سیستم کمیاب

تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !

466
تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !
تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !Reviewed by دیدنگار on Nov 27Rating: 5.0تمرین‌های خلاقیت درعکاسی | ⭐️ تکنیک‌هایی برای ایجاد محدودیت و ثبت تصاویرتکنیک‌های خلاقانه در عکاسی | ⭐️ در این مقاله قصد دارم تکنیک‌هایی را برای ایجاد محدودیت و ثبت تصاویر بهتر به شما بگویم که می‌تواند خلاقیت شما را پرورش بدهد..تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید !

در این مقاله قصد دارم تکنیک‌هایی را برای ایجاد محدودیت و ثبت تصاویر بهتر به شما بگویم که می‌تواند خلاقیت شما را در عکاسی پرورش دهد.

هر عکاسی ممکن است در بعضی زمان‌ها احساس کند چیزی کم داشته و نمی‌تواند خلاقیت جدیدی در ثبت عکس‌هایش به کار ببرد. شما احتمالا وقتی متوجه این موضوع می‌شوید که تمام اصول فنی در عکاسی را یاد گرفته باشید.

پس از آن زمانش می‌رسد که دست از اصول و قواعد برداشته و راه خود را پیدا کنید. آیا این شما هستید ؟

در این مقاله چند تمرین را برای شما آورده‌ام که با استفاده از آنها می‌توانید خلاقیت خود را در عکاسی بیشتر کنید. با من تا انتهای مقاله همراه باشید تا ببینید محدودیت‌ها چطور می‌‎توانند باعث پیشرفت شما شوند!

عکاسی خلاقانه

آیا تا به حال در رستورانی حضور داشته‌اید که منوی بسیار گسترده و فراوانی داشته باشد و برای تصمیم گرفتن برای اینکه چه چیز را سفارش دهید، شک داشته باشید ؟ در عکاسی هم همین اتفاق برای شما می‌افتد. داشتن توانایی لازم برای عکاسی از هر چیزی می‌تواند دلهره آور به نظر برسد. به همین دلیل تعیین محدودیت‌هایی قبل از شروع عکاسی می‌تواند به شما در ثبت تصاویر بهتر کمک کند.

عکاسی خلاق

به عنوان مثال شما می‌توانید محدودیتی در مورد ایده یا پروژه نهایی مورد نظر خود تعیین کنید. در این عکس، تصمیم گرفتم که ایده خود را با محوریت سوژه محدود کنم. همچنین می‌توانید ابزارها و تکنیک‌هایی را که می‌توانید استفاده کنید، محدود کنید. برای مثال، استفاده از سرعت شاتر طولانی برای نوردهی بیشتر.

در اینجا چند تمرین خلاقانه برای شروع به کار عکاسی را برایتان آورده‌ام.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد

سه تکنیک بی‌نظیر حالت اولویت دیافراگم ( AV ) در دوربین !

محدودیت‌های فنی

فقط از یک فاصله کانونی استفاده کنید

همانطور که احتمالاً می‌دانید لنزهای زوم و لنزهای کیت بسیاری وجود دارند که می‌توانید در عکاسی از سوژه‌های مختلف از آنها استفاده کنید. لنز زوم به معنای این است که شما می‌توانید زاویه دید خود را در عرض چند ثانیه تغییر دهید، که این قابلیت متنوع بودن و متنوع دیدن را به شما می‌دهد.

لنزهای پرایم یا فیکس فاصله کانونی ثابتی داشته و این باعث می‌شود به جای اینکه زوم کنید، مجبور باشید خودتان حرکت کنید تا تصویرتان را به بهترین شکل ترکیب‌بندی کرده و ثبت کنید.

خلاقیت در عکاسی

اگر لنز پرایم ندارید یا دوربینتان را تنها با یک لنز کیت تهیه کرده‌اید، می‌توانید از همان لنز زوم استفاده کنید، اما برای تمرین و اعمال محدودیت تنها از یکی از فواصل کانونی آن استفاده کنید. برای مثال من از یک لنز کیت ۵۵-۱۸ استفاده می‌کنم، اما آن را همیشه بر روی فاصله کانونی ۴۰ میلی‌متری قرار می‌دهم.

این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید از لنزتان برای زوم کردن استفاده کنید، این تنها یک راه پیشنهادی برای آن است که یک لنز پرایم جداگانه تهیه نکرده و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

پیشنهاد نویسنده : عکاسی با هزینه کم : ترفندهایی برای کاهش هزینه‌های سنگین عکاسی !

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد

دوربین ToF یا مدت پرواز چیست و چه کاربردی دارد ؟

فکر کنید با یک دوربین آنالوگ فیلمی عکاسی می‌کنید

وانمود کنید که از یک دوربین آنالوگ قدیمی که باید فیلم‌‌های مخصوصی را در آن قرار دهید برای عکاسی استفاده می‌کنید و خود را به تنها ۱۶، ۲۴ یا ۳۶ فریم محدود کنید. من این اعداد را پیشنهاد می‌کنم، زیرا فیلم‌های رایج بازار اکثرا در همین تعداد فروخته می‌شوند.

این باعث می‌شود خیلی احساس راحتی نکرده و سعی کنید در ثبت عکس تمرکز بیشتری به خرج دهید. در واقع دیگر قرار نیست بیهوده و بدون فکر شات بزنید. شما با محدود کردن خود به یک تعداد شات خاص، مجبور خواهید بود تا قبل از فشردن شاتر بیشتر فکر کرده و تصویر نهایی را در ذهن خود بازسازی کنید.

خلاقیت در عکاسی

اگر می‌خواهید حتی بیشتر خودتان را به چالش بکشید، سعی کنید تنها از ویزور یا منظره‌یاب دوربینتان برای دیدن مناظر استفاده کنید. حتی می‌توانید پس از ثبت عکس، آن را بررسی و بازبینی نکنید. اینکه شما زمانی ندارید که تصاویر اشتباه را پاک کنید، خود یک محدودیت مهم است که می‌تواند کمکتان کند تا قبل از فشردن دکمه شاتر، بیشتر فکر کنید.

محدودیت‌هایی در پروژه

سوار اتوبوس شوید

این یک پروژه سرگرم کننده است، چرا که می‌توانید به روش‌های مختلفی آن را به کار بگیرید. به عنوان مثال، می‌توانید هنگام سوار شدن در اتوبوس یا مترو، از خیابان عکس بگیرید. این امر کنترل مستقیم شما بر صحنه مقابلتان را از بین می‌برد و باعث می‌شود بتوانید درک عمیق‌تری در مورد تصاویر بداهه پیدا کنید.

شما همچنین باید از حرکت‌ها و عناصر بصری مختلف در هر منظره‌ای استفاده کنید. اما مهم‌تر از تمام این‌ها، این است که باید واکنش سریعی داشته باشید، چرا که ممکن است اتوبوس به سرعت حرکت کرده و زمانی برای شما باقی نگذارد.

خلاقیت در عکاسی

همچنین می‌توانید از داخل وسایل نقلیه عکس بگیرید. این حتی می‌تواند به شما در غلبه بر کمرویی نیز کمک کند تا بتوانید ارتباط و تعامل بهتری با جامعه‌ی اطراف خود داشته باشید. بنابراین برای اینکه بتوانید در محیط‌های کوچک مناظر بیشتری را در تصاویرتان ثبت کنید، احتمالا به یک لنز دوربین با فاصله کانونی کمتر یا یک لنز واید نیاز خواهید داشت.

شاید حتی صحنه‌ای که قصد عکاسی از آن را دارید خیلی هم روشن نباشد، بنابراین ممکن است نیاز باشد از اسپیدلایت استفاده کنید یا تنظیمات ایزوی دوربینتان را تغییر دهید.

اینکه شما همزمان با ثبت عکس در حال حرکت هم هستید می‌تواند چالش بسیار بزرگی برایتان باشد، اما صبر کنید آن را حتما امتحان کنید !

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد

مقایسه لرزشگیر اپتیکال و دیجیتال : کدام یک برای فیلم‌برداری بهتر است ؟

همیشه در همان زمان شلیک کنید

زنگ هشدار را بر روی تلفن خود زمان‌بندی کنید تا به شما یادآوری کند که هر روز دقیقاً در یک زمان مشخص عکاسی کنید. اگر یک زندگی روزمره داشته باشید، احتمالا هر روز همان تصاویری را ثبت خواهید کرد که روز قبل و روزهای قبل ثبت کرده بودید.

اما اگر برنامه‌ای انعطاف پذیر و پر هیجان داشته باشید، در یک زمان مشخص، هر روز در یک مکان خاص حضور خواهید داشت. اینجا همان جاییست که مجبورید برای هر صحنه برنامه‌ریزی مجزایی داشته باشید.

خلاقیت در عکاسی

در هر صورت، خلاقیت با انجام این تمارین در شما شروع خواهد شد. برای مثال، این تصویر فقط بخاری استودیوی من است، نه هیچ چیز عجیب و غریب دیگری! سعی کنید به دنبال زوایای مختلف و خاص، بازی با نورپردازی و موارد خلاقانه دیگر باشید.

نتیجه‌گیری

اینها فقط برخی از ایده‌های پیشنهادی من برای تمرین و بدست آوردن خلاقیت در عکاسی است. برای بهبود توانایی‌هایتان و البته استفاده از خلاقیت در ثبت تصاویر، کافیست تا اصول ابتدایی را یاد گرفته و آنها را در قالب محدودیت‌هایی اجرا کنید.

به نظرم در نهایت این خود شما هستید که باید سعی کنید محدودیت‌های مختلفی را برای خودتان به وجود بیاورید. این به درک بیشتر شما از اصول ابتدایی، اصول عکاسی، شناخت و نقد عکس و سایر موارد دیگر کمک خواهد کرد.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” تمرین‌های خلاقیت در عکاسی : خودتان را برای ثبت تصاویر بهتر محدود کنید ! “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

ارسال نظر

*

code

-->