در این مقاله به توضیح نکاتی در مورد استودیو عکاسی همراه خواهم پرداخت و در مورد شیوه‌های ساخت آن توضیحاتی را خواهم داد.

عکاسی هنری بسیار گسترده و همه گیر بوده و در سراسر جهان افراد زیادی به عکاسی علاقه دارند و آن را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. عکاسی ژانرهای زیادی دارد که با توجه به علاقه خود باید از بین آنها یک و یا چند ژانر را انتخاب کرده و مهارت‌های خود را گسترش دهید.

بعضی از این ژانرها همانند عکاسی تبلیغاتی یا پرتره یا عکاسی از نوزاد نیازمند نورپردازی حرفه‌ای و داشتن استودیوی عکاسی است. بدون داشتن این موارد مشکلات زیادی برایتان پیش خواهد آمد که حتی ممکن است در مرحله ویرایش هم اصلاح نشود. اما همه افرادی که نیاز به استودیو دارند نمی‌توانند آن را داشته باشند ! استودیوهای بزرگ هزینه اجاره زیادی داشته و استودیوهای کوچک نیز اکثرا گران قیمت و محدود هستند.

برای همین بهترین راه این است که متناسب با نیازتان یک استودیو عکاسی همراه یا پرتابل بسازید و آن را با خود به هر جا که می‌خواهید ببرید و عکاسی خود را ارتقا دهید.

در ادامه مقاله ” 8 نکته برای استفاده از استودیو عکاسی همراه “ نکاتی را در مورد استودیو عکاسی همراه خواهم گفت. پس با من همراه باشید …

شاید مطالعه مقالات زیر نیز برای شما جالب باشد
نور حاشیه و ریم لایت در عکاسی پرتره
نورپردازی ساده پرتره با حداقل تجهیزات

1- کدام کیت استودیو برای شما مناسب است؟

بسیاری از عکاسان در یک ژانر عکاسی تخصص دارند. البته افرادی نیز هستند که چند ژانر را در کنار هم و به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. این نکته از این جهت حائز اهمیت است که باید در هنگام ساخت کیت به ژانر عکاسی مد نظرتان توجه داشته باشید.

اگر عکاسی نوزاد انجام می‌دهید باید تجهیزات متناسب با آن را بخرید تا تجربه بهتری از عکاسی داشته باشید. همچنین یک نکته بسیار مهم دیگر نیز استفاده از نور است. باید مشخص کنید که از نور طبیعی استفاده خواهید کرد یا مصنوعی یا شاید هم هر دو.

استودیو عکاسی همراه

هنگام ساخت کیت استودیو عکاسی همراه باید به تمام این نکات توجه داشته باشید. چرا که نتیجه کارتان بهتر خواهد شد. به این صورت شما کیفیت یک استودیو گران قیمت عکاسی را با استفاده از کیت ساده خودتان خواهید داشت.

تعیین نورپردازی نیز همانگونه که گفتم بسیار مهم است. برای هر حالت نوردهی تعدادی تجهیزات نیاز است. اینکه می‌خواهید با استفاده از نور طبیعی عکاسی کنید یا نور مصنوعی، نیازمند داشتن تجهیزاتی دیگر در کنار استودیو عکاسی هستید.

استودیو عکاسی قابل حمل

2- تجهیزات اساسی

همانطور که در بالا ذکر شد، تجهیزات زیادی وجود دارند که بسته به نیازهای شما در عکاسی، می‌بایست یک یا چند مورد از آن ها را تهیه کنید. بیشتر کیت‌های قابل حمل این تجهیزات اساسی را دارند.

برای راه‌اندازی استودیو عکاسی همراه به تجهیزاتی از قبیل موارد زیر نیاز است:

  • پس زمینه و گیره نگهدارنده پس زمینه،
  • منبع نور، ثابت یا چشمک زن، ایستاده یا قابل حمل،
  • فرستنده یا Transmitter،
  • باتری برای تامین انرژی تجهیزات استودیویی،
  • رفلکتور یا بازتابنده،
  • چهارپایه برای نشستن مدل.

تجهیزات استودیو عکاسی همراه

به یاد داشته باشید که بسته به توانایی مالی و فضایی که در اختیار دارید می‌توانید این تجهیزات را خریداری کرده یا اجاره کنید.

در ابتدا سعی کنید پس زمینه‌ای را تهیه کنید که علاوه بر قابل انعطاف و صاف بودن آن، قابل حمل نیز باشد تا بتوانید آن را توسط خودرو شخصیتان به محل کار ببرید. از این وسیله در داخل خانه یا فضای باز می‌توان استفاده کرد. وزن سبک آن نیز بسیار مهم بوده و جابجایی آن را آسان می‌کند، پس سعی کنید پرده‌ای را انتخاب کنید که جنس سبکی داشته باشد و در عین حال کیفیت کار را کاهش ندهد. این مورد برای تمام ژانرهای عکاسی یکسان بوده و همه افرادی که به دنبال ساخت استودیو عکاسی همراه هستند باید آن را تهیه کنند.

تجهیزات اضافی به ژانر عکاسی شما مربوط می‌شود. به عنوان مثال، عکاسان نوزاد به یک پتو و یک کوسن کوچک نیاز دارند تا نوزاد را روی آن بخوابانند.

برای عکاسی از محصولات یا به طور کلی هر عکاسی که روی میز می‌توانید آن را انجام بدهید، داشتن پس‌زمینه‌های رنگی یا طرح دار و متفاوت قطعا به افزایش کیفیت کار شما کمک خواهد کرد.

ترفندهای استودیو عکاسی همراه

داشتن یک پایه می‌تواند در راه‌اندازی استودیو مورد نظرتان کمک خوبی باشد. البته که در بعضی از ژانرها باید سوژه را روی میز قرار داد و نیازی به سه پایه نیست.

3- اتصال به صفحه نمایش بزرگ‌تر

هنگامی که مشغول عکاسی از سوژه‌تان در استودیو عکاسی همراه هستید، اتصال دوربین به یک صفحه نمایش بزرگ‌تر از طریق ارتباط بی‌سیم یا باسیم می‌تواند کمک خوبی باشد.

یک تبلت یا لپ تاپ به شما اجازه می‌دهد عکس‌هایتان را بر روی یک صفحه بزرگتر مشاهده کنید. این امر باعث می‌شود تا مشتری شما آن چیزی که در نهایت قرار است ببیند را زودتر مشاهده کرده و به نتیجه بهتری برسد.

شما دوربین و لپ‌تاپ خود را از طریق WiFi یا بلوتوث همگام سازی کنید تا اتصال بی‌سیم باشد. البته این کار باعث افزایش مصرف باتری شده و باید دفعات بیشتری باتری خود را تعویض کنید. پس اگر باتری برای شما مهم است بهتر است از ارتباط سیمی استفاده کنید که باتری بسیار کمتری مصرف می‌کند.

اتصال دوربین به لپ‌تاپ

اتصال از طریق کابل قابلیت تحرک و جابجایی دستگاه و دوربین را محدود می‌کند. البته اگر زیاد حرکت نمی‌کنید یا تجهیزاتتان ثابت است مشکلی وجود ندارد. همچنین تهیه یک کابل طولانی‌تر نیز می‌تواند مشکل جابجایی را تا حد زیادی از بین ببرد.

اتصال به صفحه نمایش بزرگتر باعث می‌شود مشری نمونه کار شما را در همان لحظه دیده و نظر دهد تا بعدا به مشکل نخورید و البته کارتان به لحاظ کیفی ارتقا پیدا کند.

4- چادر تعویض لباس قابل حمل

داشتن استودیو عکاسی همراه در مواردی مناسب است، اما همیشه نمی‌توان مکانی مناسب برای تعویض لباس را پیدا کرد. این موضوع می‌تواند مشکل بسیار بزرگی در عکاسی استودیویی باشد.

یک چادر قابل حمل و قابل انعطاف می‌تواند این مشکل را برایتان حل کند. نیازی نیست چادرهای مسافرتی بزرگی را همراه خود داشته باشید، بلکه چادری یک نفره هم جواب کارتان را خواهد داد. این مورد فقط حریم شخصی و امنیت را بهبود می‌بخشد و باعث آرامش خاطر بیشتر مشتری می‌شود.

استودیو عکاسی قابل حمل

از آنجا که این چادرها قابل تغییر هستند، می‌توانند خود بخشی از کیت استودیو عکاسی همراه شما باشند. برای مثال برای عکاسی مد یا عکاسی از محصولات می‌توانید از آن استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی
استفاده از منابع نور معمولی جهت خلق بوکه در پرتره
اهمیت لوکیشن عکاسی پرتره

5- بیمه و گارانتی

بیمه کسب و کار خیلی مهم است. فراموش نکنید بیمه‌ای را انتخاب کنید که تجهیزات شما را به صورت کامل تامین کند. همچنین گارانتی محصولات نیز معتبر باشند تا در صورت وجود مشکلی، بتوانید آنها را تعمیر کنید. به یاد داشته باشید که خیلی مکان‌ها ممکن است برای تجهیزات شما خطر آفرین باشند و اگر مشکلی پیش بیاید متحمل هزینه سنگینی خواهید شد.

همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که بیمه شما خسارات ناشی از رانندگی را نیز پوشش خواهد داد یا نه. این برای زمانیست که تجهیزاتتان را با خودروی شخصی حمل می‌کنید و امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد.

بیمه بسیار مهم است، چرا که هزینه تولید یا تهیه این تجهیزات نسبتا زیاد بوده و در صورت مشکل یا خرابی این تجهیزات، هزینه تعمیر یا تهیه مجدد آنها بسیار بالا خواهد بود. حتی عواملی ناخواسته نیز نظیر سرقت وجود دارند که باید از خسارات ناشی از آنها جلوگیری کنید.

حتما اطلاعات کامل را از بیمه خود دریافت کنید، اینکه چه مواردی را پوشش می‌دهد و تا چه حد خسارات را جبران خواهد کرد و در مجموع چه شرایطی دارد.

6- تجهیزات اضافی

داشتن یک استودیو عکاسی همراه به معنی اعمال محدودیت در تعداد و تنوع وسایل و تجهیزات است. اما شما می‌توانید به اندازه‌ی استودیوی خود محدود نشوید و تجهیزات بیشتری را همراه داشته باشید. می‌توانید تجهیزات را در خودرو یا وسیله حمل و نقلتان قرار داده و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

عکاسی پرتره

این می‌تواند به نفع شما باشد، چرا که هر نوبت عکاسی و هر مشتری درخواست‌هایی دارند که باید به همه آنها رسیدگی کنید.

اگر در خانه عکاسی می‌کنید این می‌تواند به معنی آماده کردن یک میز قهوه و صندلی برای ژست گرفتن سوژه باشد یا هر چیز دیگری که از پیش آماده کرده باشید.

اگر هم در فضای باز عکاسی می‌کنید، بهتر است یک سه پایه همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز پس زمینه را عوض کرده و طرح‌های مختلفی را به عنوان بک‌گراند استفاده کنید.

عکاسی از ظروف

اجاره کردن هم می‌تواند ایده خوبی باشد. شما می‌توانید یک لوکیشن را به همراه تجهیزات اجاره کرده و از امکانات آنجا استفاده کنید. تنها کافیست مراقب باشید اتفاقی برای وسایل نیفتد و به سلامت تجهیزات را تحویل دهید.

7- جلسات فروش

با توجه به اینکه استودیو عکاسی شما قابل حمل بوده و به طور کلی لوکیشن مشخصی ندارید، برگزاری جلسات فروش یا هر چیز دیگری کمی دشوار خواهد بود. البته می‌توانید این جلسات را به صورت اینترنتی و یا در شبکه‌های اجتماعی برگزار کنید.

حتی اگر فضای کاری مشخصی هم ندارید، هنوز هم می‌توانید با این روش‌ها جلسات خود را برگزار کرده و کسب و کار خود را مدیریت کنید.

عکاسی پرتره کودک

در حقیقت فروش محصولات زمانی اتفاق می‌افتد که عکاس محصولاتش را برای خریدار می‌فرستد و خریدار از بین آنها انتخاب کرده یا سفارش‌هایی جدید ثبت می‌کند. اگر این شیوه کسب و کار شماست، می‌توانید به سادگی و از طریق موبایل خود این کار را انجام دهید.

اگر هم می‌خواهید این جلسات را در خانه خود برگزار کنید، به نظرم بهتر است یک لپ‌تاپ حاوی نمونه‌کارها را آماده داشته باشید تا برای نشان دادن آنها زمان زیادی صرف نکنید. می‌توانید چند نمونه تصویر را در استودیو عکاسی همراه خود ثبت کرده و آماده نشان دادن به مشتری کنید تا انتخاب بهتر و ساده‌‎تری داشته باشد.

اگر به کسب و کار آنلاین علاقه دارید می‌توانید از طیق یک وبسایت نمونه کارهای خود را به اشتراک گذاشته و در یک گالری قرار دهید تا مشتریان با دیدن آنها از بین کارهای شما انتخاب کنند. همچنین شبکه‌های اجتماعی نیز برای اینکار کاملا مناسب هستند.

مطالب پیشنهادی
راهنمای جامع مهم‌ترین و بهترین تجهیزات نورپردازی و راه‌اندازی استودیو عکاسی
ژانرهای عکاسی: معرفی 17 ژانر پرطرفدار

مهمترین نکته این است که تمام کاری که قرار است انجام دهید را در ابتدا در یک فایل راهنما به مشتری تحویل دهید تا زمانی به مشکل برنخواهید خورد. همچنین راهنمای کامل شیوه قیمت گذاری و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید لازم است را نیز به مشتری تحویل دهید. به عنوان مثال، هنگامی که مشتری یک جلسه عکاسی را رزرو می‌کند، راهنمای شیوه قیمت گذاری خود را از طریق ایمیل برای او ارسال کنید. بگذارید آنها بدانند هر عکس برایشان چقدر هزینه خواهد داشت و برای هر نمونه‌ای که در گالری مشاهده کرده‌اند، چه میزان پول باید بپردازند.

سعی کنید کسب و کار خود را ساده پیش ببرید و به تمام سوالات مشتریان پاسخ دهید تا مشکلی به وجود نیاید.

8- تجهیزات خود را در بهترین حالت ممکن نگهداری کنید

این واقعا مهم است که کیت استودیو عکاسی همراه شما همیشه تمیز باشد. وقتی استودیو را از خانه خارج می‌کنید امکان کثیف شدن آن بیشتر شده و مواردی از قبیل شن، ماسه، آّب و … می‌توانند کیت شما را کثیف کنند.

تمیز کردن کیت علاوه بر افزایش سرعت بسته بندی و جمع آوری آن به ترغیب مشتری نیز کمک می‌کند.

استودیو عکاسی قابل حمل

برای تمیز کردن کیت استودیو عکاسی همراه خود بهتر است موارد زیر را به همراه داشته باشید:

  • دستمال یا پارچه میکروفایبر،
  • آب مقطر،
  • سرکه سفید (به سرعت تمیز کرده و خشک می شود)،
  • کیسه پلاستیکی برای پارچه میکروفایبر کثیف یا مرطوب.

تمیز نگاه داشتن استودیوی شما می‌تواند برای افزایش طول عمر مفید آن نیز مفید باشد.

نتیجه‌گیری

استودیو عکاسی همراه

داشتن یک اسودیو عکاسی همراه برای عکاسانی که فضای کافی نداشته ولی کیفیت بالایی را می‌طلبند، مفید است. همچنین سعی کنید مجموعه خود را بر اساس نیازهایتان جمع کرده و از خرید لوازم بیهوده جلوگیری کنید.

شما می‌توانید بهترین تجهیزات استودیویی، تجهیزات نورپردازی ، دوربین عکاسی و لوازم جانبی عکاسی را از وبسایت دیدنگار با بهترین قیمت و بهترین شرایط خرید کنید.

آیا شما یک استودیوی عکاسی همراه دارید؟ آیا تجربه استفاده از آنها را داشته‌اید؟ آیا ایده بهتری به ذهنتان می‌رسد؟ نظرات خود را در قسمت نظرات همین پست و یا در شبکه‌های اجتماعی با ما در میان بگذارید. ضمنا اگر سوالی در مورد این تجهیزات دارید، در زیر همین پست سوالاتتان را بپرسید تا به آنها پاسخ دهم.

برخی از تجهیزات نورپردازی در فروشگاه دیدنگار
رینگ لایت DIMMABLE به همراه سه پایه 2.1 متری
نور باتومی کینگ پاور KING POWER RGB-B320
ویدئو لایت گودکس Godox ML60Bi LED Light
رینگ لایت مدل YQ-460A به همراه آینه
رینگ لایت مدل RING LIGHT RL-18 (همراه با ترانس)
چراغ صفحه نمایش شیائومی Xiaomi MIIIW
نور ثابت ال ای دی Ulanzi VL120 RGB LED

دسته بندی ها: