نور حاشیه و ریم لایت در عکاسی پرتره

تصویر مقاله نور حاشیه و ریم لایت

مقدمه : در نهمین مقاله از پرونده از کارگاه آموزش نورپردازی دیوید تجادا ( David Tejada ) به سراغ بررسی یکی دیگر از عکس‌ها و پشت‌صحنه‌ی نورپردازی آن رفته‌ایم. در معرفی این عکس دیوید به ما می‌گوید که چگونه تنها با دو فلاش می‌توان علاوه بر یک نورپردازی کامل و بی‌نقص، ریم لایت در عکاسی پرتره ( Rim Light ) را نیز به‌دست آورد. ایجاد نور حاشیه در عکاسی کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه توضیح کوتاهی درباره‌ی آن خواهیم داشت و سپس به چیدمان و روش عکاسی این پرونده خواهیم پرداخت.

نور حاشیه در عکاسی یا ریم لایت در عکاسی پرتره چیست؟

ریم لایت یا نور حاشیه در عکاسی به سبکی از نورپردازی می‌گویند که در آن شما با کمک یک یا چند منبع نور بتوانید در اطراف سوژه‌ی خود، حاشیه‌ای از نور را ایجاد کنید. وابسته به نوع عکاسی شما و همین‌طور تبحر و تجربه‌تان می‌توانید از یک یا چند منبع نور در انجام این کار بهره ببرید. از مهمترین کاربردهای ایجاد ریم لایت در عکاسی پرتره می‌توان به تفکیک کردن و تعیین خط مرز سوژه با بک گراند اشاره کرد.

زمانی که شما از بک گراند مشکی استفاده کرده باشید و سوژه‌ی شما هم دارای پوشش یا موهای مشکی رنگ باشد، چاره‌ای به‌جز استفاده از نور حاشیه در عکاسی وجود ندارد. البته کاربرد ریم لایت در عکاسی پرتره فراتر از این موضوع بوده و با درک این تکنیک و آشنایی با روش های ایجاد آن می‌توانید جلوه‌های بصری زیبایی ایجاد کنید. هدف دیوید تجادا در استفاده از ریم لایت در این عکس، به‌دست آوردن یک حاشیه‌ی بسیار محدود و ظریف در عکس و همین‌طور ایجاد تمایز بین موهای سوژه و بک گراند مات شده‌ی این عکس است.

ریم لایت در عکاسی پرتره

در ثبت این عکس، دیوید از چیدمانی استفاده کرد که پیشتر در ثبت عکس زیر از آن استفاده کرده بود. تنها تفاوت این دو عکس، وجود فضایی متفاوت در تصویر نهایی به کمک استفاده از یک منبع نور دیگر و همین‌طور افزودن ریم لایت در عکاسی پرتره است.

با مطالعه‌ی این مقاله با روش نورپردازی و همین‌طور دیفیوز کردن منبع نور به کمک تجهیزاتی ساده و ابتدایی آشنا خواهید شد.

عکاسی پرتره با دیفیوزر

 

مطالعه مقاله
عکاسی پرتره با دیفیوزر

عکاسی پرتره همیشه نیازمند به تجهیزات پیچیده و یا چیدمان طولانی مدت ندارد. در صورت آشنایی با تکنیک‌ها و ترفندهای عکاسی پرتره و همین‌طور کسب تجربه در شناخت ماهیت نور می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن، پرتره‌هایی قدرتمند و جذاب به ثبت برسانید. جهت مشاهده‌ی چیدمان سریع این پرتره توسط دیوید تجادا، مطلب زیر را مطالعه کنید.

عکاسی پرتره حرفه ای

 

مطالعه مقاله
نورپردازی ساده پرتره با حداقل تجهیزات

این پرونده از کارگاه آموزش نورپردازی نیکون شامل 12 تصویر است که در هر کدام از آن‌ها دیوید تجادا شما را به پشت صحنه‌ی ثبت این عکس‌ها می‌برد. در تشریح روش ثبت عکس زیر، شما با روش‌های استفاده‌ی خلاقانه از ساده‌ترین فضاها و لوکیشن‌ها آشنا می‌شوید. با مطالعه‌ی این مقاله درخواهید یافت که چگونه می‌توان از یک پترن بک گراند ساده، در هر لوکیشنی یک عکس فوق‌العاده به‌دست آورد.

عکاسی پرتره حرفه ای

 

مطالعه مقاله
اهمیت لوکیشن عکاسی پرتره
عکاسی پرتره در منزل

در ثبت این پرتره از کدام تجهیزات نورپردازی و چگونه استفاده شده است؟

عکس پرتره‌ی این مقاله ( اولین عکس مقاله ) با دوربین، تجهیزات و تنظیمات زیر به ثبت رسیده است :

  • دوربین نیکون D850
  • لنز نیکون Nikkor AF-S 200mm f/2G ED VR II
  • تنظیمات : 1/125 ثانیه – f/2 – ایزوی 200 – نورسنجی دستی

در ثبت این عکس همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دیوید مجددا از یک پارچه‌ی سفید با بافت ریز به عنوان دیفیوزر بهره برده است. روش نورپردازی به این دیفیوزر همچون یکی دیگر از عکس‌های این پرونده و با استفاده از چهارچوب درب بوده است. دیوید یک پارچه‌ی کاملا سفید را به چهارچوب درب متصل کرده و سوژه را در فاصله‌ی حدود نیم متری از آن قرار داده است. نور پس از گذر از پارچه به سمت راست صورت سوژه می‌تابد. در پشت درب و قبل از راه‌اندازی منبع نور دوم جهت ایجاد ریم لایت در عکاسی پرتره ، دیوید یک فلاش نیکون SB-5000 را همچون عکس زیر در فاصله‌ی 2 متری از درب قرار داده است. دیوید چون قصد داشت نور حاشیه در عکاسی به کمک یک منبع نور دیگر ایجاد شود، فاصله‌ی تقریبا زیادی بین سوژه و منبع نور اول قرار داد.

به منظور گرما بخشیدن به نور از یک فیلتر رنگی نارنجی بر روی فلاش استفاده شده است. این فیلتر تا حد زیادی نور ایجاد شده و منبع نور اصلی را گرم‌تر کرده که در مشاهده‌ی عکس نهایی، تاثیر آن بر روی سوژه کاملا پیدا است.

فلاش اسپیدلایت و فیلتر رنگی

اما آموزش اختصاصی دیوید در این بخش از کارگاه آموزش نورپردازی نیکون ، روش ایجاد نور حاشیه در عکاسی است. خلق ریم لایت در عکاسی پرتره اهمیت ویژه‌ای دارد و همان‌طور که گفتیم در صورتی که فضای بک گراند شما تیره باشد و در کنار آن سوژه نیز پوششی تیره رنگ داشته باشد، چاره‌ای به‌جز استفاده از این تکنیک باقی نمی‌ماند.

در این عکس اما از این میزان تیرگی خبری نیست و دیوید قصد دارد روش ایجاد ریم لایت در عکاسی پرتره را با حداقل امکانات و در فضایی تقریبا روشن ایجاد نماید. او هدف از این کار را ایجاد تمایز بین نور گرم تابیده شده به صورت سوژه و بک گراند سرد، تیره و مات عکس می‌داند.

عکاسی پرتره و ریم لایت

جهت ایجاد نور حاشیه در عکاسی ، دیوید از یک فلاش نیکون SB-5000 دیگر نیز استفاده کرده است و آن را در سمت چپ سوژه و در بالای سر او قرار داده است. همان‌گونه که در عکس نهایی پیدا است، این فلاش نیز نوری گرم ایجاد می‌کند و برخورد نور در برابر سوژه، حاشیه‌ای ظریف در اطراف آن ایجاد کرده است. دوربین عکاسی دقیقا در روبروی سوژه و در فاصله‌ی حدود 1 متری از او قرار دارد.

کارگاه_عکاسی_پرتره

کارگاه جامع عکاسی پرتره

هر آنچه باید در رابطه با عکاسی پرتره بصورت حرفه بیاموزید را در این کارگاه فرا خواهید گرفت. برای اولین بار در ایران شما با حضور در یک کارگاه جامع، 24 سبک از عکاسی پرتره را آموزش خواهید دید. این کارگاه در آتلیه مجهز دیدنگار و با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

بر روی فلاش دوم که مسئول ایجاد ریم لایت در عکاسی پرتره است، از یک پانل زنبوری استفاده شده تا علاوه بر جهت‌دهی به نور، رگه‌ها و پرتوهای آن را باریک‌تر کند تا از بازگشت نور به لنز دوربین ، جلوگیری به عمل آید.

عکاسی پرتره در بک گراند مشکی

در صورت عدم استفاده از زنبوری در ثبت این پرتره، نه تنها نور حاشیه در عکاسی به‌دست نمی‌آمد، بلکه شدت نور ایجاد شده توسط دو فلاش SB-5000، بخش‌های بسیاری از صورت سوژه را دچار نوردهی مضاعف می‌کرد و در نتیجه این پرتره کیفیت و شفافیتی که اکنون دارد را از دست می‌داد.

جهت آشنایی با اصول پایه‌ی نورپردازی و تکنیک‌های نورسنجی دیوید تجادا می‌توانید دومین مقاله از این پرونده را از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

مطالعه مقاله
نورپردازی حرفه‌ای به کمک تجهیزات نورپردازی نیکون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.