7 نکته برای عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌‌ها !

در این مقاله قصد دارم هفت نکته را در مورد عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌ها برایتان بگویم.

آیا می‌توانید دنیایی بدون عکاسی خیابانی را تصور کنید ؟ به میراثی فکر کنید که دزنو، کارتیه برسون و پیشکسوتان کمتر شناخته شده این ژانر برای ما به جا گذاشته‌اند تا نسل‌های بعدی از آن لذت ببرند. همه ما می‌توانیم در مستند سازی جهان پیرامون خود با یک یا چند عکس، به طور همزمان، نقشی داشته باشیم.

یکی از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین نگرانی‌های مردم در مورد عکاسی خیابانی، این است که به حریم شخصی دیگر افراد وارد نشوند. این نگرانی عجیبی نبوده و با رعایت قوانین ساده می‌توان آن را حل کرد. من همیشه از دانشجویان کارگاه‌های خود می‌خواهم که از عکس گرفتن از افراد در شرایط آسیب پذیر یا شرم آور خودداری کنند.

این یک قانون ساده است؛ شما باید بتوانید عکس‌هایی را ثبت کنید که صاحبان آن با این کار مشکلی نداشته باشند و اگر خواستید آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و یا در نمایشگاه‌هایتان استفاده کنید. به اشتراک گذاشتن عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی که صاحبان آن رضایت نداشته باشند، می‌تواند با توجه به قانون کپی رایت برایتان دردسرساز شود.

اگر با رعایت این قوانین پیش بروید، نیازی نیست نگران عکس‌های اجتماعی و خیابانی خود باشید. عکاسی خیابانی از محبوب‌ترین ژانرها در دنیاست و نیازی نیست بابت آن برای خود دردسری ایجاد کنید.

متأسفانه، هرچه این ژانر محبوبیت بیشتری پیدا کند، بسیاری از عکاسان آن قوانین اساسی احترام به مردم را فراموش می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا عکاسان تازه کار اولین گام‌های خود را در دنیای هیجان انگیز عکاسی خیابانی بسیار دشوار و ترسناک بردارند.

اما اگر هنوز مردد هستید و نمی‌خواهید یا نمی‌توانید به صورت مستقیم از مردم با چهره‌هایشان عکاسی کنید، روش‌هایی وجود دارد که عنصر انسانی را در عکاسی شما بدون نشان دادن هویت آنها به تصویر می‌کشاند. این روش‌ها می‌توانند بسیار ارزشمند باشند و تصاویر هنری خارق‌العاده‌ای را ایجاد کنند.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
10 لوازم جانبی ارزان برای عکاسی که زندگی شما را آسان می‌کند !

بنابراین در اینجا چند نکته برای کمک به شما در انجام عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌‌ها آورده‌ام. پس همراه من باشید …

از پشت افراد عکاسی کنید

همه سوژه‌هایی که از پشت توسط عکاس شکار می‌شوند، تصویر خارق‌العاده یا هنری را ایجاد نمی‌کنند. ژست بزرگترین و مهمترین عامل در تاثیرات بصری یک سوژه از پشت سرش در عکاسی خیابانی خواهد بود. زمینه و نور نیز از دیگر عناصری هستند که در عکاسی از پشت افراد خیلی به چشم می‌آیند.

در اصل، تصویر را باید به گونه‌ای از پشت سوژه ثبت کنید که تاثیر آن بسیار بیشتر از حالتی باشد که سوژه را در حالت عادی و از روبرو ثبت کرده‌اید. سعی کنید با عناصر بصری گوناگون بازی کنید و یا از المان‌های مختلف طبیعی استفاده کافی را ببرید تا یک اثر هنری خلق کرده باشید.

عکاسی خیابانی از پشت سوژه
© Valerie Jardin
عکاسی خیابانی پنهان
© Valerie Jardin

عکاسی مینیمالیستی

در ژانر عکاسی مینیمالیستی معمولا سوژه خیلی کوچک است، اما در عکاسی شهری، منظره یک شهر می‌تواند سوژه را به کانون توجه بیننده تبدیل کند. به دنبال معماری‌های متفاوت و جالب، الگوهای تکرار شونده، اشکال هندسی، عناصر بصری و غیره باشید.

همه آنها زمینه‌های بسیار جالبی را ایجاد می‌کنند. منظره و سوژه مناسب می‌تواند سوژه مینیمالیستی شما را بسیار جذاب‌تر نشان دهد. البته فراموش نکنید که ترفندهای ادیت هم در این نوع عکاسی بسیار موثرند. سعی کنید شیوه‌های متفاوتی برای ثبت و ادیت عکستان به کار ببرید.

عکاسی خیابانی پنهان به سبک مینیمال
© Valerie Jardin
عکاسی خیابانی پنهان
© Valerie Jardin

سیلوئت

چه کسی عاشق عکس گرفتن از سوژه سیلوئت نیست ؟ اما در این ژانر باز هم می‌بایست موضوع به خوبی تعریف شود. باید تا حد امکان عناصر پریشان کننده را به عکستان اضافه کنید. از نشان دادن سوژه‌های مختلف به صورت سیلوئت و استفاده از آن در عکستان دریغ نکنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
عکاسی پاییزی : 10 نکته برای ثبت تصاویر رنگارنگ و شگفت انگیز !

هر چه پیش‌زمینه کمتر قابل تشخیص باشد بهتر است! عکاسی از ژست‌هایی مثل قدم زدن یا در دست گرفتن چتر، رمز موفقیت یک تصویر سیلوئت است.

تصویر ضد نور خیابانی
© Valerie Jardin
عکاسی خیابانی ضد نور
© Valerie Jardin

عکاسی از روبروی خورشید، در حالتی که سوژه یا بخشی از المان‌های بصری جلوی نور شدید آن را گرفته باشند نیز، یک راه عالی برای ناشناس ماندن سوژه شما در عکاسی خیابانی است.

عکاسی خیابانی
© Valerie Jardin

سوژه‌‎هایی با فواصل بسیار دور

عکاسی خیابانی به طور کلی ژانریست که در آن نزدیک بودن به سوژه اهمیت زیادی داشته و حس صمیمیتی بین عکاس، سوژه و بیننده ایجاد می‌کند. اما عکاسی از زاویه بالا یا از فاصله‌‎ای بسیار دور از سوژه، می‌تواند ایده خلاقانه و بسیار جالبی باشد.

عناصر انسانی، حتی کوچک‌ترینشان هم بدون مشخص شدن هویت و چهره در عکس ثبت خواهند شد؛ به این صورت چشم بیننده به دنبال سوژه جلب شده و مسیر آن را دنبال می‌کند.

عکاسی خیابانی از بالا
© Valerie Jardin
عکاسی از سوژه های خیابانی از نمای بالا
© Valerie Jardin
عکاسی در فصل پاییز
© Valerie Jardin

حرکت

استفاده از تکنیک‌های لانگ اکسپوژر یا کاهش سرعت شاتر در هنگام عکاسی باعث می‌شود حرکت سوژه‌ها در تصاویرتان ثبت شده و جلوه‌های خلاقانه‌ای را به عکستان ببخشند. این عکس‌ها را می‌توانید در مکان‌های شلوغی مثل ایستگاه راه آهن ثبت کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
6 اشتباه بزرگ در عکاسی از طبیعت بی‌جان !

البته به معماری در پس زمینه هم توجه داشته باشید، چرا که می‌تواند باعث شود سوژه شما بهتر دیده شود یا کاملا پنهان بماند یا اصلا دید بیننده به کدام سمت حرکت کند. تمام اینها را پس زمینه برایتان به وجود خواهد آورد.

عکاسی خیابانی با سرعت شاتر پایین
© Valerie Jardin
عکاسی خیابانی با تکنیک سرعت شاتر
© Valerie Jardin

تاریکی

حالا وقت دستکاری حساسیت ایزو است ! عکاسی خیابانی در شب می‌تواند بسیار جالب و خلاقانه باشد، اما بهتر است به تصاویرتان تمی تاریک بدهید. برای این کار کافیست ایزو را تا جایی پایین بیاورید که در عین اینکه رنگ غالب تصویر سیاه می‌شود، اما کلیت سوژه معلوم باشد.

عکاسی خیابانی در شب
© Valerie Jardin

عکاسی انتزاعی

کمی فکر خود را آزاد کنید، لازم نیست حتما عکاسی خیابانی در مورد چهره افراد مختلف باشد. من در ابتدا فقط گفتم به گونه‌ای عکاسی کنید که هویت سوژه در آن پنهان باشد، اما حالا می‌گویم که می‌توانید طوری عکس بگیرید که ماهیت سوژه در آن به طور کامل عوض شود.

عکاسی انتزاعی یکی از ژانرهای جذاب است که ترکیب آن با ژانر خیابانی می‌تواند خارق‌العاده باشد. بهتر است دنبال روش‌‌هایی برای شکار صحنه‌های انتزاعی از دل مردم و شهر باشید.

عکاسی خیابانی انتزاعی
© Valerie Jardin
عکاسی انتزاعی
© Valerie Jardin

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردم هفت نکته برای عکاسی خیابانی به شیوه‌ای که هویت سوژه به صورت واضح در آنها معلوم نباشد را برایتان بیان کنم. فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته در هر سبک عکاسی، خلاقیت است.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
آموزش عکاسی از مناظر شهرهای ساحلی در ساعت آبی !

پس سعی کنید با استفاده از نکاتی که گفتم و البته خلاقیت خودتان، به خیابان‌ها رفته و عکس‌های شگفت انگیزی را ثبت کنید.

امیدوارم مقاله ” 7 نکته برای عکاسی خیابانی با پنهان کردن هویت سوژه‌‌ها ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.