در این مقاله قصد دارم در مورد روش‌های استفاده از رینگ لایت به صورت متفاوت و خلاقانه صحبت کنم.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
10 مورد از قوانین نورپردازی در عکاسی که باید بدانید
آموزش تکنیک‌های نورپردازی ویدیویی و نورپردازی سه نقطه‌ای
رینگ فلاش - رینگ لایت
نمونه‌های زیادی از رینگ لایت‌ها با قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارند که بسته به بودجه و نیازتان می‌توانید آنها را انتخاب کنید.

امروزه رینگ لایت‌ها به یکی از محبوب‌ترین وسایل نورپردازی تبدیل شده‌اند و ده‌ها برند مختلف آن را تولید می‌کنند و شما می‌توانید بین انبوهی از مدل‌های موجود، مدل مورد نیاز را با قیمت‌ها و قابلیت‌های مختلف پیدا کنید. به همین دلیل این وسیله به یکی از محبوب‌ترین وسایل نورپردازی برای عکاسان حرفه‌ای و استودیویی تبدیل شده است. نور حلقه‌ای تولید شده توسط این منبع نور، سطحی روشن و یکدست را بر روی سوژه پدید می‌آورد.

با این حال لازم است بدانید که اغلب آنها به صورت ثابت نورپردازی می‌کنند. یعنی نورهای LED ثابت داخل حلقه آنها وجود دارد و شما تنها می‌توانید شدتشان را تغییر دهید. ممکن است شما این اثر نورپردازی را دوست نداشته باشید و یا نیاز به نور لحظه‌ای مانند فلاش برای هماهنگ شدن با شاتر داشته باشید. پس در این مواقع الزامی نیست که از رینگ لایت استفاده کنید.

رینگ لایت
در حالت عادی، شما نور را مستقیما در مقابل سوژه خود قرار می‌دهید و از طریق دیافراگم دوربین آن را دریافت می‌کنید.

در ادامه این مقاله شش روش برای استفاده از رینگ لایت به صورت خلاقانه را خواهم گفت. همچنین سعی می‌کنم دلایلی را بیان کنم چراکه خرید رینگ لایت در هر استودیوی عکاسی حرفه‌ای نیاز است. پس با من تا انتهای مقاله ” آموزش استفاده از رینگ لایت به صورت خلاقانه “ همراه باشید.

استفاده از رینگ لایت به صورت عادی

استفاده از رینگ لایت در عکاسی پرتره
در حالی که به سلیقه بسیاری از عکاسان عادت ندارید، می‌توانید از رینگ لایت برای ایجاد تصاویر خلاقانه و پر جنب و جوش استفاده کنید.

اگر شما با رینگ لایت‌ها نا آشنا هستید، آنها یک منبع نور حلقه‌ای یا دایره‌ای هستند که به شکل حلقه‌ای با یک دیافراگم بزرگ طراحی شده است که به صورت مستقیم در مقابل سوژه قرار گرفته و نوری مسطح و یکدست را بر روی سوژه پخش می‌کنند. بعد از اینکه رینگ لایت را مقابل سوژه قرار دادید، دوربین را داخل حلقه ببرید و عکستان را ثبت کنید.

فلاش‌های سنتی معمولا به دوربین وصل می‌شدند و نور کافی نداشتند، اما رینگ لایت روشنایی به مراتب بیشتری را نسبت به سایر فلاش‌های اکسترنال و اسپیدلایت‌ها تولید می‌کند. این وسیله را ممکن است دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، اما افرادی که آن را دوست دارند و از آن استفاده می‌کنند، واقعا آن را دوست دارند و معتاد به استفاده از آن هستند.

نسخه‌هایی از رینگ لایت که نور ثابت دارند، امکانات و قابلیت‌های متعددی نظیر تنظیم میزان شدت نور یا دمای نور را دارند. از آنجا که نور آنها همیشه روشن است، می‌توانید آن را در هر نقطه در اطراف سوژه که می‌خواهید قرار دهید و نورپردازی را به شیوه دلخواه انجام دهید. انواع زیادی از رینگ لایت‌ها در بازار وجود دارند که قابلیت‌های متعددی را در اختیارتان قرار می‌‌دهند. اکثر این رینگ لایت‌ها معمولا سبک وزن هستند، نور ثابت دارند و قیمتشان در حدود 100 دلار آمریکا است.

کچ لایت
به دلیل روشنایی پیوسته رینگ لایت، مردمک چشم سوژه شما تنگ خواهد شد، و به شما اجازه می‌دهد که رنگ بیشتری از چشم را ببینید.

اگر قبلا از منابع نور ثابت برای عکاسی استفاده نکردید، حالا بهترین زمان است. به یاد داشته باشید که به دلیل اینکه نور به صورت ثابت به سوژه می‌تابد، مردمک چشم جمع خواهد شد. این یعنی رنگ چشم‌ها بیشتر نمایان می‌شود.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی

حالت‌های استفاده از رینگ لایت

در ادامه پنج روش برای استفاده از رینگ لایت به صورت خلاقانه را برایتان خواهم گفت تا با یک نورپردازی عالی، عکس‌هایی فوق‌العاده ثبت کنید.

1- استفاده به عنوان نور معمولی

رینگ لایت در عگاسی پرتره
می‌توانید رینگ لایت را در زاویه 45 درجه یا زاویه پایین قرار دهید تا سوژه را به خوبی روشن کند.

با وجود شکل مدور آن، وقتی به عنوان یک نور طبیعی استفاده می‌شود، بسیار عالی عمل می‌کند. نور را بلند کنید و آن را به سمت سوژه خود بگیرید تا اثر فوق‌العاده آن را ببینید، همچنین می‌توانید از آن به عنوان یک سافت باکس کوچک استفاده کنید. شما محدود به این که چطور می‌توانید سوژه خود را نورپردازی کنید نیستید، اما من متوجه‌شده‌ام که همه الگوهای نورپردازی اصلی خوب کار می‌کنند.

رینگ لایت در عکاسی

رینگ لایت در عکاسی پرتره
شما به شکل حلقه محدود نیستید. از مسدود کننده‌ها برای مسدود کردن بخش‌هایی از نور استفاده کنید تا به هر حالتی که می‌خواهید آن را شکل دهید.

اگر بیش از یک رینگ لایت دارید، می‌توانید چیدمان‌های خلاقانه‌ای برای آنها در نظر بگیرید و به شکل‌های مختلف سوژه را نورپردازی کنید. اگر رینگ لایت شما قابلیت تنظیم قدرت نور را دارد می‌توانید با تغییر نور در مکان‌های مختلف و با چینش‌های مختلف، سوژه را به خوبی نورپردازی کنید و سایه‌ها را از بین ببرید.

2- استفاده به عنوان نور حامی

نورپردازی خلاقانه با رینگ لایت
ژست گرفتن سوژه با نور نیز می‌تواند پرتره‌های خلاقانه و جالبی را به وجود بیاورد. همچنین می‌توانید نور را به شکل بهتری به سوژه بتابانید.

معمولا رینگ لایت‌هایی که از جنس لامپ‌های LED هستند داغ نمی‌شوند. بنابراین احساس آزادی کرده و سوژه‌ی خود را به شیوه‎های مختلف و غیر متعارف نورپردازی کنید تا نتیجه‌ای خلاقانه‌تر و جذاب‌تر بدست آورید. نتایج با توجه به سایزهای متفاوت رینگ لایت‌ها متفاوت خواهد بود و احتمالا باید نگران تعداد سیم‌ها و کابل‌ها نیز باشید، اما این مشکلات هم چیزی از ارزش رینگ لایت کم نمی‌کند.

3- استفاده به عنوان نور پر کننده

عکاسی پرتره با رینگ لایت
رینگ لایت‌های مدرن بسیار قدرتمند بوده و امکان استفاده از آن‌ها به عنوان نور پر کننده یا تلطیف کننده همراه با فلاش استودیویی یا استروب وجود دارد.

شما می‌توانید هر گونه نور دیگری را مانند رینگ لایت، با فلاش‌های استودیویی خود برای بدست آوردن نورپردازی خلاقانه و برخی تاثیرات جالب ترکیب کنید. می‌توانید از یک استروب به عنوان نور اصلی و از رینگ لایت برای نرم کردن نور و یا به عنوان نور تلطیف کننده استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
نور حاشیه و ریم لایت در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره با رینگ لایت

چند چیز که شما باید در ذهن داشته باشید این است که نور استروب شما احتمالا قدرتمندتر از نور رینگ لایت شماست، بنابراین قدرت استروب را با در نظر گرفتن رینگ لایت تنظیم کنید. همچنین، اگر می‌خواهید منابع نور را مخلوط کنید، احتمالا بهتر است یک نور حلقوی با دمای رنگ قابل تنظیم داشته باشید.

شما همچنین می توانید این را معکوس کنید و از نور حلقه به عنوان نور کلیدی و فللش به عنوان نور پرکننده استفاده کنید. همانطور که قبلا اشاره شد، اطمینان حاصل کنید که قدرت بر روی strobes شما تا قبل از ارتکاب این کار کاهش می یابد.

4- استفاده از رینگ لایت به عنوان بخشی از ترکیب‌بندی

رینگ لایت در عکاسی پرتره
قرار دادن نور پشت سوژه می‌تواند یک ترکیب‌بندی جالب و خلاقانه را به وجود آورد. البته ممکن است شما این حالت را دوست نداشته باشید، اما من آن را دوست دارم.

من در استفاده معمولی از رینگ لایت موافق این هستم که آن را به عنوان جزئی از ترکیب بندی در نظر بگیرید. من به هر دلیلی از این کار لذت می‌برم. با این حال، شما به آن محدود نیستید. شما می‌توانید رینگ لایت را در هر جایی در کادر خود برای ایجاد تاثیرات خلاقانه قرار دهید. سعی کنید یکی را پشت سوژه خود برای ایجاد اثر هاله‌ای قرار دهید، یا لنز دوربین را در یک زاویه درست داخل کادر خود قرار دهید تا یک نوار منحنی از نور در ترکیب‌بندی به وجود آید.

5-سرعت شاتر را کم کنید

عکاسی پرتره حرفه ای
زمانی که یک رینگ لایت را با فلاش استودیویی ترکیب می‌کنید، راه را برای برخی تکنیک‌های خلاقانه مانند کشیدن شاتر یا کم کردن سرعت شاتر باز می‌کنید. در اینجا، فلاش به صورت پر کننده عمل می‌کند و سرعت شاتر روی 1/15 ثانیه تنظیم شده‌است.

این مشابه استفاده از رینگ لایت به عنوان نور پر کننده است، اما اگر به طور معمول از استروب خود استفاده کنید، می‌توانید با کاهش سرعت شاتر برای یک استروب با قدرت بالا و رینگ لایت با قدرت پایین، نورگیری را انجام دهید.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
8 نکته برای استفاده از استودیو عکاسی همراه
عکاسی پرتره
این تکنیک برای همه نیست، اما می‌تواند نتایج جالب و خلاقانه‌ای را تولید کند.

یک هشدار کوچک: اگر شما عکاسی هستید که به مسائل فنی و تئوریک توجه زیادی داشته و دوست دارید همه چیز کاملا شارپ و بی مشکل ثبت شود، احتمالا از این تکنیک متنفر خواهید شد، چون در نتایج آن سوژه کمی نرم به نظر می‌رسد. با این حال، می‌تواند برای برخی موارد خلاقانه استفاده شود. اگر شما این کار را دوست دارید، باید مراقب کنترل حرکت دوربین خود نیز باشید.

شما باید هر گونه حرکت را در دوربین خود هنگام استفاده از این تکنیک مدیریت کنید. اگر شک دارید، از یک سه‌پایه دوربین استفاده کنید.

از آنجا که خروجی برق بر روی فلاش شما به هیچ وجه با سرعت شاتر کنترل نمی‌شود، شما می‌توانید سرعت شاتر خود را روی همان سرعت که برای انجام این کار نیاز دارید، تنظیم کنید. با این حال، ممکن است بخواهید از یک سه‌پایه دوربین برای سرعت شاترهای آهسته‌تر استفاده کنید. این تکنیک می‌تواند اثراتی سرد و بی روح را در عکس به وجود بیاورد، اما هیچ کدام از نتایج مشابه نیستند. پس نا امید نشوید و به روش‌های خلاقانه نورپردازی و عکاسی کنید.

همین…

در این مقاله شش روش را معرفی کردیم که چگونه از رینگ لایت به صورت خلاقانه‌تر از قبل استفاده کنید تا نتایجی شگفت انگیز بدست آورید. با توجه به قیمت نسبتا کم، رینگ لایت‌ برای عکاسانی مناسب خواهد بود که به نوری خارجی نیاز دارند و نمی‌خواهند به هر دلیلی از اسپیدلایت‌ها یا استروب‌ها استفاده کنند یا می‌خواهند نوری مکمل برای نور اصلی خود داشته باشند.

آیا راه دیگری دارید برای استفاده خلاقانه از رینگ لایت می‌شناسید؟ آیا تجربه استفاده از آنها را دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت وجود پرسش آن را در قسمت نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

برخی از تجهیزات نورپردازی عکاسی و فیلم برداری در فروشگاه دیدنگار
کیت سافت باکس به همراه هولدر 4 لامپ Answer و پایه
سه پایه زمینی سلکسون Celexon CME190
پایه تلوزیون دیواری سلکسون Celexon M105
پایه دیواری سلکسون Celexon CWB3060B
پایه دیواری سلکسون Celexon CWB3060
پایه تلوزیون دیواری سلکسون Celexon CB3265
پایه تلوزیون دیواری سلکسون Celexon CB3255

 

خریدانواع رینگ لایت

 

دسته بندی ها: