استفاده از منابع نور معمولی جهت خلق بوکه در پرتره

بوکه در پرتره

مقدمه : در پنجمین مقاله از پرونده‌ی کارگاه آموزش نورپردازی نیکون از دیوید تجادا ( David Tejada ) این بار به سراغ یکی از محبوب‌ترین افکت‌ها در عکاسی پرتره می‌رویم. بوکه در پرتره کاربردهای فراوان و جذابی دارد و در این مقاله دیوید در کارگاهش چیدمان این عکس را نشان می‌دهد.

دیوید تجادا در این کارگاه نورپردازی با عنوان بوکه در پرتره با شاگردانش از انواع سبک‌های نورپردازی در جهت خلق پرتره‌هایی شاخص صحبت می‌کند. این پرونده شامل بررسی پشت صحنه‌ی 12 عدد از پرتره‌های این کارگاه است که مطالعه‌ی آن می‌تواند راهنمایی کامل برای علاقه‌مندان و تازه‌واردان به دنیای عکاسی پرتره باشد. به‌علت آن‌که این کارگاه توسط کمپانی نیکون برگزار گردیده است، طبیعتا تمامی تجهیزات اعم از دوربین عکاسی ، لنز دوربین و تجهیزات نورپردازی ، از تولیدات این کمپانی است.

در فروشگاه دیدنگار برخی از این محصولات کمپانی نیکون موجود بوده و یا محصولی مشابه و با کیفیت از برند معتبر دیگری وجود خواهد داشت. فروشگاه دیدنگار عرضه کننده‌ی بهترین و به‌روزترین تجهیزات دنیای عکاسی است. شما می‌توانید همواره بر روی قیمت منصفانه و اصالت و کیفیت کالای عرضه شده حساب کنید.

بک گراند بوکه در عکاسی پرتره

چگونه عکس پرتره بوکه را با حداقل تجهیزات نورپردازی ایجاد کنیم؟

مسئولیت ایجاد نورهای زیبای ایجاد شده در قالب بوکه در پرتره‌ی مورد بررسی در این مقاله، برعهده‌ی یک رشته لامپ تزیینی ارزان قیمت بوده است. شما می‌توانید این رشته لامپ‌ها را در انواع رنگ‌ها تهیه کنید. البته رنگ منبع نور اصلی نیز می‌تواند در خروجی رنگ آن‌ها اثرگذار باشد.

عکاسی پرتره در استودیو عکاسی

 

دیوید در روز عکاسی این پرتره توضیحات کاملی درباره‌ی روش‌های نورسنجی اولیه در عکاسی پرتره به شاگردانش اعلام کرد که خلاصه‌ی این سرفصل‌های ارزشمند را می‌توانید در مقاله‌ی دوم از این پرونده‌ی کارگاه آموزش نورپردازی نیکون در لینک زیر مطالعه کنید. مطالعه‌ی این مقاله می‌تواند به درک بهتر شما از پرتره‌های این پرونده و چیدمان نورپردازی آن‌ها کمک کند.

 

مطالعه مقاله
نورپردازی حرفه‌ای به کمک تجهیزات نورپردازی نیکون
فلاش های عکاسی گودوکس

 

ضمنا جهت آشنایی با برخی از به‌روزترین و بهترین فلاش‌های برند گودوکس می‌توانید راهنمای خرید زیر را مطالعه کنید. گودوکس کمپانی تولید کننده‌ی تجهیزات نورپردازی است که توانسته است محصولاتی باکیفیت را با قیمتی مناسب عرضه کند.

 

مطالعه مقاله
بهترین فلاش های عکاسی گودوکس ( Godox ) در سال 2019

در ثبت این پرتره بوکه از رفلکتور ، سافت باکس و 5 منبع نور استفاده شده است. به‌علت آن‌که دیوید قصد داشت تا بک گراند پرتره بوکه کاملا یک‌دست و تیره داشته باشد، از یک رفلکتور مشکی بزرگ استفاده نمود و سپس در جهت تولید بوکه در پرتره ، نورهای تزیینی را به‌صورت رندوم بر روی آن آویزان کرد. در آخر آن‌ها را به کمک منبع نور تنظیم کننده بر روی حالت چشمک‌زن قرار داد.

او در اولین شات از لنز 200-70 و در فاصله کانونی 185 میلی‌متر با گشودگی دیافراگم f/2.8 استفاده کرد. دیوید می‌گوید می‌دانست با این تنظیمات لنز در کنار نورسنجی دستی پرتره، می‌تواند از دل این چراغ‌های چشمک‌زن ساده، افکت بوکه در پرتره به‌دست آورد. افکت بوکه پرتره ای مملو از نورهای نرم و زیبای پراکنده.

ایجاد بوکه در عکاسی پرتره

در ثبت این پرتره بوکه از کدام تجهیزات نورپردازی و چگونه استفاده شده است؟

عکس پرتره‌ی این مقاله ( اولین عکس مقاله ) با دوربین، تجهیزات و تنظیمات زیر به ثبت رسیده است :

نور اصلی مورد استفاده در این عکس پرتره بوکه ، فلاش نیکون SB-900 است که در یک سافت باکس سایز متوسط 8×12 قرار گرفته است. این سافت باکس بالای سر سوژه و تقریبا در فاصله‌ی 70 سانتیمتری از او است. دیوید در این‌باره توصیه‌ای بسیار کاربردی به شاگردانش دارد :

« من معمولا نور از بالا را به صورت مستقیم به سوژه نمی‌تابانم و ترجیح می‌دهم رگه‌ها و نرمی نور، از کنار با صورت و بدن سوژه‌ی من در ارتباط باشد. پس از تنظیم جای سافت باکس و تنظیم وضعیت سر سوژه در عکاسی پرتره آن‌گونه که من می‌خواهم؛ همیشه از سوژه درخواست می‌کنم تا بدون آن‌که سرش را تکان بدهد، چشم‌هایش را به سمت بالا بیاورد و به من بگوید که آیا قادر به دیدن پرده‌ی سفید سافت باکس هست یا خیر؟ در صورتی که او بتواند بدین روش سافت باکس را ببیند، مطمئن می‌شوم که انعکاس نور در چشم سوژه دیده خواهد شد. انعکاس نور در چشم سوژه یکی از زیبایی‌ها و هنر عکاسی شما در سبک پرتره است. همان‌طور که در عکس نهایی نیز می‌بینید، چهره‌ی سوژه در صورت نبود انعکاس نور سافت باکس در آن‌ها، بی‌روح و بی‌حس می‌شد. »

البته نباید فراموش کرد که تابش مستقیم نور سافت باکس به چشم سوژه نیز به هیچ وجه زیبا نیست و نور منعکس شده در چشمان سوژه می‌بایست در نتیجه‌ی برخورد حداقلی اولین لایه‌های لطیف نور و در واقع لبه‌ی آن با چشم سوژه باشد. در صورتی که در این تکنیک متبحر شوید، می‌توانید با کمترین تجهیزات نورپردازی و حتی منابع نور کوچک و ضعیف نیز عکس‌های پرتره بوکه ای قدرتمند و جذاب به ثبت برسانید. پرتره بوکه و به‌طور کلی هرگونه استفاده از تکنیک بوکه در پرتره و انواع سبک‌های آن، نیازمند به توجه و تبحر در نکات متعددی است که این موضوع یکی از آن‌ها است.

بوکه کردن بک گراند عکاسی پرتره

سایر منابع نور به کار گرفته شده در ثبت این پرتره بوکه

3 اسپید لایت دیگر استفاده شده در ایجاد بوکه در پرتره این مقاله و همچنین نوردهی به سوژه، مدل SB-910 است. یک عدد در سمت چپ رفلکتور، یک عدد در قطر مخالف آن و در سمت راست رفلکتور و سومین اسپید لایت که مسئولیت روشن کردن بک گراند را برعهده دارد. در نورهای کناری از ژل با رنگ دمایی گرم که رنگی نزدیک به نارنجی داشت به‌همراه یک توری در هر کدام از آن‌ها استفاده کردم.

فلاش نیکون SB-910 مربوط به بک گراند هم با یک ژل آبی رنگ کاور شد. هنگامی که سوژه بر روی صندلی نشست و جای او به‌صورت دقیق تعیین شد، دیوید یک‌بار دیگر تاثیر تمام منابع نور را بررسی کرد و سپس و در هنگام عکاسی، یک رفلکتور بزرگ 90 سانتیمتری نقره‌ای را دقیقا زیر سوژه و در مقابل او قرار داد تا مسئولیت بازتاب نور بک گراند به صورت سوژه را برعهده داشته باشد.

در اجرای این پرتره، 5 عدد از اسپید لایت‌های نیکون مورد استفاده قرار گرفته است که لازم است در این‌جا به اهمیت یک سیستم کنترل فلاش مرکزی اشاره داشته باشیم. دیوید از محل تنظیم دوربینش، به‌راحتی زمانبندی نورپردازی را تنظیم کرده و سپس به کمک حالت نورسنجی ماتریکسی و چند عکس تستی توانست به پرتره بوکه نهایی مورد نظرش برسد.

پس زمینه بوکه در عکاسی پرتره

او نور اصلی داخل سافت باکس را در گروه A ، منابع نور کناری را در گروه B و اسپید لایت نوردهی به بک گراند را در گروه C قرار داد و به ترتیب توان خروجی فلاش‌های هر گروه را بر روی اعداد 1/16 ، 1/8 و 1/8 تنظیم کرد. البته در ابتدا تنظیمات اف استاپ و شاتر خود را با بررسی نتایج عکس‌ها قبلی و همچنین نورسنجی ماتریکسی به‌دست آورده بود.

کارگاه_عکاسی_پرتره

کارگاه جامع عکاسی پرتره

هر آنچه باید در رابطه با عکاسی پرتره بصورت حرفه بیاموزید را در این کارگاه فرا خواهید گرفت. برای اولین بار در ایران شما با حضور در یک کارگاه جامع، 24 سبک از عکاسی پرتره را آموزش خواهید دید. این کارگاه در آتلیه مجهز دیدنگار و با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

مطالعه‌ی مقالات زیر می‌تواند به درک شما از عکاسی پرتره و آشنایی با برخی از جنبه‌های بی‌نظیر و کمتر دیده شده‌ی آن کمک کند.

اگر به سبک عکاسی پرتره خیابانی علاقه‌مند هستید، از طریق مقاله‌ی زیر می‌توانید با 6 نکته‌ی کلیدی در این باب آشنا شوید.

مطالعه مقاله
۶ نکته کلیدی در عکاسی پرتره خیابانی

با چند پرتره از بزرگ‌ترین عکاسان معاصر و سبک و روش آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

مطالعه مقاله
برای ثبت یک پرتره حرفه ای ، تنها کافی است کمی لنزتان را بچرخانید

ساخت افکت بوکه در پرتره همان‌طور که گفتیم همیشه نیازمند صرف هزینه‌ی زیاد و یا استفاده از تجهیزات نورپردازی حرفه‌ای نیست. با مطالعه‌ی این ترفند ساخت تجهیزات عکاسی خانگی و صرف کردن کمی زمان و حوصله می‌توانید با دم دستی‌ترین تجهیزات خانگی و در زمانی اندک، افکت بوکه‌ی خود را بسازید.

مطالعه مقاله
ترفند عکاسی بوکه خانگی برای ایجاد افکت‌های متنوع و زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.