بهترین نرم افزار ERP در ایران

بهترین نرم افزار ERP

همانطور که می‌دانید شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ از بخش‌های متعددی ساخته شده‌اند که تمامی این بخش‌ها در ارتباط با یکدیگر بوده و نیازمند کنترل و رسیدگی کامل هستند. بدیهی است که کنترل همه این بخش‌ها کار دشواری بوده و نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی خواهد بود. به همین منظور برای کنترل بخش‌های مختلف، نرم افزارهای متنوعی طراحی شده‌اند تا بخش عمده‌ای از کارها با استفاده از هوش مصنوعی انجام شود. از جمله این نرم افزارهای سازمانی می‌توان به ERP یا نرم افزار مدیریت منابع انسانی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم با این نرم افزار و ویژگی‌های آن آشنا شده و تعدادی از بهترین نرم افزارهای ERP موجود در ایران را معرفی کنیم. برای شناخت بهترین نرم افزار ERP در ایران با ما همراه باشید.

نرم افزار ERP چیست؟

نرم افزار ERP که مخفف عبارت Enterprise Resource Planning بوده یک نرم افزار سازمانی برای کنترل و مدیریت منابع انسانی می‌باشد که با کمک هوش مصنوعی نسبت به کنترل فرآیندهای مختلف سازمان اقدام می‌کند. ERP نیز مانند هر نرم افزار دیگری از چندین ماژول یا واحد مجزای نرم افزاری تشکیل شده که وظیفه رسیدگی به هر یک از بخش‌های کسب و کار از جمله امور مالی، خدمات، زنجیره تولید، منابع انسانی، تدارکات، سفارشات و… بر عهده یکی از این واحدهای مجزا می‌باشد. در واقع با استفاده از این نرم افزار کل فرآیندهای سازمان در آن واحد و در قالب یک سیستم یکپارچه، کنترل و مدیریت می‌شوند.

CRM

مزایای استفاده از بهترین نرم افزار ERP

استفاده از بهترین نرم افزار ERP مزایای زیادی داشته و می‌تواند تا حد زیادی در رسیدگی به امور سازمانی کمک‌کننده باشد. از جمله مزیت‌های استفاده از این نرم افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امکان استانداردسازی مدیریت منابع انسانی
 • افزایش بازدهی در کسب و کار
 • کاهش هزینه‌های مربوط به بخش‌های مختلف کسب و کار
 • کمک به بروزرسانی و نوآوری در سازمان
 • کاهش ریسک‌های موجود در کسب و کار
 • افزایش دارایی به واسطه جمع‌آوری داده‌ها
 • امکان یکپارچه کردن داده‌ها و اطلاعات
 • کمک به کنترل زنجیره تامین
 • کمک به رشد سازمان با کنترل فرآیندهای پیچیده
 • ساده کردن فرآیندها و کمک به صرفه‌جویی در هزینه‌ها (در دراز مدت)
 • دسترسی بهتر به داده‌ها و در نتیجه برنامه‌ریزی و ثبت گزارش بهینه
 • امکان محاسبه سریع سود و زیان و بهای کالاهای فروخته شده
 • فراهم کردن شرایط برای تامین بیشتر نیازهای مشتریان
 • کاهش هزینه‌های مربوط به IT و آموزش کاربران
 • فراهم کردن امکان پشتیبانی و کنترل حقوق کارمندان به واسطه امنیت داده‌ها
 • کاهش سیلو
 • کاهش هزینه‌های مربوط به نرم افزارهای جداگانه بخش‌ها با اجرای امور در یک نرم افزار واحد

چه زمانی استفاده از نرم افزار ERP ضرورت پیدا می‌کند؟

با وجود اینکه بهترین نرم افزار ERP برای رسیدگی به امور سازمان‌ها و کنترل و مدیریت کردن فرآیندهای کسب و کار بسیار کمک‌کننده هستند، اما برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها هنوز استفاده از آن را آغاز نکرده‌اند. این شرکت‌ها باید بدانند که اگر در کسب و کارشان یکی از موارد زیر به وجود آمد، استفاده از این نرم افزار برای آن‌ها به نوعی ضرورت پیدا می‌کند.

 • در صورت افت کیفیت ارائه خدمات به مشتریان
 • در صورت عدم تاثیر گردش کار بر پیشرفت کسب و کار
 • در صورت عدم وجود امکان تصمیم‌گیری لحظه‌ای بر اساس داده‌ها
 • در صورت عدم وجود یکپارچگی بین واحدهای مختلف
 • در صورت وجود هزینه‌های اضافی در بخش‌های مختلف
 • در صورت صرف هزینه زیاد برای نظارت و مانیتورینگ
بهترین نرم افزار حسابداری در ایران

ویژگی‌های بهترین نرم افزار ERP در ایران

برنامه‌های ERP زیادی تاکنون طراحی شده‌اند که هر یک ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند. برای انتخاب یک نرم افزار ERP باکیفیت و کارآمد باید به برخی از ویژگی‌های آن توجه شود. یک نرم افزار ERP مرغوب باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد.

 • نرم افزار باید مجهز به ماژول‌های متعددی باشد که هر ماژول بتواند کنترل یکی از بخش‌های مدیریت مالی، مدیریت پروژه، حسابداری، انبارداری، امور پرسنلی، منابع انسانی، ارتباط با مشتریان و… را بر عهده گیرد.
 • ERP باید برای برطرف کردن مشکلات، از قابلیت پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهره‌مند باشد.
 • بهترین نرم افزار ERP باید از زیرساخت‌های مورد نیاز برخوردار باشد تا بتوان آن را متناسب با نوع کسب و کار و امکاناتی که مورد نیاز است، شخصی‌سازی کرد.
 • ERP باید مجهز به آموزش‌ها و مستندات لازم باشد تا پرسنل به راحتی شرایط کار با آن را فرا گیرند.
 • بهترین نرم افزار ERP باید از امنیت خوبی برخوردار باشد و امکان حفاظت از اطلاعات موجود روی اینترنت را نیز داشته باشد.
 • ERP باید بتواند گزارشات مختلف سازمانی را صادر کرده و در اختیار مدیران بخش‌های مختلف قرار دهد.
 • یک نرم افزار ERP باکیفیت دارای رابط کاربری مناسب و راحت است.
 • نرم افزار باید بتواند متناسب با توسعه و رشد سازمان، پیشرفته و به‌روز شود.
نرم افزار موشن‌ گرافیک

لیست بهترین نرم افزارهای ERP در ایران

حال که با نرم افزار ERP آشنا شده و مزیت‌ها و ضرورت استفاده از آن را دانستیم و همچنین نسبت به ویژگی‌های یک نرم افزار ERP مرغوب آگاه شدیم، زمان آن رسیده تا برخی از بهترین نرم افزارهای ERP ایرانی را معرفی کنیم.

1) نرم افزار ERP رایمون

آوید سامانه رایمون

یکی از بهترین نرم افزارهای ERP در ایران نرم افزار رایمون است. رایمون یکی از برندهای نام آشنا در صنعت و اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق در ایران می‌باشد که نزدیک بر یک دهه در صنعت ERP فعالیت می‌کند. شرکت رایمون با ارائه محصولی خلاق و نوآورانه توانسته در زمان بسیار کوتاه محبوبیت زیادی بین مشتریان پیدا کند. از دلایل اصلی این محبوبیت می‌توان به جامع بودن نرم افزار، کیفیت بسیار خوب، امکانات بالا و قیمت مناسب اشاره کرد اما این همه ماجرا نیست؛ شرکت رایمون تمرکز خود را بر حل مشکلات و رفع نیازهای صنایع تولیدی خصوصاً صنایع دارای خطوط تولید پیچیده مانند خودرو‌سازی، قطعه‌سازی، ساختمان‌سازی، فولاد و… معطوف کرده است.

عموماً شرکت‌ها، نرم افزار ERP خود را متناسب با صنعت یا ابعادی خاص طراحی می‌نمایند و سازمان‌ها در زمان بلوغ یا رشد مجبور به تغییر نرم افزار و صرف هزینه مجدد می‌شوند. از طرفی نرم افزار‌ مناسب با کسب‌وکارهای بزرگ قیمت بسیار بالایی داشته که شرکت‌های متوسط و کوچک امکان خریداری آن را ندارند. نرم افزار تحت‌وب رایمون به صورتی طراحی شده که قابلیت پیاده‌سازی در بسیاری از صنایع را دارا بوده و امکان خریداری ماژول‌های نرم افزار متناسب با ابعاد و نیاز سازمان مشتری وجود دارد که این امر باعث کاهش چشم‌گیر قیمت نرم‌افزار برای مشتری می‌شود.

سیستم‌های خاص مدیریت تولید رایمون به همراه بسته‌های جامع و کامل نرم‌افزاری مالی و لجستیک توانسته با کنترل تولید، موجودی انبار، ردیابی دقیق منابع در زمان ورود و خروج به هر مرکزهزینه یکی از بهترین و دقیق‌ترین نرم افزارهای بهای تمام شده را ارائه دهد که از مهمترین دغدغه‌های مدیران ارشد سازمان خصوصاً مدیران مالی می‌باشد.

بطور کلی می‌توان گفت قیمت بسیار مناسب، جامعیت و یکپارچگی، خدمات پشتیبانی قوی، امکانات و کیفیت بالا، رابط کاربری زیبا و آسان، انعطاف‌پذیری، فرم‌ساز و گزارش‌ساز قوی، سفارشی‌سازی، اتوماسیون صنعتی و اتصال به نرم افزار و… مهمترین ویژگی‌های این شرکت می‌باشد.

 

2) نرم افزار ERP راهکاران همکاران سیستم

بهترین نرم افزار ERP

این نرم افزار در لیست بهترین نرم افزار ERP یک برنامه جامع و یکپارچه بوده که طبق آخرین به‌روزرسانی‌های دنیا طراحی شده است. این نرم افزار قادر است تمامی ارکان یک کسب و کار را پوشش داده و به تهیه اطلاعات کامل و درست بپردازد که این امر سبب می‌شود سازمان‌ها تصمیم‌گیری‌های درست‌تر، کارایی بیشتر و البته سود کلان‌تری داشته باشند. این نرم افزار یک خلاصه وضعیت از تمامی امور سازمان در بخش‌های مختلف تهیه کرده و به این ترتیب کنترل همزمان بر تمامی بخش‌ها را آسان می‌کند. این نرم افزار ERP امکان بررسی ریسک‌های شرکت، امکان تغییر شرایط کاری متناسب با نیاز مشتریان و امکان استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل بارکد و موبایل سرویس را برای شرکت فراهم می‌کند. بخش‌های مختلف این نرم افزار شامل سیستم یکپارچه مالی، بخش راهکار پخش کالا، بخش ارائه راهکار فروش، سیستم مدیریت حسابداری، سیستم سرمایه انسانی، سیستم خرده فروشی و عمده فروشی، سیستم های تدارکات و لجستیک، سیستم مدیریت بخش تولید محصول، سیستم راهکار هوشمند تجاری و… می‌شود.

3) نرم افزار ERP نوماتک | بهترین نرم افزار ERP

بهترین نرم افزار ERP

این بهترین نرم افزار ERP از سال 1386 در اختیار سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف قرار گرفته و با به کارگیری نیروی انسانی کارآمد، ماهر و متخصص در زمینه نرم افزار و کسب و کار، توانسته تاکنون به صورت فعال و کارآمد خدمت‌رسانی کند. طراحی این نرم افزار به گونه‌ای بوده که پس از نصب بسیاری از پیچیدگی‌های مربوط به امور شرکت از بین رفته و نرخ هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد. از طرفی سرعت هماهنگی بین بخش‌های مختلف و بیشتر شدن کارایی شرکت نیز از دیگر مزایای استفاده از این نرم افزار خواهد بود. این نرم افزار امکان کنترل از راه‌دور و از طریق پلتفرم‌های مختلف را نیز فراهم می‌کند. نرم افزار نوماتک یک نرم افزار تک‌صفحه‌ای با قابلیت تحت وب است که می‌تواند خدمات سیستمی را نیز یادآوری کند.

4) نرم افزار ERP آرین سیستم

بهترین نرم افزار ERP

یکی دیگر از بهترین نرم افزار ERP در ایران نرم افزار آرین سیستم است. این نرم افزار یک سیستم کارآمد برای برنامه‌ریزی و مدیریت کردن منابع و اطلاعات یک سازمان بوده که از عملکردی جامع برخوردار است. استفاده از این نرم افزار سبب افزایش کارایی سازمان و در نتیجه آن کاهش هزینه‌ها شده و امکان دسترسی آسان به تمامی اطلاعات مربوط به بخش‌های مختلف سازمان در مدت زمان کوتاهی را فراهم می‌کند. از طرفی این نرم افزار می‌تواند به آمارگیری کلی و تکی از بخش‌های مختلف پرداخته و شرایط را برای کنترل و مدیریت یکپارچه آن‌ها آسان‌تر کند. این نرم افزار بسیار انعطاف‌پذیر طراحی شده تا بتواند با پیشرفت‌ها و تغییرات به وجود آمده در سازمان منطبق شود. آرین سیستم یک نرم افزار ERP تحت وب بوده و هیچ‌گونه محدودیت زمانی و مکانی برای آن وجود ندارد.

5) نرم افزار ATR ERP آتراویژن | بهترین نرم افزار ERP

بهترین نرم افزار ERP

از دیگر نرم افزارهای ERP خوب ایرانی می‌توان به ATR آتراویژن اشاره کرد که امکان برقراری هماهنگی سریع و آنی بین بخش‌های مختلف یک کسب و کار را فراهم می‌کند. از طرفی طراحی این نرم افزار به گونه‌ای بوده که برای سازمان‌هایی که بخش‌های مختلف آن در محیط‌های دور از هم و در موقعیت‌های جغرافیایی متفاوت هستند نیز به صورت آنلاین قابل استفاده باشد. از جمله قابلیت‌های این نرم افزار می‌توان به امکان تنظیم قرارداد خرید و فروش، امکان بررسی نیازهای مربوط به مواد اولیه، امکان بررسی تامین‌کنندگان مواد اولیه، تامین تدارکات داخلی و خارجی، امکان برنامه‌ریزی و نظارت بر تولید، امکان کنترل موجودی انبار، امکان محاسبه کارکرد هر یک از بخش‌های سازمان و ارائه لیست آماری دقیق اشاره کرد.

6) نرم افزار ERP پگاه سیستم

بهترین نرم افزار ERP

این نرم افزار از لیست بهترین نرم افزار ERP در ایران، ارائه‌دهنده یک برنامه‌ریزی جامع بوده و می‌تواند تمامی اطلاعات و داده‌های مربوط به سازمان را مدیریت کند. از طرفی قابلیت جمع‌آوری فاکتورهای کمی و کیفی از فعالیت‌های داخلی و خارجی سازمان برای این نرم افزار در نظر گرفته شده است. با استفاده از این نرم افزار می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به امور مالی در بخش‌های مختلف سازمان را جمع‌آوری و مدیریت کرد. طراحی این نرم افزار به شیوه‌ای است که می‌تواند تمامی نرم افزارهای مربوط به دارایی، انبار، حسابداری خزانه‌داری، بودجه، بهای تمام شده، فروش، حقوق، خدمات پیش از تولید، خدمات پس از فروش و… را دربرگیرد. نرم افزار پگاه سیستم می‌تواند اطلاعات را مدیریت کرده و از آن‌ها بکاپ‌ بگیرد و در صورت نیاز دسترسی آنی به آن‌ها را امکان‌پذیر کند. در ضمن این نرم افزار از امکان دریافت فایل‌های Excel و TXT در اسناد حسابداری نیز برخوردار می‌باشد.

پیش از به پایان رساندن این مقاله بد نیست نگاه کلی به این نرم افزارها داشته باشیم؛ چراکه ممکن است شناخت و درک ساز و کار آنها برای همگان ساده نباشد. اما فراموش نکنید استفاده و بکارگیری از هوش مصنوعی همواره راه را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.

نرم‌ افزار تدوین

بهترین نرم افزار ERP در یک نگاه

نرم افزار ERP یک نرم افزار سازمانی برای مدیریت منابع انسانی بوده که کنترل و نظارت آسان بر بخش‌های مختلف یک کسب و کار به ویژه در سازمان‌های بزرگ را امکان‌پذیر می‌کند. استفاده از این نرم افزار می‌تواند در کاهش هزینه‌ها، افزایش کارایی سازمان، افزایش سوددهی، کاهش ریسک‌ها و… تاثیرگذار باشد که استفاده از آن به ویژه برای کسب‌ و کارهایی که با افت کیفیت، افزایش هزینه‌ها، کاهش سوددهی، عدم پیشرفت کار و… مواجه هستند، ضروری است. نرم افزارهای ERP زیادی در ایران وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نرم‌افزاهای پگاه سیستم، آرین سیستم، آتراویژن، نوماتک و راهکاران همکاران سیستم اشاره کرد.

شما بهره‌بری از کدام نرم افزار را پیشنهاد می‌دهید؟ آیا تا به حال از بهترین نرم افزار ERP در ایران استفاده کرده‌اید؟ آیا شما صاحب کسب و کار بزرگی هستید و برای سازماندهی به دنبال چنین نرم افزارهایی هستید یا صرفا جهت شناخت تکنولوژی‌های جدید به نرم افزارهای مدیریتی علاقمندید؟ تجربیات خود را در استفاده از بهترین نرم افزار ERP برای ما و سایر خوانندگان این متن بنویسید و اگر این مقاله را دوست داشتید، حتما آن را برای دیگر دوستانتان که در زمینه مدیریت فعالیت می‌کنندد بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

برنامه اندروید 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.