فتوشاپباز هم فتوشاپ و دیگر هیچ! تصور کنید بعد از گذراندن دوره‌های عکاسی در یک آتلیه مشغول به کار شده‌اید. یا به عنوان ادیتور فعالیت خود را شروع کرده‌اید. به طور کلی اگر به عکاسی از مردم علاقه دارید، احتمال اینکه مجبور شوید دندان­‌های زرد آنها را روتوش کنید، بسیار زیاد است. گرچه این روزها همه به سراغ دندان‌پزشک می‌روند و این مساله را اساسی حل می‌کنند. 🙂

خوشبختانه، یادگیری نحوه سفید کردن دندان در فتوشاپ کار سختی نیست. این کار به روش­‌های گوناگونی انجام ­می­‌شود. در این مطلب به آموزش سفید کردن رنگ دندان در فتوشاپ با استفاده از لایه اصلاحی Hue /Saturation می­‌پردازیم. این روش به شما این امکان را می­‌دهد که دندان­‌ها را سفید و روشن کنید. در این آموزش ابتدا دندان­‌های یک فرد را سفید می­‌کنیم. سپس آموزش می­‌دهیم که چگونه می­‌توان دندان­‌های افراد زیادی را در تصویر سفید کرد. با ما همراه باشید.

چه دندانی باید در فتوشاپ سفید شود؟

فتوشاپجواب این سوال ساده است. دندانی که زرد است. اما قبل از شروع به کار بایستی دید درستی از میزان سفیدی دندان­‌های طبیعی داشته باشید. اگر دندان­‌ها بیش از حد سفید و درخشان شوند، نتیجه کار طبیعی به نظر نمی­‌رسد. به عکس­‌های پرتره در مجلات و پرتره‌های حرفه‌ای نگاهی بیندازید تا بفهمید تا کجا می­‌توانید پیش بروید.

برای آموزش این تکنیک در فتوشاپ روی تصویر زیر کار می­‌کنیم:

فتوشاپ

اگر روی تصویر بزرگ‌نمایی کنید خواهید دید که دندان­‌های افراد رنگی زرد دارد. به خصوص زردی دندان­‌های مرد در تصویر بسیار واضح است. به همین منظور می­‌توانیم با استفاده از یک لایه اصلاحی Hue /Saturation دندان­‌های هر دو فرد در تصویر را روشن‌تر و سفیدتر کنیم.

فتوشاپ

دست به کار شوید تا با هم شروع کنیم! پیش به سوی زیباتر شدن!

فتوشاپ برای عکاسان

آموزش سفید کردن رنگ دندان در فتوشاپ

فتوشاپاین آموزش با تمامی نسخه­‌های فتوشاپ قابل انجام است و هیچگونه محدودیتی در اجرای آن وجود ندارد. پس جای نگرانی ندارد. تمامی مراحل را به ترتیب انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 • گام 1: ابزار Lasso یا کمند را از نوار ابزار انتخاب کنید.

به نوار ابزار کنار تصویر نگاهی بیندازید. ابزاری به شکل کمند در آن وجود دارد که به Lasso Tool  نامیده می­‌شود. آن را انتخاب کنید.

فتوشاپ

 • گام 2: محدوده دندان­‌ها را انتخاب کنید.

اگر روی تصویری کار می­‌کنید که تعداد افراد زیادی وجود دارند، شاید دلتان بخواهد دندان­‌های تمامی افراد را باهم سفید کنید. اما توصیه ما این است که این کار را نکنید! چون دندان­‌های افراد متفاوت از یکدیگر است و میزان سفید مورد نیاز هر یک با دیگری فرق می­‌کند. در نتیجه بهتر است در هر مرحله تنها دندان­‌های یک نفر را سفید کنید.

دور دندان­‌های فرد را با ابزار Lasso انتخاب کنید. اگر محدوده انتخاب­‌تان خیلی دقیق نیست نگران نباشید، بعداً فرصت ترمیم آن را در برنامه فتوشاپ دارید. تنها کافی است خطی دور دندان­‌ها داشته باشید و تا جای ممکن به لبه نزدیک شوید. سعی کنید لب­‌ها و لثه­‌ها در محدوده انتخابی شما نباشند.

فتوشاپ

 • گام 3: یک لایه اصلاحی Hue /Saturation ایجاد کنید.

در انتهای پنل لایه­‌ها (Layers) روی آیکون New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید.

فتوشاپ

سپس از لیست گزینه Hue /Saturation را انتخاب کنید.

فتوشاپ

لایه Hue /Saturation بالای لایه background در پنل لایه‌­ها ظاهر می‌­شود.

فتوشاپ

 • گام 4: آپشن ادیت را به Yellows تغییر دهید.

در پنل Properties آپشن ادیت روی Master قرار دهید.

فتوشاپ

برای تغییر رنگ زرد دندان­‌ها بایستی گزینه را از روی Master به Yellows تغییر دهید.

فتوشاپ

 • گام 5: اشباع رنگ زرد را کاهش دهید.

روی نوار لغزان Saturation کلیک کرده و آن را به سمت چپ بکشید. هر چه بیشتر به سمت چپ بروید، اشباع رنگ زرد کمتر می‌­شود و دندان­‌ها سفیدتر می­‌شوند.

فتوشاپ

البته در نظر داشته باشید که اگر درصد اشباع را به منفی 100 برسانید، رنگ زرد کاملاً محو می­‌شود و نتیجه دندان­‌ها غیرعادی و بی‌­روح می­‌شوند.

فتوشاپ

به همین دلیل بهتر است همواره نگاهتان به تصویر باشد و تا جایی رنگ زرد را حذف کنید که ظاهر دندان­‌ها طبیعی باقی بماند. برای نمونه اشباع حدود منفی 80 در این تصویر مناسب است.

فتوشاپ

سفید کردن دندان‌ها: قبل و بعد

برای اینکه از نتیجه کار مطمئن شوید، بهتر است نسخه اولیه و اصلاح شده تصویر را با هم مقایسه کنید. بدین منظور روی آیکون visibility لایه اصلاحی Hue /Saturation کلیک کنید. با یک بار کلیک تصویر اولیه و با کلیک دوم تصویر اصلاح شده را خواهید دید.

فتوشاپ

تصویر زیر تفاوت کار را به شما نشان می­‌دهد. سمت چپ دندان­‌های اولیه و سمت راست دندان­‌های سفید شده فرد را نشان می‌­دهد.

فتوشاپ

 • گام 6: آپشن ادیت را به حالت Master باز گردانید.

حالا که دندان­‌ها را سفید کردیم، نوبت روشن­‌تر کردن آنها است. آپشن ادیت در پنل Properties را از Yellows به Master  تغییر دهید. اکنون می­‌توانیم تمام رنگ­‌ها را هم‌زمان اصلاح کنیم.

 

فتوشاپ

 • گام 7: نوار لغزان Lightness را به سمت راست بکشید.

روی نواز لغزان Lightness کلیک کنید و آن را به راست ببرید. هر چه جلوتر بروید دندان­‌ها روشن­‌تر می­‌شوند. در حین کار نگاهتان به تصویر باشد تا نقطه مطلوب را پیدا کنید. برای این تصویر Lightness روی مثبت 20 مناسب است.

فتوشاپ

حالا دندان­‌ها روشن­‌تر شده­‌اند. اما بسته به میزان دقت شما در استفاده از ابزار Lasso قسمت­‌هایی از کناره­‌های دهان و لب­‌ها نیز روشن شده­‌اند. در این مرحله باید آنها را به حالت قبل برگردانیم تا تصویری دقیق و با کیفیت داشته باشیم.

فتوشاپ

 • گام 8: ابزار قلمو یا Brush را از نوار ابزار انتخاب کنید.

بار دیگر به نوار ابزار کنار تصویر مراجعه کنید. ابزار قلمو یا Brush را انتخاب کنید.

فتوشاپ

 • گام 9: رنگ سیاه را انتخاب کنید.

باید نواحی که اشتباهاً روشن شده­‌اند را با رنگ سیاه بپوشانیم. به همین دلیل بایستی رنگ سیاه را انتخاب کنید. تصویر دو مربع در انتهای نوار ابزار وجود دارد که امکان انتخاب رنگ به شما می‌دهد. بر مربع جلویی کلیک کنید و رنگ سیاه را از پالت رنگی انتخاب کنید. اکنون قلموی شما با رنگ سیاه کار می­‌کند.

فتوشاپ

 • گام 10: اطراف دندان­‌ها را قلموی سیاه رنگ کنید.

با قلمو فضای اطراف دندان­‌ها را رنگ کنید تا مشکل پیش آمده حل شود. قلمویی گرد با سایز کوچک انتخاب کنید.

در این تصویر می­‌بینید که من در حال رنگ کردن لب بالا هستم تا اثرات سفید کردن را از روی لب­‌ها بردارم. از آنجایی که ما روی لایه ماسک کار می­‌کنیم، رنگ سیاه قلمو را نمی­‌بینیم و تنها اثر سفید کنندگی را از بین می­‌بریم.

فتوشاپ

حالا لب پایین را اصلاح می­‌کنیم. همان­طور که مشاهده می­‌کنید بخش­هایی از لب پایینی سفید شده که نیاز به ترمیم دارد.

فتوشاپ

با اصلاح نقاطی که به اشتباه سفید شده بودند، در نهایت نتیجه کار تصویر زیر شد.

فتوشاپ

متناسب سازی میزان سفیدی یک دندان

اکنون تمامی دندان­‌ها ظاهری سفید و زیبا پیدا کردند، به جز یک قسمت. پایین سه دندان سمت راست بعد از عملیات روشن سازی، بیش از حد سفید شده و حالتی غیر طبیعی به خود گرفته است.

فتوشاپ

برای اصلاح این مشکل می­‌توانید تاثیر Hue /Saturation روی یک دندان را با رنگ کردن سیاه روی آن (با وضوح کم) کاهش دهید. آپشن Opacity را می­‌توانید در نوار بالای تصویر ببینید. حال مقدار آن را از 100% به 50% کاهش دهید.

فتوشاپ

 

اکنون با قلمو به رنگ سیاه روی دندان­‌های مشکل دار بکشید تا به حالت طبیعی بازگردند. وقتی کارتان تمام شد گزینه opacity را به 100% بازگردانید. اگر این کار را انجام ندهید، دفعه بعدی که می­‌خواهید از قلمو استفاده کنید، کارایی مطلوبی برایتان نخواهد داشت.

فتوشاپ

برای دیدن تصویر نهایی، از حالت بزرگ‌نمایی خارج می­‌شویم. همانطور که می­‌بینید، دندان­‌های مرد سفیدتر و روشن­‌تر شده­‌اند و تفاوت قابل توجهی با دندان­‌های زن در تصویر دارند.

فتوشاپ

فتوشاپ المنتس 2020

هر گردی گردو نیست! دندان همه را سفید نکنید!

فتوشاپهمانطور که قبلاً گفته شد، برای داشتن تصویری با کیفیت، از انجام همزمان فرایند سفید کردن دندان­‌ها روی تعداد زیادی از افراد خودداری کنید. بعضی از افراد نیازی به این کار ندارند. ولی در نهایت دندان­‌های هر فرد را به تنهایی با روشی که در بالا به آن پرداختیم، سفید کنید و بعد به سراغ فرد دیگر بروید. تصویر قبل و بعد از سفید کردن دندان­‌های زن و مرد را در ادامه می­‌بینید.

فتوشاپ

و نتیجه نهایی کار:

فتوشاپ

دندان سفید در فتوشاپ در یک نگاه

فتوشاپتا اینجا به طور مفصل این تکنیک پرکاربرد را آموزش دادیم. اما اگر قصد دارید نت‌برداری کنید، الان وقت‌اش است. این خلاصه به شما کمک می­‌کند تا مراحل را آسان­‌تر به خاطر بسپارید و در زمان نیاز به آن مراجعه کنید.

 1. ابزار Lasso را از نوار ابزار انتخاب کنید. سپس دور دندان­‌ها را با دقت انتخاب کنید. تا جای ممکن لب­‌ها و لثه­‌ها در محدود انتخابی نباشند.
 2. در پنل لایه­‌ها، روی آیکون New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید و گزینه Hue /Saturation را انتخاب کنید.
 3. در پنل Properties آپشن Edit را از Master به Yellows تغییر دهید.
 4. نوار لغزان Saturation را به سمت چپ ببرید تا زردی دندان­‌ها کاهش یابد.
 5. در پنل Properties آپشن Edit را از Yellows به Master بازگردانید.
 6. ابزار قلمو Brush را انتخاب کنید و با رنگ سیاه حاشیه دندان­‌ها، لب­‌ها و لثه­‌ها را رنگ کنید تا اثر سفید شدن از روی لب­‌ها و لثه­‌ها پاک شود.
 7. برای تصاویری که تعداد افراد دو یا بیشتر است، برای هر فرد لایه اصلاحی Hue /Saturation جداگانه ایجاد کنید و همه مراحل را تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

فتوشاپ شما را حرفه‌ای می‌کند

فتوشاپحالا یک راهنمای خیلی خیلی مفید و خلاصه دارید. امیدواریم این آموزش برای مفید و کارگشا باشد. نکاتی که به شما گفتیم را فراموش نکنید. این نکته‌ها حاصل تجربه ما در رتوش عکس است. قطعاً دفعات اولی که از این تکنیک استفاده می‌کنید هیجان‌زده خواهید شد. اما فراموش نکنید که زیاده‌روی نتیجه را برعکس می‌کند و مبتدی بودن‌تان تو ذوق می‌زند. پس چندین بار این تکنیک را امتحان کنید و بعد از آن متوجه حالت طبیعی و زیبای رنگ‌ها خواهید شد.

شما تا به حال چه روش‌هایی را امتحان کرده‌اید؟ آیا نرم‌افزارهای بهتری برای سفید کردن رنگ دندان می‌شناسید؟ فتوشاپ تا چه حد کمک کننده شما در مراحل ادیت و رتوش بوده است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید و اگر این قسمت از آموزش فتوشاپ برای شما مفید بود آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

آموزش تصویری سفید کردن رنگ دندان در فتوشاپ (تمام نسخه‌ها)

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

دسته بندی ها: