در این مقاله قصد دارم یک تکنیک ساده و کاربردی برای تبدیل عکس به نقاشی را در نرم افزار فتوشاپ به شما یاد بدهم. این آموزش هم برای تصاویر رنگی و هم سیاه و سفید کار خواهد کرد.

آیا شما هم مثل من هستید و دست طراحیتان خیلی قوی نیست ؟ خب این خیلی خوب نیست، اما محدودیتی را برای شما به عنوان یک ادیتور حرفه‌ای به وجود نخواهد آورد. شما می‌توانید با چند مرحله‌ی ساده توسط نرم افزار فتوشاپ عکس‌های خوب پرتره‌ای را که ثبت کردید به نقاشی تبدیل کنید.

مراحل انجام این کار خیلی پیچیده نیست، اما ما از smart objects، فیلترها و حالت‌های ترکیبی یا همان Blend Modes استفاده خواهیم کرد. اگر با این موارد آشنایی کافی را ندارید، سعی کنید پیش از خواندن مقاله کمی در مورد آنها اطلاعات کسب کنید.

برای این تکنیک خاص شما باید از نرم افزار ادوبی فتوشاپ استفاده کنید، من از آخرین نسخه‌ی این نرم افزار یعنی CC 2020 استفاده می‌کنم. نسخه‌های مختلف فتوشاپ ممکن است کمی رابط کاربری متفاوتی داشته باشند، به ویژه در مورد اسمارت آبجکت‌ها.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : تکنیک چاپ خورشیدی در تنها ۳۰ دقیقه !

با یک تصویر پرتره شروع کنید

برای تبدیل عکس به نقاشی در نرم افزار فتوشاپ، من با یک تصویر پرتره‌ی رنگی از نویسنده‌ای به نام جین مارشال شروع می‌کنم. من این عکس را در یک جلسه‌ی عکاسی پرتره از او ثبت کرده‌ام.نسخه‌ی فتوشاپ من مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است، اما در سیستم عامل مک نیز تفاوت خاصی وجود ندارد و همین دستورات اعمال می‌شود.

مطمئن شوید که با یک تصویر 8 بیتی کار می‌کنید، ممکن است برخی از فیلترهای لازم در تصاویر متفاوت در دسترس نباشند.

آموزش تبدیل عکس به نقاشی
با تصویری که می‌خواهید به نقاشی تبدیل شود شروع کنید

من در ابتدا لایه‌ها را به Smart Objects تبدیل می‌کنم. تبدیل آنها به اسمارت آبحکت به شما امکان می‌دهد تا در هر لایه اصلاحاتی منحصر به فرد را ایجاد کنید.

قبل از انجام این کار، از ابزار Quick Select در نوار ابزار سمت چپ استفاده کنید. با انتخاب آن، در نوار بالای فتوشاپ می‌توانید گزینه‌ی Select Subject را مشاهده کرده و انتخاب کنید.

با استفاده از فناوری هوش مصنوعی ادوبی با نام Sensei AI Adobe می‌توانید به سادگی سوژه‌ی خود را انتخاب کرده و از پس زمینه جدا کنید. این فناوری به طور کلی خوب و قابل قبول کار می‌کند.

سوژه را ماسک کنید

آموزش تبدیل عکس به نقاشی
یک layer mask ایجاد کنید تا بتوانید فقط بر روی تصویر پرتره کار کنید

یک ماسک لایه ایجاد کنید به طوری که فقط در حال کار بر روی تصویر پرتره باشید.

برای این کار، مسیر Layer > Layer Mask > Reveal Selection را دنبال کنید. روش دیگر این است که می‌توانید نماد layer mask را در پالت Layer انتخاب کنید.

با استفاده از یک براش سیاه روی ماسک لایه پاک کنید یا از ابزار Select and Mask استفاده کنید. ابزار Select and Mask شبیه نسخه‌های قبلی عملکرد Refine Mask است، اما اکنون بسیار بهتر عمل می‌کند. اساساً، ماسک نیازی به کامل و صاف بودن ندارد.

هنگام کار روی ماسک، سفیدها و سیاه‌ها را به یاد داشته باشید.

تبدیل عکس به نقاشی
ماسک را اصلاح کنید

پس از اینکه تصویر را ماسک کردید، باید بخش انتخاب شده را برعکس کنیم، بنابراین از کلید ترکیبی Ctrl + I یا Command + I ( در ویندوز و مک ) استفاده کرده و پس زمینه را انتخاب کنید.

دکمه‌ی Delete را فشار دهید تا پس زمینه ناپدید شود. حال با کلیک کردن روی لایه، آن را به یک Smart Object تبدیل کنید. همچنین می‌توانید این کار را از منوی Edit انجام دهید.

پیشنهاد نویسنده : ایده‌های عکاسی در خانه : از وسایلتان در خانه عکس‌های انتزاعی ثبت کنید

تصویر پایه را به یک Smart Object تبدیل کنید

تبدیل عکس به نقاشی
شما می‌توانید با راست کلیک کردن روی لایه یا رفتن به منوی edit تصویرتان را به یک اسمارت آبجکت تغییر دهید

لایه ها را کپی کرده و لایه‌های جدید را تغییر نام دهید.

از آنجا که این لایه قبلاً یک اسمارت آبجکت بود، تمام نسخه‌های تکراری نیز اسمارت آبجکت خواهند بود و به لایه‌ی اصلی گره خورده‌اند ( درباره‌ی آن بعداً بیشتر توضیح خواهم داد ).

حالا چهار لایه بالاتر از لایه اصلی وجود خواهد داشت.

لایه‌ی اصلی را به همان نام اصلی صدا خواهیم کرد ( هنگام تبدیل آن به یک Smart Object، نامش از ” Background ” تغییر خواهد کرد ). ما آن را رها خواهیم کرد و فقط روی لایه‌های بالاتر قرار است کار کنیم.

عنوان لایه‌ی بالاتر از پس زمینه ” Base ” خواهد بود. لایه‌ی بالاتر از آن را نیز ” Pencil Outline ” خواهیم خواند. لایه‌ی بالای آن ” Shading ” و لایه‌ی بالاتر ” Lines ” یا ” Edges ” خواهند بود.

نامگذاری لایه‌ها را شما هم به همین ترتیب انجام دهید، چرا که باعث می‌شود تنظیمات راحت تر ثبت شوند. اسمارت آبجکت‌ها باعث بیشتر شدن حجم فایل می‌شوند، اما در عوض تغییرات ایجاد شده با آنها غیر مخرب بوده و می‌توان دوباره آنها را ادیت و ویرایش کرد.

چندین لایه Smart Object ایجاد کنید

تبدیل عکس به نقاشی
پس از ایجاد اولین لایه‌ی Smart Object، می‌توانید تمام لایه‌های اضافی مورد نیاز خود را ایجاد کنید. تمام لایه‌های بالاتر از لایه‌ای را که در آن زمان روی آن کار می‌کنید خاموش کنید.

لایه Pencil Outline را ایجاد کنید

تمام لایه‌هایی که نیاز نیست را باید از اینجا به بعد با استفاده از نماد چشم کنار هر کدام در پنل Layers خاموش کنیم. در مرحله‌ی اول ما قرار است روی لایه‌ی Pencil Outline کار کنیم و برای همین تمام لایه‌های بالای آن را خاموش می‌کنیم. برای شروع تبدیل، از کلید میانبر Ctrl + I یا Command + I استفاده کنید تا لایه معکوس شود.

تبدیل عکس به نقاشی
فقط لایه‌ای را که در حال حاضر روی آن کار می‌کنیم به نگاتیو تبدیل کنید

پس از اینکه عکس را نگاتیو کردید، حال باید با استفاده از حالت‌های ترکیبی یا همان Blend Modes، حالت ” Color Dodge ” را انتخاب کنید تا جلوه‌ی اصلی طرح مداد رنگی ایجاد شود.

آموزش تبدیل عکس به نقاشی
حالت اولیه‌ی Blend Modes توانسته تا حدی تصویر شبیه به افکت طراحی با مداد را ایجاد کند، اما هنوز کامل نشده است

افکت Gaussian Blur را اضافه کنید

نکته‌ی بعدی که برای تبدیل عکس به نقاشی در نرم افزار فتوشاپ باید انجام دهید، اضافه کردن یک افکت Gaussian Blur به تصویر است. در واقع این کار را باید برای بهبود جلوه‌ی اولیه اثر مداد رنگی انجام دهیم.

پیشنهاد نویسنده : اشکال، الگوها، بافت‌ها و خطوط در عکاسی : با کمی صبر و تمرین تصاویر بی نظیری را ثبت کنید !

برای اضافه کردن این افکت، مسیر Filter> Blur> Gaussian Blur را دنبال کرده و از منو گزینه‌ی Gaussian Blur را انتخاب کنید. میزان تاری که اضافه می‌کنید نشان می‌دهد که تا چه اندازه از تصویر شما ظاهر می‌شود.

مقدار افکت Gaussiani Blur را طوری تنظیم کنید که بهترین نتیجه را داشته باشد

مقدار Gaussian Blur مورد نظر خود را تنظیم کنید، مشاهده خواهید کرد که یک تصویر با افکت مداد رنگی خواهید داشت.

با این وجود، هنوز هم جای کار وجود دارد و ما می‌توانیم با ایجاد سایه و تأکید بر برخی خطوط، تصویر را بهبود یبخشیم.

مقدار Gaussian Blur را به میزان دلخواه خود تنظیم کنید، درواقع هر چقدر که می‌خواهید سوژه‌تان واضح باشد، باید آن را تغییر دهید.

مقدار مناسبی افکت تاری را به تصویرتان اضافه کنید تا لایه‌های دیگر به خوبی نمایان شوند

تصویر را سیاه و سفید کنید

در حالی که هنوز هم روی لایه‌ی Pencil Outline هستید، یک لایه‌ی تنظیم جدید سیاه و سفید را از صفحه‌ی تنظیمات اضافه کنید. با این کار یک لایه بالاتر از لایه‌ی Pencil Outline اضافه می‌شود.

اگر نمی‌توانید صفحه‌ی تنظیمات خود را پیدا کنید، به نوار منو بروید و مسیر Window> Adjustments را دنبال کنید. سپس پنل مربوطه را مشاهده خواهید کرد. نماد تنظیم سیاه و سفید جعبه‌ای است که مستطیل مثبت و منفی در داخل دارد.

به یاد داشته باشید که اگر لایه‌هایی بالاتر از آن را دارید که روشن هستند، هیچ تغییری روی آنها اعمال نخواهد شد، پس از این بابت نگران نباشید. تنها لازم است اطمینان حاصل کنید که فقط لایه‌ای که روی آن کار می‌کنید و لایه‌های زیر آن روشن هستند.

برای اهداف این تمرین نیازی به تغییر چیزی از تنظیمات پیش فرض لایه‌ی تنظیم سیاه و سفید ندارید.

تبدیل عکس به نقاشی
یک لایه‌ی black and white adjustment layer را ایجاد کنید

روی سایه‌ها کار کنید

وقتی در حال تبدیل عکس به نقاشی در نرم افزار فتوشاپ هستید، می‌توانید سایه‌هایی را ایجاد کنید تا تصویرتان در نهایت عمق بیشتری پیدا کرده و جذاب‌تر شود. با این حال، مدادها معمولاً بافت‌ها و ترکیبات متفاوتی دارند.

شما هم می‌توانید این ظاهر را در فتوشاپ ایجاد کنید.

لایه‌ی Shading را که از پیش ساخته بودیم انتخاب کنید.

برای بهبود اثر این افکت، ما باید رنگ قلم مو را از سیاه خالص به یک خاکستری تیره تغییر داده و رنگ سفید را به صورت همان سفید خالص تغییر دهیم. شما می‌خواهید رنگ پیش زمینه به رنگ خاکستری تیره تغییر کرده و زمینه سفید باشد.

از آنجا که می‌خواهیم طرح نهایی شبیه به طراحی با مداد شود، نباید هیچ رنگی در کارمان وجود داشته باشد و در واقع همه چیز باید 100 درصد بین سیاه و سفید قرار بگیرد

لایه‌ی shading را انتخاب کرده و به Filter Gallery از طریق مسیر ( Menu > Filter > Filter Gallery ) بروید و در گروه Sketch، فیلتر Charcoal Filter را انتخاب کنید. ضخامت ذغال یا Charcoal thickness را روی 1، جزئیات یا Detail را روی 5 و Light / Dark balance را بر 50 تنظیم کنید.

پیشنهاد نویسنده : آموزش بازسازی و ترمیم عکس‌های قدیمی با استفاده از فتوشاپ

ما تصویرمان را ساختیم، اما نمی‌خواهیم همه چیز 100 درصد سیاه، همچون طراحی با ذغال باشد، ما نیاز به مقداری تنالیته‌ی خاکستری داریم

در لایه‌ی Shading، حالت‌های ترکیبی را Blend Modes را به ” Multiply ” تغییر دهید. این امر به لایه‌ی زیرین آن اجازه می‌دهد تا با لایه‌ی Shading ادغام شود و جزئیاتی خوب را با استفاده از سایه ایجاد کند.

حالت multiply در Blend Modes ها می‌تواند دو لایه‌ی اصلی را با هم ترکیب کند

Opacity را تغییر دهید

Opacity لایه‌ی Shading را به مقدار دلخواه تغییر دهید تا اثر نهایی زیباتر شود. این کار باعث می‌شود بافت خاصی به تصویرتان اضافه شود و ظاهری شبیه به یک طراحی مدادی با سایه زنی را داشته باشید. برای این نمونه من از opacity 62 درصدی برای لایه‌ی Shading استفاده کردم. این اجازه می‌دهد تا لایه‌ی زیرین شروع به واضح‌تر شدن کند. شما نیز می‌توانید عددی را برای اوپاسیتی تعیین کنید که تصویرتان واضح و زیبا شود.

سعی کنید خطوط مدادی، بخش‌های سیاه و سایه‌ها را کنترل کنید

لبه‌های بیرونی را بهبود ببخشید

بیشتر نقاشی‌های مدادی دارای لبه‌های بسیار تیزی است. از آنجا که ما در حال تبدیل عکس به نقاشی در نرم افزار فتوشاپ هستیم، عکس ما دارای جزئیات زیادی است، اما لبه‌های بیرونی تصویر این شرایط را ندارند. برای انجام این کار، ما باید روی لایه‌ی Lines کار کنیم ( این لایه بالایی است که قبلاً آن را ایجاد کرده بودیم ).

تبدیل عکس به نقاشی
روی بالاترین لایه‌ی تصویر کار کنید

با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Ctrl + I یا Command + I تصویر را نگاتیو کنید.

پیشنهاد نویسنده : نکاتی درباره روتوش پوست در فتوشاپ که باید بدانید !

تبدیل عکس به نقاشی
برای به دست آوردن لبه‌های تیزتر و جذاب‌تر لازم است دوباره تصویر را به حالت نگاتیو ببریم

پس از نگاتیو شدن تصویر، باید مسیر Menu > Filter > Filter Gallery را دنبال کرده و گزینه‌ی ” Glowing Edges ” را انتخاب کنید.

تبدیل عکس به نقاشی
از Filter Gallery و افکت Glowing Edges Filter استفاده کنید تا لبه‌های بهتری داشته باشید

با استفاده از Glowing Edges خطوط دور کار شما ایجاد خواهند شد. نگران نباشید، آنها رنگی که می‌خواهید را دارند، در واقع این کار فقط باعث می‌شود تصویر ما همانند یک نقاشی لبه‌های قوی‌تر و بهتری را داشته باشد.

تبدیل عکس به نقاشی
فیلتر Glowing Edges باعث می‌شود لبه‌های تصویرتان همانند یک طراحی واقعی با مداد بسیار قوی و زیبا بشوند

در این مرحله باید Blend Modes را برای لایه‌ای که روی آن کار می‌کنیم به ” Multiply ” تغییر دهید.

تبدیل عکس به نقاشی
برای تقویت لبه‌ها از Blend Modes استفاده کنید

تصویر را به سیاه و سفید تبدیل کنید

این بار به جای اضافه کردن یک لایه‌ی دیگر، می‌توانیم این لایه را به سیاه و سفید تبدیل کنیم. این کار را با دنبال کردن مسیر Menu > Image > Adjustments > Black and White انجام دهید.

تبدیل عکس به یک نقاشی
برای به دست آوردن اثر نهایی باید تصویر را به سیاه و سفید تبدیل کنید

تا زمانی که به لایه‌ی دیگری بروید ( تأثیر پیش نمایش زنده هنگام تغییر )، اثرات فیلتر زیر سایر لایه‌ها به صورت زنده نشان داده نمی‌شود.

تبدیل عکس به نقاشی
اثر نهایی شما آماده است، اما اگر از هر بخشی راضی نبودید می‌توانید آن را به صورت مجزا و دوباره تغییر دهید، چرا که Smart Objects به شما این امکان را می‌دهند

از آنجا که هر لایه یک Smart Object است، می‌توانید به عقب برگردید و تنظیمات فیلتر هر لایه را به دلخواه خود مجددا تنظیم کنید. در اصل، همه چیز غیر مخرب است. شما حتی می‌توانید تصویر اصلی را جایگزین کرده و همان تنظیمات را برای آن اعمال کنید ( اما این یک موضوع نسبتا پیشرفته‌تر است ).

پیشنهاد نویسنده : آموزش تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید در فتوشاپ

نگاه پایانی …

تبدیل عکس به نقاشی
پرتره‌ی نهایی …

در پایان، با دنبال کردن تمام این مراحل، شما یک تصویر با افکتی شبیه به طراحی مدادی خواهید داشت که تمام سایه‌ها و بافت‌ها و جزئیات لازم در آن حفظ شده است، و همه‌ی اینها از یک تصویر رنگی به دست آمده‌اند.

روش‌های دیگری نیز برای تبدیل عکس به نقاشی در فتوشاپ وجود دارد، اما من دوست دارم از این روش استفاده کنم تا سایه‌ها و لبه‌های ظریف و زیبایی را به دست بیاورم. اینگونه است که اگر شما خیلی طراح خوبی نباشید، می‌توانید یک تصویر پرتره با طراحی مدادی را آماده کنید !

سعی کنید در خانه یکی از عکس‌های خودتان را با استفاده از نرم افزار فتوشاپ و تکنیکی که به شما یاد دادم به نقاشی تبدیل کنید و آن را برای پیج من یا دیدنگار در اینستاگرام ارسال کنید !

امیدوارم مقاله‌ی ” تکنیک تبدیل عکس به نقاشی در نرم افزار فتوشاپ “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

برای آموزش کامل فتوشاپ می توانید در دوره فتوشاپ (ادیت عکس) آموزشگاه دیدنگار شرکت کنید.

تبدیل عکس به نقاشی

دسته بندی ها: