در این مقاله به آموزش تکنیک‌های نورپردازی ویدیویی و نورپردازی سه نقطه‌ای خواهم پرداخت و توضیحاتی در مورد آن خواهم داد و در انتها در یک ویدیو، به صورت کامل‌تر و بهتر به آن می‌پردازم.

صدها سبک نورپردازی و انواع تجهیزات نورپردازی مختلف وجود دارند که می‌توانید هنگام فیلمبرداری با HDSLR های نیکون از آنها استفاده کنید. برخی از تجهیزاتی که برای نورپردازی در عکاسی از آنها استفاده می‌کنید ممکن است حتی در نورپردازی برای صحنه‌های ویدیویی نیز به خوبی عمل کند.

رفلکتورها ، پنل‌های نوری LED ( از جمله قطعات کوچکی که می‌توان روی کفشک ( هات شو دوربین ) استفاده کرد )، تنگستن یا انواع دیگر واحدهای تولید نور ثابت و اصلاح کننده‌های آنها ( مانند چتر، درهای گنجه‌ای، دیفیوزرها و ژل‌ها ) تمام لوازم نورپردازی مفیدی هستند که می‌توانید از آن برای روشن کردن سوژه‌های خود و تمام صحنه‌ها در عکاسی و فیلم‌برداری استفاده کنید.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
مبانی و اصطلاحات نورپردازی مقدماتی
نور حاشیه و ریم لایت در عکاسی پرتره
بهترین دوربین‌های بدون آینه 2019

نورپردازی سه نقطه‌ای

یکی از تکنیک‌های نورپردازی ویدیویی پایه‌ای که به‌خوبی کار می‌کند، نورپردازی سه نقطه‌ای است، که از سه نور اصلی، تلطیف کننده ( پرکننده ) و نور پشتی تشکیل شده است.

نور کلیدی نور اصلی شماست و معمولا در زاویه ۴۵ درجه نسبت به سوژه عکاسی قرار می‌گیرد و رو به پایین است. همانطور که از نام آن پیداست این نور، نور اولیه شماست که بیشتر روشنایی سوژه شما را فراهم می‌کند و چون نور شدیدی است، سایه‌های پر رنگی هم روی سوژه ایجاد می‌کند.

نور تلطیف کننده یا پرکننده که معمولا با زاویه ۴۵ درجه از سوژه در جهت مخالف نور کلیدی قرار می‌گیرد و معمولا سه حالت برای تنظیم شدت نور دارد و در بیشتر مواقع معادل نصف قدرت نور اصلی تنظیم می‌شود. وظیفه نور پرکننده جلوگیری از بوجود آمدن سایه‌های تیره و سخت است.

در نهایت، نور پشتی، که از پشت سر و بالا رو به پایین به سمت سر و شانه‌های سوژه شما می‌تابد. البته اگر با زاویه‌ای تا ۴۵ درجه نسبت به سوژه قرار گیرد، مقداری هاله‌های نورانی ایجاد می‌کند که سوژه شما را از پشت سر جدا می‌کند. حتی اگر پس زمینه خوبی دارید می‌توانید نور پشتی را به سمت آن بچرخانید. به خصوص اگر پس زمینه شما دارای برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌هایی باشد، نتیجه خوبی خواهد داشت.

برای فیلمبرداری از یک مصاحبه معمولا از این تکنیک‌های نورپردازی ویدیویی استفاده می‌کنند تا فرد مصاحبه کننده راحت باشد؛ چون در این گونه مواقع، احساس راحتی سوژه به زیبایی صحنه اولویت دارد. با تنظیم درست نور پس‌زمینه و مقداری خلاقیت می‌توانید در یک انبار شلوغ یا گاراژ منزل خود عکس‌های زیبایی بگیرید.

در این ویدیو ما برای نور پشتی از ژل استفاده کردیم تا سوژه جذاب‌تر به نظر برسد.

برخی از تجهیزات نورپردازی در فروشگاه دیدنگار
رینگ لایت موبایل مدل Ringlight RGB
کیت سافت باکس به همراه هولدر 4 لامپ Answer و پایه
سه پایه زمینی سلکسون Celexon CME190
پایه تلوزیون دیواری سلکسون Celexon M105
پایه دیواری سلکسون Celexon CWB3060B
پایه دیواری سلکسون Celexon CWB3060
پایه تلوزیون دیواری سلکسون Celexon CB3265

دسته بندی ها: