در این مقاله قصد دارم در مورد نحوه استفاده از دوربین‌های گوپرو برای ساخت ویدئوبلاگ برایتان صحبت کنم.

ویدئوبلاگ یکی از بهترین ابزارهای ارتباط جمعی و یکی از بهترین بسترهای آموزشی به شمار می‌رود. یوتیوب را نیز می‌توان به عنوان خانه اول هر ویدئوبلاگری معرفی کرد که امکانات فوق‌العاده زیادی را در اختیار یک ویدئوبلاگر می‌گذارد.

شاید شما هم به فکر راه اندازی یک ویدئوبلاگ باشید اما هزینه‌های آن برایتان نامعقول باشد. احتمالا فکر می‌کنید که این کار نیاز به چندین هزار دلار سرمایه داشته باشد و باید تجهیزاتی فوق حرفه‌ای و گران قیمت را تهیه کنید.

خب طبیعتا هر چه از تجهیزات بهتری استفاده کنید کیفیت کارتان بیشتر خواهد بود، اما فراموش نکنید که بسیاری از ویدئوبلاگرهای بزرگ هم در ابتدا هزینه اندکی برای شروع کارشان کرده‌اند. یکی از همین تجهیزات مورد نیاز دوربین است.

دوربین‌ها قیمت‌های بسیار بالایی دارند، علاوه بر آن تهیه لنز دوربین و سایر تجهیزات هم هزینه زیادی را به دوش شما خواهند گذاشت. شاید تصورش سخت باشد اما دوربین‌های گوپرو یکی از بهترین‌ها برای شروع ویدئوبلاگینگ هستند.

در صورتی که بتوانید به درستی از این دوربین‌ها استفاده کنید و تجهیزات مناسبی را در کنار آن به کار ببرید، می‌توانید ویدیوهای فوق‌العاده‌ای ضبط کنید و در یوتیوب به اشتراک بگذارید.

در این مقاله نمی‌خواهم راجع به دوربین‌های گوپرو صحبت کنم، بلکه قصد دارم تنظیمات مناسب این دوربین‌ها برای فیلم‌برداری ویدئوبلاگینگ و همچنین برخی تجهیزات مناسب را برایتان معرفی کنم. پس همراه من باشید…

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
بهترین دوربین فیلمبرداری برای ساخت کلیپ و ویلاگینگ
ویلاگ ( ولاگ یا ویدئو بلاگ ) چیست؟

قدم اول استفاده از منبع نور مناسب است

اولین چیزی که در هنگام استفاده از دوربین‌های گوپرو برای ویدئوبلاگ لازم است بدانید، اهمیت نور و روشنایی است. از آنجا که این دوربین‌ها برای فیلم‌برداری به صورت اکشن یا از صحنه‌های ورزشی طراحی شده‌اند، به نور زیادی برای ثبت تصویری با کیفیت احتیاج دارند.

این بدان معنا نیست که برای فیلم‌برداری با دوربین‌های گوپرو لازم است تجهیزات گران قیمت نورپردازی را تهیه کنید، بلکه می‌توانید با تجهیزات ساده نیز این کار را به خوبی انجام دهید. بهتر است سعی کنید خودتان منبع نوری که می‌خواهید را طراحی کنید.

سعی کنید تمام استانداردها را رعایت کنید تا فیلمی خوب ثبت کنید. فیلم‌هایی که با نور خوب ثبت نمی‌شوند، عموما نویزدار، بی کیفیت و غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسند.

یکی از بهترین منابع نوری که می‌توانید برای ویدئوبلاگینگ استفاده کنید، پنل‌های نور ثابت LED هستند. برای مثال Neewer Dimmable Bi-Color LED را می‌توانم معرفی کنم که واقعا عالی است. بهتر است حداقل دو منبع نور را برای خودتان تهیه کرده تا به عنوان نور اصلی و نور تلطیف کننده در فضای خود استفاده کنید.

شما می‌توانید آنها را بر روی سه پایه نور قرار دهید یا از سقف آویزان کنید، بستگی دارد بخواهید چه زوایایی به نورتان بدهید. بهتر است یکی از منبع‌ها را در روبرو و دیگری را در بالای خود قرار دهید.

نور LED

حالا باید تمام چراغ‌های دیگر را خاموش کرده و مطمئن شوید که هیچ نور خارجی در منطقه فیلم برداری شما وجود ندارد. همچنین بهتر است تنها از یک رنگ نور استفاده کنید، در غیر این صورت در تنظیم تعادل سفیدی یا وایت بالانس به مشکل خواهید خورد.

من خودم همیشه از منابع نور سفید استفاده می‌کنم تا نوری شبیه به نور روز داشته باشم.

تست می‌کنم، یک دو سه، می‌توانید صدای مرا بشنوید ؟!

میکروفن داخلی دوربین‌های گوپرو برای شنیدن صدا در فیلم‌برداری اکشن بسیار مناسب است، اما برای ویدئوبلاگ خیلی مناسب نیست. به عبارت دیگر، شما به یک میکروفون خارجی احتیاج دارید، در غیر این صورت در کنار صدای شما، صداهای فرعی دیگری نیز شنیده خواهد شد.

البته برای اتصال میکروفون به دوربینتان فراموش نکنید که ممکن است به آداپتور نیاز داشته باشید. این به نسخه دوربین گوپرویی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. برای مثال GoPro Hero 5 Black Edition به یک پلاگین تبدیل تایپ سی به جک هدفون خارجی نیاز خواهد داشت. در صورت استفاده از یک آداپتور مناسب، می‌توانید از میکروفون خارجی استفاده کرده و صدایی با کیفیت و عالی دریافت کنید.

 

آداپتور تایپ سی دوربین‌های گوپرو

اما از چه میکروفونی باید استفاده کنیم ؟ یکی از بهترین مدل‌های موجود برای ویدئوبلاگینگ AT8024 است که قیمتی نسبتا ارزان هم دارد. البته اگر در مورد ساخت ویدیوهای خود با کیفیت خیلی بالا جدی هستید، بهتر است از یک میکروفون بهتر استفاده کنید.

این میکروفون از پلاگین 1/8 استفاده می‌کند، بنابراین باید آداپتور تایپ سی به 1/8 را برای آن تهیه کنید که البته در مدل‌های جدید گوپرو نیازی به این کار نیست.

شاید مطالعه این مقاله نیز برای شما جالب باشد
ترفندهای حرفه‌ای راه اندازی یک ویدئوبلاگ موفق !
نکاتی مهم برای شروع ویلاگینگ در ایران

این میکروفون ظاهری همانند یک اسلحه دارد، بنابراین بهتر است آن را چند متر از خود فاصله دهید. چرا که تنها صدای روبرو را ضبط خواهد کرد و اگر فاصله کم باشد ممکن است اعوجاج صوتی به وجود بیاید.

اگر دوربینتان را بر روی یک سه پایه دوربین قرار دهید، می‌توانید با استفاده از یک گیره اتصالی میکروفون را نیز به همان پایه متصل کنید؛ که این برای ضبط صدا خیلی بهتر است.

 

نحوه استفاده از دوربین‌های گوپرو برای ویدئوبلاگ

تنظیمات گوپرو را متناسب با ویدئوبلاگ اعمال کنید

اکنون زمان آن رسیده که دوربین خود را برای ضبط ویدئوبلاگ پیکربندی و آماده سازی کنید. این مورد واقعا حیاتی است، چرا که اگر درست اعمال نشود فیلم‌هایی که ثبت می‌کنید قابل استفاده نخواهند بود.

نحوه اعمال تنظیمات در نسخه‌های مختلف گوپرو متفاوت است، اما بهتر است از مدل هیرو 4 یا جدیدترهای آن همانند گوپرو هیرو 8 بلک استفاده کنید ( در غیر این صورت باید سعی کنید با استفاده از یک نرم افزار شخص ثالث جلوه fisheye را اعمال کنید ).

با استفاده از نسخه‌های جدیدتر گوپرو می‌توانید میدان دید را تغییر دهید تا به اندازه کافی کادرتان باز یا بسته باشد.

1- در ابتدا، اپلیکیشن گوپرو را بر روی گوشی هوشمند خود ( برای سیستم عامل‌های Android یا IOS ) نصب کنید.

2- پس از نصب برنامه، دوربین خود را با استفاده از دستورالعمل‌های ارائه شده برای مدل مختلف گوپرو به گوشی هوشمندتان متصل کنید. سپس به بخش Camera Settings برنامه بروید.

3- در تنظیمات، گزینه‌های زیر را پیدا کرده و اعمال کنید :

  • Resolution : 2.7K
  • Frames Per Second : 30
  • Field of View : خطی – Linear ( اگر در دسترس بود ) یا باریک – Narrow ( اگر Linear در دسترس نبود )
  • White Balance : این را مطابق با نور اتاقتان تنظیم کنید، اما به احتمال زیاد باید بر روی 4800k یا 5500k قرار دهید.
  • Color : Flat
  • ISO Limit : 400
  • EV Comp : این مورد را به صورت دلخواه تنظیم کنید.
  • Audio Protune : OFF
تنظیمات داخلی در استفاده از گوپرو برای ویدئوبلاگ

4- برخی از تنظیمات فوق به میزان قوی بودن منبع نور شما و همچنین رنگ ( های ) منطقه فیلم‌برداری شما بستگی دارد. قبل از شروع فیلم‌برداری اصلی و نهایی، سعی کنید چند کلیپ کوتاه به صورت تست ضبط کنید تا همه چیز مطابق با همان چیزی که می‌خواهید باشد.

شاید مطالعه این مقالات نیز برای شما جالب باشد
آموزش اتصال گوپرو به کامپیوتر
آموزش اتصال گوپرو به آیفون
آموزش اتصال گوپرو به گوشی‌های اندروید

حالا وقت فیلم‌برداری است !

پس از آماده کردن نور و دوربین، حالا باید فیلم‌هایی که می‌خواهید را ضبط کنید. اطمینان حاصل کنید که مطالبتان را آماده کرده باشید و در مورد آنها اطلاعات و دانش کافی را بدست آورید. شما یک ویدئوبلاگر هستید و باید در مورد چیزی که صحبت می‌کنید، اطلاعات کاملی داشته باشید.

سعی کنید زمان‌بندی درستی در حرف زدن و البته چینش قطعات فیلم داشته باشید. هرچقدر ویدیوهای باکیفیت‌تر و بهتری بسازید، ویدئوبلاگتان حرفه‌ای‌تر به نظر خواهد رسید. به این ترتیب استقبال بیشتری از آن شده و شما هم درآمد بهتری خواهید داشت !

جمع‌بندی

ویدئوبلاگ یکی از محبوب‌ترین اتفاقات چند سال اخیر در دنیای مجازی بوده و سرعت پیشرفت آن آنقدر زیاد است که اگر سعی نکنید خود را قوی و بهتر کنید، به شدت عقب خواهید افتاد.

اما بهتر شدن یا ساخت ویدیوهای باکیفیت‌تر الزاما نیازی به تجهیزات گران یا دوربین‌های بسیار حرفه‌ای نداشته و می‌توانید با دوربین‌های ساده‌تر و تجهیزات ارزان‌تر نیز ویدیوهای بسیار خوبی ضبط کنید.

در این مقاله سعی کردم به شما بگویم که چگونه می‌توان از دوربین‌های گوپرو برای فیلم برداری ویدئوبلاگ استفاده کرد.

امیدوارم نکاتی که در مقاله ” نحوه استفاده از دوربین‌های گوپرو برای ویدئوبلاگ “ برایتان گفتم مفید بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر پرسشی داشتید، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم.

دسته بندی ها: