برای موفقیت در هر زمینه‌ای، کم‌هزینه‌ترین و راحت‌ترین راه آموزش و کسب تجربه، شناخت افراد موفق در آن حوزه است.

اگر شماهم علاقه‌مند به شناخت بهترین عکاسان ایرانی و آثار برجسته‌شان هستید، با ما همراه باشید.

محمدرضا دومیری گنجی را از زبان خودش بشناسید

محمدرضا دومیری گنجی

محمدرضا دومیری گنجی

 

اسم من محمدرضا دومیری گنجی است. 25 سال دارم و در شمال ایران زندگی می‌کنم. رشته تحصیلی من فیزیک بوده و شش سال است که به‌صورت حرفه‌ای عکاسی را شروع کرده‌ام. هنگام عکاسی من معمولاً از لنزهای واید و روش پانوراما استفاده می‌کنم تا بتوانم تمام جزئیات را در یک عکس نشان دهم.

علایق اصلی من عکاسی از معابد تاریخی، بناهای قدیمی و عکاسی از مکان‌های باستانی در شب است. به این منظور، به مناطق مختلف کشورم سفر می‌کنم و در حال حاضر از مجموعه‌ای از حمام‌های سنتی، مساجد تاریخی، خانه‌های قدیمی، اماکن قدیمی، کلیساها و سایر بناهای تاریخی بازدید کرده‌ام.

من معتقدم که هر مکان تاریخی یا معماری دارای عناصر خاصیست که من نیاز به پیدا کردن آن عناصر دارم تا زیبایی آن‌ها را از طریق عکس به مخاطبانم منتقل کنم.

عکس‌برداری از مکان‌های تاریخی کار آسانی نیست؛ گاهی برای استفاده از سه پایه ، عکاسی درجای مناسب آن عمارت یا عکاسی در شب، نیاز به مجوز دارید.

مساله‌ی دیگر این است که مکان‌های تاریخی معمولاً پرازدحام هستند و باید در فصل یا زمان خاصی برای تهیه‌ی بهترین عکس در آنجا حضور داشته باشید. آخرین مجموعه عکاسی من به نام ” بناهای تاریخی و معابد فارسی/ اسلامی ” در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

 

 

اطلاعاتی در مورد تجهیزات من:

محمدرضا دومیری گنجی

Canon EOS 7D :

قابلیت عکاسی سریع این دوربین، باعث می‌شود که هیچ سوژه‌ای از دست نرود!

همچنین، من از کنتراست و رنگی که به عکس‌هایم می‌دهد لذت می‌برم.

Tokina 11-16mm f / 2.8 mk2 :

انحراف رنگی این لنز زیاد اما بسیار دقیق است و به شما دید وسیعی را در کراپ سنسورها می‌دهد. من از آن برای عکاسی شبانه و در فضای بسته استفاده می‌کنم.

Sigma 8mm f/3.5 fisheye :

این لنز، به مدت 3 سال لنز اصلی من بود و برای عکاسی پانوراما با زاویه 360 درجه بسیار مناسب می‌باشد. وضوح تصویر بالای این لنز آن را به یکی از محبوب‌ترین تجهیزات من مبدل کرده است.

 

MohammadReza DomiriGanji

 

Nikon D810 :

من این دوربین را به دلیل محدوده دینامیکی بالا و همچنین اندازه تصویر 36 مگاپیکسلی انتخاب کرده‌ام. هنگامی که با استفاده از این دوربین عکاسی می‌کنم، می‌توانم آن را در مقیاس‌های بزرگ چاپ کنم.

Nikkor 16mm f/2.8 fisheye :

این لنز سنگین نیست و با داشتن دیافراگم f /2.8، بهترین انتخاب برای عکاسی در نور کم و شب است. گاهی اوقات درفضای بسته، عکس‌ها را با اتصال مستقیم این لنز به سقف می‌گیرم، و سپس انحراف آن را با Adobe Lightroom تصحیح می‌کنم.

Nikkor 50mm f / 1.4 :

من از این لنز برای عکاسی در شب و ترکیب تصاویر با سایز بالا و نیز عکاسی روزمره و پرتره استفاده می‌کنم.

Triopo :

این اولین سه‌پایه‌ی من بود که از آلومینیوم ساخته شده است.

سه‌پایه‌ی Manfrotto 055 Carbo :

این سه پایه حرفه‌ای بسیار سبک و مستحکم است.

Nodal Ninja 3 :

Nodal Ninja 3

 

در عکاسی پانوراما از آن استفاده می‌کنم، سبک است و استفاده از آن بسیار آسان است.

Joby Ball Head :

این یک هد سه پایه برای Joby Gorillapod است، اما من فقط از هد آن استفاده می‌کنم.

Promote control :

از آن برای گرفتن تصاویر HDR  و فیلم‌های تایم لپس بهره می‌گیرم.

نمایی از چهارطاقی نیاسر

چهارطاقی (آتشکده‌ای) نیاسر مربوط به دوره اشکانی می‌باشد. چهارتاقی‌ها سازه‌هایی هستند که می‌توان آغاز فصل‌های چهارگانه را با قرارگرفتن خورشید هنگام طلوع آن در اولین صبح هر فصل و در زاویه خاصی میان ستون های آن‌ها مشاهده کرد. تایم لپسی که مشاهده می‌کنید از لحظاتی بعد از غروب شروع شده و می‌بینید ستاره‌ها و صورت‌های فلکی به آرامی طلوع می‌کنند، شی‌های درحال حرکت در فضا ماهواره‌ها هستند

Lightroom :

از Lightroom برای ویرایش عکس هایم استفاده می‌کنم.

iPhone 6s 64gb :

بعضی عکس هایم را با آیفون می‌گیرم و از آن برای کنترل از راه دور دوربینم استفاده می‌کنم.

 

محمدرضا گنجی

 

قسمتی از جوایزی که کسب کرده‌ام:

  • نامزد جایزه در بخش پانوراما در عکاسی جهانی سونی 2015
  • نامزد جایزه در بخش پانوراما در عکاسی جهانی سونی 2014
  • جایزه مقام سوم در Kolor Panobook سال 2014
  • بهترین تصویر HDR کلی و همچنین مقام چهارم Epson Pano در بخش محیط زیست 2014
  • مدال برنز در عکاسی بین‌المللی خیام

 

پروژه باغ ارم

محمدرضا دومیری گنجی

محمدرضا دومیری گنجی

 

باغ ارم واقع در شیراز، یکی از معروف‌ترین باغ های تاریخی در ایران است. این باغ و بناهای موجود در آن در اواسط قرن 13 ساخته شد، اما در دوره قاجار بازسازی و گسترش یافت. ارم شهرت و اهمیت خود را به باغ گیاه شناسی مدیون است که در واقع خانه‌ای مملو از گیاهان منحصربه‌فرد و نادر می‌باشد. ساختمان اصلی باغ‌ها توسط ناصر الملک، خالق مسجد صورتی ساخته شده و با کتیبه‌های متعدد و نقاشی‌های جذاب تزئین شده است.

همان‌طور که در باغ‌ها راه می‌رفتم، اولین چیزی که توجه‌ام را جلب کرد، انرژی مثبت ناشی از محیط سبز و رنگارنگ آن بود که بسیار شبیه به مسجد نصیرالملک بود. نه تنها کشاورزی، بلکه ساختار بزرگ و رنگ‌های فراوان و الگوهای استفاده شده در معماری منحصربه‌فرد در این دو مکان بسیار شبیه به هم است. یکی از ویژگی‌های قابل توجه، دریاچه‌ای بود که به جریان‌های کوچک تقسیم می‌شد تا به‌عنوان سیستم آبیاری برای تمام باغ‌ها استفاده شود.

من سعی کردم راهی برای عکسبرداری از ساختمان و درختان اطراف آن و انعکاس آن‌ها در دریاچه پیدا کنم. برای بهبود نور و رنگ صحنه، عکس را هنگام غروب خورشید گرفتم.

محمدرضا دومیری گنجی

پروژه مسجد نصیرالملک

محمدرضا دومیری گنجی

محمدرضا دومیری گنجی

 

مسجد نصیرالملک در شهر شیراز و در دوره قاجار توسط نصیرالملک ساخته شده است. این مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان شرقی آن دارای یک محراب کاشی‌کاری شده همراه با 12 ستون و پنجره با شیشه‌های رنگارنگ است.

در فصل‌های پاییز و زمستان زمانی که نور خورشید از طریق شیشه‌های رنگارنگ به داخل می‌تابد، زیبایی خاصی به داخل شبستان می‌بخشد و این مسجد را با زیبایی فوق‌العاده‌ای در میان مساجد ایران متمایز می‌کند. من نقاشی روی شیشه را در بسیاری از معماری‌ها دیده‌ام، با این حال شیشه‌های نقاشی شده در مسجد نصیرالملک خارق‌العاده است. هنگام غروب، مسجد مملو از نور و رنگ‌ می‌شود. ترکیب‌بندی‌های مختلفی که معمار در طراحی این مسجد به‌کار گرفته، مرا شگفت‌زده کرد.

یک صبح زمستانی به این مسجد رفتم و منتظر بودم که نور به آرامی از سمت راست مسجد به سمت چپ حرکت کند تا به‌طور دقیق در مرکز بتابد و عکس من کاملاً متقارن باشد.

 

 بهترین عکاسان ایرانی

 

محمدرضا دومیری گنجی

تصاویر برگزیده محمدرضا دومیری گنجی

محمدرضا دومیری گنجی

 

محمدرضا دومیری گنجی

 

محمدرضا دومیری گنجی

 

محمدرضا دومیری گنجی

 

محمدرضا دومیری گنجی

 

 

کلام آخر _ محمدرضا دومیری گنجی

بی شک محمدرضا گنجی تنها یکی از استعدادهای برتر ایرانیست که در زمینه عکاسی به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. در مقالات آینده به برسی عکاسان معاصر و متاثر ایرانی خواهیم پرداخت، پس با مجله دیدنگار همراه باشید.

 

منبع: سایت رسمی محمدرضا دومیری گنجی www.gravity.ir

پیج اینستاگرام: domiriganji@

 

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️

دسته بندی ها: