عکاسی ماکرو موضوعی بسیار جالب برای عکاسان است. مردم عاشق ثبت عکس از اشیاء کوچک مانند حشرات، گل‌ها، قطرات آب و غیره هستند. با عکاسی ماکرو، یک عکاس می‌تواند جزئی‌ترین جزئیات مربوط به یک سوژه را نشان دهد، جزئیاتی که دیدن آنها با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست. امروز، می‌خواهم یک تکنیک ویژه برای ثبت تصاویر ماکرو شارپ و پرجزئیات از گل و گیاه را برایتان بگویم. پس همراه من باشید …

آنچه شما برای ثبت تصاویر ماکرو شارپ و پر جزئیات از گل و گیاه نیاز دارید

بدنه دوربین

خب، اولین هدف این است که شما باید یک عکس را ثبت کنید ! بدین معنی که بدیهی است که به بدنه دوربین نیاز خواهید داشت. اما کدام بدنه دوربین برای عکاسی ماکرو مناسب است، یک دوربین فول فریم یا یک کراپ فریم ؟

عکاسان مختلف برای این سوال پاسخ‌های متفاوتی دارند. هر بدنه نسبت به دیگری مزایایی دارد. با داشتن دوربین کراپ فریم، می‌توانید فاصله کانونی بیشتری را با همان لنزها بدست آورید، بنابراین نیازی نیست که خیلی به سوژه نزدیک شوید. یک سنسور کراپ فریم همچنین در مقایسه با بدنه‌ای فول فریم، عمق میدان عمیق‌تری به شما می‌دهد، به این معنی که می‌توانید بیشتر موضوع را در کانون فوکوس قرار دهید.

پیشنهاد نویسنده : ۲ مهارت مهم در عکاسی که تمام عکاسان باید آن را بدانند !

از طرف دیگر، بدنه‌ای فول فریم به دلیل اندازه سنسور بزرگتر، جزئیات بیشتری را ثبت می‌کند. همچنین در شرایط کم نور عملکرد بهتری دارد. بنابراین، در نهایت، تمام بدنه‌ها برای عکاسی ماکرو خوب هستند، خواه یک دوربین کراپ فریم یا دوربین فول فریم داشته باشید، یا اینکه DSLR باشد یا بدون آینه.

لنز

انتخاب لنز در عکاسی ماکرو بسیار مهم است.

یک لنز ماکرو واقعی بزرگنمایی 1:1 را به شما می‌دهد، به این معنی که اندازه سوژه‌ی شما می‌تواند برابر اندازه‌ی سنسور شما باشد. به عبارت دیگر، اگر بدنه‌ای فول فریم دارید که اندازه حسگر 36 میلی متر در 24 میلی متر دارد، می‌توانید کل قاب را با سوژه‌ای پر کنید که سایز آن 36 در 24 میلی متر باشد. این به شما فرصتی می‌دهد تا واقعاً به سوژه نزدیک شوید و تمام جزئیات را ضبط کنید.

اما اگر لنز ماکرو اختصاصی ندارید نگران نباشید. شما می‌توانید از دو لنز اکستنشن یا یک حلقه معکوس استفاده کنید. از طرف دیگر می‌توانید از گزینه ارزان‌تری به نام فیلترهای کلوزآپ استفاده کنید.

فلاش و دیفیوزر

فلاش یک قطعه تجهیزات بسیار مهم در عکاسی ماکرو است. این مورد کمک می‌کند تا عکس‌های شارپ و پر جزئیاتی را ثبت کنید و همچنین رنگ‌های روشنی داشته باشید. همچنین به شما کمک می‌کند از تصاویر مبهم ناشی از لرزش دوربین جلوگیری کنید.

دیفیوزر اما به همان اندازه خود فلاش مهم است. این وسیله نور را نرم می‌کند و جزئیات و رنگ‌ها را بیرون می‌آورد. می‌توانید از یک مینی باکس یا گنبدی یا MagSphere استفاده کنید، یا می‌توانید یک پارچه دیفیوزر را در جلوی فلاش قرار دهید یا با کارت سفید این کار را انجام دهید.

می توانید از فلاش روی کفشک دوربین خود استفاده کنید یا در صورت وجود فلاش‌های بی سیم، می‌توانید از اسپیدلایت‌های مختلف دوربین استفاده کنید. این نتایج بهتری را به شما می‌دهد، اما به کسی نیاز دارید که آن را کنترل کند.

مواردی که باید به یاد داشته باشید

1. عمق میدان

اولین چیزی که باید هنگام ثبت تصاویر شارپ و پر جزئیات از گل و گیاه به یاد داشته باشید، عمق میدان ( DOF ) است. عمق میدان در عکاسی ماکرو بسیار مهم است. اگر با یک لنز ماکرو واقعی با بزرگنمایی 1:1 عکاسی می‌کنید و دیافراگم شما f / 4 است، فقط 1-2 میلی متر از کل عمق میدان را دریافت خواهید کرد. بنابراین، احتمالا شما نمی‌توانید همه چیز را که می‌خواهید در کانون فوکوس قرار دهید.

اما راه حل استفاده از یک دیافراگم کوچکتر است. با دیافراگم f / 16، می‌توانید به راحتی 5-6 میلی متر کل عمق میدان را بدست آورید و هر آنچه را که می‌خواهید در کانون فوکوس قرار دهید.

با این حال، با چنین دیافراگم کوچکی، به نور زیادی احتیاج خواهید داشت. به همین دلیل یک فلاش برای عکاسی ماکرو ضروری است.

2. فوکوس

بسیاری از عکاسان پیشنهاد می‌کنند که فوکوس دستی برای عکاسی ماکرو بهتر است، اما من با آنها مخالفم.

من همیشه هنگام گرفتن عکس‌های ماکرو از فوکوس خودکار استفاده می‌کنم.

چرا ؟

از آنجا که این کار آسان است، سریع است، و احتمال کمتری برای گرفتن عکس‌های غیر فوکوس نیز دارید، چرا که هر دو دست برای نگه داشتن دوربین آزاد هستند.

فقط مطمئن شوید که دست و دوربین شما بین قفل فوکوس و گرفتن عکس حرکت نمی‌کند.

پیشنهاد نویسنده : ۵ تمرین عالی یوگا برای عکاسان : همیشه سالم بمانید !

3. پس زمینه

برای ثبت تصاویر شارپ از گل و گیاه ، همیشه باید پس زمینه را در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، پس زمینه تار خواهد شد، اما هنوز هم باید تمیز و دارای رنگ های متضاد باشد.

4- از زوایای مختلف نگاه کنید

وقتی از گل عکس می‌گیریم، معمولاً آنها را از بالا یا سمت دوربین نگه می‌داریم. با این حال، گاهی اوقات یک گل نیز از پشت می‌تواند بسیار زیبا باشد.

هنگامی که به دنبال سوژه‌ای برای عکاسی هستید، همیشه آن را از زوایای مختلف جستجو کنید تا بتوانید چیزهای خارق العاده‌ای را مشاهده کرده و ثبت کنید؛ دقیقا همان چیزی که دیگران نمی‌توانند.

5. گل‌های پژمرده نیز می‌توانند سوژه‌های خوبی باشند

ما همیشه سعی می‌کنیم از گل‌های تازه عکس بگیریم، اما بعضی اوقات گل‌های پژمرده مانند تصویر زیر می‌توانند سوژه‌های خوبی باشند. وقتی یک گل پژمرده شده است، و همه‌ی گلبرگ‌ها به سمت پایین خم شده‌اند، شروع به آماده سازی دانه‌های جدید می‌کنند.

بعضی اوقات این دانه‌ها بسیار زیبا به نظر می‌رسند و می‌توانند موضوعات خوبی برای عکاسی ماکرو باشند.

6. با فرمت خام RAW عکاسی کنید

برای دستیابی به عکس‌های شارپ ماکرو از گل‌های براق، همیشه با فرمت خام RAW عکاسی کنید، چرا که پرونده‌های RAW حاوی جزئیات بیشتری هستند. بنابراین، هنگامی که تصویر را شارپ می‌کنید و رنگ‌ها را بعد از پردازش تقویت می‌کنید، نتایج بهتری را خواهید گرفت.

هنگامی که یک تصویر RAW را در نرم افزارهای پس پردازش باز می‌کنید، به نظر می‌رسد کسل کننده و فاقد وضوح، رنگ و کنتراست است. بعد از دیدن این، اعتماد قلبی خود را از دست ندهید. پس از کمی پردازش آن، اغلب می‌تواند از تصویر JPG که در خود دوربین پردازش شده و خروجی گرفته شده است بهتر باشد.

7. دستان خود را ثابت نگه دارید

سه پایه ابزاری مفیدی در عکاسی ماکرو نیست، چرا که شما نیاز به ثبت تصویر در زوایای غیر معمول دارید.

اگر سوژه‌ای در حال حرکت باشد، مانند حشرات، احتمال آن وجود دارد، آنها قبل از تنظیم سه پایه خود از جای قبلی خود حرکت می‌کنند. بنابراین، بهتر است با نگه داشتن دوربین روی دست‌هایتان عکس بگیرید. آرنج‌های خود را رو به داخل نگه دارید، که به شما در نگه داشتن مطمئن‌تر کمک می‌کند و احتمال لرزش دوربین را پایین می‌آورد.

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

8- تمرین کنید و صبور باشید

اگر بعد از انجام هر کاری که در این مقاله خوانده‌اید، عکس‌هایی را به دست می‌آورید که شارپ نیستند، نا امید نشوید. صبر داشته باشید و تمرین کنید. در نهایت، شما عکس‌های ماکروی شارپ و پر جزئیاتی را از گل و گیاه ثبت خواهید کرد.

عکاسی کنید و تصاویر خود را با اینستاگرام من یا دیدنگار به اشتراک بگذارید. اگر به کمک نیاز دارید، فقط از من بخواهید. من همیشه برای کمک به شما اینجا هستم !

امیدوارم مقاله ” تکنیک ثبت تصاویر ماکرو شارپ و پر جزئیات از گل و گیاه “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. موفق باشید !

دسته بندی ها: