در این مقاله قصد دارم 5 تمرین یوگا را برای عکاسان بگویم تا بتوانند از درد خستگی‌های روزانه ناشی از پروژه‌های عکاسی طولانی مدت رهایی یابند.

درد کمر و گردن، شانه‌های سفت شده و احتمالاً پادرد … متأسفانه، طبیعت فیزیکی عکاسی بدان معنی است که همیشه درد همراه با عکاسان خواهد بود. حتی یک جلسه ویرایش در رایانه می‌تواند دردهای زیادی را به همراه داشته باشد. خوشبختانه، روش‌هایی برای کمک به کاهش این بیماری‌های مشکل ساز وجود دارد. در این مقاله، 5 تمرین عالی یوگا برای عکاسان برای کمک به مبارزه با آسیب‌ها انتخاب کرده‌ام که که هم در این زمینه و هم در جلسات ویرایش وجود دارد.

پیشنهاد نویسنده : در خانه بمانید : ۲۰ پروژه فوق العاده برای عکاسی در خانه در دوران قرنطینه !

یوگا چیست ؟

یوگا در غرب معمولاً نوعی مدرن از یوگا هاتا ( یوگا به عنوان تمرین ) توصیف می‌شود که شامل مجموعه‌های مختلفی به نام آساناست. با انجام این نکات، متخصصان یوگا انعطاف پذیری و قدرت ایجاد می‌کنند و همچنین چگونه تمرکز کردن با ذهن آگاه و تنفس را آموزش می‌دهند.

اصولاً یوگا برای بدن و ذهن عالی است.

تمام چیزهایی که نیاز دارید، کمی فضای باز در کف اتاقتان، لباسی راحت و یک تشک یوگا است.

برای شروع، چند نفس عمیق بکشید تا احساس لازم را دریافت کنید. اگر دوست دارید، مدتی چهار زانو بنشینید ( Sukhasana )، ستون فقرات خود را صاف کنید و سر خود را به هر طرف بچرخانید تا عضلات گردن را شل کنید.

وقتی احساس راحتی و آرامش کردید، آماده انجام حرکات هستید !

پوزیشن گربه / گاو ( Marjaryasana / Bitilasana )

حرکات یوگایی که من برای این مقاله انتخاب کردم تأکید ویژه‌ای روی نقاط دردناک عکاسان به صورت مشترک دارد. از نظر تمرینات یوگا برای عکاسان، نمی‌توانید حرکت گربه و گاو را اشتباه انجام دهید.

هنگامی که با هم انجام می‌شوند، حرکت گربه و گاو، ستون فقرات را می‌کشد و کمر و گردن را برای تسکین تنش و استرس انعطاف می‌دهد.

 1. ابتدا روی دست‌ها و زانوهای خود شروع کنید ( مثل حرکتی که در بالا می‌بینید یا Bharmanasana ). حالا مچ دستان خود را مستقیماً زیر شانه‌های خود قرار دهید. زانوها را طوری جای دهید که آنها با نقاط لگن شما هماهنگ باشند. به سمت پایین نگاه کنید، گردن را آرام کنید.
 2. با شروع حرکت گاو، کمی نفس عمیق بکشید و به آرامی شکم خود را به سمت زمین حرکت دهید. چانه و سینه خود را بلند کنید، به سمت سقف نگاه کنید. شانه‌های خود را از گوش دور کنید و همین پوزیشن را برای 5-10 ثانیه حفظ کنید.
 3. حرکت بعدی گربه است. شروع به بازدم کنید و شکم خود را به سمت ستون فقرات خود بکشید و پشت خود را به سمت سقف گرد کنید. به سمت پایین نگاه کنید، گردن خود را شل کرده و همین پوزیشن را برای 5-10 ثانیه نگه دارید.
 4. حرکت گربه / گاو را هر چند بار که دوست دارید تکرار کنید، عمل دَم را در حرکت گاو انجام دهید و در حرکت گربه بازدَم کنید.

سگ سر بالا ( Urdhva Mukha Svanasana )

حرکت سگ رو به بالا ممکن است به عنوان یکی از دشوارترین تمرینات یوگا برای عکاسان به نظر برسد، اما ارزش دارد که انجام دهید. کشش کمر و گردن و باز کردن قفسه سینه و شانه‌ها. این حرکت راهی عالی برای چک کردن بدن است.

 1. با دراز کشیدن رو به پایین بر زمین شروع کنید. قسمت‌های بالایی پاهای خود را بر زمین با فاصله چند اینچ از هم قرار دهید.
 2. دست‌ها را روی زمین در کنار دنده‌های پایینی خود قرار دهید. انگشتان را به سمت سر خود بچسبانید و آرنج‌های خود را نزدیک به قفسه دنده خود بکشید.
 3. دستان خود را روی زمین در کنار دنده‌های پایینی خود قرار دهید. انگشتان خود را به سمت سر خود بچسبانید و آرنج‌های خود را نزدیک به قفسه دنده خود بکشید.
 4. دست‌هایتان را به کف فشار دهید. بازوها را صاف کنید، نیم تنه و ران‌های فوقانی خود را از کف زمین بلند کنید.
 5. با فشار دادن کف روی کفپوش، عضلات ساق پا را فشار دهید تا ران‌های فوقانی شما بلند شود. آرنج‌های خود را محکم در برابر بدن خود فشار دهید.
 6. شانه‌های خود را از گوش خود دور کنید و قفسه سینه خود را به سمت سقف بکشید.
 7. سر خود را کج کنید تا به سقف نگاه کرده و به مدت 10 تا 30 ثانیه همین پوزیشن را حفظ کنید. به تدریج رها کنید.

پیشنهاد نویسنده : ۳ تکنیک هنر درمانی برای کاهش اضطراب با عکاسی

Ragdoll Pose ( Baddha Hasta Utanasana )

Ragdoll Pose، همچنین با نام Dangling Pose ، نوعی تغییر در حرکت ایستاده تاشو (Utanasana) است. این یک تمرین یوگای مناسب برای عکاسان است، کمر را دراز می‌کشد و شانه‌ها، بازوها و گردن را شل می‌کند.

من متوجه شده‌ام که این موارد به سردرد نیز کمک می‌کند.

 1. از حالت ایستاده شروع کنید، پای خود را با باسن و انگشتان پا را به جلو بکشید.
 2. از باسن به جلو خم شوید تا شکم با قسمت‌های بالای ران‌ها ملاقات کند. در حالی که خم شدید، زانوها را تا حدی کنید. ناف خود را به سمت ستون فقرات خود بکشید.
 3. آرنج‌های خود را با دستان خود نگه دارید و بگذارید وزن بازوها و سر شما آویزان شود، و گردن و ستون فقرات را کشش دهد.
 4. از اینجا می‌توانید به یک طرف دیگر خم شوید، دستان خود را روی زمین استراحت دهید یا همانطور که هست بمانید. با تمرکز روی دَم و بازدَم، این حالت را تا زمانی که دوست دارید نگه دارید.

پوزیشن کودک کشیده ( Utthitta Balasana )

Extended Child’s Pose حرکتی آرامش بخش و ترمیم کننده است، فوق العاده برای ستون فقرات، ران، باسن، شانه‌ها، بازوها و گردن.

 1. برای شروع ” Extended Child’s Pose “، روی زمین زانو بزنید. وزن خود را روی پاشنه پا نگه دارید.
 2. انگشتان بزرگ خود را با هم لمس کنید. زانوها را از هم جدا کنید تا کمی از عرض لگن از هم جدا شوند.
 3. بازوهای خود را جلوتر از خود قرار دهید و بگذارید قفسه سینه به سمت زمین فرو رود.
 4. پیشانی خود را روی زمین استراحت دهید، شانه‌ها را از گوش دور کنید.
 5. تا زمانی که شما نیاز دارید در Extended Child’s Pose بمانید و روی تنفس خود تمرکز کنید.

پوزیشن مثلث ( Trikonasana )

حرکت مثلث یک تمرین یوگا برای عکاسان است که سینه و شانه‌ها را باز می‌کند و کشاله ران، همسترینگ و باسن را نیز در بر می‌‌گیرد. این به تسکین درد کمر و فوقانی کمک می‌کند و تعادل را برقرار می‌کند.

 1. در حالت ایستاده پای خود در کنار هم قرار دهید. پاهایتان را پهن کنید و بازوهای خود را به موازات کف، کف دست خود را بالا بکشید. مچ دست شما باید تقریباً مطابق با مچ پا باشد.
 2. کف دست خود را تا سقف بچرخانید و انگشتان پای راست خود را 90 درجه بپیچانید. پای چپ را کمی به سمت داخل بچرخانید تا متعادل باشید.
 3. نوک انگشتان راست را به جلو بکشید و در قسمت باسن خم شوید، باسن خود را به عقب برگردانید. با نگه‌داشتن بازوها، دست راست خود را به سمت بالای شانه راست خود بکشید و به بازوی چپ اجازه دهید تا به سمت سقف بلند شود.
 4. هنگامی که دست راست شما روی ساق شما قرار گرفت و بازوی چپ شما به سمت سقف خم شد، قفسه سینه را به بیرون بچرخانید و به سمت دست چپ خود نگاه کنید.
 5. مثلث را برای 10-15 ثانیه نگه دارید و سپس به حالت ایستاده برگردید. پاها را معکوس کرده و به سمت چپ تکرار کنید.

نتیجه گیری

کمک به کاهش استرس و همچنین درد و رنج، تمرینات یوگا برای عکاسان بسیار عالی است. البته بسیاری از آساناهای یوگا وجود دارند، اما من این پنج مورد را پس از گذشت روزهای طولانی در این زمینه به خصوص موثر پیدا کرده‌ام.

آیا حرکات یوگای مورد علاقه خود دارید که به نظر شما برای عکاسی مفید است ؟

پیشنهاد نویسنده : ۵۲ ایده عکاسی : هر هفته یک پروژه و تکنیک عکاسی در سال ۹۹ !

توجه : مگان ( Megan Kennedy – نویسنده این مقاله ) مدرس واجد شرایط یوگا نیست. این تمرینات فقط یک راهنما هستند. لطفاً مانند تمام ورزش‌ها، به بدن خود گوش فرا دهید و فقط آنچه که برای شما احساس راحتی می‌آورد انجام دهید.

امیدوارم مقاله ” 5 تمرین عالی یوگا برای عکاسان : همیشه سالم بمانید ! “ برایتان مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی وجود داشت، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: