ویدیولایت ledاگر در دنیای تصویر و نورپردازی فعالیت دارید یا علاقه‌مند به آن هستید، شاید با این سوال برخورد کنید که تفاوت بین ویدیولایت و LED چیست؟ آیا با هم تفاوتی دارند؟ از چه جنبه‌ای می‌توان این دو را با هم قیاس کرد؟ در نتیجه کار چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا فقط با این نورها قادر به فیلمبرداری خواهیم بود؟ و … . اگر شما هم کنجکاو هستید یا قصد دارید از پله‌های حرفه‌ای شدن بالا بروید، حتماً این مقاله را دنبال کنید.

دیدنگار در این متن سعی می‌کند شما را با این اصطلاحات آشنا کند تا سوالات و ابهاماتی که در این زمینه هست برای شما برطرف شود. در نهایت می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید و هوشمندانه عمل کنید. پیش به سوی دنیای نورپردازی!

ویدیولایت Videolight چیست و با ال ای دی LED‌ چه ارتباطی دارد؟

ویدیولایت ledهمانطور که مشخص است ما با یک منبع نوری مواجه هستیم که برای تولید ویدیو کاربرد دارد. ویدیولایت Video light در واقع یک نورِ ثابت continuous است که در تولید فیلم کاربرد دارد. هر چند ما می‌توانیم از این تجهیزات نوپردازی برای عکاسی هم بهره‌مند شویم.

در همین آغاز به عنوان ختم کلام، باید بدانیم که کار با ویدیولایت یک سبک نورپردازی است، در صورتی که LED یک فناوری به شمار می‌آید. در واقع ما انواع فناوری‌ها را برای نورپردازی داریم که یکی از آن‌ها LED است که امروزه در هنرِ تولیدِ ویدیو کاربرد وسیعی دارد. لامپ‌های LED را امروزه همه‌ جا می‌بینیم و محدود به هنرِ تصویربرداری نمی‌شود. به احتمال 99 درصد در خانه‌ شما یک نور LED‌ پیدا می‌شود.

به طور کلی تجهیزاتِ نورپردازی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: نور ثابت continuous و نور پرتابی لحظه‌ای discontinuous که انواعِ فلاش‌های استودیویی را می‌توان از دسته دوم دانست. می‌توانید سری به راهنمای خرید فلاش استودیویی بزنید و با مشخصات آن‌ها بیش‌تر آشنا شوید. دیدنگار مقاله‌ای هم در مورد راهنمای خرید ویدیولایت برای شما عزیزان دارد.

انواع ویدیولایت برای فیلم‌برداری

ویدیولایت ledهمگام با توسعه فناوری، تجهیزاتی هم که در صنایع و حوزه‌های مختلف به کار می‌روند دچار تحول می‌شوند. دو ویژگیِ کیفیت و بازدهی مطرح است. در این بخش قصد داریم به چند منبع نوری ثابت برای فیلمبرداری اشاره کنیم و ببینیم که چه تفاوت‌هایی بین ویدیولایت‌ها هست؟ آیا LED پادشاه نورهاست؟‌ ویدیولایت LED فقط یک مدل خاص دارد؟

اگر بخواهیم به 4 منبع نوری پرکاربرد اشاره کنیم باید این موارد را نام ببریم: نور تنگستن Tungsten یادآور لامپ‌های پرحرارت، نور HMI برای توان خروجی بسیار بالا مورد استفاده در سالن‌های تئاتر و صنعت سینما، نور فلورسنت یادآور مهتابی‌های سفید رنگ و فناوری LED از پرکاربردترین‌های دنیایِ امروز. با نوستالژیِ ماجرا شروع می‌کنیم.

نور تنگستن Tungsten

اکثر ما با این نور آشنایی داریم. اولین نکته‌ای که می‌توانیم به آن اشاره کنیم بازدهی است. بیش از 90 درصدی که مصرف می‌شود به صورت گرما آزاد می‌شود و فقط حدود 10% از آن به نور بدل می‌شود. تنگستن Tungsten مقاومت الکتریکی بالایی دارد و همین ویژگی آن را به یک ماده پرکاربرد در صنعت بدل کند.

تنگستنی که در اثر عبور جریان الکتریکی داغ و نورانی می‌شود. در حباب یا همان لامپ گاز نئون پخش است که از سوختن آن رشته جلوگیری می‌کند.

ویدیولایت ledلامپ رشته‌ای یا تنگستن تا پیش از فلورسنت و LED، سال‌ها روشنایی بخش مشهوری بود

از ترکیباتِ جیوه نظیر CFL‌ها که در فلورسنت استفاده استفاده می‌شوند خبری نیست و خیلی سریع به حداکثر نور خود می‌رسند.

معایب آن گرمای بیش از حد است که اکثر برقِ مصرفی را به گرما بدل می‌کند. به خاطر این گرما قابل لمس نیستند. همچنین در ابعاد بزرگ می‌تواند برای سلامتی خطرناک هم باشد و خرده‌ریزه‌هایی از شیشه گرم را در هوا پراکنده می‌کند.

ویدیولایت ledبا وجود نور LED‌ و HMI همچنان تنگستن در سطح حرفه‌ای جز تجهیزات نورپردزای محسوب می‌شود

نور HMI چیست؟

ویدیولایت ledیکی از تجهیزات نورپردازی کاربردی در صنعت سینما Hydragyrum medium-arc iodie یا همان HMI است. اگر بخواهیم تکنیکال به قضیه نگاه کنیم در واقع HMI یک نام تجاری برای برند اسرام آگ OSRAM AG است که برای لامپ‌ها با فناوری متال هالید به کار برد. این لامپ‌ها دو جداره هستند. درون شیشه داخلی عبور الکترون‌ها از گاز تبخیری منجر به تولید نور می‌شود.

در پروژه‌هایی که خروجی بسیار بالایی نیاز است از چنین تجهیزاتی استفاده می‌شود. آن‌ها به خوبی می‌توانند تابش آفتاب از میان پنجره را بازسازی کنند. قیمت بالایی دارند و به برق زیادی هم برای راه‌اندازی نیازمندند. معمولاً فقط تا 50% می‌توان نور را کاهش داد. دمای رنگ با این عمل افزایش می‌یابد. همچنین از نظر زیست محیطی به خاطر استفاده از جیوه در ساختمان داخلی خطرناک محسوب می‌شوند.

نور فلورسنت Fluorescent چیست؟

ویدیولایت ledنور فلورسنت از نوعِ بخار جیوه فشار پایین است که منجر به تولید نور می‌شود. این نور را معمولاً با لامپ‌های مهتابی می‌شناسیم.

خب ماجرا از چه قرار است؟ ولتاژ باعث داغ شدن گاز آرگون یا نئون در لامپ می‌شود. با داغ شدن این گازها، جیوه تبخیر می‌شود. رشته‌ها نیز با ولتاژ گرم می‌شوند که منجر به آزادسازی الکترون می‌شود. برخورد این الکترون با بخار جیوه منجر به تولید پرتو فرابنفش می‌شود و در نهایت این پرتو با برخورد به لایه فسفر منجر به درخشش و تولید نور می‌شود.

بازدهی خوبی دارند و می‌توانند تا 100 لومن به ازای هر وات تولید کنند. این معادل با توان لامپ‌های قدرتمند HMI است. همچنین شاخص CRI بالای 99 می‌رود.

شاخص CRI چیست؟

شاخص نمود رنگ Color Rendering Index به معنای این است که یک منبع نوری تا چه حد می‌تواند رنگ‌ها را واقعی نشان دهد. در اینجا واقعیت را با نور آفتاب قیاس می‌کنند. هر چه این عدد به 100 نزدیک‌تر باشد‌، نمود رنگ به واقعیت نزدیک‌تر است.

دیگر مشخصات نور فلورسنت

ویدیولایت ledخب بازگردیم به نور فلورسنت که می‌توانیم دمای رنگ را انتخاب کنیم. شما باید نور را به سوژه نزدیک کنید. معمولاً از این نور برای پروژه‌های در فضای سربسته استفاده می‌کنند. نسبت به انواع تنگستن و HMI هم جمع و جورتر هستند و هم گرمای کمتری تولید می‌کنند.

قیمت چندان بالایی ندارند. برق مصرفی آن‌ها پایین‌تر از دو مدل قبل است. عمر آن طولانی است و وزن سبکی هم دارند. یکی از معایب اصلی آن در حین فیلمبرداری سوسو زدن flicker در تصویر است. این قضیه به فرکانسی است که این لامپ‌ها با آن فعال می‌شوند. در این صورت باید نرخ فریم در ثانیه و سرعت شاتر دوربین را با آن هماهنگ کنید.

خب بعد از این بررسی کوتاه متوجه می‌شویم که منابع مختلفِ ویدیولایت وجود دارند. هر کدام می‌تواند تحت شرایط خاصی به کمک تیم نورپردازی آیند. اما در این بین فناوری LED به خاطر مزیت‌هایی که دارد امروزه بیش از همه مورد توجه است.

اگر سینماگرِ حرفه‌ای نیستید و قرار نیست یک فیلمِ بلند بسازید، احتمالاً سر و کار شما برای ضبط ویدیو با این منبع نوری است. در ادامه با دیدنگار برای آشنایی بیش‌تر با ویدیولایت LED همراه باشید.

فناوری LED چیست؟

ویدیولایت ledال ای دی LED در واقع اختصاری از عبارت Light Emitting Diode است که به معنی دیود نور افشان می‌باشد. دیود در واقع یک قطعه الکترونیکی است که جریان را در یک جهت عبور می‌دهد. ما قصد نداریم وارد بحث تخصصی الکتریکی بشویم، چرا که از حوصله‌ متن خارج است. با عبور جریان از دیود نیمه‌هادی،‌ نور ساطع می‌شود. برخی فکر می‌کنند LED یک فناوری جدید است. اما تاریخ این فناوری به دهه 1960 میلادی باز می‌گردد.

ویدیولایت ledساختار نور LED به نحوی است که باعث می‌شود تا 20 سال هم دوام داشته باشد

امروزه این فناوری کاربردهای بسیار وسیعی دارد. مصرف کنندگان معمولاً به دنبال یک منبع نوری درخشنده، با رنگ طبیعی نزدیک به نور آفتاب، دوام طولانی و بازدهی بالا هستند. این‌ها خصوصیاتی است که می‌توان از یک منبع نوری LED انتظار داشت.

مشخصات ویدیولایت LED

این منبع نوری از شاخص نمودِ رنگ CRI بالای 90 برخوردار است. می‌توان از طریق برق مستقیم یا باتری‌ها آن‌ها را راه‌اندازی کرد. حمل و نقل آن‌ها نسبت به دیگر انواع نور راحت‌تر است. ویدیولایت LED چه مزیت‌هایی دارد؟

 • نور یکنواخت
 • نور خالص و طبیعی
 • بازدهی بالا
 • کاهش شدت نور به دلخواه
 • عمر طولانی مدت
 • دوستدار محیط زیست
 • عدم حساسیت به شوک
 • نبود خطر انفجار

برای مقایسه شدت نور را به ازای هر وات بر حسب لومن لیست می‌کنیم. لومن واحد شدت نور است. از این قیاس به ارزش ویدیولات LED پی خواهیم برد:

 • نور تنگستن (کوارتز هالوژن) معادل 35 لومن به ازای هر وات
 • نور HMI معادل 115 لومن به ازای هر وات
 • نور فلورسنت 100 لومن به ازای هر وات
 • نور LED معادل 150 لومن به ازای هر وات

کدام ویدیولایت بهتر است؟

ویدیولایت ledاینکه ویدیولایت LED مزیت‌های متعددی دارد منجر به این موضوع نمی‌شود که دیگر منابع نوری از رده خارج محسوب شوند. همگی آن‌ها بسته به هدفی که پروژه دنبال می‌کند می‌توانند کاربردی باشند. گاهاً در یک پروژه از چندین منبع نوری استفاده می‌شود.

انواع ویدیولایت LED

بعد از اینکه به انواع ویدیولایت پرداختیم، باید اشاره کنیم که ویدیولایت‌های LED هم انواع مختلفی دارند. سه شکل اساسی آن‌ها: پنل‌های LED، فرنل Fresnel و رینگ‌لایت‌ها هستند.

ویدیولایت LED از نوع پنل

پنل‌ها به خاطر انعطاف در کاربری مورد توجه هستند. از ضبط ویدیو گرفته تا نور پشتیبان fill light برای عکاسی، می‌توان از این منبع نوری بهره‌مند شد. برخی پنل‌ها بدون انعطاف هستند.

ویدیولایت گودکس Godox LED500C

ویدیولایت ledبه عنوان نمونه‌ای از مدل‌های بدون انعطاف می‌توان به ویدیولایت گودکس Godox LED500C اشاره کرد. نور ثابت برای فیلمبرداری و فیل لایت که دمای رنگ قابل تنظیم از 3200 تا 5600 درجه کلوین دارد. همچنین برای تنظیم شدت نور از یک دیمر برخوردار است. حداکثر توان این منبع نوری 32 وات است. برخورداری از یک پنل LCD برای تنظیمات و قیمت بسیار خوب نسبت به امکانات، از نقاط قوت این ویدیولایت LED هستند.

پنل‌های منعطفی هم وجود دارند که در واقع یکی از مزیت‌های نورپردازی با LED را به رخ می‌کشد. شما می‌توانید مطابق میل خود با منبع نوری خود تقریباً مثل یک پارچه ضخیم برخورد کنید. این فناوری با نام SMD اختصاری از Surface Mounted Device است.

ویدیولایت Godox FL100 Flexible LED Light

می‌توان به ویدیولایت Godox FL100 Flexible LED Light اشاره کرد که ابعاد 40 در 60 سانتی‌متری دارد. دمای رنگ قابل تنظیم بن 3300 تا 5600، تنظیم شدت نور از 10 تا 100 درصد و توان 60 وات پرقدرت از مشخصاتِ اساسی این منبع نوری به شما می‌آیند.

ویدیولایت LED Godox LED6R RGB

بعضی از پنل‌ها هم به خاطر اندازه کوچک برای فیلمبرداری با موبایل کاربردی هستند. مثل ویدیولایت LED Godox LED6R RGB با ابعاد 8 در 7 در 3 سانتی‌متر که دمای رنگ قابل تنظیم از 3200 تا 5600 کلوین را هم داراست.

نور LED فرنل Fresnel

ویدیولایت ledنورپردازی با عدسی فرنل Fresnel برای شکل دادن نور و متمرکز کردن آن روی یک ناحیه کاربرد دارند. لامپی که در این قبیل تجهیزات به کار می‌رود می‌تواند CFL، incandescent یا LED‌ باشد. همانطور که مشخص است بهینه‌ترین آن ویدیولایت فرنل LED است.

ویدیولایت ال ای دی LED Light 5008

این ویدیو لایت یکی از این تجهیزات نورپردازی است. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به قدرت 3 لامپ LED با توان 9 وات با قابلیت فوکوس روشنایی و دمای رنگ 5500 تا 6500 کلوین اشاره کرد. شاخص نمود رنگ 85 است و طول عمر مفید آن 30000 ساعت است.

بد نیست بدانید رینگ لایت هم یک ویدیولایت LED است.

شاید این مدل از تجهیزاتِ نوری بیش‌تر به چشم عموم آمده باشد. رینگ لایت‌ها نیز از تعدادی لامپ LED تشکیل می‌شوند که هم در فیلمبرداری و هم عکاسی کاربردهای خاص خود را دارند. برای اینکه بدانید رینگ لایت چیست و از کاربردهای متنوع آن باخبر شوید می‌توانید به مقاله‌اش در مجله دیدنگار نگاهی داشته باشید.

ویدیولایت LED با فناوری تک منبعی COB

ویدیولایت ledاکثر تجهیزاتِ نوری با فناوری LED در واقع از تعدادی لامپ LED در کنار هم تشکیل می‌شوند. علاوه بر ست‌آپ فرنل که از یک تک لامپ و عدسی برای تمرکز نور استفاده می‌کند، فناوری COB به عنوان یکی از آخرین فناوری‌های LED در ساخت ویدیولایت‌ها کاربرد دارد.

ال ای دی Chip On Board تعدادی لامپ LED هستند که با هم روی یک تراشه قرار می‌گیرند و یک نور تک منبعی را شکل می‌دهد. قابلیت‌هایی دارد که منجر به فشرده‌تر شدن تجهیزات نورپردازی می‌شود. هر چند مزیت‌هایی نظیر مقاومت گرمایی بیش‌تر،‌ اشغال فضای کمتر، راندمان بالاتر، نور با کیفیت بهتر دارند، از قابلیت‌ِ SMD که رنگ‌های مختلفی را ساطع می‌کنند برخوردار نیستند.

می‌توانیم به ویدیولایت انسر Answer COB JSL B-0300‌ اشاره کنیم که با توان 300 وات و نور ثابت دو کلوین bi-color 3000 و 6500 کلوین به همراه ریموت کنترل و صفحه نمایش دیجیتالی انتخابی به روز برای عکاسی و فیلمبرداری است.

خب در این مقاله به طور خیلی خیلی مفصل شما را با صفر تا صد نورهای ویدیولایت و LED آشنا کردیم. حالا نوبت شماست که کدام را انتخاب کنید. اگر هنوز در انتخاب مردد هستید و احساس سردرگمی دارید، مشاوران کاربلد ما منتظر راهنمایی شما در هر زمان هستند.

تفاوت ویدیولایت و LED در یک کلام

ویدیولایت ledویدیولایت اشاره به نورِ ثابتی دارد که برای ضبط فیلم کاربرد دارد. هر چند از این نور برای عکاسی هم استفاده می‌شود که در مقاله‌های دیگر به آن خواهیم پرداخت. نور ال ای دی LED یکی از انواع پرکاربردِ ویدیولایت است. حتماً هدف خود را در نظر بگیرید و سپس دست به انتخاب بزنید.

آیا تجربه‌ای از کار با این تجهیزاتِ نورپردازی دارید؟ به نظر شما بهترین برندهای نورپردازی در بازار ایران در حال حاضر کدامند؟ آیا تا به حال تجربه تلخی از محصولات بی‌کیفیت نورپردازی داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم نظراتِ خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مقاله برای شما کارساز بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

فیلم آموزشی

دسته بندی ها: