نور بلاگریبلاگری یکی از سرگرمی‌های پردرآمد دنیای امروز است. برای بهتر دیده شدن نیاز به تجهیزاتی هست که باعث می‌شود مخاطب مجاب به دنبال کردن شما شود. در این متن می‌خواهیم بهترین نورها برای بلاگرها را مورد بررسی قرار بدهیم.

همانند هر حرفه دیگری، بلاگری هم یک مهارت است. شما از طریق تصویر شامل ویدیو، صدا و عکس، سبک زندگیِ خود را به نمایش می‌گذارید و افراد مثل یک سریال شما را دنبال می‌کنند. برای ضبطِ ویدیو و ثبت عکس ما نیازمند یک منبع نورِ استاندارد هستیم. در واقع شما بدون منبع نوری حتی با یک دوربین حرفه‌ای هم با نقصِ تجهیزات روبرو خواهید بود.

در این متن ما سعی می‌کنیم که به بهترین نورها برای بلاگری بپردازیم؛ به نحوی که هم برای تازه‌کارها و افرادی که بودجه محدود دارند و هم افرادی که به قصدِ تجهیز بیش‌تر آمده‌اند یا با جیب پُر قصد دارند وارد این حوزه شوند، پیشنهاداتی داشته باشیم. با دیدنگار همراه باشید تا بهترین‌ها را انتخاب کنید.

نور بلاگری توسط چه تجهیزاتی تامین می‌شود؟

نور بلاگریهمانطور که در مقدمه اشاره کردیم یکی از تجهیزاتِ اساسی برای بلاگرها، نور است. در واقع نورپردازی برای تمام افرادِ فعال در حوزه تصویر حیاتی است. برخی سوالات می‌توانند شما را به هدف خود نزدیک‌تر کنند. اینکه مفهوم یا هسته مرکزی بلاگری شما چیست؟ آیا قرار است محصولات آرایشی بهداشتی را تبلیغ کنید؟ آیا اصلاً قصد معرفی محصول را دارید یا صرفاً می‌خواهید سبک زندگی خود را به نمایش بگذارید؟ آیا بدون تجهیزات نورپردازی هم می‌توان کار را پیش برد؟

چرا نورپردازی حائز اهمیت است؟

نور همه چیز را در تصویر متحول می‌کند. در واقع نوعِ نور می‌تواند حکایت‌های شما از یک سوژه مشابه را تغییر دهد. نور می‌تواند نما، احساس، کیفیت، حرکت و عواطفِ جاری را در یک سوژه مشابه و از طریق یک لنز مشابه، متحول کند.

اولویت نورپردازی قطعاً یک پله بالاتر از کیفیتِ لنز است. شما با یک دوربین فوقِ حرفه‌ای و نورپردازی ضعیف، خیلی زود برچسب آماتور خواهید خورد و بالعکس! خب اگر موافق باشید برای مثال یک داستان تصویری را دنبال کنیم که برای شما تدارک دیدیم.

نور بلاگرینور بلاگر خاموش است و فقط روزنه کمی از نور را می‌بینید

نور بلاگرینور اصلی بلاگر روشن می‌شود

نور بلاگریبلاگر شدت نور را کم می‌کند

نور بلاگریبلاگر زاویه نور را عوض می‌کند تا بازتاب از عینک محو شود

نور بلاگریدمای رنگ را افزایش می‌دهد تا از زردی نور کم شود

نور بلاگریاضافه کردن نور fill light  برای کاهش سایه نور اصلی

نور بلاگریبلاگر نور سوم را اضافه می‌کند که با نام rim light یا back light شناخته می‌شود

نور بلاگریاضافه کردن نورهای رنگی در پس زمینه و تکمیل نور بلاگر

بعد از یک گشت مختصر با این داستان تصویری، از نور سه نقطه‌ای که در ست‌آپ نورپردازی این تصاویر استفاده شد بگوییم. اما پیش از آن از نورهای رنگی RGB بگوییم که در پس‌زمینه استفاده شد. نور بلاگرها می‌تواند در رابطه با رنگ‌پردازی هم باشد و صرفاً نورپردازی نیست.

یکی از این محصولات نور ثابت ال ای دی گودکس Godox CL10 است. این محصول در سایت دیدنگار موجود است و به راحتی می‌توانید خرید کنید.

ست‌آپ نورپردازی حرفه‌ای سه نقطه‌ای چیست؟

نور بلاگرییکی از استانداردهای معمول که در نورپردازی موردِ استفاده است، استفاده از سه منبع نوری است. نور بلاگری هم از این قضیه می‌تواند بهره‌مند باشد. در ادامه به سه نور متفاوت که به صورت همزمان استفاده می‌شوند اشاره می‌کنیم؛ اما این سه خبر از تجهیزات نمی‌دهند، بلکه به یک مفهوم با نام نورپردازی سه نقطه‌ای اشاره می‌کنند: 1) Key Light 2) Fill Light 3) Rim Light. تاکید می‌کنیم که نورپردازی حرفه‌ای به درک ما از تصویر وابسته است و خیلی از ویدیوها فقط با یک نورِ Key Light نورپردازی شده‌اند.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم تفاوت بین این نورها و اثری که می‌توان با سه نور مختلف ثبت کرد را مشاهده می‌کنید. نور کلیدی Key Light در زاویه 45 درجه روبروی سوژه قرار می‌گیرد و در واقع نور اصلی به حساب می‌آید. نور پر کننده Fill Light همانطور که از اسم آن پیداست، برای پوشش دادن سایه‌هایی است که ایجاد شده‌اند. در نهایت نور Rim Light یا Back Light برای عمق دادن به سوژه و ایجاد یک درخشش در پشتِ آن است.

نور بلاگری

نور بلاگرهای می‌تواند با نور سه نقطه‌ای کاملاً حرفه‌ای هم تامین شود

نور بلاگرییک ست‌آپ برای جایگاه نور سه نقطه‌ای با توجه به دوربین

به هر حال بودجه‌های افراد متفاوت هستند. در صورتی که توان خرید سه منبع نوری را ندارید می‌توانید با دو منبع key light و fill light هم حرفه‌ای به نظر برسید. هر چند تحت شرایطی و تنها با یک منبع نوری هم می‌توانید کار را حرفه‌ای سر و شکل دهید. اما اجازه بدهید قدری هم در مورد عکاسی بگوییم.

ویلاگ و ویلاگر

نور بلاگری برای عکاسی یا فیلمبرداری؟

نور بلاگریبه عنوان یک بلاگر شما با تصویر سر و کار خواهید داشت. این تصویر می‌تواند عکس یا ویدیو باشد. به این ترتیب برای هر کدام از این اهداف منابع نوری متفاوتی می‌توان استفاده کرد. در ادامه به برخی از این تجهیزات اشاره‌ای خواهیم کرد.

فلاش استودیویی برای عکاسی

نور بلاگریهر چند شما برای عکاسی می‌توانید به نور طبیعی که از پنجره به شما می‌تابد بهره‌مند شوید، اما در برخی شرایط و برای رسیدن به بالاترین سطح از استاندارد برخورداری از یک فلاش استودیویی می‌تواند شرایطِ بازی را برای نور بلاگری کاملاً تغییر دهد.

از طرفی شاید گمان می‌کنید که خب گوشی موبایل من از یک فلاش خوب برخوردار است و به هر حال من پای این فلاش پول پرداخت کردم. ولی واقعیت امر این است که این یک امکان برای شرایط خاص است و برای حرفه‌ای‌ها چندان مورد توجه نیست. در هر صورت این چیزی نیست که افراد با بودجه محدود بخواهند خود را درگیر تهیه آن بکنند و ما ابتدا برای آن‌ها پیشنهاد حیاتی‌تری خواهیم داشت.

با توجه به اینکه نور بلاگری معمولاً در فضای داخلی خانه باید تامین شود، فلاش استودیویی می‌تواند با توان 200 وات در ثانیه هم کار راه انداز باشد. در این صورت می‌توانید نگاهی به یک انتخاب عالی داشته باشید.

Godox MS200 Monolight

فلاش استودیویی برند گودکس Godox MS200 Monolight با قدرت 200 وات در ثانیه، امکان تنظیم دمای رنگ از سرد به گرم، برخورداری از یک لامپ مدلینگ با قابلیت تنظیم شدت نور از 50 تا 100 درصد و امکان هیجان‌انگیز تریگر از راه دور همه آن چیزی است که شما از یک نور پرتابی برای عکاسی به آن نیاز خواهید داشت. علاوه بر این شما به سه‌پایه و سافت باکس هم نیاز خواهید داشت. که هر دو این تجهیزات در سایت فروشگاه دیدنگار در دسترس است.

تجهیز هر چه بیش‌تر نور بلاگری

نور بلاگریشاید گمان کنید که نور فلاش استودیویی فقط برای محیط‌های سر بسته کاربرد دارد. اما قضیه فقط به این جا ختم نمی‌شود. شما می‌توانید در محیط‌های فضای باز با وجود یک فلاش صحنه‌های جذابی از لحظه را ثبت کنید. برخی بلاگرها در برخی سفرها شما را با خود همراه می‌کنند. در این صورت آن‌ها به گمانِ اینکه نور بیرون برای عکاسی کفایت می‌کند با وجود توانایی خرید خود را از این امکان محروم می‌کنند.

نور بلاگریفلاش فقط برای محیط‌های سر بسته نیست

نور بلاگرینور طبیعی سمت چپ و ثبت سوژه با همراهی فلاش استودیویی در سمت راست

پیشنهاد دیدنگار به شما توان 600 وات در ثانیه است تا بتوانید هم در فضای باز از آن استفاده کنید و هم با توجه به امکان کم کردن شدت نور در محیط‌های سر بسته هم به کارتان بیاید. یکی از این موارد فلاش تک شاخه گودکس Godox DP600III است که با توان 600 وات بر ثانیه و برخوردای از سیستم بی‌سیم برای فعال کردن تریگر یک انتخاب عالی به نظر می‌رسد.

نور بلاگریخلق سوژه با بک‌گراند تاریک در روز روشن با کمک فلاش استودیویی

همچنین شما به عنوان عکاس حرفه‌ای برای فراهم کردن نور بلاگری می‌توانید از کیت فلاش استودیویی بهره‌مند باشید که می‌توان به Godox MS300-F نگاهی داشت. انتخاب از میان نورهای استودیویی کار چندان سختی نیست. کافی‌ست به بودجه خود و نیازتان توجه کنید و با راهنمایی مشاوران ما یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید.

نور بلاگریبله همانطور که متوجه شدید برخی اوقات نور بلاگری توسط افراد حرفه‌ای تامین می‌شود. آن‌ها مطابق با پروژه‌های خود از افراد متخصص برای زدن شات‌های بی‌نظیر استفاده می‌کنند. اما نور بلاگرهای تازه‌کار چطور؟ آن‌هایی که بودجه چنین کارهایی را ندارند باید به دنبال چه تجهیزاتی باشند؟ در ادامه به شما می‌گوییم.

نور ثابت continuous مناسب برای عکاسی و فیلمبرداری

نور بلاگرینورها به طور کلی به دو دسته ثابت و پرتابی تقسیم می‌شوند. در مورد فلاش‌ها به عنوان پرتابی، شرحِ کوتاهی دادیم. اما شاید بودجه شما برای خرید هر دو منبع نوری کافی نباشد. در این صورت بهتر است سراغ نور ثابت باشید. انواع ویدیولایت‌ها و رینگ‌لایت‌ها را می‌توان پیشنهاد داد. ابتدا سراغ گزینه‌ای می‌رویم که برای محدودترین بودجه پیشنهاد می‌شود. رینگ لایت‌های پرطرفدار با آن گردی سفید رنگ جذابِ معروفی که در چشم ایجاد می‌کند. بله منظورمان کچ لایت است!

رینگ لایت به عنوان نور بلاگری

نور بلاگرییکی از انواع تجهیزات نوری رینگ لایت است. رینگ لایت مجموعه‌ای از لامپ‌های LED است که درون یک حلقه جای می‌گیرند. علاوه بر عکاسی می‌توانید از رینگ لایت برای فیلمبرداری هم بهره‌مند شوید. از ویژگی‌های آن امکان قرار دادن گوشی موبایل در مکانی بخصوص درون حلقه است. دیگر ضرورتی ندارد که حتما از دوربین عکاسی استفاده کنید و برای شروع همین منبع نوری و گوشی موبایل شما کفایت می‌کند.

از آن جایی که بعضی رینگ‌لایت‌ها به همراه آینه عرضه می‌شوند، می‌توانید از دوربین پشت موبایل خود استفاده کنید و همزمان اتفاقات را روی آینه مانیتور کنید. در این صورت الزامی نیست که از دوربین سلفی که معمولاً کیفیت پایین‌تری هم دارد، استفاده کنید. هر چند اگر بدون مانیتور کردن اتفاقات می‌توانید ویدیو یا عکاسی کنید آینه هم ضروری نیست.

چه رینگ لایتی پیشنهاد می‌شود؟ تعدد و تنوع در این دسته‌بندی بسیار است. برای اینکه بدانید رینگ لایت چیست و چه کاربردهایی دارد، می‌توانید سری به مقاله‌ای با همین نام در مجله‌ دیدنگار بزنید. همچنین برای خلقِ خلاقانه با رینگ لایت هم مقاله‌ای در مجله دیدنگار وجود دارد. نگاهی هم به مدل‌های زیر داشته باشید:

  • رینگ لایت YQ-320A همراه با سه پایه؛ ارزان و به همراه ریموت کنترل
  • رینگ لایت گودکس Godox LR120 با کیفیت عالی و قیمت مناسب
  • رینگ لایت حرفه‌ای به همراه آینه و سه‌پایه
  • رینگ لایت حرفه‌ای قدرتمند Wescott FE-480 IV

اگر هزینه یک رینگ‌لایت حرفه‌ای را دارید بهتر است سراغی از ویدیولایت‌های دیگر را بگیرید که دست شما را بازتر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم به دسته خرید و لیست قیمت رینگ لایت بروید و مدل‌ها را مقایسه کنید و با امکانات آنها آشنا شوید.

نور بلاگری و ویدیولایت‌های LED

نور بلاگریبا داشتن یک یک نور ثابت نظیر انسر Anwer Cob JSL B-0300 در کنار یک سافت باکس تیم نورپردازی شما تجهیز است. شاید بتوان گفت این حداقلیِ یک ست‌آپ حرفه‌ای است که می‌توان تا مدت‌ها بهترین شرایط نورپردازی خصوصاً برای ویدیوهای خود را فراهم کنید.

نور بلاگری با همین دو قلم یعنی یک ویدیولایت ال ای دی LED و یک سافت باکس تامین است. اگر آشپزی می‌کنید و قصد دارید عکس یا فیلم از فرایند و نتیجه پختِ خود تهیه کنید، قطعاً با چنین تجهیزاتی کار شما در حد و اندازه حرفه‌ای‌ها نمود خواهد داشت. همانطور که قبلاً اشاره کردیم شما با این منبع نوری می‌توانید عکاسی هم بکنید.

نور بلاگرینور بلاگری با یک ویدیولایت و سافت باکس از نمای بیرون

نور بلاگرینتیجه یک ویدیولایت و سافت باکس در خلق سوژه

در این صورت با وجود یک دوربین حرفه‌ای یا گوشی موبایل با کیفیت مناسب، شما می‌توانید به ضبط ویدیو برای پلتفرمِ یوتیوب YouTube هم فکر بکنید. عالی نیست؟!

آیا نور بلاگری بدون منبع نوری هم تامین می‌شود؟

نور بلاگریپاسخ بله است. اما شما محدود خواهید بود. باید در جایی فیلم‌برداری کنید که پنجره آفتاب‌گیر داشته باشید. نهایتاً بتوانید با پرده نور را کمتر کنید یا با پوشاندن یک پنجره نور را تغییر جهت بدهید. هر چند گاهی این نور جلوه زیباتری به تصویر شما خواهد بخشید، اما نمی‌توانید نور را جابه‌جا کنید، دمای رنگ را نمی‌توانید تغییر دهید و شدت نور چندان دست شما نخواهد بود. در نتیجه همه چیز بستگی به نور طبیعی محیط دارد.

نور بلاگری چطور انتخاب می‌شود؟

نور بلاگریهمه چیز به هدف شما بستگی دارد. معمولاً افراد با حداقل بودجه سراغ رینگ لایت‌ها می‌روند. نور سافت با امکان جابه‌جایی راحت و جلوه زیبای آن بر روی چهره از ویژگی‌های خاص این نورها به شمار می‌آید. شما می‌توانید رینگ لایت را بالای کمد یا سطحی بالاتر قرار دهید و شدتِ نور را مطابق با تصویرِ مطلوب خود تغییر دهید. کار با آن‌ها هم راحت‌تر از دیگر منابع نوری است و وزن بسیار سبکی هم دارند.

ویدیولایت‌های LED می‌توانند یک منبع درست و حسابی برای تامین نور بلاگرها باشد. می‌توان از ست‌آپ تک نقطه، دو نقطه و سه نقطه استفاده کرد. معمولاً در این ست‌آپ‌ها بهتر است نور اصلی key light قابلیت تنظیم شدت نور و دمای رنگ را حداقل داشته باشد. از طرفی یکی از تجهیزات جانبی ضروری در این شرایط سافت باکس‌ها هستند.

در نهایت باید به مدیوم عکاسی هم اشاره‌ای داشت. هر چند فلاش استودیویی گزینه‌ای است که نیازمند برخورداری از دوربین عکاسی دیجیتال است و مهارت‌های ابتدایی را باید در این زمینه آموخت. شما چه تجربه‌ای دارید؟ آیا در حال حاضر بلاگر هستید یا قصد یک شروع حرفه‌ای را دارید؟ خوشحال می‌شویم داستان خود را برای ما بگویید و اگر از خواندن این مقاله لدت بردید، آن را برای دوستان خود بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: