رینگ لایتتصویربرداری بدون نور معنی ندارد؛ این بر كسی پوشیده نیست. اما تا چه حد از تجهیزات نورپردازی مطلع هستید؟ یكی از این تجهیزات محبوب، رینگ‌ لایت است. این نور LED دایره‌ای شكل افراد فعال در دنیای تولید محتوا، علاقه‌مندان به میكاپ در شبكه‌های اجتماعی، سالن‌های آرایشی و كوتاهی مو، مطب‌ها و مراکز پزشکی و تصویربرداران را به خودش جلب كرده است. حتی افرادی كه به انجامِ كارهای ظریف مشغول هستند، از این نور مطلوب برای افزایش دقتِ خود استفاده می‌كنند.

در ابتدا این منبع نوری توسط حوزه پزشكی مورد استفاده بود كه كم‌كم با تولید كمپانی‌های مختلف در قیمت‌های مناسب و توسعه شبكه‌های اجتماعی، مورد توجه قشرهای دیگر هم قرار گرفت. اگر بخواهیم یك تعریف اساسی و كلی از رینگ لایت بكنیم باید به شكلِ دایره‌ای آن اشاره‌ای داشته باشیم كه حول یك لنز دوربین از هر نوع قرار می‌گیرد و به سوژه مورد نظر نور می‌تابد.

رینگ لایت چیست؟

رینگ لایترینگ‌ لایت‌ها در اندازه‌ها و كیفیت متفاوتی توسط كمپانی‌ها تولید می‌شوند. آن‌ها همچنین از نظر امكاناتِ كلی دستگاه ممكن است با هم اختلافاتی داشته باشند. در این متن قصد داریم به برخی از ارزان‌ترین‌های باكیفیت اشاره‌ای داشته باشیم. افراد تازه‌كار باید تجهیزاتِ متعددی را تهیه كنند و به همین خاطر بودجه محدودی را برای بخش نور كنار گذاشته‌اند. با توجه به اینكه بعضی كمپانی‌ها به این قضیه توجه دارند، با رعایت اصول فنی سعی در تولید رینگ‌لایت‌های ارزانی می‌كنند كه در عین حال كیفیتِ مطلوبی هم دارند. با ما همراه باشید تا به برخی از این مدل‌ها اشاره‌ای داشته باشیم.

 

مختصری درباره نورپردازی؛ رُكن اساسی تصویربرداری

رینگ لایتكلمه فتوگرافی Photography از یك واژه یونانی ریشه می‌گیرد كه به معنای: «با نور نوشتن» است. برای ثبت یك تصویر، چه عكس باشد یا فیلم، نیاز است كه دركی از نورپردازی داشته باشید. به طور كلی ما می‌توان به دمای رنگِ نور، نوع نور و جهتی كه به سوژه بازتابیده می‌شود اشاره‌ای داشت.

دمای رنگ به تصویر حس و حالی از گرما یا سرما می‌دهد. به عنوان مثال: دمای رنگ آفتاب كه جلوه‌ای سفید رنگ دارد حدوداً بین 5500 تا 6500 كلوین است. دمای رنگ یك شمع حول و حوش 2000 كلوین است كه جلوه‌ای زرد رنگ و حال و هوایی گرم‌تر دارد. برای همین شب‌ها اگر بدون نور اضافی شمع روشن كنید، به اتاق خود حس و حالی از گرما را خواهید بخشید. با افزایش دمای كلوین دمای رنگ جلوه‌ای آبی رنگ و حس و حالی سردتر پیدا خواهد كرد. رینگ‌ لایت‌ها معمولاً از درجه تنظیم دمای رنگ برخوردار هستند.

رینگ لایتیكی از خاصیت‌های نورِ LED Ring Light كاهش اثرِ سایه‌ها است. این به دلیلِ نزدیكی منبع نور به محور اپتیكال لنز است. معمولاً از این نور به جادویی، فریبنده و بیوتی یاد می‌كنند.

اشاره اصلی نوعِ نور به مدت زمان تابش است. به طور كلی می‌توان به فلاش‌ها با شلیكِ نور و نورهای تابنده ثابت اشاره كرد. رینگ‌ لایت یك نور ثابت است كه توسط تعدادی لامپ LED تولید می‌شود. بسته به تعداد لامپ‌ها، نور شدتِ متفاوتی خواهد داشت. عمدتاً رینگ‌لایت‌های خوب از درجه تنظیم شدت نور Dimmer برخوردار هستند.

رینگ لایتنكته سوم حائر اهمیت در نورپردازی جهت و سر و شكل منبع نوری است. رینگ‌ لایت‌ها با شكل دایره‌ای شكل به نحوِ خاصی به سوژه نور می‌تابانند كه برای عكاسی پرتره و میكاپ آن‌ها را محبوب كرده است. همچنین شما می‌توانید در بعضی رینگ‌ لایت‌ها زاویه تابش نور را از طریق تنظیماتی كه در اختیار دارید تغییر دهید.

استفاده از رینگ لایت

رینگ لایت

بهترین رینگ‌ لایت‌ ارزان

رینگ لایتوقتی صحبت از بودجه محدود می‌شود، می‌توان بهترین‌های ارزان را در بازار پیدا كرد. برخی كمپانی‌ها با در نظر گرفتن اصولِ فنی اساسی، سعی می‌كنند تا به هر طریق سهمی از بازار را به خود جلب كنند. برخی كمپانی‌های نوظهور هم برای جلب مشتری دست به توزیع محصولات با قیمتی پایین‌تر می‌زنند. رینگ‌لایت‌ها باید بر اساس نیاز انتخاب شوند. شما بعد مشخص كردن نیاز خود می‌توانید اقدام به انتخابِ گزینه‌های مورد نظر خود بكنید.

اندازه‌ رینگ‌ لایت را در نظر داشته باشید

رینگ لایتیكی از مواردی كه قیمت رینگ‌ لایت‌ را تعیین می‌كند اندازه دایره است. معمولاً بین 6 اینچ (15 سانتی‌متری) تا 22 اینچ (56 سانتی‌متری) اندازه دارند. هرچند ممكن است اندازه‌های دیگری را نیز مشاهده كنید.

اگر كار شما در حد ثبت یك تصویر سلفی است، قرار است برای میكاپ از آن استفاده كنید یا هدفِ شما ثبت تصاویر ماكرو Macro Photography است، نیازی به اندازه‌های بزرگ ندارید.

رینگ لایت سلفی

رینگ لایتیكی از مدل‌های پیشنهادی Sensyne Bi Color 10 inch است كه به همراه یك سه‌ پایه عرضه می‌شود. این رینگ‌ لایت فقط 35 دلار قیمت دارد كه با توجه به ویژگی‌هایش بسیار به صرفه است. از یك ریموت شاتر وایرلس برخوردار بوده كه قابلیت اتصال وایرلس به دستگاه‌های اندرویدی و iOS را دارد. می‌توانید فرایند ضبط را بدون لمس گوشی خود start /stop كنید. از طریق تاچ پنل با كیفیت دمای رنگ را از بین سه حالت سفید سرد، گرمِ زرد و نور روز انتخاب كنید.

همچنین درجه روشنایی را از از 10% تا 100% تنظیم كنید. هولدِر گوشی تا 92 میلی‌متر عرض می‌گیرد كه با تمام مدل‌های گوشی سازگار است. ارتفاع سه‌ پایه نیز از 40 سانتی‌متر تا 127 سانتی‌متر قابل تنظیم است. یك مدل رینگ‌ لایت ارزان و باكیفیت برای میكاپ، كارهای هنری،‌ دنیای زیبایی و فَشن، لایو استریم‌ در شبكه‌های اجتماعی، تماس‌های ویدیویی و هرچه كه با اندازه و ویژگی‌های این رینگ‌ لایت جذاب تناسب دارد.

رینگ لایتاما شاید نگاهی داشته باشید به پیشنهاد ویژه دیدنگار، البته با 12 سانتی‌متر افزایش قطر. شما می‌توانید Ring Light YQ-320A را با قیمتی پایین‌تر از مدل قبل به همراه یك هولدر گوشی، سه‌ پایه و ریموت‌ كنترل تهیه كنید. این مدل كه برای كار عكاسی پرتره، ساخت تیزرهای تبلیغاتی، عكاسی تبلیغاتی و مدلینگ و فشن مناسب است، 32 وات توان خروجی دارد. دمای رنگ بین 3000 تا 6500 درجه كلوین و شدت نور بین 10 تا 100 درصد قابل تنظیم است. نكته‌ قابل توجه وجود یك ریموت كنترل است كه نسبت به مدل Sensyne یك مزیت به شمار می‌آید.

رینگ‌ لایت گودوكس 45 سانتی‌متری

رینگ لایتبا صرف سه برابر هزینه مدل YQ-320A، می‌توانید Godox LR150 را تهیه كنید. یكی از حرفه‌ای‌ترین مدل‌های ارزان‌ قیمت با شدتِ نور عالی كه فقط 60 دلار قیمت دارد. اندازه بزرگ این رینگ‌‌لایت با توجه به قیمت و برند معتبر گودوكس، خبر از یك انتخاب بسیار به صرفه می‌دهد. با تمام گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دوربین‌های DSLR سازگاری دارد. دو پیچ تنظیم برای دمای رنگ و شدت نور دارد. هر چند خبری از سه‌ پایه و ریموت كنترل نیست،‌ ولی با توجه به وزن 880 گرمی می‌توان اقدام به خرید یك سه‌ پایه ارزان‌ قیمت كرد. یكی از خصوصیات نور شاخص CRI/TLCI است كه در این رینگ‌ لایت در حدِ حرفه‌ای است. برای سلفی، پرتره، ولاگینگ و سالن‌های آرایشی یك انتخاب بسیار عالی با قیمت مناسب است.

رینگ لایت

پیشنهاد ویژه برای تمامِ كاربری‌ها

رینگ لایتاگر به دنبال یك مدلِ جمع و جور با اندازه متوسط هستید، دیدنگار برای شما یك پیشنهاد ویژه دارد. رینگ‌ لایت AL-360 با وجود اینكه از یك برند متفرقه تولید شده، اما مورد تایید متخصصان دیدنگار است. شما می‌توانید نور را در سه حالت از نظر دمای رنگ تغییر دهید. دارای ریموت كنترل برای خاموش/ روشن كردن، تنظیمات شدت نور و دمای رنگ است. این رینگ لایت 36 سانتی‌متری فقط 500 گرم وزن دارد و روی هر سه‌ پایه‌ای می‌نشیند. با وجود هولدِر گوشی 360 درجه همه چیز تكمیل است. مهم نیست چه هدفی دارید. از تولید ویدیو و عكس گرفته و پخشِ اجرای زنده تا فراهم كردنِ نور برای كارهای ظریف و هرگونه كاربرد دیگری را كه انتظار دارید، پوشش می‌دهد.

چهار رینگ لایت طلایی را به شما معرفی کردیم، اگر همچنان در خرید و انتخاب مردد هستید، نگران نباشید کافی است سری به سایت دیدنگار بزنید و با مشاوران باتجربه و متخصص ما در ارتباط باشید تا به سرعت به بهترین نتیجه برسید.

رینگ‌ لایت چه كاربردی دارد؟

رینگ لایترینگ‌ لایت‌های جز دسته نورهای ثابت LED قرار دارند. معمولاً عكاسان علاقه‌مند به سبك پرتره‌ نگاری و ماكرو به دنبال چنین تجهیزات نوری هستند. همچنین برخی از رینگ‌ لایت برای كاهش اثر سایه‌ها و به عنوان نور ثانوی بهره می‌برند. با توجه به نور ثابت LED فیلم‌برداری امكان‌پذیر است.

علاوه بر دسته هنرمندان، مورد توجه سالن‌های آرایشی و كوتاهی مو است. شما با این منبع نوری با یك تیر دو نشان خواهید زد. علاوه بر فراهم كردن نور كار با دقت بالا، می‌توانید از مشتریان خود برای شبكه اجتماعی سالن‌تان تصاویر با كیفیتی را ثبت كنید. نور اثر قابل توجهی در كیفیتِ تصویر دارد كه هم مخاطبان و هم هوش مصنوعی شبكه‌های اجتماعی را خوشحال خواهد كرد. همانطور كه اشاره شد می‌توان از آن برای فراهم كردن نور به منظور انجامِ كارهای ظریف بهره‌مند شد كه معمولاً سایزهای 8 یا 10 اینچی مناسب هستند.

رینگ لایتدر نهایت ولاگرها، بلاگرها و تولیدكنندگان محتوا با داشتن چنین رینگ‌لایتی می‌توانند نور برخی از پروژه‌های خود، خصوصاً آن‌هایی كه سوژه به لنز دوربین نزدیك را فراهم كنند. با وجود هولدرهای گوشی به صورتِ لایو استریم كنید و لذت تصویر را به مخاطب هدیه كنید.

در آخر رینگ لایت شما کدام است؟

رینگ لایتاگر تازه‌كار هستید بهتر است سراغ مدل‌هایی را بگیرید كه در عین قیمتِ ارزان، كیفیتِ خوبی هم دارند. بعد از تعیین سایز كه اثر قابل توجهی در قیمت رینگ‌ لایت دارد به چند مورد توجه كنید. آیا ریموت كنترل برای شما حیاتی است؟ اگر پروژه كاری شما بدون ریموت قابل اجرا است، با حذف این گزینه قیمت را كاهش داده‌اید. بهتر است از مدل‌های باتری‌خور ارزان صرف‌نظر كنید. اگر باتری برای شما مهم است، سراغ مدل‌های بالاتر بروید.

رینگ لایتشروع به كار با وجود شرایطِ اقتصادی و قیمت ارز، برای افرادِ فعال در حوزه‌های تصویر هزینه‌های سنگینی دربر خواهد داشت. ما سعی می‌كنیم تا با انتخابِ برندهای ناشناخته اما با كیفیت، احتیاجات گروه تازه‌كاران در حوزه‌هایی كه به این منابع نوری نیاز دارند را برطرف كنیم. شما چه تجربه‌ای با استفاده از رینگ لایت‌ها دارید؟ از شنیدن پیشنهادات و نظرات شما خوشحال می‌شویم. در صورت هرگونه سوال با متخصصین دیدنگار در تماس باشید. آرزوی روزگاری پر از نور و شادی برای شما داریم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

رینگ لایت سلفی

دسته بندی ها: