نور اینستاگرامهمانطور که می‌دانید، یکی از شبکه‌های اجتماعی پر رفت و آمد با یک میلیارد و 386 میلیون کاربر، اینستاگرام است. اصلاً اینستاگرام زمینه‌ای شد تا بسیار از اقشار از بین دانشجوها و دانش آموزان و حتی صاحبان کسب و کار به بلاگری رو بیاورند. مشخصاً در این پلتفرم که در ابتدا با هدف اشتراک عکس در بین کاربران آیفون خلق شد، تصویر حرف اول را می‌زند. برای خلق تصویر نورپردازی نقشِ اول داستان است. پس شما هم اگر در این اپلیکیشن اعتیادآور فعالیت دارید، بهتر است تولید محتوای حرفه‌ای را بیاموزید تا دنبال‌کننده‌های خود را سرگرم کنید.

در این متن قصد داریم به بهترین نورها برای اینستاگرام اشاره‌ای داشته باشیم. پس اگر در اول راه هستید یا انتظار دارید پیشرفت چشمگیری داشته باشید، قدم به قدم با ما همراه باشید تا در این مقاله با بهترین نور اینستاگرام آشنا شوید.

نگاهی به شبکه اجتماعی اینستاگرام

نور اینستاگراماینستاگرام Instagram معروف به اینستا، یک شبکه اجتماعی برای اشتراک عکس و ویدیو است. حدوداً از 2010 فعالیت خود را آغاز کرد. ابتدا برای سیستم عاملِ iOS و آیفون‌دارها قابل استفاده بود، اما با رشد حیرت انگیزش و توجه عموم، نسخه اندروید آن هم منتشر شد.

امروزه شما می‌توانید مخاطبین زیادی در این شبکه داشته باشید و با افراد مختلف در سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنید. همچنین از آن به عنوان یک محیطِ کسب و کار به روز یاد می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به اصلِ اساسی نور در اینستاگرام اشاره کنیم که در صورت عدم توجه، شما صرفاً یک مبتدی کسل‌کننده خواهید بود.

نور بلاگری

تامین نور برای تهیه محتوا در اینستاگرام گران است؟

نور اینستاگرامدنیای امروز پر از امکان است. افراد با بودجه‌های مختلف می‌توانند به مقاصد خود نزدیک شوند. گاهی با کم‌ترین بودجه می‌توان یک تغییرِ خیلی بزرگ در حال و هوای تصویر به وجود آورد که موجب رشدِ صفحه شما در شبکه اجتماعی اینستاگرام می‌شود.

انواع محتوا در اینستاگرام و نور مورد نیاز

در اینستاگرام به طور کلی ما 4 نوع فرمت محتوا داریم. بخش پُست post، ریل reel، igtv و استوری. خب ما قصد پرداخت به سایزِ ویدیو و عکس که در هر کدام از این فرمت‌ها متفاوت خواهد بود را نداریم. تقریباً همه می‌دانیم که در بخش پست و استوری ما می‌توانیم ویدو و عکس به اشتراک بگذاریم و در بخش ریل reel و igtv ویدیو قابل اشتراک‌گذاری است. در هر کدام از این فرمت‌ها ما نیازمند نورپردازی مناسب هستیم. چرا؟‌ به تصویر زیر نگاه کنید.

نور اینستاگرامتفاوت بین نورپردازی و نور معمول در خانه

شما کدام تصویر را می‌پسندید؟ تفاوت چشم‌گیر است. توجه داشته باشیم که در هر دو تصویر از یک دوربین استفاده شده است. خب ببینیم برای خلقِ تصویر سمت راست از چه ابزاری استفاده شده است؟

نور اینستاگرامنور اینستاگرام و ویدیولایت LED

اگر دوربین را فاکتور بگیریم که قطعاً با یک دوربین موبایل هم می‌توانید به آن برسید، تنها تجهیزات نورپردازی در این تصویر شامل یک عدد ویدیولایت LED است که سافت باکس روی آن نصب شده تا نور نرمی روی سوژه بتاباند.

البته این ست‌آپ قیمت پایینی هم ندارد. شما برای سر هم کردن آن بهتر است ویدیولایتی را تهیه کنید که علاوه بر دیمر از تنظیم دمای رنگ هم برخوردار باشد. مانند نمونه پیشنهادی ما:

ویدیولایت گودکس Godox SL-60W

نور اینستاگرامویدیولایت گودکس Godox SL-60W با توان 60 وات، کنترل نور دهی از 10 تا 100 در کنار دمای رنگ قابل تنظیم تا 5600 کلوین و قیمت مناسب یک نور اینستاگرام عالی برای ضبط ویدیو است. در کنار آن می‌توانید از سافت باکس 60 در 60 سانتی‌متر همین کمپانی معتبر استفاده کنید تا یکی از حرفه‌ای‌ترین ست‌آپ‌های نورپردازی برای ویدیوهای اینستاگرام را در اختیار داشته باشید و جلوه‌ای خاص به تصویر خود ببخشید.

علاوه بر اینکه یک امکان کاملاً حرفه‌ای برای ضبط ویدیو است،‌ می‌توانید از آن به عنوان نور اینستاگرام برای عکاسی هم استفاده کنید. هر چند حرفه‌ای‌ها برای عکاسی به دنبال فلاش استودیویی می‌روند که در بخش‌های دیگری از متن به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت. اما شاید بودجه چنین تجهیزاتی را نداشته باشید، چه می‌شه کرد؟

بودجه محدود و نور اینستاگرام

ست‌آپی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم هر چند از نظر دلاری چندان قیمت بالایی ندارد، اما به ریال برای برخی گران‌ قیمت است. دیدنگار پیشنهادات ویژه‌ای برای این دسته از افراد دارد.

تی فوتو TEFOTO SMD AF-360+

شما می‌توانید نور ثابت تی فوتو TEFOTO SMD AF-360+ را تهیه کنید. هر چند می‌توانید که بین دو کلوین گرم 3200 و سرد 6400 نور را تغییر دهید، اما به هر حال قابلیت ویدیولایت گودکس در اختیارتان نیست که برای تنظیمِ دمایِ رنگ، درجه‌بندی دارد. همچنین نمی‌توانید شدت نور را تغییر دهید. هر چند برای شما یک ترفند داریم که شدت نور را کمتر کنید. تفاوتی ندارد پنجره باشد یا یک ویدیولایت، با یک ملافه سفید کار شما راه می‌افتد.

نور اینستاگراماستفاده از ملافه سفید برای کاهش شدت نور

نور اینستاگرامقبل از نصب پرده سفید

نور اینستاگرامنور یکدست و حرفه‌ای بعد از نصب پرده

در صورتی که قصد دارید یک درجه بیش‌تر نور را کم کنید، آن را دولا کنید و روی منبع نور خود بیاندازید. چه نور اینستاگرام دیگری برای بودجه کم پیشنهاد می‌شود؟

کیت تک شاخه نور ثابت با 5 لامپ Continuous Lighting

نور اینستاگرامکیت تک شاخه نور ثابت با 5 لامپ Continuous Lighting امکاناتِ جالبی دارد. هر کدام از لامپ‌ها یک کلید خاموش روشن شدن مجزا دارد. در این صورت شما می‌توانید شدت نور را در پنج حالت مختلف قرار دهید. از طرفی این محصول به همراه سافت باکس 90 در 60 سانتی‌متری و یک عدد پایه ارائه می‌شود که تیم نورپردازی شما را برای تولیدِ یک محتوای مطلوب آماده می‌کند. حتی اگر اهل تولید محتوا نیستید، ولی مدام لایو اینستاگرام برگذار می‌کنید، قطعاً نیازمند یک نور مناسب هستید که با قیمتی که این کیت دارد قطعاً از نتیجه نهایی هیجان‌زده می‌شوید.

نور اینستاگرام دو نقطه‌ای

نور اینستاگرامیکی از کارهای جالبی که در نورپردازی می‌توانید انجام دهید استفاده از دو نور هم‌زمان است. شما در دو حالت می‌توانید از این امکان بهره‌مند شوید. یا یک نور اصلی key light در کنار fill light خواهید داشت؛ یا یک نور اصلی در کنار rim light. خب زیاد هول نکنید، یک ست‌آپ ساده است.

نور اصلی را در زاویه 45 درجه از سوژه قرار می‌دهید و لنز دوربین یا گوشی موبایل خود را در همان حدود در طرف دیگر سوژه تنظیم می‌کنید. در این صورت شما یک نور اصلی دارید.

توجه دارید که شما نیازی به بک‌دراپ یا همان پرده کروماکی ندارید. هر چند قطعاً استفاده از آن می‌تواند یک بک‌گراند یکدست برای تولید محتوا در اینستاگرام ایجاد کنید. در بخشِ کوتاهی اشاره‌ای به آن خواهیم داشت.

نور اینستاگرام

تفاوت نور تک نقطه‌ای در سمت چپ و نور دو نقطه‌ای با rim light در سمت راست

در اینجا نور rim light که به نور تارهای مو هم شهرت دارد از بالا روی سوژه تابانده شده و با نور اصلی مولد تصویری است که در سمت راست می‌بینید. جلوه عبور نور از لابه‌لای تارهای نو و درخشنگی مو، زیبایی خاصی به سوژه می‌بخشد. هر چند باید تاکید کنیم که نورپردازی بسته به مفهوم و هدف ما می‌تواند تغییر کند و ضرورتاً هیچ کدام از نورها بهتر نیست!

نور اینستاگرامتفاوت چهار حالت نورپردازی مختلف و تغییر حالت و حس در تصویر

در تصویر قبل مشاهده می‌کنیم که از سمت چپ ما سوژه را با یک نور ویدیولایت بدون سافت باکس از زاویه 45 درجه و بالای سر او روشن کرده‌ایم. در تصویر دوم سمت چپ یک نور دوم از سمت راست در همان زاویه اضافه می‌کنیم که سایه‌ها را برطرف می‌کند و به آن fill light می‌گوییم. در حالت سوم از یک نور اما به همراه سافت باکس بهره بردیم و در نهایت از یک نور با سافت باکس در کنار نور fill light تصویر سمت راست را نتیجه می‌دهد.

نور اینستاگرام و رینگ لایت‌های جذاب

مشخصاً یکی از مناسب‌ترین و پرطرفدارترین نورها، رینگ لایت‌ها هستند. عموم افراد آن‌ها را به خاطر شکل گیری یک حلقه روشن در چشم سوژه می‌شناسند.

نور اینستاگرامرینگ لایت و حلقه سفید جذاب یک نور اینستاگرام پرطرفدار

ما در مجله دیدنگار در چند مقاله از رینگ‌لایت‌ها گفتیم که می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

  • رینگ لایت چیست و کاربردهای آن
  • آموزش استفاده از رینگ لایت به صورت خلاقانه
  • رینگ لایت موبایل و بهترین‌ها برای سلفی

همچنین می‌توانید سری به فروشگاه دیدنگار بزنید و از صفحه خرید و لیست قیمت رینگ لایت دیدن کنید. شما می‌توانید انواع مناسب کار خود را در این صفحه با قیمتی مناسب پیدا کنید.

از آینه رینگ لایت استفاده کنید

نور اینستاگرامچند نکته در استفاده از رینگ لایت را فراموش نکنید: اگر قصد دارید که کار زیبایی و میکاپ انجام دهید و قصد کردید نور اینستاگرام خود را با رینگ لایت فراهم کنید بهتر است از نمونه‌هایی استفاده کنید که هولدر موبایل دارند و امکان نصب آینه را به صورت هم‌زمان برای شما فراهم می‌کنند.

از آن‌جایی که بهتر است با دوربین پشت و اصلی موبایل خود فیلمبرداری کنید و نیاز به مانیتور خود در لحظه هستید، بهترین حالت قرار دادن آینه به صورتی است که در آن بتوانید اتفاقات را روی صفحه نمایش گوشی موبایل خود رصد کنید. هر چند از آینه می‌توانید روبروی خود بهره ببرید. همه چیز بستگی به راحتی کارِ شما دارد.

یکی از رینگ‌لایت‌ها با چنین امکانی Ring Light YQ-420a است. هرچند این رینگ لایت فاقد باتری است و با برق شهری کار می‌کند، اما توان 40 وات و برخورداری از هولدر آینه و موبایل به صورت همزمان در کنار قیمت بسیار مناسبش، آن را به یک انتخاب ویژه بدل می‌کند.

مدل‌های متنوع رینگ لایت برای نیازهای متفاوت است

نکته دیگر اینکه شما احتمالاً به یک سه‌ پایه نیاز خواهید داشت. رینگ لایت‌ها مطابق با نیاز کاربران طراحی می‌شوند و به همراه تجهیزات جانبی عرضه می‌شوند. به هر حال برخی مدل‌ها به همراه سه‌ پایه عرضه می‌شوند. مانند نمونه زیر:

رینگ لایت وسکات Wecott Ring Light FE-460

رینگ لایت وسکات Wecott Ring Light FE-460 یکی از این مدل‌های با کیفیت است که البته قیمت بالاتر آن بیش‌تر به خاطر توان دو برابری نسبت به مدل قبل است که در اینجا از 460 لامپ LED و توان 98 واتی برخورداریم. دمای رنگ قابل تغییر است. به همراه آن یک آینه، هولدر موبایل، سه‌ پایه و کیف حمل و نقل هم وجود دارد که پکیجی کامل برای نور اینستاگرام برای انواع کسب و کارها و تولید محتوا به شمار می‌آید.

نور اینستاگرام و درخشنگی پوست صورت با رینگ لایت

نور اینستاگراممی‌توانید از رینگ لایت به عنوان نور مکمل استفاده کنید. یکی از بهترین ست‌آپ‌ها برای این منظور نور سه نقطه به همراه یک رینگ لایت در وسط است. هر چند این ست‌آپ معمولاً برای کارهای زیبایی کاربرد دارد و یک نور فلت ایجاد می‌کند، اما جلوه و درخشنگی پوست باعث جلبِ مخاطب به شما می‌شود.

در این صورت بهتر است از رینگ لایتی استفاده کنید که شدت نور آن قابل تنظیم است. همچنین سه منبع نور دیگر معمولاً شدت کمی دارند و یا قابل تنظیم هستند. برای بودجه‌های محدود هم پیشنهاداتی وجود دارد. شما می‌توانید سه نور key light، fill light و rim right را با کیت نور پروژکتور دیمر دار 300 واتی تامین کنید و در نهایت با یک رینگ لایت YQ-320A جلوه تصویر را تکمیل کنید.

نور اینستاگرامتامین نور اینستاگرام با سه منبع و یک رینگ لایت

نور اینستاگرام و پرده کروماکی

نور اینستاگرامپرده کروماکی یا بک دراپ می‌تواند یک پس‌زمینه یکنواخت و تمیز برای شما شکل دهد. شاید آن‌ها را با فون عکاسی یا هر نام دیگری هم بشناسید. برخورداری از آن‌ها می‌تواند به شما هم در حین تصویربرداری کمک کند و هم اگر اهل ادیت بعد از تولید هستید در آن فرایند کار شما ا راحت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت فروش دیدنگار بزنید و قیمت و خرید انواع فون عکاسی را مشاهده کنید.

استفاده از نور رنگی RGB در اینستاگرام

نور اینستاگرامیکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای ایجاد جلوه‌های زیبا در تصویر بکنید استفاده از نورهای رنگی است. هم می‌توان از رینگ‌لایت‌های RGB استفاده کرد و هم دیگر نورها با این خاصیت را مورد توجه قرار داد.

هر چند باتوم لایت‌های گران‌قیمت را داریم، اما برای نورپردازی بک‌گراند می‌توان نگاهی به Godox CL10 هم داشت. با استفاده از یک ریموت کنترل برای تنظیم رنگ، دست شما برای خلاقیت باز است. به صحنه خود رنگ بپاشید و مخاطب را هیجان زده کنید. گاهی افراد با بودجه محدود رو به ترفند‌هایی می‌آورند. مثلاً از طَلق‌های رنگی استفاده می‌کنند.

نور اینستاگراماستفاده از طلق برای رنگ پردازی نور اینستاگرام

خب در این مقاله چندین ترفند و پیشنهاد طلایی به شما ارائه دادیم. حالا نوبت انتخاب یکی از مدل‌ها با توجه به هدفتان است. زمینه فعالیت خود را مشخص کنید و اگر از طریق این شبکه اجتماعی کسب درآمد می‌کنید، نگران صرف بودجه بالا نباشید. چون با یک محتوای پربازدید حتماً به درآمد خواهید رسید.

نور اینستاگرام؛ استاندارد و خلاقیت

نور اینستاگرامپیش از هر چیزی ما باید استانداردها را رعایت کنیم. استفاده از نور پخش لامپ‌های خانه به هیچ وجه جلوه جالبی ندارد و باعث از دست رفتن تمرکز مخاطب می‌شود. همچنین آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند که شما به هیچ وجه برای آن‌ها ارزش قائل نیستید و حتی حداقلی‌ها را هم رعایت نمی‌کنید.

حتی اگر هیچ بودجه‌ای ندارید در طول روز از نور آفتاب و یک پنجره استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید در این صورت هم باید سوژه در زاویه مناسب با پنجره باشد و محلِ لنز هم در نسبت با این چینش انتخاب شود. در این صورت هم زمان تصویربردای شما محدود است و هم اینکه قدرت تنظیم نور و رنگ را کمتر خواهید داشت.

به هر حال شما می‌توانید با نورهای ارزان‌قیمت شروع کنید که کار راه‌انداز هستند. نور اینستاگرام یکی از ضروری‌ترین مواردی است که باید به آن برای فعالیت در این شبکه اجتماعی توجه کنید. بعد از رعایت کردن استانداردها، می‌توانید به فکر خلاقیت از هر نوعی باشید. تجربه شما چیست؟ آیا برای افراد تازه‌کار پیشنهادی برای شروع دارید؟ نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید و اگر این مقاله را دوست داشتید، آن را برای دوستانتان بفرستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

تولید محتوا

دسته بندی ها: