ باشد. با استفاده از دیفیوزر همراه محصول می‌توان این چتر را به یک سافت باکس تبدیل کرده و برای نرم کردن انواع منبع نور مورد استفاده قرار داد. از این چتر عکاسی برای عکاسی پرتره، عکاسی محصول و… می‌توان استفاده کرد.

چتر دیفیوزر گودکس Godox Diffuser for 65" Parabolic Umbrella

چتر دیفیوزر گودکس Godox Diffuser for 65″ Parabolic Umbrella DPU-165T

سافت باکس زنبوری گودکس Godox SoftBox 70×100

این سافت باکس همانطور که از عنوان آن مشخص است، دارای ابعاد 100×70 سانتی‌متر بوده و از وزن حدودی 1.5 کیلوگرم برخوردار است. این سافت باکس برای عکاسی پرتره گزینه مناسبی به شمار می‌آید. روی این محصول یک دیفیوزر زنبوری تعبیه شده که به پخش یکنواخت و ملایم نورها کمک می‌کند. برای پوشش داخلی این سافت باکس از پارچه نقره‌ای استفاده شده که قابلیت انعکاس نور را نیز دارد. لازم به ذکر است که امکان تاشوندگی این محصول سبب می‌شود تا فضای کمی را در منزل اشغال کند.

سافت باکس زنبوری گودکس Godox SoftBox 70×100

سافت باکس زنبوری گودکس Godox SoftBox 70×100

پنل LED

منبع نوری دیگری که برای عکاسی در منزل گزینه مناسبی بوده، انواع پنل‌های LED است. این پنل‌ها از نوردهی بیشتری نسبت به رینگ لایت‌ها برخوردار بوده و قابلیت تنظیم شدت نور بین 1 تا 100 درصد را دارند. کیفیت نور پنل‌های LED از دیگر منابع نور بیشتر بوده و نور نرم‌تر و گسترده‌تر بر سوژه می‌تابد. از این رو عکاس از استفاده چترهای عکاسی و سافت باکس‌ها بی‌نیاز می‌شود. در این محصولات قابلیت تغییر دمای رنگ نیز وجود دارد. پنل‌های LED از مصرف انرژی کمتری نسبت به سایر چراغ‌ها برخوردار بوده و گرمای بسیار کمتری نیز تولید می‌کنند. لازم به ذکر است که شیدرهای تعبیه شده در چهار سمت این پنل‌ها، امکان شکل‌دهی آسان به نور و تنظیم جهت تابش را فراهم می‌کند.

رفلکتور

رفلکتور را نیز نمی‌توان به عنوان منبع نور در نظر گرفت؛ اما ابزاری لازم برای نورپردازی در منزل خواهد بود. در واقع با استفاده از این رفلکتورها می‌توان نورها را نرم و گسترده کرده، نور را بر سوژه بازتاب کرده و در نهایت سایه‌های خشن را از بین برد. با استفاده از رفلکتورها می‌توان منبع‌های نوری مختلف را جهت عکاسی مورد استفاده قرار داد. از جمله رفلکتورهای موجود در بازار می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد.

رفلکتور گودکس GODOX Reflector 5in1 110cm

این رفلکتورها همانطور که از عنوان آن نیز مشخص است دارای ابعاد 110 سانتی‌متر بوده و شامل انواع لایه‌های سفید، طلایی، نقره‌ای و مشکی می‌شود. روی این رفلکتورها از یک لایه دیفیوزر نیز استفاده شده است.

رفلکتور ۵ کاره ۱۱۰(سانتی متر)فتوکس

رفلکتور گودکس GODOX Reflector 5in1 110cm

رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm

رفلکتور گودکس در اندازه‌های 80 سانتی‌متری ساخته شده و شامل انواع پوشش بازتابی طلایی و نقره‌ای می‌شود. این رفلکتورها نیز به راحتی می‌تواند برای گسترش یکنواخت نور جهت عکاسی در منزل مورد استفاده قرار گیرد.

رفلکتور گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm

رفلکتور تلفیقی گودکس GODOX Reflector 5in1 80cm

خب تا اینجا تلاش کردیم یک لیست کار راه انداز برای شما تنظیم کنیم که هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید. البته ما در هر زمان پیشنهاد می‌کنیم از راهنمایی مشاوران ما غافل نشوید. علاوه بر آن شما می‌توانید سری به سایت دیدنگار بزنید و در دسته بندی نورپردازی منابع نوری مختلف را بررسی کنید.

خرید بهترین نور برای عکاسی در منزل

همانطور که متوجه شدید منابع نوری متنوعی برای نورپردازی و استفاده در خانه وجود دارد. از نظر ما بهترین نور برای عکاسی در منزل رینگ لایت‌ها هستند. چراکه نه تنها کار با آنها ساده است، بلکه قیمت مناسب و امکاناتی که در اختیارتان می‌گذارد برای عکاسی بسیار مناسب است. حالا شاید در ابتدای راه عکاسی نباشید و قصد داشته باشید استودیوی خانگی خود را تجهیز کنید در این شرایط سافت باکس‌ها گزینه‌های بهتری هستند و در کنار آنها رفلکتورها نورپردازی شما را تکمیل می‌کنند. در نتیجه خرید بهترین نور برای عکاسی در منزل بستگی به نیاز شما دارد. حتما با مشاوران ما در ارتباط باشید تا از تجربه یک خرید هوشمندانه لذت ببرید.

شما عکاس حرفه‌ای هستید یا به تازگی شروع به عکاسی کرده‌اید؟ آیا به کار بلاگری مشغول هستید یا استودیوی خانگی دارید؟ به نظرتان بهترین نور برای عکاسی در منزل کدام نوع است؟ از دیدگاه شما بهترین مارک رینگ لایت در بازار چه برندی است؟ تجربیات و اطلاعات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارد و اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

عکاسی محصول

دسته بندی ها: