کیفیت دوربین آیفون 13 | مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

امروزه به واسطه‌ این که گوشی‌های هوشمند به دوربین‌های قدرتمندی مجهز شده‌اند، بسیاری از افراد به جای خرید دوربین عکاسی ترجیح می‌دهند به سراغ گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین باکیفیت مثل دوربین آیفون 13 با 12 پرو بروند. برندهای تولیدکننده‌ گوشی‌های هوشمند در چند سال اخیر نسبت به بهبود کیفیت دوربین گوشی‌ها اقدامات زیادی انجام داده و توانسته‌اند موفقیت چشمگیری نیز در بهبود عملکرد دوربین گوشی داشته باشند. از جمله برندهایی که در ساخت گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین‌های باکیفیت حرفی برای گفتن دارند می‌توان به برند اپل اشاره کرد.

گوشی‌های برند اپل علاوه ‌بر تمامی قابلیت‌هایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند به دوربین‌هایی مجهز شده‌اند که خود امکانات متعددی داشته و می‌تواند برای ثبت عکس‌های باکیفیت در حد عکس‌های ثبت شده با دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای مورد استفاده قرار گیرند. از جمله پرطرفدارترین گوشی‌های هوشمند برند اپل که از لحاظ کیفیت دوربین بسیار موفق عمل کرده‌اند می‌توان به گوشی آیفون 13 و گوشی آیفون 12 پرو اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی و مقایسه‌ کامل دوربین گوشی آیفون 13 و گوشی آیفون 12 پرو بپردازیم. در دوربین آیفون 13 با 12 پرو با ما همراه باشید تا اگر فکر خرید یکی از این گوشی‌ها را دارید، هوشمندانه عمل کنید.

بررسی دوربین گوشی آیفون 13 | مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

گوشی آیفون 13 به یک دوربین سه‌گانه مجهز شده است که متشکل از یک لنز واید، یک لنز اولتراواید و یک لنز تله‌ فوتو می‌باشد. لنز واید این دوربین که لنز اصلی این مجموعه‌ سه‌گانه بوده دارای کیفیت 12 مگاپیکسل است و میزان گشودگی دیافراگم در آن بر روی f/1.6 تنظیم شده است. لنز اصلی دوربین گوشی آیفون 13 نسبت به لنزهای به کار رفته در گوشی‌های نسل‌های قبل روشن‌تر بوده و به سنسور بزرگ‌تری نیز مجهز شده است. این لنز مجهز به لرزشگیر Sensor Shift بوده و از لرزشگیر لنز اپتیکال نیز بر روی آن استفاده شده است که این امر سبب می‌شود تا این لنز بتواند برای مدت طولانی‌تری به دریافت نور پرداخته و به این ترتیب عکس‌هایی با کیفیت بالاتر و نویز کمتر را به ویژه در حالت شب به ثبت برساند.

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

همانطور که گفته شد برای لنز واید دوربین گوشی آیفون 13 از لرزشگیر سنوسر شیفت و لرزشگیر اپتیکال استفاده شده است. تفاوت این دو لرزشگیر در آن است که در لرزشگیر لنز اپتیکال لنز می‌تواند با سرعت 1000 بار در ثانیه به اطراف حرکت کرده و به ثبت تصاویر با کمترین میزان تاری بپردازد. در حالی که در حالت سنسور شیفت لنز ثابت بوده و این سنسور دوربین است که با سرعت 5000 بار در ثانیه حرکت می‌کند. همین امر سبب می‌شود تا حرکات تصحیح شده و لرزش‌ها به کمترین میزان ممکن برسند.

دومین لنز از مجموعه‌ سه عددی دوربین گوشی‌های آیفون 13 را یک لنز التراواید تشکیل داده که به واسطه‌ میزان گشودگی دیافراگم f/1.8 آن دریافت نور لنز تا 78 درصد افزایش یافته است. این امر به ثبت تصاویر باکیفیت‌تر کمک می‌کند. این لنز از قابلیت فوکوس خودکار برخوردار بوده که امکان زوم بر روی اشیا با فاصله‌ 2 سانتی‌متری را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

سومین لنز موجود در دوربین گوشی آیفون 13 یک لنز تله‌فوتو بوده که البته این لنز تنها در سری پرو گوشی‌های آیفون 13 به کار رفته‌اند. با این حال اگر بخواهیم ویژگی‌های این لنز سوم را مورد بررسی قرار دهیم باید به این نکته اشاره شود که لنز تله‌ فوتو به کار رفته در مدل‌های پرو گوشی آیفون 13 به قابلیت Night Mode مجهز شده‌اند که امکان ثبت تصاویر باکیفیت در شرایط نور کم مثل عکاسی در شب را برای کاربر فراهم می‌کند.

تفاوت آیفون 13 و 14

 

قابلیت‌های منحصربفرد دوربین گوشی آیفون 13

دوربین گوشی‌های آیفون 13 به قابلیت‌های متعددی مجهز شده‌اند که امکان ثبت تصاویر حرفه‌ای و باکیفیت را فراهم می‌کند. اگر بخواهیم تعدادی از این قابلیت‌های ویژه را معرفی کنیم باید به موارد زیر اشاره شود.

قابلیت Cinematic Mode

این قابلیت که تحت عنوان حالت سینمایی نیز شناخته می‌شود به کاربر این امکان را می‌دهد تا در هنگام ضبط ویدیو فوکوس دوربین را بین سوژه‌ها جابه‌جا کند. پس از فوکوس بر روی هر سوژه، پس زمینه اندکی تار شده و به این ترتیب تصاویر ضبط شده حالت سینمایی به خود می‌گیرند.

قابلیت Smart HDR 4

این قابلیت عمدتا در هنگام عکاسی از چند سوژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با استفاده از این قابلیت، دوربین در حین عکاسی دسته‌جمعی سوژه‌های موجود در عکس را شناسایی کرده و به این ترتیب روشنایی، کنتراست و حتی رنگ پوست سوژه‌ها را تنظیم می‌کند.

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

قابلیت Photography Styles

این قابلیت که تحت عنوان سبک‌های عکاسی شناخته می‌شود در واقع فیلترهای قابل تنظیم هوشمندی بوده که به کم و زیاد کردن رنگ‌های موجود در عکس کمک می‌کند. با استفاده از این قابلیت کاربر می‌تواند تنها به تغییر رنگ در قسمت‌هایی از عکس که مد نظر خود است پرداخته‌ و نیازی به اعمال فیلتر بر کل تصویر نداشته باشد. از جمله فیلترهای عکاسی موجود در دوربین گوشی‌های آیفون 13 می‌توان به حالت افزایش رنگ، حالت سایه‌های تیره، حالت رنگ‌های ژرف‌تر، حالت تاکید بر رنگ طلایی، حالت تاکید بر رنگ آبی و… اشاره کرد. امکان تغییر شدت رنگ و دمای رنگ نیز وجود دارد.

قابلیت عکاسی ماکرو

با استفاده از این قابلیت کاربر می‌تواند از دوربین گوشی آیفون 13 برای عکاسی از سوژه‌های کوچک از فاصله‌ 2 سانتی‌متری اقدام کند. این قابلیت امکان ضبط تصاویر اسلوموشن و Time Laps را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. توجه به این نکته ضروری بوده که این قابلیت در مدل‌های پرو و پروکس آیفون 13 فعال است.

قابلیت ProRes

با استفاده از این قابلیت کاربر می‌تواند ویدیوهای ProRes یا دالبی ویژن را ویرایش کند. تفاوت این ویدیوها و ویدیوهای معمولی در آن است که این فایل‌ها حجمی در حدود 30 برابر بیشتر از فایل‌های HEVC دارند.

ساخت اپل آیدی

بررسی دوربین گوشی آیفون 12 پرو | مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

دوربین گوشی آیفون 12 پرو مانند دوربین گوشی آیفون 13 به لنزهای واید و التراواید مجهز شده است. لنز واید به کار رفته در این دوربین یک لنز 26 میلی‌متری بوده که از گشودگی دیافراگم f/1.6 در آن استفاده شده است. این امر سبب می‌شود تا لنز دوربین در شرایط نور کم عملکرد بهتری داشته باشد. لنز واید این دوربین به سنسوری تا 47 درصد بزرگ‌تر از سری‌های پیشین مجهز شده که همین امر امکان استفاده از حالت LiDAR Scanner برای عکاسی در محیط‌های کم نور را فراهم می‌کند.

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

لنز اولتراواید به کار رفته در این دوربین نیز امکان عکاسی مطلوب در شرایط نور کم را برای کاربر فراهم می‌کند. در واقع برای این لنز از حالت Night Mode استفاده شده که می‌تواند در ثبت چنین تصاویری به کاربر کمک کند. از لنز التراواید این دوربین برای عکاسی در فضاهای تنگ و کوچک که شرایط نوری ممکن است خیلی مطلوب نباشد نیز می‌توان استفاده کرد.

علاوه بر لنزهای 12 مگاپیکسلی واید و التراواید به کار رفته در دوربین گوشی آیفون 12 پرو، یک لنز تله‌ فوتو نیز در این دوربین تعبیه شده که از قدرت زوم اپتیکال 5 برابری بهره می‌برد. کیفیت مجموعه سه‌گانه دوربین‌های گوشی آیفون 12 امکان بهره‌مندی از فوکوس خودکار 6 برابری برای ثبت عکس و فیلم را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

دوربین S23 ultra سامسونگ iphone 14 pro max

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو

قابلیت‌های منحصربه‌فرد دوربین گوشی آیفون 12 پرو

دوربین گوشی آیفون 12 پرو نه تنها نسبت به نسل‌های پیشین گوشی‌های اپل پیشرفت چشمگیری داشته، بلکه به قابلیت‌های مطلوب‌تری نسبت به دوربین گوشی آیفون 12 نیز مجهز شده است. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

قابلیت ثبت تصاویر پرتره با حالت Night Mode

با استفاده از دوربین گوشی آیفون 12 پرو می‌توان نسبت به ثبت تصاویر پرتره در شرایط نور کم مثل شب استفاده کرد. از آن‌جایی که این دوربین به سیستم لرزشگیر تصویر مجهز شده است، در هنگام عکاسی در نور کم هیچ‌گونه تاری در تصاویر ایجاد نشده و پرتره همچمنان شارپنس خود را حفظ می‌کند. همچنین این دوربین امکان قفل فوکوس بر روی سوژه را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

قابلیت Smart HDR 3

از قابلیت‌های منحصربه‌فرد دیگر دوربین گوشی آیفون 12 پرو می‌توان به بهبود فناوری Smart HDR به کار رفته در آن اشاره کرد. فناوری HDR به کاربر کمک می‌کند تا تصاویر واقعی‌تری را ثبت کرده و همچنان جزئیات بیشتری در تصاویر قابل مشاهده باشد. برای استفاده از این قابلیت لنز اولتراواید دوربین به کمک کاربر می‌آید.

آی مسیج iMassage

مقایسه دوربین آیفون 13 با 12 پرو در یک چشم برهم زدن

از آن‌جایی که گوشی ‌آیفون 12 پرو مجهز به یک دوربین سه‌گانه شامل لنزهای واید، اولتراواید و تله‌ فوتو بوده و در گوشی آیفون 13 تنها از لنز‌های واید و التراواید استفاده شده شاید بتوان گفت که آیفون 12 پرو می‌تواند برنده‌ میدان باشد. در واقع سنسور تله‌فوتو به کار رفته در دوربین گوشی آیفون 12 پرو در کنار LiDAR Scanner به کار رفته در گوشی سبب می‌شود تا تصاویر و فیلم‌های ثبت شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشند. با این حال مقایسه دوربین این دو گوشی در سایت DxOMARK حاکی از آن است که دوربین گوشی آیفون 13 موفق به دریافت سه امتیاز بیشتر از دوربین گوشی آیفون 12 پرو در حالت عکاسی و 5 امتیاز بالاتر در حالت فیلمبرداری شده است. امتیازات حاصله به معنای آن است که دوربین گوشی آیفون 13 مشابه با دوربین گوشی آیفون 12 پرومکس می‌باشد.

شما به کدام گوشی امتیاز بالاتری می‌دهید؟ آیا تا به حال با دوربین گوشی آیفون عکاسی کرده‌اید؟ به نظرتان بهترین قابلیت عکاسی با دوربین آیفون 13 و 12 پرو در چیست؟ اگر تجربه عکاسی و موبایلگرافی با گوشی آیفون را دارید، حتما از چالش‌های خود برای ما بنویسید. همچنین این مقاله را برای دوستداران عکاسی با گوشی آیفون بفرستید تا آنها هم بهره ببرند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را بخوانید

نحوه گرفتن بکاپ واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.