بهترین تابلوهای نقاشی پشت شیشه ​👩‍🎨​🎨​🖼️​

نقاشی پشت شیشه

هنر نقاشی را می‌توان یکی از گسترده‌ترین هنرها دانست که می‌تواند با استفاده از ابزار مختلف بر روی سطوح مختلف اجرا شود. یکی از منحصربه‌فردترین سبک‌های نقاشی سبک نقاشی پشت شیشه بوده که تحت عنوان قلمزنی شیشه نیز شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با این سبک نقاشی آشنا شده و ابزار مورد نیاز برای آن را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین با تعدادی از بهترین اساتید هنر شگفت نقاشی پشت شیشه آشنا می‌شویم. بنابراین اگر شما هم دنیای هنر علاقه دارید و قصد دارید با این هنر لذت‌بخش آشنا شوید، در این صفحه با ما همراه باشید.

نقاشی پشت شیشه چیست؟

هنر ایجاد طرح و نقش‌های مختلف بر روی سطح شیشه تحت عنوان نقاشی پشت شیشه شناخته می‌شود. قلمزنی شیشه با استفاده از رنگ‌های مخصوص بر روی ظروف شیشه‌ای انجام شده و از آن‌جایی که هیچ گونه حرارتی برای تثبیت رنگ‌ها استفاده نمی‌شود، این تکنیک تحت عنوان نقاشی پشت شیشه سرد نیز شناخته می‌شود.

تاریخچه قلمزنی شیشه به دوران صفویان برمی‌گردد. این هنر از اروپای شرقی، چین و هند به ایران وارد شد و به سرعت رنگ و بوی بومی گرفت. در واقع پس از ورود این هنر به ایران هنرمندان ایرانی اصول و تکنیک‌های اولیه این هنر را با طرح و رنگ ایرانی ترکیب کرده و به این هنر شکلی ایرانی بخشیدند. در نتیجه کمتر آثار تقلیدی از این هنر وجود دارد. ن

قاشی پشت شیشه به دلیل شفاف بودن و قابلیت عبور نور که سبب جلوه بهتر تصاویر می‌شود، برای ثبت تصاویر و داستان‌های مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع شفافیت شیشه سبب می‌شود تا تصاویر حالت روحانی داشته باشند. علاوه بر آن حمل و نقل و جابه‌جایی صفحات شیشه‌ای نسبت به پرده‌های نقاشی مذهبی بزرگ آسان‌تر است. اگر شیفته این هنر هستید، می‌توانید سری به موزه نقاشی پشت شیشه بزنید.

نقاشی پشت شیشه

تفاوت ویترای و نقاشی پشت شیشه

بسیاری از افراد تصور می‌کنند قلمزنی شیشه همان هنر ویترای است. حال آن که این دو تکنیک نقاشی با یک‌دیگر تفاوت دارند. ویترای به تکنیک نقاشی روی شیشه گفته می‌شود، در حالی که قلمزنی شیشه همانطور که از نام آن مشخص است تکنیکی بوده که در طی آن نقاشی پشت سطح شیشه انجام می‌گردد. از این رو در حین نقاشی تصاویر به صورت برعکس ثبت می‌شود تا زمانی که مخاطب تصویر را از روبه‌رو می‌بیند، تصویر به شکل درست باشد.

چرا آموزش نقاشی پشت شیشه ؟

از جمله کاربردهای هنر قلمزنی شیشه می‌توان به زیباسازی ظروف شیشه‌ای اشاره کرد. در گذر زمان از این هنر منحصربه‌فرد برای تزیین مساجد، کلیساها و خانه‌های اشرافی نیز استفاده می‌شده است. همانطور که گفته شد از هنر نقاشی پشت شیشه برای روایت داستان‌های مذهبی نیز استفاده می‌شود. اگرچه در حال حاضر این هنر جذاب از رونق افتاده است با این حال هنوز هم بسیاری از خاص پسندان ظروف دکوری و آینه‌های زینتی مزین شده به این هنر را می‌پسندند و مورد استفاده قرار می‌دهند. بیایید به طور خلاصه نگاهی به نیازهای قلمزنی شیشه بیاندازیم تا ببینیم چقدر یادگیری این هنر می‌تواند انگیزه‌بخش باشد.

نقاشی پشت شیشه

✅​ابزار مورد نیاز

برای اجرای تکنیک قلمزنی شیشه می‌توان از ابزار و رنگ‌های مختلفی استفاده کرد. در واقع همانطور که نقاشی روی بوم با استفاده از ابزار و رنگ‌های متفاوت انجام می‌شود، برای نقاشی پشت شیشه نیز می‌توان از ابزار متنوعی استفاده کرد.

✅​قلموی مناسب برای تابلو نقاشی پشت شیشه

زمان قلمزنی شیشه می‌توان از قلموهای آبرنگ، قلموهای تخت مخصوص رنگ روغن و قلموهای ساختمانی استفاده کرد. همچنین برخی از افراد از کاردک برای نقش انداختن بر روی شیشه استفاده کرده و برخی از افراد نیز با استفاده از انگشتان خود رنگ را بر روی شیشه پخش می‌کنند. تکنیک نقاشی پشت شیشه را می‌توان تنها با ریختن رنگ بر روی سطح شیشه و تکان دادن شیشه برای پخش شدن رنگ نیز اجرا کرد.

✅​رنگ مناسب

برای اجرای تکنیک نقاشی پشت شیشه می‌توان از رنگ‌های مختلفی استفاده کرد. برخی از افراد این تکنیک را با استفاده از رنگ‌های پایه آب مانند رنگ اکرولیک انجام داده و برخی به سراغ رنگ روغن می‌روند. نمونه‌هایی از نقاشی پشت شیشه نیز وجود داشته که با قیر انجام می‌شود. البته در حال حاضر بسیاری از افراد از رنگ روغن برای اجرای این تکنیک استفاده می‌کنند؛ چرا که کار با رنگ روغن آسان‌تر بوده و سایه زدن‌ها و ظریف کاری‌ها با این رنگ نیز آسان‌تر انجام می‌شود. برخی از افراد نیز از رنگ‌های ویترای مات استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که علاوه بر رنگ می‌توان از متریالی مانند پارچه، مقوا، ورق طلا و… نیز در اجرای این تکنیک استفاده کرد.

✅​شیشه مناسب برای تابلو نقاشی پشت شیشه

معمولا برای اجرای تکنیک قلمزنی شیشه در بسیاری از مواقع از شیشه با ضخامت 2 میلی‌متر استفاده می‌شود. اگرچه می‌توان از شیشه‌های ضخیم‌تر نیز استفاده کرد، اما از آن‌جایی که این شیشه‌ها باعث ایجاد مشکل دوبینی در ذهن می‌شود بهتر است از شیشه‌های نازک‌تر استفاده شود. برخی از افراد هم هستند که به جای شیشه از پلکسی برای زمینه کار خود استفاده می‌کنند. علت این امر آن است که پلکسی مقاومت بالاتری در برابر ضربه و شکنندگی داشته و ماندگاری آن بالاتر است.

✅​حلال مناسب

استفاده از حلال برای قلمزنی شیشه به هنرمند بستگی دارد. برخی از هنرمندان ترجیح می‌دهند رنگ را مستقیماً بر روی شیشه استفاده کرده و نقاشی کنند و برخی نیز ترجیح می‌دهند تا رنگ را با حلال مربوط به آن رقیق کنند. رقیق کننده‌های مختلفی در بازار وجود داشته که انتخاب آن‌ها باید متناسب با رنگ استفاده شده صورت گیرد. مقدار مصرف حلال نیز حائز اهمیت می‌باشد؛ چرا که اگر حلال بیش از اندازه استفاده شود، رنگ خاصیت مولکولی خود را از دست داده و به این ترتیب به خوبی به سطح شیشه نمی‌چسبد. برای رقیق کردن بیش از اندازه رنگ جهت نقاشی پشت شیشه بهتر است از رقیق کننده‌هایی مانند ترابانتین که حالت چسبندگی دارد استفاده شود.

به طور کلی نمی‌توان گفت که کدام یک از این ابزارها و رنگ‌ها برای قلمزنی شیشه مناسب‌تر است؛ چرا که این هنرمند است که تعیین می‌کند کار با کدام ابزار و رنگ‌ها برای اجرای این تکنیک برایش راحت‌تر است.

نگاهی به بهترین نقاشی‌های پشت شیشه

همانطور که گفته شد هنر قلمزنی شیشه جزو هنرهای منسوخ شده به شمار آمده که عده کمی در آن مشغول به فعالیت هستند. با این حال آثار هنری ارزشمندی از این تکنیک نقاشی وجود داشته که برخی از زیباترین آن‌ها در موزه‌ها نگهداری می‌شود. در حال حاضر زیباترین نمونه‌های قلمزنی شیشه در موزه نقاشی پشت شیشه تهران نگهداری شده که از جمله زیباترین آن‌ها می‌توان به نقاشی شاهزاده مربوط به دوره صفوی، نقاشی ضیافت مربوط به دوره قاجار و نقاشی شیرین و فرهاد اشاره کرد. نقاشی گل و مرغ، نقاشی علی و حسینین، نقاشی علی اکبر صنعتی، مینیاتور شیرین و فرهاد، مینیاتور زن و آهو، نقاشی به کمند انداختن خاقان چین، نقاشی دختر قاجاری قلیان به دست و نقاشی گذر سیاوش از آتش از دیگر نقاشی‌ها زیبا و شاخص‌ موجود در این موزه است.

نقاشی پشت شیشه نقاشی پشت شیشه نقاشی پشت شیشه نقاشی پشت شیشهنقاشی پشت شیشه

بهترین اساتید حال حاضر نقاشی پشت شیشه چه کسانی هستند؟

هنر قلمزنی شیشه از جمله زیباترین تکنیک‌های نقاشی بوده که اگرچه جزو هنرهای منسوخ شده می‌باشد، همچنان مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. در حال حاضر اساتید مطرحی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی این تکنیک، نمایشگاه‌های داخلی و خارجی متعددی را نیز برگزار می‌کنند. از جمله مطرح‌ترین و بهترین اساتید نقاشی روی شیشه در حال حاضر می‌توان به سعید رضاخان که پدر نقاشی پشت شیشه ایران نامیده شده و بانو فرشته فروغی که توسط استاد رضاخان آموزش دیده است اشاره کرد.

🔸​سعید رضاخان

نقاشی پشت شیشه

هنرمند سعید رضاخان با تحصیلات فوق دیپلم مدیریت فرهنگی، لیسانس ارزیابی فرهنگی و فوق لیسانس تاریخ ایران (گرایش دوره اسالمی)، قلمزنی شیشه را از سال 1372 شروع کرد. برگزاری و شرکت در بیش از 50 نمایشگاه انفرادی و گروهی و … در کارنامه او به چشم می‌خورد. از فعالیت‌های او در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه‌اندازی گروه نقاشان پشت شیشه ایران
 • برگزاری 11 نمایشگاه انفرادی
 • برپایی 27 نمایشگاه گروهی
 • شرکت در 22 نمایشگاه گروهی
 • حمایت از گروه‌های نقاشی پشت شیشه در سراسر ایران
 • کمک به راه‌اندازی کانون نقاشی پشت شیشه در فرهنگسرای اخالق و ثبت در سازمان فرهنگی_
 • هنری شهرداری تهران (کانون وصف خیال)
 • برگزاری ورکشاپ‌های متعدد در سراسر کشور
 • برگزاری کلاس‌های مستمر در رابطه با نقاشی پشت شیشه
 • مصاحبه‌های متعدد با سایت‌ها و خبرگزاری‌های ایران در ارتباط با نقاشی پشت شیشه (98مصاحبه)
 • سعی در مکتوب‌سازی تاریخ نقاشی پشت شیشه و جمع‌آوری اطلاعات تاریخ معاصر این هنر در
  ایران
 • شناسایی هنرمندان شیشه نگار در گوشه و کنار ایران و ایجاد فهرستی از هنرمندان این رشته (در
 • ایران حدود 400 نقاش پشت شیشه حضور دارند.)
 • ثبت چند رکورد در رابطه با نقاشی پشت شیشه از نظر تعداد آثار و نفرات شرکت کننده
 • گسترش نقاشی پشت شیشه با دیدگاه‌های گوناگون و جدید (خروج از دیدگاه‌های سنتی و حمایت از
 • فکرهای جدید در این هنر)
 • ایجاد چند سبک شخصی و برگزاری نمایشگاه با هدف معرفی آن شیوه‌ها
 • ایجاد نوآوری در زمینه پاسپارتو در نقاشی پشت شیشه (سه شیوه)
 • ایجاد روش‌های نوین در خوشنویسی پشت شیشه
 • برنامه‌ریزی سالیانه برای هنرمندان و گروه‌های در ارتباط با نقاشی پشت شیشه
 • نگارش و چاپ کتاب با عنوان کرونامه

🔸​فرشته فروغی

نقاشی پشت شیشه

یکی از بهترین هنرمندان ایرانی که در کنار استاد رضاخان آموزش دیده است، خانم فرشته فروغی نام دارد. ای هنرمند با سابقه پتینه‌کاری بر روی سطوح آینه و شیشه و آموزش نقاشی پشت شیشه و آینه کاری در حال فعالیت است. علاوه بر شرکت در چندین نمایشگاه دارای مدارک و پیشینه تحصیلی زیر می‌باشد:

 • کارشناسی معماری داخلی
 • کارشناسی روش تدریس زبان انگلیسی
 • کارشناسی حسابداری صنعتی
 • گذراندن دوره‌های آموزشی طراحی دکور در مرکز دوریکا
 • گذراندن دوره‌های آموزشی طراحی دکور در مرکز توسعه آموزش‌های مجازی پارس
 • گذراندن دوره‌های آموزشی آینه آنتیک در موسسه نواکالر
 • آموزش نقاشی پشت شیشه در حضور استاد رضاخان
 • آموزش آینه‌کاری در حضور استاد شادی
 • آموزش آینه‌کاری در حضور استاد سیاوش طرزی
 • آموزش پتینه و شیشه و آینه در حضور استاد متین
مجله های عکاسی برتر

شما چقدر به هنر نقاشی علاقه دارید؟

هنر قلمزنی شیشه که تحت عنوان قلم زنی شیشه نیز شناخته می‌شود یکی از تکنیک‌های منحصربه‌فرد نقاشی بوده که در طی آن رنگ با استفاده از ابزار مختلف بر روی شیشه پیاده می‌شود. از آن‌جایی که در این فرآیند از هیچ گونه حرارتی جهت تثبیت رنگ استفاده نشده به این تکنیک قلمزنی شیشه سرد نیز گفته می‌شود. نقاشی پشت شیشه یک هنر وارداتی بوده که به سرعت حال و هوای بومی پیدا کرده است. سرعت بومی‌سازی این هنر به قدری بوده که نقاشی‌های مذهبی زیادی با استفاده از این تکنیک کشیده شده است. استادان مطرحی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که از جمله بهترین آن‌ها می‌توان به استاد سعید رضاخان، پدر نقاشی روی شیشه در ایران و فرشته فروغی اشاره کرد.

آیا شما هنرمند هستید و یا به هنرهای بصری علاقه دارید؟ به نظرتان جذاب‌ترین تکنیک‌های نقاشی در فضای امروزی ایران کدامند؟ تا چه حد با نقاشی پشت شیشه آشنایی دارید؟ به فکر یادگیری این هنر ارزنده و بااصالت افتاده‌اید؟ اگر در این زمینه اطلاعات و تجربه دارید، حتما برای دیدنگار از چالش‌ها و دانش خود بنویسید. همچنین خوشحال می‌شویم این مقاله را با دوستان هنرمند خود به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

۱ نظر در “بهترین تابلوهای نقاشی پشت شیشه ​👩‍🎨​🎨​🖼️​

 1. حسین بالایی یایچی گفت:

  سلام بزرگوار کیف احوال پرسی والا بنده عضو خانه هنرمندان ایران هستم نویسنده کتاب پرفروش منحصر به فرد هستم بیش ازپنچاه تا کتاب آماده فقط درزمینه خارجه نشرفروش رود وی خواستار درزمینه های استثنایی برای اولین بار در اروپا کارآفرینی وپژوهات علمی و فرهنگی مربوط آموزشی فناوری نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی و ارتفاع کلی شاغلان شاخه گرفته بازرگانی و ایرانگردی هست و ایده های استثنایی برای اولین بار در اروپا اشتغالزایی دارم عدم موسسات آموزش تحقیقات پژوهشگران عدم سرشناسی فناوری نوآوری اصول وقواعد وکاربردی وسازمان انجیوردارم فست فود و کافی شاپ به سبک عصر جدید شعبه مرکزی دراروپاهم هست فقط آن کشور پذیرفت البته دلتون مبوسم سفارش ماروکنید وجزو الویته بگذارید الزامیست عوضش ازخداعوضش بگیرید بعدازمن صلاحیت چون میخواهم هم وطنان عزیز وگرامتان امیدیه زندگی نوآوری اصول وقواعد باشدشماکه دراول الویتید فقط یکبار امتحان کنید خداوکیلی به جان عزیزم یعنی مادرم خداوکیلی قسم شماره حساب بفرمایید بااین شریف کاملاتان و هرگونه تعهد و تضمینی وضامن وضمانت خواهید قبوله خداوکیلی مگویم مسلویتش بامن بساپارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.