ایده‌های بسیار خوبی برای عکاسی در خانه وجود دارند تا شما هم بتوانید در زمان شیوع ویروس کوید 19 ( کرونا ویروس ) که در خانه هستید، به عنوان یک عکاس، عکاسی را فراموش نکنید ! اما عکس گرفتن از غذا همیشه راهی عالی برای عکاسی در محیط‌های استودیویی کوچک یا در خانه بوده است. در این مقاله قصد دارم تکنیک ساخت یک لایت باکس برای عکاسی از مواد غذایی و خوراکی‌ها با پس زمینه‌ی نورانی یا همان Back Light را آموزش بدهم تا بتوانید از میوه‌های شفاف عکس‌های زیبایی را ثبت کنید.

بهترین راه برای انجام این کار استفاده از یک لایت باکس مخصوص است، اگر هم آن را ندارید، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که یک تکه شیشه تهیه کنید تا بتوانید آن را روی پایه گذاشته و خودتان لایت باکس را بسازید. من به راحتی از یکی از طبقه‌های شیشه‌ای یخچالم استفاده کردم !

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها ۳۰ دقیقه !

بهترین سوژه‌ها برای این پروژه‌ی ساده مواردی هستند که می‌توانید آن‌ها را خیلی نازک برش دهید و البته باید شفاف باشند. پیاز، مرکبات و خیار نمونه‌های خوبی برای این منظور هستند. برای اینکه بتوانید عکس‌های خوبی را از این سوژه‌ها ثبت کنید نیاز است یک لنز ماکرو داشته باشید و دوربین را در فاصله‌ای نسبتا کم به سوژه قرار دهید. اگر سه پایه‌ی شما یک ستون وسط دارد، آن را معکوس کرده و دوربین خود را به گونه‌ای به آن وصل کنید که بین پایه‌ها آویزان باشد، سپس آن را به سمت پایین بچرخانید، به شکلی که مستقیما بالای سبد قرار بگیرد و زاویه‌ای عمودی با آن داشته باشد. برای روشن کردن دوربین یا فعال کردن تایمر خودکار شاتر، بهترین راه استفاده از یک ریموت کنترل است. همچنین این کار باعث می‌شود لرزشی در تصویر شما وجود نداشته باشد.

برای اینکه بتوانید فوکوس دقیق‌تری داشته باشید، از حالت لایو ویوو و فوکوس دستی استفاده کنید. شما همواره می‌توانید برای افزایش عمر باتری، به عکس گرفتن از طریق منظره یاب رجوع کنید، اما اگر این کار را می‌کنید، عملکرد Mirror Lockup را فعال کنید، چرا که نتایج واضح‌تری خواهد داد. از طرف دیگر، شما می‌توانید دوربینتان را به یک مانیتور جانبی، لپ تاپ یا گوشی هوشمندتان وصل کنید.

1- یک لایت باکس جمع و جور و دم دستی بسازید

برای اینکه بتوانید نورپردازی خوبی برای سوژه‌ی خود داشته باشید و از نور پس زمینه یا بک لایت استفاده کنید، بهتر است از یک صفحه‌ی شیشه‌ای یا شفاف استفاده کنید. من از قفسه‌ی یخچالم استفاده کردم که شیشه‌ای بود و نور از آن عبور می‌کرد. سپس این شیشه را روی چند کتاب و کیس DVD قرار دادم. کاغذ سفیدی را به پشت شیشه چسباندم تا نور از طریق اسپیدلایتی که زیر آن قرار دارد و با یک رادیو تریگر به دوربین متصل شده است، به سمت سوژه پخش شود. من برای ثابت نگه داشتن اسپیدلایتم از یک bean bag استفاده کردم. همچنین فراموش نکنید یک دیفیوزر را روی آن قرار دهید تا نوری که دریافت می‌کنید نرم و یکدست باشد.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : از وسایلتان در خانه عکس‌های انتزاعی ثبت کنید

2- تنظیمات دوربین را به درستی انتخاب کنید

من از یک لنز ماکرو استفاده کردم و دوربین خود را روی حالت Manual یا دستی قرار دادم. سعی کردم دیافراگمم را تا جایی که می‌توانم و عکس خراب نمی‌شود ببندم و برای همین از f/18 استفاده کردم. ایزو را همچنین روی 100 و سرعت شاتر را روی 0.3 ثانیه قرار دادم. برای جبران نوردهی هم میزان قدرت اسپیدلایت را بین 2 تا 3 استاپ افزایش دادم. این به شما امکان می‌دهد پس زمینه‌ی تصویر کاملا سفید باشد، با این کار هیچگونه بافتی از کاغذ مشاهده نخواهد شد.

3- نتیجه‌ی کار را مشاهده کنید

برای اینکه در پایان کار تصویر من هنری‌تر و زیباتر شود، سعی کردم از یک پیاز قرمز استفاده کنم. پس از ثبت عکس مراحل پردازش را در فتوشاپ انجام دادم تا اشباع رنگ را کاهش داده و بخش‌های هایلایت و سفید را روشن‌تر کنم. همچنین با افزایش شارپنس و کنتراست تصویر، وضوح لبه‌های تصویر را بیشتر کردم. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تمام جزئیات اضافی، شامل هر گونه بافت و لکه و گرد و غبار را از تصویر حذف کردم. در نهایت می‌توانید تصویرتان را کراپ کنید تا ترکیب بندی مد نظرتان به وجود بیاید.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

امیدوارم مقاله‌ی ” تکنیک ساخت لایت باکس برای عکاسی از خوراکی‌ها با پس زمینه‌ی نورانی ! “ برایتان مفید و جذاب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: