بهترین عکاسان ایرانی را می‌شناسید؟

بهترین عکاسان ایرانی

عکاسی در ایران از زمانی که ملکه ویکتوریا، دوربینی به محمدشاه قاجار در قرن ۱۹ ام اهدا کرد، پیشرفت زیادی کرده است. از عکاسان انتزاعی کار بگیرید تا عکاسان منظره، حیات وحش و عکاسان خبری که اتفاقات حال حاضر جامعه را ثبت می‌­کنند.

عکاسانی که در این مطلب معرفی می‌­شوند، از بهترین عکاسان کشورمان هستند و آثاری که این هنرمندان ثبت کرده‌اند، در زمره بهترین عکس‌های ایرانی قراردارند.

« با ما همراه باشید تا نگاهی بر سبک و آثار این هنرمندان بزرگ کشورمان بیندازیم ».

 

محمدرضا میرزایی

 

 

محمدرضا میرزایی که اکثر کارهایش درتهران ثبت شده است، بیشتر سبک انتزاعی و عکس‌هایی مبتنی بر شکل هندسی را دنبال می‌­کند و به همین شیوه به خیابان‌ها نزدیک می­‌شود.

او می­‌خواهد که بیننده سوالاتی در مورد مفهوم پشت هر عکس از خود بپرسد و در ذهنش سوال ایجاد شود …

او متولد سال ۱۳۶۴ می‌باشد و به استعدادهای او می­‌توان نویسندگی، مترجمی و ویراستاری را نیز اضافه کرد. وی فارغ التحصیل هنرهای زیبا از دانشگاه پنسیلوانیا است و در سال ۲۰۱۴ آخرین اثر خود، کتاب عکس ” اینک خورشید می­‌دمد ” را منتشر کرد.

 

محمدرضا میرزایی
Mohammadreza Mirzaei _ 13-31 July 2018

 

گوهر دشتی

 

بهترین عکاسان ایرانی _ گوهر دشتی

 

به‌جرات می­‌توان گفت بزرگ‌شدن در شهر اهواز آن هم در طول جنگ ایران و عراق، تاثیر زیادی بر استایل این عکاس جوان گذاشته است. گوهر دشتی از تم‌های تاریخی و مکان‌نگاری ایران در توصیف محیط و اتفاقات تصاویر خود استفاده می­‌کند.

مجموعه ای که او در سال ۱۳۸۷ به نام زندگی امروز و جنگ منتشر کرد، نشان می­‌دهد که مردم حتی در زندگی روزمره‌­ی خود نیز، از میان تنش و خشونت عبور می­‌کنند.  در آخرین اثر او یعنی بی وطن ، شاهد بررسی‌های عمیق او از مهاجرت و پناهندگی هستیم.

مجموعه‌های عمومی او را می­‌توان در سراسر آمریکا، اروپا، آسیا و خاور میانه پیدا کرد.

 

 

گوهر دشتی

 

شادی قدیریان

 

شادی قدیریان

بهترین عکاسان ایرانی _ شادی قدیریان

 

عکاس بعدی شادی قدیریان است که در مورد تضاد و تناقضاتی که در زندگی جامعه ایرانی وجود دارد کار می­‌کند. فرهنگی که در برزخ بین سنت و مدرنیته گرفتار شده است. مجموعه عکس‌های اول او که با تحسین زیادی همراه بود، قاجار نام داشت. پرتره ای از زنی که در مقابل یک پس زمینه ایستاده و لباسی قاجاری به تن دارد و یک شیء مدرن مثل یک ضبط صوت بر دوش دارد.

 

 

آثار او در بسیاری از موزه های اروپا، آمریکا و خاور میانه نیز، یافت می­‌شود.

 

 

مهدی وثوق نیا

 

بهترین عکاسان ایرانی

 

عکاس مستندساز ، مهدی وثوق نیا ، شهرهای گم‌شده را به‌تصویر می­‌کشد. مجموعه‌های فراموش نشدنی او، مانند پامنار در جنوب تهران و انزلی، بندری در شمال ایران، نقاطی را به‌صورت شاعرانه به تصویر می­‌کشند که انگار مدت‌هاست فراموش شده‌اند و هیچ اثری از زندگی نیست.

 

بهترین عکاسان ایرانی

 

مجموعه­‌ی سیاه و سفید او، مردم را به‌صورت سایه‌هایی نشان می‌­دهد که بی‌هدف روی پشت‌بام‌های مه‌آلود ماسوله در حال قدم زدن هستند. وثوق‌نیا علاقه دارد به هر شهری که برای ثبت یک مجموعه می­‌رود، چند روزی را در آن‌جا سپری کند.

 

محمدرضا دومیری گنجی

 

محمدرضا دومیری گنجی

بهترین عکاسان ایرانی _ محمدرضا دومیری گنجی

 

شاید به‌توان ادعا کرد که عکس‌های محمدرضا دومیری گنجی بوده که باعث جلب نظر بسیاری از گردشگران به ایران شده یا حداقل جذابیت ایران را به سایر دنیا نشان داده‌است. وی متولد سال ۱۳۶۹ می‌باشد و با این سن کم جوایز بسیاری را تصاحب کرده است. تصاویر واید او از بناها و معماری ایرانی، جزئیات متقارن معماری قدیم را به‌خوبی به تصویر می­‌کشد.

 

 

این سبک دقیقاً همان چیزی است که یک توریست را به‌خود جذب می­‌کند. دومیری همیشه سعی دارد که عکس‌هایش در نگاه اول بیننده را به‌خود جلب کند. همچنین او به جای حذف اعوجاج از عکس آن را به عکس خود اضافه می­‌کند و معتقد است که با کمک گرفتن از اعوجاج در عکس‌ها، جلوه‌های جدیدی به عکس می‌­افزاید.

 

قره کلیسا در ارومیه
محمدرضا دومیری گنجی _ قره کلیسا در ارومیه

 

آثار او در شبکه‌ها و مجلات زیادی از جمله National Geographic و CNN و مطبوعات دیگر به نمایش گذاشته شده‌است و به جرات می­‌توان گفت که او راه طولانی و پر از موفقیت در پیش دارد.

 

 

یلدا معیری

 

بهترین عکاسان ایرانی

بهترین عکاسان ایرانی _ یلدا معیری

 

با عکاسی از جنگ افغانستان در ۱۹ سالگی، یلدا معیری توانست عکاسی را به‌عنوان یک حرفه شروع کند. پس از آن بیشتر تمرکز خود را بر روی عکاسی از جنگ، اختلافات و بلایای طبیعی در جهان قرار داد. در ۲۱ سالگی او به کار خود به‌عنوان پوشش جنگ ایران و عراق ادامه داد و داستان‌های مستند مانند اجتماعی زیادی را ثبت کرده‌است.

سابقه­‌ی کاری او به‌عنوان یک منتشر کننده­‌ی جهانی شامل مجلات Time ، Newsweek و سایر مطبوعات اروپایی می­‌شود.

بهترین عکاسان ایرانی

 

تهمینه منزوی

 

بهترین عکاسان ایرانی

بهترین عکاسان ایرانی _ تهمینه منزوی

 

یکی دیگر از عکاسان و فیلم‌سازان جوان ایرانی می‌باشد که علاقه زیادی به نشان‌دادن تضاد در جامعه­‌ی ایرانی دارد. وی متولد سال ۱۳۶۷ و فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد تهران است. او به‌خاطر پروژه‌های طولانی مدتش معروف است که به گفته‌­ی خودش، باعث می­‌شود تا به قلب مطلب برسد.

 

تهمینه منزوی

 

از کارهای قبلی او می­‌توان به مستندی که در مورد گروهی از زنان معتاد که در جنوب تهران زندگی می­‌کردنند، اشاره کرد.

پروژه جدیدتر او هم سعی در نشان‌دادن مشکلات حول نسل جوان در ایران و افغانستان است.

 

تهمینه منزوی

 

جایزه Sheed Award را در کارنامه خود دارد و کارهای او در بسیاری از مجلات هنری بین‌المللی چاپ شده‌است.

 

مجید سعیدی

 

بهترین عکاسان ایرانی _ مجید سعیدی

 

در سن ۱۸ سالگی، مجید سعیدی به مرز ایران و عراق عازم شد تا از اتفاقات جنگی عکس بگیرد. پس از حدود دو دهه، او جوایز بسیاری را در حوزه‌های انسان دوستانه و حقوق بشر در خاورمیانه، از آن خود کرد. او به تازگی کتابی به نام زندگی در جنگ منتشر کرد که شامل عکس‌های سیاه و سفیدی می‌باشد از زندگی روزمره و به‌صورت هوشمندانه ثبت شده‌اند و جریان زندگی را بدون توجه به خرابی‌های جنگ روایت می­‌کند.

« مجید سعیدی ۷ بار برنده­‌ی جایزه‌­ی بهترین عکاس خبری ایران از سوی فستیوال مطبوعات ایران شده‌است ».

 

مجید سعیدی

 

شهریار توکلی

 

بهترین عکاسان ایرانی _ شهریارتوکلی

 

شهریار توکلی در زمینه‌های عکاسی، مقاله نویسی و ادیتوری فعالیت می‌­کند. او متولد سال ۱۳۴۸ و فارغ التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه هنر می­‌باشد. توکلی شهرت بسیاری به خاطر عکس‌های منظره­، بازی با نور و رنگ و توجه ویژه‌اش به طبیعت کسب کرده‌است.

وی در آثارش سعی بر این دارد که از ورود هرگونه انسان به قاب تصویر جلوگیری کند!

پروژه عکاسی شب او ، زوایای دیگری از شهر را پس از تاریکی نشان می­‌دهد که استفاده از نور مصنوعی از ویژگی‌های منحصربفرد سبک اوست.

وی از نور مصنوعی جهت روشن کردن درخت‌، ماشین یا جهت ایجاد یک نقطه روشن برای جلب نظر بیننده استفاده می­‌کند.

 

بهترین عکاسان ایرانی

 

کلام آخر

بی شک این افراد تنها قسمت کوچکی از استعدادهای برتر ایرانی می‌باشند که در زمینه عکاسی به‌صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. در مقالات آینده به برسی عکاسان معاصر و متاثر ایرانی خواهیم پرداخت، پس با مجله دیدنگار همراه باشید.

 

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید

⭐️ مشاهده فروشگاه اینترنتی دوربین و لوازم عکاسی دیدنگار ⭐️